Prezentacja maturalna - pytania

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

superspoon
Posty: 2
Rejestracja: 2011-12-09, 18:02
Kto: uczeń
Lokalizacja: lubuskie

Praca maturalna- potrzebuję pomocy

Postautor: superspoon » 2011-12-09, 18:12

Witam, piszę z prośbą o wskazówki dot. bibliografii jaką mogłabym wykorzystać w temacie maturalnym : "Miasto - przestrzeń, która kształtuje człowieka i jego losy. Omów na podstawie różnych tekstów kultury". Wybrałam miasto Warszawa- bo w temacie jest jeszcze, że należy się skupić na 1 mieście. Pierwsze co mi wpadło na myśl to powstańcy walczący w postaniu warszawskim i tu chciałam wykorzystać Pamiętnik z powstania warszawskiego Białoszewskiego, do tego (nie pamiętam tytułu) jakiś pamiętnik kobiety przebywającej w Getcie warszawskim - powiązany z tym tekst kultury to piosenka zespołu Sabaton (Uprising). Poza tematem powstania myślałam też o Lalce i Ludziach Bezdomnych jednak w przypadku tego pierwszego nie wiem o czym dokładnie powiedzieć. Również ciekawym wydaje mi się Mendel gdański a z utworów to Niemena "sen o Warszawie". Czy ma ktoś może jakieś sugestie co mogłabym wybrać i jakie inne teksty kultury (piosenki, filmy) ?

Awatar użytkownika
Vasir
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-16, 18:51
Kto: uczeń
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prezentacja maturalna - pytania

Postautor: Vasir » 2011-12-09, 20:31

Miałem podobny temat.

Pamiętnik bardzo przyjemnie się czyta, ale ciężko jest według niego coś napisać - oraz prowokuje egzaminatorów do męczenia człowieka (też miałem jako część prezentacji). Aha i ciężko o jakąkolwiek książkę do analizy - taką sensowną.

Ja bym polecił do twojego tematu film "Warszawa" reż D.Gajewski z 2003 roku. Jest to historia kilku postaci po przyjeździe do Warszawy - ich problemy etc. Właściwie twój temat można by omówić na podstawie tylko tego filmu :)

Daje ci moją prezentacje może pomoże:

I. Literatura podmiotu:
1. Białoszewski M., Pamiętnik z powstania warszawskiego, Warszawa 1994, Wyd. 11, ISBN 83-06-02386-2
2. Gajewski D., Warszawa [Film], Warszawa 2003
3. Prus B., Lalka, Warszawa 1998, Wyd. 2, ISBN 83-04-04381-5
4. Żeromski S., Ludzie Bezdomni, Kraków 2009, ISBN 978-83-7327-172-2

II. Literatura przedmiotu:
1. Grzeniewski L., Warszawa w „Lalce” Prusa, Warszawa 1965, wyd. 1
2. Hutnikiewicz A., Stefan Żeromski, Warszawa 1967, wyd. 5
3. Markiewicz H., „Ludzie Bezdomni” Stefana Żeromskiego, Warszawa 1975, wyd. 3 rozszerzone
4. Polańczyk D., Pamiętnik z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego, Lublin 2001, ISBN 83-86581-08-5

superspoon
Posty: 2
Rejestracja: 2011-12-09, 18:02
Kto: uczeń
Lokalizacja: lubuskie

Re: Prezentacja maturalna - pytania

Postautor: superspoon » 2012-02-25, 12:31

Bibliografia zrobiona, teraz męczę się nad planem pracy. Mam problem z tezą, ponieważ dostaliśmy informację, że nie możemy w tezie wykorzystywać tematu, a moim zdaniem się nie da. Mój temat to miasto – przestrzeń, która kształtuje człowieka i jego losy. Omów temat na przykładzie jednego wybranego miasta, np. Warszawy, Krakowa, Paryża, odwołując się do różnych tekstów kultury. Początek mojej tezy roboczej brzmi tak : Teza: Bez względu na położenie życiowe jednostki, miasto odgrywa znaczącą rolę w jego kształtowaniu jak i wywiera wpływ na działania oraz losy człowieka. Prezentację mam na podstawie Ludzi Bezdomnych (Judym), piosenki Sen o Warszawie (perspektywa emigranta), Pamiętnik Białoszewskiego (patrioci, walczący o swoją małą ojczyznę) i filmu Warszawa (stolica jako taki amerykanski sen). Kompletnie nie wiem jak te różne doświadczenie bohaterów umieścić w tezie

