Brak zadania

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Brak zadania

Postautor: linczerka » 2012-03-23, 18:43

Podzielę się informacjami uzyskanymi na RP dotyczącymi wniosków nadzoru pedagogicznego. Dla niektórych będzie to oczywiste, dla innych nie. Brak zadania/zeszytu nie jest podstawą do wpisania uczniowi jedynki. Brak zadania nie jest ani osiągnięciem edukacyjnym ucznia ani formą zachowania ucznia. W przypadku, gdy uczeń nie ma zadania, należy go"odpytać" z zadania domowego i wówczas wstawić ocenę. Wszelkiego rodzaju zapisy: np, bz nie są ocenami i o ile nie ma uzasadnienia ich stosowania w Statucie szkoły, nie powinny być wpisywane w dziennik. Podobnie z zerami wpisywanymi do dziennika jako oceny w przypadku nieobecności ucznia. Nie ma oceny 0. Zaleca się zostawienie "pustej kratki". Przytoczono rozporządzenie, które cytuję:
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (ze zmianami Dz. U. z 2008 r. Nr 3, poz. 9, weszła w życie z dniem 9 stycznia 2008 r.)
§ 2. 1. Ocenianiu podlegają:
1) osiągnięcia edukacyjne ucznia;
2) zachowanie ucznia.
2. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach, i realizowanych w szkole programów nauczania uwzględniających tę podstawę.
3. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków ucznia określonych w statucie szkoły.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Brak zadania

Postautor: vuem » 2012-03-23, 19:40

linczerka pisze:Brak zadania nie jest ani osiągnięciem edukacyjnym ucznia ani formą zachowania ucznia.


Czyli czym jest?
Niczym chyba, trzeba zignorować, albo zaakceptować fakt, że niektórzy ignorować będą pracę domową ... ;)


linczerka pisze:W przypadku, gdy uczeń nie ma zadania, należy go"odpytać" z zadania domowego i wówczas wstawić ocenę.


Takie dostaliście polecenie?
Czy to oznacza, że każda praca domowa musi byc oceniana, czy tylko macie obowiązek ocenienia tych, co pracy domowej nie mają?


linczerka pisze:Wszelkiego rodzaju zapisy: np, bz nie są ocenami i o ile nie ma uzasadnienia ich stosowania w Statucie szkoły, nie powinny być wpisywane w dziennik. Podobnie z zerami wpisywanymi do dziennika jako oceny w przypadku nieobecności ucznia. Nie ma oceny 0. Zaleca się zostawienie "pustej kratki".


Niektórym wygodniej bywało wpisywać swoje notatki w dzienniku raczej niż notesie, stąd pewnie tu i ówdzie robił się mały melanż... Ja sam wstawiam sobie raczej kreski niż zera. Myślę, że to nie zbrodnia, ale wiadomo, mus to mus, będzie trzeba to i puste kratki mogą być.

linczerka pisze:Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 30 kwietnia 2007 r [...]


A to chyba oczywiste nie tylko dla niektórych ;)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Brak zadania

Postautor: linczerka » 2012-03-23, 20:06

vuem pisze:Niczym chyba, trzeba zignorować, albo zaakceptować fakt, że niektórzy ignorować będą pracę domową ...

Też się nad tym zastanawiam. Przytoczyłam tylko to, co usłyszałam. Dyskusji nie było.
Czy to oznacza, że każda praca domowa musi byc oceniana, czy tylko macie obowiązek ocenienia tych, co pracy domowej nie mają?

Tu chodzi konkretnie o brak zadania. Jeśli uczeń umie to, co było na zadanie, nie można wstawić jedynki z braku zadania. Jeśli nie umie, stawiasz z czystym sumieniem.
vuem pisze:Czy to oznacza, że każda praca domowa musi byc oceniana

O tym nie było mowy. Sprawdzana tak, wszak są różne formy sprawdzania.
vuem pisze:Takie dostaliście polecenie?

