Średnia ocen na koniec roku - z ocen na świadectwie czy ze średniej ocen z przedmiotu?

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

lukimtb
Posty: 2
Rejestracja: 2017-06-12, 16:20
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Średnia ocen na koniec roku - z ocen na świadectwie czy ze średniej ocen z przedmiotu?

Postautor: lukimtb » 2017-06-12, 16:32

Witam,

jak oblicza się średnią końcową podawaną na koniec roku uczniom?

Koledzy z klasy mówią mi, że oblicza się ją z tych ocen, które ma się na świadectwie. Czyli na przykład jeśli mam trzy oceny: 5, 5 i 5, to ich średnia jest równa 5. Ale to jest moim zdaniem nielogiczne, gdyż jeśli mam z jednego przedmiotu mam średnią 5.50, z drugiego 5.90, a z trzeciego 4.75 to ich średnia jest równa 5,38. Idąc dalej ich tokiem rozumowania, gdy jedna osoba ma średnie przedmiotowe 4.75, 4.9 i 4.85, to ma na koniec roku tę samą średnią co osoba ze średnimi 5.0, 5.5 i 5.7, ponieważ ich ocena końcowa z przedmiotu jest taka sama. Jeśli tak jest to znaczy, że np. nie opłaca mi się starać dostać z jakiegoś sprawdzianu szóstki, bo ona zmieni mi średnią z przedmiotu z dajmy na to 4.90 na 5.00 co wcale nie podniesie mi średniej na koniec roku bo 4.9 i 5.0 i tak dają piątkę. Dlatego pytam się Państwa, aby rozwiać wątpliwości: średnią końcową oblicza się z ocen na koniec roku czy ze średnich końcowych z poszczególnych przedmiotów?

izolator
Posty: 85
Rejestracja: 2013-05-24, 18:11
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Średnia ocen na koniec roku - z ocen na świadectwie czy ze średniej ocen z przedmiotu?

Postautor: izolator » 2017-06-12, 17:03

Rozporządzenie wyraźnie mówi ze liczy się
średnią rocznych ocen klasyfikacyjnych
a nie średnia średnich ocen.

lukimtb
Posty: 2
Rejestracja: 2017-06-12, 16:20
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Średnia ocen na koniec roku - z ocen na świadectwie czy ze średniej ocen z przedmiotu?

Postautor: lukimtb » 2017-06-12, 17:19

To niesprawiedliwe, że osoby o o wiele gorszych średnich mają na koniec roku taką samą średnią co osoby o średnich wyższych. Aż nie chce się wierzyć, że tak jest. To bardzo demotywuje do nauki skoro można przebimbać cały rok na 4,75, a w efekcie mieć taki sam wynik co ktoś z 5,30.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Średnia ocen na koniec roku - z ocen na świadectwie czy ze średniej ocen z przedmiotu?

Postautor: sharkinator » 2017-06-12, 19:48

Masz się uczyć dla siebie, a nie dla cyferek w średniej. Poza tym zawsze możesz ubiegać się o ocenę celującą.


Wróć do „Kącik uczniowski”

cron