Kariera nauczycielska

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: ann » 2008-10-16, 19:50

tommycam pisze:Dziękuję za odpowiedź. Teraz czas się zabrać za starania o przyjęcie, a potem zacznie się walka :D Pozdrawiam.

Teraz to chyba trochę późno. Chyba, że przez teraz rozumiesz za rok. ;)
tommycam pisze:A jeśli chodzi o szczeble nauczycielskie,

stażysta - kontraktowy - mianowany - dyplomowany ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Jolly Roger » 2008-10-17, 11:43

stażysta - kontraktowy - mianowany - dyplomowany ;) i na końcu jeszcze profesor oświaty. Już jest dziesięciu w Polsce. Ależ mi motywacja wzrosła.
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
widamian
Posty: 11
Rejestracja: 2008-11-01, 20:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Jak zostać nauczycielem Języka Niemieckiego? / Deutschlehrer

Postautor: widamian » 2008-11-01, 21:19

Witam Wszystkich Nauczycieli na tym Forum. Jestem uczniem Liceum Ogólnokształcącego, pod paru lat fascynuję się językiem niemieckim, może to ze względu na geny...:D w przyszłości chcę, bardzo chcę uczyć języka niemieckiego w szkole Podstawowej-Gimnazjum-Liceum=>tam gdzie mnie przyjmą:D... Niemieckiego uczę się od ładnych paru lat tzn. 8 (podstawówka,gimnazjym, teraz liceum), chcę wybrać się na "nauczyciela niemieckiego", rozmawiałem z moją panią od Niemieckiego i trochę mi tłumaczyła co i gdzie abym dał radę itp.. Mówiła, "?żebym poszedł do jakiegoś Kolegium Języków Obcych, bo na Uniwersytecie WM na 150 przyjętych po czasie zostaje 50, jest duży poziom to fakt i nie wie czy dałbym radę sprostać takiemu właśnie poziomowi." A Kolegia są o tyle lepsze, że tam powinienem sobie dać radę (<--TO MÓJ TAKI MAŁY WNIOSEK Z JEJ MOWY). Mówiła też coś o tym, że jeśli poszedł bym na UWM to po studiach licencjackich mógłbym uczyć już w szkole podst./gim. a jeśli poszedł bym dalej na magisterskie to dało by mi pełne prawa do nauki w szkołach podst.-gim.-lo. nie wiem czy to prawda i jakie są realia.
A jeśli coś źle napisałem to może wynik tego że po prostu się pomyliłem... PROSZĘ wszystkich NAUCZYCIELI, którzy PRZESZLI JUŻ OWĄ DROGĘ o POMOC i przedstawienie w miarę prostych odpowiedzi.

Z GÓRY DZIĘKUJĘ I ŻYCZĘ POWODZENIA W PRACY DLA TYCH, KTÓRZY JUŻ UCZĄ:)

Awatar użytkownika
Hoya
Posty: 36
Rejestracja: 2008-10-31, 20:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Hoya » 2008-11-01, 21:38

Witam! Wydaje mi się, iż dyplom ukończenia Kolegium Nauczycielskiego daje uprawnienia do nauczania we wszystkich typach szkół, także w LO. Inna sprawa, iż dyrekcja liceów w swoim gronie chętniej widzi magistrów - widoczne jest to w ogłoszeniach o pracę.
Jeśli jesteś zdecydowany zostać nauczycielem, to rzeczywiście ścieżka: kolegium językowe-->licencjat-->uzupełniające studia magisterskie jest rozsądna. Dodam, iż sama wybrałam tą drogę ;)
Pracę rozpoczęłam już na 3 roku kolegium - pobliska szkoła podstawowa potrzebowała kogoś na kilka godzin, więc wykorzystałam okazję. Obecnie uczę w gimnazjum, choć cały czas szukam ofert pracy w liceach. Niestety już od dłuższego czasu trudno znaleźć coś w tym typie szkół dla germanistów (przynajmniej w moim regionie). Powodzenia!