Awatar użytkownika
Heidan
Posty: 9
Rejestracja: 2012-02-09, 19:38
Kto: uczeń
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: śląskie

Re: Prezentacja maturalna - pytania

Postautor: Heidan » 2012-02-25, 14:01

Mam propozycję. Zadanie polega na określeniu wpływu miasta - na mentalność, ideologie, sposób rozumowania, wartości człowieka. Skoro tak się sprawy mają - sięgnąłbym do literatury opisującej losy bohatera/bohaterów nie mających z kulturą miejską w zasadzie nic wspólnego. Stworzenie kontrastu pomiędzy człowiekiem "z miasta" - a człowiekiem z (przykładowo) prowincji, dziczy, wsi - pozwoli Ci wychwycić na jakie rzeczywiście cechy ludzkiej osobowosci wpływa kontakt z wyżej zorganizowaną jednostką urnabizacyjną (miastem).
Jacy są ludzie od urodzenia wyrastający w potężnym mieście? Jakie wartości reprezentują. Jak się mają cechy ich osobowości - do cech osobowości ludzi z mniejszych jednostek?

Powodzenia.

Pigi8
Posty: 1
Rejestracja: 2013-05-12, 13:29
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Pytanie nt. prezentacji maturalnej

Postautor: Pigi8 » 2013-05-12, 13:32

Dzien dobry, mam pewien problem. Otoz za kilka dni mam ustna mature z jezyka polskiego. Oddalam sama bibliografie.. Plan prezentacji mam przygotowany, a moje pytanie brzmi czy moge go ze soba zabrac na mature, jesli nie zostal wczesniej oddany?

niedźwiedź20
Posty: 2
Rejestracja: 2013-05-15, 21:58
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Prezentacja maturalna - pytania

Postautor: niedźwiedź20 » 2013-05-15, 22:04

Szanowni Państwo!

niedługo zbliża się matura ustna z języka polskiego. Mam nadzieję na waszą pomoc. Przejdę do sedna,obawiam się strasznie rozmowy z egzaminatorami,ponieważ nie wiem jakich pytań mogę się spodziewać, gdyż wziąłem temat maturalny,który nie jest zbyt często spotykany. W związku z tym mam do Państwa prośbę, abyście podali jakieś przykłady, jaki mogę się spodziewać pytań. Będę wielce zobowiązany.

Pozdrawiam

Temat:Modni pisarze, modne książki. Omów przyczyny popularności wybranych autorów i ich książek.
literatura podmiotu:
Metro 2033, D.Gluhkovsky;
Lśnienie, S.King;
Krew elfów:Wiedźmin, A.Sapkowski;

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Prezentacja maturalna - pytania

Postautor: linczerka » 2013-05-15, 22:28

Chyba studentem nie jesteś i tu będzie najbardziej odpowiednie miejsce na Twój post.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

niedźwiedź20
Posty: 2
Rejestracja: 2013-05-15, 21:58
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Prezentacja maturalna - pytania

Postautor: niedźwiedź20 » 2013-05-15, 22:45

pytanie skierowałem do nauczycieli,dlatego wstawiłem tam posta(przepraszam za dodatkową pracę), nie chciałem,aby na pytanie odpowiadali uczniowie.

P.S Niestety prawdopodobnie wprowadziłem jakiś błąd przy zakładaniu konta, zarówno z wiekiem jak i z "statusem".

marc1n11
Posty: 2
Rejestracja: 2013-05-16, 10:14
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

praca maturalna - ustny

Postautor: marc1n11 » 2013-05-16, 10:16

Potrzebuje kontaktu z jakims polonista najlepiej e-mail lub gg male pytanie co do mojej pracy maturalnej na egzamin ustny ktory odbedzie sie jutro, prosze szybko o kontakt !

marc1n11
Posty: 2
Rejestracja: 2013-05-16, 10:14
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prezentacja maturalna - pytania

Postautor: marc1n11 » 2013-05-16, 10:17

moje gg 47455299 lub e-mail marc1n11@interia.pl

Maślorz
Posty: 37
Rejestracja: 2009-09-04, 20:58
Kto: uczeń
Lokalizacja: pomorskie

Re: Prezentacja maturalna - pytania

Postautor: Maślorz » 2013-05-16, 14:47

W mojej szkole jest tak, że jeśli nie oddałeś w terminie a koniecznie chcesz mieć go ze sobą to musisz przynieśc go w dzień w który zdajesz i dac go komisji przed tym jak zacznie pytać (musisz miec 2 odbitki dla Ciebie i komisji identyczne).

inclouds
Posty: 1
Rejestracja: 2014-02-11, 15:27
Kto: student
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Praca maturalna - pomoc

