Prawo ucznia

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Maciej zss
Posty: 1
Rejestracja: 2018-04-15, 20:34
Kto: uczeń
Przedmiot: Matematyka, Język polski, Język angielski, ...
Lokalizacja: pomorskie

Prawo ucznia

Postautor: Maciej zss » 2018-04-15, 20:43

Witam jestem uczniem szkoły zawodowej. Sytuacja wygląda następująco. Od ponad miesiąca jest nieobecny nauczyciel od nauki mojego zawodu. Co tydzień przekłada zwolnienie. Szkoła wymyśliła to tak będzie nam dodawać kolejne zaległe lekcje z tym nauczycielem w tygodniu problem pojawił się jednak od nastepnego tygodnia gdzie nauczyciel ma już być czyli 21.04.2018 wstawili nam 10godzin lekcyjnych dziennie z czego 80%z nim. Ponadto gdy go nie było w środy mieliśmy 6lekcji z nim i godzinę wychowawczą. Szkoła zamiast przełożyć nam lekcje z innymi nauczycielam w celu zmniejszenia godzin innych dni i kazała przychodzić na 7.30 na tę godzinę wychowawczą a gdy ktoś nie przyszedł obniżała ocenę z zachowania. I mimo zwolnienia lekarskiego nie usprawiedliwia tej jednej godziny Czy prawo reguluję jakoś maksymalny wymiar godzin ucznia? I czy szkoła może tak robic

Michalll_95
Posty: 134
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prawo ucznia

Postautor: Michalll_95 » 2018-04-15, 23:06

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół w szkole zawodowej/branżowej tygodniowy wymiar godzin przedmiotów ogólnych i zawodowych to 28 godzin. + 3 godziny do dyspozycji dyrektora.Jeżeli rozłożymy to na pięć dni to wychodzi 6 godzin dziennie, a raz w tygodniu 7. I tak powinno być.

Zdarza się jednak, że nauczyciel zachoruje. Dyrektor powinien w takim przypadku znaleźć zastępstwo, ale nauczyciela przedmiotów zawodowych trudno znaleźć. W mojej szkole była podobna sytuacja z matematyką. Dyrektor zatrudnił wreszcie nowego nauczyciela i uczniowie przychodzili na matematykę w soboty i w ferie. Przedmioty uzupełniające zazwyczaj uciekają z planu i dopóki realizacja podstawy nie jest zagrożona to nie ma problemu. Natomiast jeżeli ucieka przedmiot wiodący to jest problem i trzeba jakoś przedmiot nadrobić.

Jeżeli w ciągu miesiąca nadrobicie zaległości to nie ma co się martwić, tak się dzieje. Jeżeli ma tak być dłużej to można zawiadomić kuratorium.

A zwolnienie lekarskie jak najbardziej usprawiedliwia nieobecność to na pewno ;)


Wróć do „Kącik uczniowski”