Tak.
U nas nie funkcjonują minusy i plusy przy ocenie. Tak mamy w statucie i z tego było ok w 100%.
vuem pisze:A to chyba oczywiste nie tylko dla niektórych

Niestety, jak się okazuje. Ja, na przykład, miałam umowę z uczniami. Za braki zadań wstawiałam np, później oceny, ale rubryczki "brak zadań" nie miałam. A w rubryczce "zadania domowe" wstawiałam np. Co do ocen (jedynek) nie można było wszystkim udowodnić. W każdym razie lepiej wpisać rubryczkę "zadania domowe" niż rubryczkę "brak zadania", znaleźli taką jedną.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Brak zadania

Postautor: vuem » 2012-03-23, 21:59

linczerka pisze:Dyskusji nie było.


A szkoda, co? ;)

linczerka pisze:Tu chodzi konkretnie o brak zadania. Jeśli uczeń umie to, co było na zadanie, nie można wstawić jedynki z braku zadania. Jeśli nie umie, stawiasz z czystym sumieniem.


A co jeśli zadaniem domowym była dłuższa wypowiedź pisemna lub inna praca "twórcza"?

Nakazać mu napisać "od ręki"? ;)

Sprawa moim zdaniem jest prosta. Moim zadaniem jest nauczyć również młodego odpowiedzialności, obowiązkowości i przestrzegania reguł.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by tego lenia lub zapominalskiego motywować nie tylko marchewką, ale również kijem.

linczerka pisze:O tym nie było mowy. Sprawdzana tak, wszak są różne formy sprawdzania.


Ale sprawdzana w jakim celu, skoro ocenić jej braku nie można?
Więc chyba tylko po to, by mieć pretekst do przetestowania leniwca, czy zapominalskiego.
A co z pozostałymi?
Nikt z uczestników nie miał problemu z tym co tam wygłaszano? Żadnych wątpliwości, żadnych pytań? Czy tylko w skrócie telegraficznym przedstawiasz wnioski?

linczerka pisze:Tak.
U nas nie funkcjonują minusy i plusy przy ocenie. Tak mamy w statucie i z tego było ok w 100%.


OK, bo w statucie nie ma mowy o ocenach z plusami i minusami, czy OK, że nikt ich nie używał wbrew zapisom waszego statutu? ;)

Ja tam walę plusy i minusy na okrągło...źle robię?

linczerka pisze:Niestety, jak się okazuje. Ja, na przykład, miałam umowę z uczniami. Za braki zadań wstawiałam np, później oceny, ale rubryczki "brak zadań" nie miałam. A w rubryczce "zadania domowe" wstawiałam np. Co do ocen (jedynek) nie można było wszystkim udowodnić. W każdym razie lepiej wpisać rubryczkę "zadania domowe" niż rubryczkę "brak zadania", znaleźli taką jedną.


Nie rozumiem w czym problem Linczerko.

Jakie znaczenie ma nazwa rubryki i co musisz uczniowi udowadniać?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Brak zadania

Postautor: koma » 2012-03-23, 22:55

Nie stawiam jedynek za "brak zadania".
Każę natomiast w takiej sytuacji zrobić coś podwójnie lub dodatkowo - wtedy odpytuję. Jeżeli nie ma - stawiam jedynkę. Skuteczne.
Ocena pełni - obok funkcji diagnozującej także funkcje wychowawczą i informacyjną. Uczeń musi odrabiać, bo to jest jego uczniowski obowiązek. Nie wypełnia obowiązku - czeka go kara. Uważam, że jedynka za niewypełnianie obowiązku nauki mu sie należny z danego przedmiotu. Wciąż - mimo oceniania obiektywnego - ocenia sie przecież zaangażowanie ucznia, wkład pracy...czy ktoś chce czy nie - ocenianie społeczne będzie nadal stosowane.

Uważam, że wstawianie stopni za 'zadanie domowe' i umieszczanie tego w tak nazwanej rubryce jest nieporozumieniem. Oceniamy wiedzę i umiejętności - a nie zadanie domowe.
Ja uczę języka polskiego i mnie jest łatwo ocenić: czytanie (różne rodzaje), pisanie, odbiór literatury, nauka o języku, ortografia...Nie wiem, jak to jest przy innych przedmiotach, nie znam się...

