Sprawdzian po miesięcznej nieobecności nauczyciela

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

samarailaura
Posty: 3
Rejestracja: 2014-03-20, 16:19
Kto: uczeń
Lokalizacja: łódzkie

Sprawdzian po miesięcznej nieobecności nauczyciela

Postautor: samarailaura » 2014-11-04, 17:10

Czy nauczyciel ma prawo zrobić sprawdzian w sytuacji gdy zapowiedział sprawdzian po czym przez miesiąc nie było go w szkole?Czy musi ustalić z uczniami jego nowy termin?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sprawdzian po miesięcznej nieobecności nauczyciela

Postautor: vuem » 2014-11-08, 09:20

Najpierw trzy szybkie pytania:
Ustalił go przed nieobecnością z ponad miesięcznym wyprzedzeniem, tzn na dzień, który wypadł po jego powrocie?
Przez miesiąc nie było lekcji z tego przedmiotu,. czy były zastępstwa?
Co mówi regulamin szkolny na temat ustalania terminów testów?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Sprawdzian po miesięcznej nieobecności nauczyciela

Postautor: edzia » 2014-11-08, 18:56

samarailaura pisze:Czy nauczyciel ma prawo zrobić sprawdzian w sytuacji gdy zapowiedział sprawdzian po czym przez miesiąc nie było go w szkole?Czy musi ustalić z uczniami jego nowy termin?
Myślę, że niezależnie od odpowiedzi na postawione przez vuema pytania, nauczyciel jak najbardziej ów sprawdzian może przeprowadzić. Najprawdopodobniej bowiem byliście poinformowani (np. poprzez brak zastępstw za tego nauczyciela), że zakończyła się jego nieobecność. Trzeba się więc liczyć z tym, że zapowiadany sprawdzian może się odbyć.

Owszem, można poprosić wówczas nauczyciela o przełożenie sprawdzianu, ale nie można tego od niego żądać, żaden przepis prawny czy wewnątrzszkolny nie wymusi tego na nauczycielu.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sprawdzian po miesięcznej nieobecności nauczyciela

Postautor: vuem » 2014-11-08, 20:30

edzia pisze:Myślę, że niezależnie od odpowiedzi na postawione przez vuema pytania, nauczyciel jak najbardziej ów sprawdzian może przeprowadzić.


Przynajmniej odpowiedź na ostatnie może tego prawa nie dawać.

edzia pisze:żaden przepis prawny czy wewnątrzszkolny nie wymusi tego na nauczycielu.


WSO mógłby.

edzia pisze:Owszem, można poprosić wówczas nauczyciela o przełożenie sprawdzianu, ale nie można tego od niego żądać, żaden przepis prawny czy wewnątrzszkolny nie wymusi tego na nauczycielu.


Nie stawiajmy ciągle na szali Majestatu, a na drugiej "petenta na przegranej pozycji". ;)

Poza tym są jeszcze "niepisane zasady".
Taka przyzwoitość, logika i chęć raczej wspierania, a nie egzekwowania.

No i jakoś miałbym na głowie znacznie poważniejszy problem na głowie po takiej nieobecności i braku zajęć niż "koniecznie zrobić ten sprawdzian" ... chyba, że chciałbym "gówniarzom pokazać, gdzie ich miejsce" ;)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Sprawdzian po miesięcznej nieobecności nauczyciela

Postautor: edzia » 2014-11-09, 14:09

vuem pisze:No i jakoś miałbym na głowie znacznie poważniejszy problem na głowie po takiej nieobecności i braku zajęć niż "koniecznie zrobić ten sprawdzian" ... chyba, że chciałbym "gówniarzom pokazać, gdzie ich miejsce" ;)
Ja również.

Ale ja wcale nie mówię, że taki nauczyciel musi zrobić sprawdzian. Mówię, że jak najbardziej może.

vuem pisze:WSO mógłby.
Konia z rzędem temu, kto wskaże mi jakikolwiek statut, określający precyzyjnie, jak ma się zachować nauczyciel, który ogłosił sprawdzian, a następnie śmiał pójść na zwolnienie lekarskie na 4 tygodnie. ;)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sprawdzian po miesięcznej nieobecności nauczyciela

Postautor: vuem » 2014-11-09, 18:04

edzia pisze:Konia z rzędem temu, kto wskaże mi jakikolwiek statut, określający precyzyjnie, jak ma się zachować nauczyciel, który ogłosił sprawdzian, a następnie śmiał pójść na zwolnienie lekarskie na 4 tygodnie. ;)


Parafrazując Twoje słowa, ja wcale nie mówię, że istnieje, a że mógłby. ;)

edzia pisze:Ale ja wcale nie mówię, że taki nauczyciel musi zrobić sprawdzian. Mówię, że jak najbardziej może.


Dlatego - wzorem i innych "nieszczegółowych" przepisów stosuje się choćby logikę.
Wg niej, w opisanej sytuacji nauczyciel nawet nie powinien tego robić. Na kilometr śmierdzi "panem i władcą" lub "dyscyplinowaniem wałkoni". ;) ... chyba, że to coś, czego nie wiemy.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Sprawdzian po miesięcznej nieobecności nauczyciela

Postautor: edzia » 2014-11-10, 05:51

vuem pisze:Parafrazując Twoje słowa, ja wcale nie mówię, że istnieje, a że mógłby. ;)
Pewnie i mógłby istnieć, ale i tak nie istnieje. ;)

vuem pisze:Wg niej, w opisanej sytuacji nauczyciel nawet nie powinien tego robić.
Zgadzam się. Ale ja odpowiadałam na inne pytania: "Czy nauczyciel ma prawo zrobić sprawdzian w sytuacji gdy zapowiedział sprawdzian po czym przez miesiąc nie było go w szkole?Czy musi ustalić z uczniami jego nowy termin?"

Zatem powtarzam:
1) Nauczyciel w takiej sytuacji ma prawo zrobić sprawdzian.
2) Nie musi ustalać z uczniami nowego terminu.


Czy zgadzasz się ze mną?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sprawdzian po miesięcznej nieobecności nauczyciela

Postautor: vuem » 2014-11-10, 14:09

edzia pisze:mógłby istnieć, ale i tak nie istnieje


;)

edzia pisze:Czy zgadzasz się ze mną?


Jeśli rozważamy podstawy prawne, to tak.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Sprawdzian po miesięcznej nieobecności nauczyciela

Postautor: edzia » 2014-11-10, 16:35

No. :)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sprawdzian po miesięcznej nieobecności nauczyciela

Postautor: vuem » 2014-11-10, 20:42

edzia pisze:No. :)


Nie wiedziałem, że tyle szczęścia może uzgodnienie podstawy prawnej przynieść ;)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Sprawdzian po miesięcznej nieobecności nauczyciela

Postautor: edzia » 2014-11-11, 05:38

vuem pisze:Nie wiedziałem, że tyle szczęścia może uzgodnienie podstawy prawnej przynieść
Tyle szczęścia przyniosło uznanie podstawy prawnej w krótkim czasie przez vuema. :)

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Sprawdzian po miesięcznej nieobecności nauczyciela

Postautor: vuem » 2014-11-11, 21:49

edzia pisze:Tyle szczęścia przyniosło uznanie podstawy prawnej w krótkim czasie przez vuema.


By jeszcze więcej szczęścia sprawić powiem, że uznaję Twoje podstawy prawne zanim zdążysz je przedstawić ;)


Wróć do „Kącik uczniowski”