Postautor: inclouds » 2014-02-11, 15:35

Witam! Mój temat pracy maturalnej to: Porównaj obraz Warszawy ukazany w "Lalce" Bolesława Prusa i w dowolnie wybranym utworze literackim XX wieku. Utwór z XX wieku, który wybrałam to Mała Apokalipsa Konwickiego. Niestety mam problem z dobraniem literatury przedmiotu. Czy mógłby mi ktoś jakoś pomóc dobrać ją tak, aby pomogła mi w pisaniu pracy?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Prezentacja maturalna - pytania

Postautor: iluka » 2014-02-11, 15:54

Do Mała Apokalipsa

Literatura wobec totalitaryzmu / Marek
Bernacki
Warszawa : "Adamantan", 2002. - 162, [1] s. ;
21 cm
(Przeczytaj Przed Maturą. Opracowania
Literackie dla Licealistów ; 3)

"Antychryst rozdrobniony" : o Małej
Apokalipsie Tadeusza Konwickiego / Barbara
Sienkiewicz //W: Glosariusz od Młodej Polski do
współczesności : materiały do kształcenia
literackiego w szkole średniej / pod red.
Tadeusza Patrzałka. - Wrocław : Zakład Narodowy
im. Ossolińskich, 1991. - S. 283-290

Lektury bez tajemnic. [Cz.] 2 / oprac. Michał
Kuziak ; aut. rozdz. Andrzej Juszczyk [i in.]
Kraków : "Znak", 2000. - 167, [1] s. ; 21 cm
Na okł. podtyt.: literatura współczesna : od 1
klasy do matury!

Lektury licealistów. Cz. 2, Interpretacje
utworów prozatorskich i dramatycznych / Anna
Szurczak. - Kielce, 1998. - S. 76-88 : Mała
apokalipsa Tadeusza Konwickiego

Literatura współczesna "źle obecna" w szkole.
antologia tekstów literackich i pomocniczych dla klas
maturalnych / oprac. Bożena Chrząstowska.
Wrocław ; Warszawa ; Kraków : Zakład Narodowy im.
Ossolińskich, 1990. - 336 s. ; 24 cm

O trzech powieściach Tadeusza Konwickiego w klasach
maturalnych. ("Kompleks polski", "Mała apokalipsa",
"Bohiń") / Anna Szurczak. // Język Polski w Szkole
Średniej. - 1991/1992, nr 3/4, s. 3-17

- recenzja: Bednarczyk Ryszard: Życie Literackie 1989 nr 23 s. 10 (z fot....)

- recenzja: Borkowska Ewa: Zniewolenie, czyli totalny "bardak". Miesięcznik Literacki 1990 nr 2/3 s. 123-125
- recenzja: [Bugajski Leszek] L.B.: Życie Literackie 1989 nr 21 s. 15 ([not.]....)

- recenzja: Podgórniak Cezary: Tygodnik Powszechny 1989 nr 19 s. 6

- recenzja: Bugajski Leszek: Polityka 1989 nr 13 s. 10
- recenzja: Dajbor Agnieszka: Gazeta Wyborcza 1989 nr 56 s. 8
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
monique_87
Posty: 56
Rejestracja: 2012-08-24, 14:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Prezentacja maturalna - pytania

Postautor: monique_87 » 2014-02-11, 20:55

Czapliński Przemysław. Miłość i rozstanie, czyli romans. W: Tegoż Tadeusz Konwicki. Poznań 1994.
Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze.

DominikD
Posty: 1
Rejestracja: 2014-02-24, 20:18
Kto: uczeń
Przedmiot: Biologia
Lokalizacja: małopolskie

Ustna matura z polskiego

Postautor: DominikD » 2014-02-24, 20:24

Witam, otóż mam takie pytanie, Wybrałem temat "Problemy filmowej adaptacji. Porównaj wybrane filmy z ich literackimi pierwowzorami; oceń adaptacje" pierwotne założenie przewidywało Sagę o Wiedźminie i Nad Niemnem, ale z tego co się dowiadywałem, mogę to zrobić na podstawie samego wiedźmina, serial, film, książka(saga) i opowiadania, w temacie jest liczba mnoga, a według mnie takie wyjście to jedno dzieło, czy takie wyjście jest do zaakceptowania czy to nie przejdzie? z góry dziękuję za odp. do matury przygotowuję się kompletnie sam, to tak na zaś - w odp. pokroju "zapytaj swojego polonistę" z góry dziękuję za wszelką pomoc.


Wróć do „Kącik uczniowski”