Dziennik nie jest notatnikiem pani nauczycielki, ale dokumentem szkolnym - wpisywanie tam zer, znaczków, nb czy innych plusów/minusów jest wg mnie nie właściwe.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Brak zadania

Postautor: koma » 2012-03-23, 22:59

Po 1 minucie od napisania posta nie można juz go poprawić.

Szkoda, bo mam tam bląd ortograficzny - 'nie' z przymiotnikiem.
Piszemy oczywiście 'niewłaściwe".


----------

Widzę, że jeszcze minuta nie minęła - coś sie forum pospieszyło:))

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Brak zadania

Postautor: vuem » 2012-03-24, 06:29

koma pisze:Dziennik nie jest notatnikiem pani nauczycielki, ale dokumentem szkolnym - wpisywanie tam zer, znaczków, nb czy innych plusów/minusów jest wg mnie nie właściwe.


Pani nauczycielka nie odnotowuje w nim planowanych zakupów, a tylko to co jest związane z pracą ucznia.
Oczywiście duża liczba różnej maści znaczków estetykę zaburzyłaby, a i miejsca tam ograniczona ilość, więc używamy swoich notesów. Plusy i minusy, które wspomniałem dotyczą ocen typu 3+.
Słusznie zauważasz, że to dokument szkolny, więc to co przewiduje statut jest dozwolone i właściwe.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Brak zadania

Postautor: linczerka » 2012-03-24, 08:12

Vuem, właśnie po to napisałam, żeby poznać Wasze zdanie, bo sama mam sprzeczne uczucia. Jest coś takiego, jak obowiązek szkolny i sama się zastanawiam, jak to pogodzić z tym, co usłyszałam.
vuem pisze:Ja tam walę plusy i minusy na okrągło...źle robię?

Nie mnie oceniać.
A odnośnie rubryk, w "zadaniach domowych" oceniasz zadania, a w "brak zadań", z tego, co nas poinformowano, nie można wstawić oceny, bo to nie jest osiągnięcie edukacyjne ucznia. Nikt nie mówił, czy konsekwencje braku zadań można "zaznaczać" w zachowaniu, bo to obowiązek ucznia. W najbliższym czasie będziemy się z tym borykać.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Brak zadania

Postautor: vuem » 2012-03-24, 20:22

linczerka pisze:bo sama mam sprzeczne uczucia.


Zupełnie naturalna reakcja.

Łatwo zamienić te uczucia ze sprzecznych w bardzo jednoznaczne, a wystarczy przeczytać rozporządzenie o ocenianiu.

linczerka pisze:Nie mnie oceniać.


A tak wg tego, co kontrolerzy mówili, mogę z testu, czy odpowiedzi postawić 4+, czy nie?

linczerka pisze:A odnośnie rubryk, w "zadaniach domowych" oceniasz zadania, a w "brak zadań", z tego, co nas poinformowano, nie można wstawić oceny, bo to nie jest osiągnięcie edukacyjne ucznia.


Wiesz co, by być nauczycielem trzeba mieć trochę oleju we łbie, by być kiepskim belfrem co najwyżej można być niezbyt rozgarniętym.
Ale jeśli jest się idiotą kompletnym, to chyba pozostaje etat w kuratorium i wizytowanie szkół ;)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Brak zadania

Postautor: linczerka » 2012-03-24, 20:58

"Jak sobie pościelesz, to tak się wyśpisz". Najważniejsze robić swoje, tylko wiedzieć, jak. :wink: I mała uwaga na koniec. Nie pisałam, jak i co oceniam. Wszelkie pytania nie do mnie kierujcie, a jeśli już, to związane z moim ocenianiem, a nie z powyższymi informacjami. :wink:
vuem pisze:Wiesz co, by być nauczycielem trzeba mieć trochę oleju we łbie, by być kiepskim belfrem co najwyżej można być niezbyt rozgarniętym.
Ale jeśli jest się idiotą kompletnym, to chyba pozostaje etat w kuratorium i wizytowanie szkół

Ameryki nie odkryłeś. :)
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Brak zadania

Postautor: vuem » 2012-03-25, 10:18

linczerka pisze:I mała uwaga na koniec.


