Jak mogę zostać nauczycielem w technikum?

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jakubmak
Posty: 2
Rejestracja: 2013-01-30, 10:31
Kto: student
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Jak mogę zostać nauczycielem w technikum?

Postautor: Jakubmak » 2013-01-30, 10:45

Witam!
Nie wiem czy to dobre miejsce na to pytanie.
Czy ktoś może mi powiedzieć jak zostać nauczycielem w technikum? Czy wystarczy sam inżynier, czy potrzebuję coś jeszcze? A może jest taka droga, że po inżynierce zacznę uczyć, a resztę zrobię w międzyczasie?
Chcę też zrobić magistra, ale zaocznie dlatego zależy mi na podjęciu pracy jako nauczyciel po inżynierze.
Proszę niech ktoś mi wskaże jasno drogę.

Awatar użytkownika
creative
Posty: 51
Rejestracja: 2012-11-13, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jak mogę zostać nauczycielem w technikum?

Postautor: creative » 2013-01-30, 18:31

Aby uczyć w szkole średniej musisz mieć tytuł mgr i przygotowanie pedagogiczne. Z tytułem licencjata (i przygotowaniem pedagogicznym) można znaleźć pracę w podstawówce i gimnazjum ale pod warunkiem, że jesteś w trakcie zaocznych studiów magisterskich. Dodatkowo pamiętaj, że aktualnie w szkołach jest niedobór etatów, także bardzo ciężko może być Ci znaleźć pracę jedynie z wykształceniem inżynierskim, z pewnością na jedno miejsce będzie paru chętnych, a Ty mając mniejsze kwalifikacje masz nikłe szanse. Ale zawsze warto spróbować.

Jakubmak
Posty: 2
Rejestracja: 2013-01-30, 10:31
Kto: student
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak mogę zostać nauczycielem w technikum?

Postautor: Jakubmak » 2013-01-30, 22:06

W takim razie lepiej dla mnie zrobić najpierw mgr i przygotowanie pedagogiczne? A jest możliwość, że przyjmą mnie z mgr a przygotowanie zrobię w międzyczasie?

krokodyl_odpada
Posty: 22
Rejestracja: 2010-08-21, 12:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak mogę zostać nauczycielem w technikum?

Postautor: krokodyl_odpada » 2013-01-30, 22:40

W szkole średniej nauczyciel przedmiotów technicznych może uczyć jedynie z licencjatem/inżynierem.
Tutaj masz rozporządzenie:
http://www.kuratorium.szczecin.pl/attac ... dzenie.pdf

Ja po studiach pierwszego stopnia od razu poszedłem jednocześnie na mgr i na podyplomowe - przygotowanie pedagogiczne.

Jest możliwość, że przyjmą Cię bez przygotowania pedagogicznego (jeśli będzie zapotrzebowanie), uzupełnisz w trakcie pracy.

Przygotowania pedagogiczne są sobie nie równe. W rozporządzeniu jest napisane ile godzin jakich przedmiotów powinieneś mieć na studiach. Moja daleka znajoma zrobiła kwalifikacje pedagogiczne na jakiejś uczelni, gdzie okazało się, że miała za mało godzin z jakiegoś przedmiotu i papier nie ważny. Musiała zrobić jeszcze raz studia na innej uczelni.

O pracę jest bardzo ciężko. Ja szukałem w promieniu 150 km. od miejsca zamieszkania. Ja miałem duże szczęście. Po kilku miesiącach odezwała się jedna szkoła i dziś jestem nauczycielem.


I oczywiście jest duża różnica w wynagrodzeniu.
Nauczyciel, który zaczyna pracę w szkole z tytułem mgr i przygotowaniem pedagogicznym otrzymuje 1644zł netto

Nauczyciel, który zaczyna pracę w szkole tylko z tytułem licencjata/inżyniera otrzymuje miesięcznie 1292 netto

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Jak mogę zostać nauczycielem w technikum?

Postautor: tecumseh » 2013-01-31, 15:14

Hm, zapotrzebowanie na nauczycieli przedmiotów zawodowych i tak jest znacznie większe niż na nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, u nas szkoła inżyniera drogownictwa szukała ze 2 lata i miała problem, bo nikt nie chciał się znaleźć (nie dziwne, jak sie porówna szanse zawodowe, zarobki itd)
Dyrekcja była skłonna zatrudnić kogoś bez przygotowania pedagogicznego i na jakichś korzystniejszych warunkach niż normalnie.
Jak czasem przeglądałem ogłoszenia, to nauczycieli zawodowych przedmiotów w porównaniu z innymi się szuka.


Wróć do „Kącik uczniowski”