Awatar użytkownika
widamian
Posty: 11
Rejestracja: 2008-11-01, 20:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: widamian » 2008-11-01, 21:47

Dziękuję Bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze do Pani jedno pytanko: Z jakiego regionu Pani jest i jakie KJO polecałaby Pani?
Żyj swoim życiem i pozwól żyć.

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: adner » 2008-11-01, 21:52

A co to ma być! Skoro chcesz zostać nauczycielem, to chyba powinieneś się starać o jak najlepsze wykształcenie, a nie iść na łatwiznę. Jak sam twierdzisz, fascynujesz się niemieckim. Dużo więcej dowiesz się i nauczysz o języku na studiach filologicznych.
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

Awatar użytkownika
widamian
Posty: 11
Rejestracja: 2008-11-01, 20:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: widamian » 2008-11-01, 22:09

Oczywiście zgadzam się z Tobą [uczeń]adner, ale tu nie chodzi o łatwiznę lecz o możliwości, bo nie chcę iść drogą na, której sobie nie poradzę. A po KJO, przecież też można kontynuować dalej naukę i dokształcać się - no chyba, że się mylę.
Żyj swoim życiem i pozwól żyć.

Awatar użytkownika
Hoya
Posty: 36
Rejestracja: 2008-10-31, 20:36
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Hoya » 2008-11-01, 22:31

Jestem ze Śląska, więc spory kawałek od Ciebie i niestety nie posiadam wiedzy na temat kolegiów z Twojej okolicy. Poziomy uczelni mogą być rzeczywiście być różne, ale opinię, iż jedynie filologia pozwoli Ci być dobrym językowcem, możesz wsadzić między bajki. Sam pewnie wiesz, iż doskonalenie języka obcego wymaga dużej dawki samozaparcia: wyjazdy, samodzielne studiowanie literatury, szukanie kontaktu z żywym językiem (możliwości jest na szczęście mnóstwo) itd itp...
O "łatwiźnie" mogą powiedzieć jedynie Ci, którzy ta drogę już przeszli.
A tak z innej beczki- polecam Ci zerknięcie na stronę kuratorium w swoim regionie, być może jest tam zakładka "Oferty pracy". Pozwoli Ci to zorientować się, jak wygląda sytuacja językowców na rynku pracy.

eldruto
Posty: 9
Rejestracja: 2008-11-11, 16:06
Kto: uczeń
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Pytania studenta j. obcych o rzeczywistosc nauczycielską

Postautor: eldruto » 2008-11-11, 16:24

Witam, mam na imie Marcin, jestem aktualnie na studiach (jezyk angielski+niemiecki) prawdopodobnie wybiore specjalizacje nauczycielska, bo w sumie chcialbym byc nauczycielem.

Pochodze z wioski gdzie jest podstawowka i gimnazjum, do najblizszych miast mam po 15 km. Prosze powiedzcie mi czy rzeczywiscie ciezko jest znalesc prace jako nauczyciel.
Jak wyglada sprawa z etatami, czy zazwyczaj bedzie to po pare godzin w roznych szkołach, czy sa jakiekolwiek szanse na normalny ludzki etet w jednej placowce.

Jak przedstawiaja sie płace - zauwazcie Panstwo ze jestem facetem, no i fajnie bylo by zarabiac wiecej niz 2000zl/mies. Mam na to jakies szanse?
Czy prywatne szkoly lepiej płaca nauczycielom, czy nie?

Kolejne pytanie dotyczy tego, czy szkoly potrzebuja psychologow, poniewaz takie studia rowniez chciałbym rozpoczac. Czy lepiej wg. Panstwa zaczac kolejne jezyki (np.Rosyjski)
czy tez raczej dyplom z psychologii bedzie lepszym atutem.