Linczerko, oczywiście, że polemizuję ze zdaniem "nadzoru" raczej niż z Tobą, ale z drugiej strony to post rozpoczynający wątek zaczęłaś od słów, które sugerują chęć poinformowania, czy instruowania w rzeczonym zakresie. ;)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Brak zadania

Postautor: linczerka » 2012-03-25, 10:45

vuem pisze:polemizuję ze zdaniem "nadzoru"

Nie dane nam było.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Brak zadania

Postautor: koma » 2012-03-25, 12:22

vuem pisze:Pani nauczycielka nie odnotowuje w nim planowanych zakupów, a tylko to co jest związane z pracą ucznia.

Kiepska odpowiedź...
Dziennik służy do wpisywania ocen, a nie zer, znaczków, skrótów... - bo tylko w ten sposób oceniamy wiedzę i umiejetności.

vuem pisze:Słusznie zauważasz, że to dokument szkolny, więc to co przewiduje statut jest dozwolone i właściwe.

Wg mojego statutu możliwe jest ocenianie z plusem lub minusem - oczywiście tylko przy ocenach szczegółowych.

Rybryka "zadanie domowe" czy "zeszyt" jest niewłaściwa - i nie jest to sprawa wolności nauczyciela w wystawianiu ocen. Takich umiejętności po prostu nie ma!

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Brak zadania

Postautor: vuem » 2012-03-25, 15:09

koma pisze:Kiepska odpowiedź...
Dziennik służy do wpisywania ocen, a nie zer, znaczków, skrótów... - bo tylko w ten sposób oceniamy wiedzę i umiejetności.


Zgodnie z zawartym w statucie systemem oceniania Komo.
Chcąc oznaczyć brak oceny lub jej poprawę w taki, czy inny sposób, a jednocześnie nie korzystać z dodatkowych notatnikach lub dać możliwość wychowawcy informującego rodzica o postępach ucznia nic nie stoi na przeszkodzie - moim zdaniem - by dodatkowe oznaczenia zastosować, wiążącym chyba są tu zapisy WSO.

Dziennik służy odnotowywaniu tychże postępów, a nie urzędowemu potwierdzeniu ostatecznej oceny, jak to jest w przypadku świadectw.

koma pisze:Wg mojego statutu możliwe jest ocenianie z plusem lub minusem - oczywiście tylko przy ocenach szczegółowych.


Dlatego Linczerkę pytałem o argument dotyczący "właściwości" braku plusów i minusów ;)

koma pisze:Rybryka "zadanie domowe" czy "zeszyt" jest niewłaściwa - i nie jest to sprawa wolności nauczyciela w wystawianiu ocen. Takich umiejętności po prostu nie ma!


To tylko kwestia semantyki, bo wystarczy, że te pracę domową nazwę konkretnie "rozprawka" i po krzyku?
A mogę nazwać rubrykę po prostu "R", czy to tez wbrew przepisom? ;)

Wg Twojego toku myślenia można zanegować wpływ na ocenę np. roczną aktywności ucznia, jakości wykonywanych prac domowych, czy kreatywności i pomysłowości w ich wykonywaniu, bo przecież takich umiejętności nie ma.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Brak zadania

Postautor: linczerka » 2012-03-25, 15:24

vuem pisze:Dlatego Linczerkę pytałem o argument dotyczący "właściwości" braku plusów i minusów

Taką decyzję podjęli koledzy i koleżanki ze starszych klas. My, jak wiesz, mamy oceny opisowe, stąd minusy i plusy przy ocenach mnie nie dotyczą. A oni widocznie mieli powody.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia


Wróć do „Kącik uczniowski”