Studia

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Pan_szynszyl
Posty: 1
Rejestracja: 2021-05-20, 22:15
Kto: student
Przedmiot: Matematyka, Historia, WOS
Lokalizacja: podkarpackie

Studia

Postautor: Pan_szynszyl » 2021-06-04, 00:38

Dzień dobry!
Mam na imię Kuba, chodzę do drugiej klasy liceum po gimnazjum. Od dawna zastanawiam się nad wyborem studiów. Od kiedy pamiętam zawsze chciałem być nauczycielem. W szczególności zainteresował mnie kierunek nauczanie matematyki i informatyki na UMCS w Lublinie. Chciałbym Państwa się zapytać o opinie na temat tego kierunku, mam też kilka wątpliwości.
Przeglądając oferty pracy natknąłem się na ogłoszenie: zatrudnię magistra matematyki, chodzi mi o nazwę kierunku, czy po ukończeniu studiów nauczanie matematyki i informatyki dyrektor szkoły średniej chciałby mnie zatrudnić do uczenia tych przedmiotów ,w tym również w zakresie rozszerzonym mimo że kierunek studiów różni się od zwykłej matematyki?. Drugie pytanie dotyczy programu studiów. Przeglądając wykaz przedmiotów na studiach zauważyłem że tylko przedmioty na licencjacie pokrywają się z podstawą programową, a magisterskie nie, są tam przedmioty takie jak teoria miary i równania różniczkowe. Czy takie studia dają kwalifikacje do nauczania na wszystkich etapach edukacyjnych? Chciałbym się jeszcze zapytać o studia podyplomowe dające kwalifikacje do nauczania kolejnego przedmiotu, ile punktów ects powinny liczyć i czy placówki typu Centrum Edukacji Nauczycieli mogą takie organizować aby dawały kwalifikacje?
Dziękuję za odpowiedź!

nataliamakowiecka
Posty: 14
Rejestracja: 2019-12-27, 10:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Fizyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Studia

Postautor: nataliamakowiecka » 2021-07-14, 15:32

@pan_szynszyl Cześć! Z doświadczenia wygląda to tak - żeby uczyć w szkole ponadpodstawowej musisz mieć mgr. Z mgr np. matematyki + przygotowanie pedagogiczne do szkół podstawowych/ponadpodstawowych możesz uczyć przedmiotu wyuczonego.

Jestem nauczycielką matematyki i fizyki w podstawówkach i szkołach średnich. Mam licencjat z matematyki, magistra z astronomii + nauczanie tych przedmiotów i przygotowanie pedagogiczne na podyplomówce. Pomimo tego, że wiedzę nabyłam już na studiach I i II stopnia, to nauczanie jakiegoś przedmiotu to zderzenie, coś zupełnie innego. Na początku myślałam, że dam radę po stdudiach i przygotowaniu nauczać matematyki, ale szybko życie mnie zweryfikowało i miałam niemałe problemy z aklimatyzacją jako nauczyciel ścisłych przedmiotów. Zrobiłam więc na tej samej uczelni co przygotowanie nauczanie matemtayki i fizyki i wtedy dopiero dźwignęłam pracę nauczyciela tak, jak to powinno być od samgo początku.

Co do placówek, które dają kwalifikacje to tutaj sprawdzaj czy działają zgodnie z rozporządzeniami i co wydają na koniec. Ja mogę Ci polecić swoją szkołę (bo patrząc na Twój post jesteś gdzieś w Lublinie, więc magisterka czy licencjat w WWa może być problematyczny), ale matematyką, fizykę i przygotowanie nauczycielksie robiłam w reklama, mają studia online i dają pełnomocne kwalifikacje.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania - pisz śmiało, chętnie Ci pomogę :)


Wróć do „Kącik uczniowski”

cron