Pytania te zadaje, by wiedziec co zrobic - od razy po studiach wybierac sie w swiat (wyspy Br, ameryka) czy szukac pracy w kraju, bo posada na brytyjskiej budowie nie bardzo mnie ciagnie, pomimo wyskokich zarobkow.
Dziekuje za kazda odpowiedz.

eldruto
Posty: 9
Rejestracja: 2008-11-11, 16:06
Kto: uczeń
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: eldruto » 2008-11-11, 17:51

Nie, wcale a wcale sie nie oburzam:) W koncu co racja to racja, bledow sporo. Ale skoro nie zwraca Pan uwagi na literowki i brak ogonkow, to co jest zle?
Znalesc - znaleźć ok;) punkt dla Pana.

Liczba błędów ortograficznych, jakie popełniłeś w swoim poście powala mnie - jako rodzica - na kolana


Chyba jednak wiele rzczy Pana powala na kolana...
...albo ja sie nie nadaje na nauczyciela:)

Ale ja oprocz tego ze chcialbym uczyc, to sam lubie sie uczyc:)
Wszystko co mi Pan napisze, kazdy blad jaki mi wykaze, jest na moja korzysc.
Wiec prosze pisac.
Bo jestem przyzwyczajony do tego ze ludzie mnie opieprzaja za bledy.

Apropos - a ja nie wiem czy chcialbym uczyc Pana dzieci.
Ostatnio zmieniony 2008-11-11, 18:14 przez eldruto, łącznie zmieniany 1 raz.

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: adner » 2008-11-11, 18:05

Popatrz na tą niebieską strzałeczkę i popraw swój post, bo piszesz do pana, a nie pani :rotfl:
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

eldruto
Posty: 9
Rejestracja: 2008-11-11, 16:06
Kto: uczeń
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: eldruto » 2008-11-11, 18:15

ehhh...niskie cisnienie na dworze;)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: malgala » 2008-11-11, 18:20

Przymiotniki małą literą piszemy. Nazwy geograficzne wielkimi.
Te są najbardziej rażące. Literówki również pomijam.

Poza tym warto zwrócić uwagę na płeć przedmówcy. I jeszcze taka drobna uwaga - na naszym forum nie stosujemy form "pan", "pani".

Jesteś otwarty na uwagi dotyczące swojej pisowni. To dobrze. Masz szansę nauczyć się pisać bezbłędnie. Wymaga to jednak wiele wysiłku. Wiem coś o tym. Należę do pokolenia, które przez edukację szkolną przejść musiało gdy nikt nie słyszał jeszcze o dysgrafii, dysortografii i innych dys.... Jednak nad ortografią zapanowałam a i pisać starannie i czytelnie się nauczyłam. Gdybym tych umiejętności nie opanowała nie zdecydowałabym się na pracę w szkole.
Wszystko jeszcze przed Tobą. Jeżeli bardzo będziesz chciał, to dasz radę.

A odpowiadając na Twoje pytania powiem krótko:
1. Zarobki, zwłaszcza stażysty są niewielkie (zapowiadają stażystom znaczące podwyżki).
2. W małych szkołach raczej są problemy z nauczycielami języków, ale o cały etat też trudno, no chyba że jest to szkoła podstawowa i gimnazjum.
3. Nie każdy organ prowadzący szkołę chętnie daje dodatkowe godziny dla pedagoga lub psychologa szkolnego, ale wchodzi reforma i powinno się to zmienić. Tak więc dodatkowo psychologia może okazać się bardziej użyteczna niż trzeci język.

I jeszcze jedna uwaga. Używaj jednak polskich znaków. Łatwiej się wtedy czyta.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: Jedliński » 2008-11-11, 19:05

miwues
...nauczyciel naprawdę jest osobą, której trzeba postawić najwyższe wymagania.


eee ja się do końca nie zgadzam.Z pewnością nauczyciel powinnien spełniać szereg wysokich kryteriów,ale od razu najwyższe - bez przesady .. ;)
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kariera nauczycielska

Postautor: malgala » 2008-11-11, 19:29

miwues pisze:
Jedliński pisze:Z pewnością nauczyciel powinnien spełniać szereg wysokich kryteriów,ale od razu najwyższe - bez przesady .. ;)

Pomarzyć można, czyż nie? ;)

Niestety, te marzenia coraz częściej realne się stają.


Wróć do „Kącik uczniowski”