Matura ustna-j.polski

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: adner » 2011-05-07, 22:41

Cytować możesz nawet utwory spoza literatury przedmiotu i podmiotu.
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

Namikaze
Posty: 2
Rejestracja: 2011-05-10, 16:02
Kto: uczeń
Lokalizacja: śląskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Namikaze » 2011-05-10, 16:05

Jakie pytania może zadać komisja przy temacie: Parodia rzeczywistości PRL-u w literaturze, malarstwie i/lub filmie. Omów problem, odwołując się do interpretacji wybranych przykładów. ?

Lit podmiotu to:
Słoń Mrożka, Mikołajek w szkole PRL, Miś, Co mi zrobisz jak mnie złapiesz, Nie ma róży bez ognia, a także wystawa internetowa dzieł tego tematu Mleczki.

Lit przedmiotu to opracowanie internetowe Słonia Mrożka, a także słownik terminów literackich.

leks
Posty: 16
Rejestracja: 2011-03-06, 17:42
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: leks » 2011-05-10, 16:07

O Shit, masz taki sam temat jak ja. Napisz do mnie na 2623437 na gg jak chcesz. Choć pytań to ja jeszcze nie znam.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: haLayla » 2011-05-10, 19:17

Trochę skromnie wygląda literatura przedmiotu w twoim wypadku. Miałem bardzo podobny temat dwa lata temu, bodajże brzmiał: Powaga i żart w filowym i literackim obrazie PRL.
<3

Namikaze
Posty: 2
Rejestracja: 2011-05-10, 16:02
Kto: uczeń
Lokalizacja: śląskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Namikaze » 2011-05-10, 19:45

Skromnie jak skromnie... więcej nie potrzebowałem, a interpretacji filmów Bareji albo nie ma, albo sceny są dobitne wręcz ;]

Pamiętasz może pytania, które zadawała Ci komisja? Lub jakiś pomysł na przykład? Bo szczerze nie wiem, do czego mogą się odwołać w pytaniach.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: haLayla » 2011-05-10, 22:33

Ja puściłem kronikę filmową i wskazałem, że chociaż intencją reżysera nie było ośmieszenie ustroju, to z perspektywy czasu można ją potraktować jako pozycję satyryczną. Pytano mnie też, o co chodziło w Misiu Barei oraz o wiersz Broniewskiego "Warszawa".
<3

leks
Posty: 16
Rejestracja: 2011-03-06, 17:42
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: leks » 2011-05-10, 22:36

A jak odpowiedzieć sensownie na pytanie "O co chodziło w Misiu Barei?" Powiedzieć ze o osmieszenie rzeczywistości, ukazanie absurdów, czy coś jeszcze? Miś wiem, że różne rzeczy też różnym ludziom symbolizował ale chyba to przede wszystkim taka metafora socjalistycznej rzeczywistości? Dobrze to rozumiem czy nie bardzo ?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: haLayla » 2011-05-11, 02:44

Ja odpowiedziałem, że Miś wyśmiewał nie sam ustrój, a jego przywary oraz zachowania społeczeństwa w warunkach paradoksów tego ustroju. Wówczas okazało się, że chodzi o fabułę filmu :mrgreen: Możesz zacząć odpowiedź jak chcesz, jeżeli egzaminatorowi będzie chodziło o inny aspekt, to ci zwróci na to uwagę. Możesz też zapytać, czy chodzi mu o fabułę czy o wymiar symboliczny tego filmu.

Uwierzcie mi, że nie ma się czym stresować. Pierwszą część prezentacji mówi się samemu, więc można się rozkręcić i spalić w trakcie tremę. Wówczas rozmowa nie będzie taka trudna. Ważne jest, byś merytorycznie przygotował się do rozmowy. Jeżeli zaczniesz się jąkąć czy denerwować, przeproś egzaminatorów, zamknij oczy i weź trzy głębokie wdechy. Możesz potem obrócić sytuację w żart "Ach ta presja egzaminów". Egzaminatorzy to też ludzie i cię nie pożrą :)
<3

adner
Posty: 455
Rejestracja: 2008-03-28, 19:16
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: adner » 2011-05-11, 21:24

Poza tym nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek oblał maturę z polskiego pisząc własną pracę i mając jakiekolwiek pojęcie o swoim temacie. Egzaminatorom nie zależy na tym, żeby zaniżyć szkole statystyki i nawet najsłabiej przygotowani zazwyczaj zdają na te 30%.
As I kissed her goodbye I said, all beauty must die
And lent down and planted a rose between her teeth

nnataliaa
Posty: 1
Rejestracja: 2011-05-12, 13:55
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: nnataliaa » 2011-05-12, 13:56

Mam taki temat pracy maturalnej: Portrety bohaterów zlagrowanych i złagrowanych na podstawie literatury XX wieku.Omów funkcje tego zabiegu na podstawie wybranych przykładów.

I nie rozumiem zabardzo o co chodzi z tymi funkcjami w tym kontekscie... :(
Moglby mi ktos tak wytlumaczyc o co chodzi bo nie chce napisac pracy nie na temat.
Bardzo prosze o pomoc.

hushush
Posty: 1
Rejestracja: 2011-05-12, 18:26
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: pomorskie

matura ustna z j. polskiego

Postautor: hushush » 2011-05-12, 18:54

Witam wszystkich. Potrzebuje pomocy, gdyz zabieram sie do pisania prezentacji maturalnej a nie bardzo wiem jak ona ma wygladac. Boje sie, ze np. przez 15 minut bede mowila nie na temat i dostaje zero pkt co wiaze sie z niezdaniem matury. Temat moj brzmi: Na podstawie literatury kryminalnej i detektywistycznej przedstaw cechy charakterystyczne gatunku. Wybralam w lit. podmiotu: Z.Nienackiego: Pan Samochodzik i Niewidzialni; Arthura Conana Doyle'a: Znak Czterech i A. Christie: Tajemnicza historia w Styles. W internecie malo pisza o cechach charakterystycznych powiesci kryminalnej czy detektywistycznej. Prosze, powiedzcie mi, co mam zawrzec w tej pracy? Jak to napisac aby przegadac z sensem 15 minut i dostac max punktow?

leks
Posty: 16
Rejestracja: 2011-03-06, 17:42
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: leks » 2011-05-12, 19:18

No to powiem tylko tyle. Zdałem z dobrym wynikiem. Natomiast jeśli chodzi o to co było u nas w szkole, to dzisiaj bardzo dużo było też wyników masakrycznych rzędu 6 pkt u osób nawet dobrze przygotowanych...

Pytania:

1. Wskaż różnice między parodią a groteską
2. Powiedz dlaczego uważasz, że Miś to film kultowy.
3. Wyjaśnij znaczenie tytułu "Mała Apokalipsa"

W mojej komisji było raczej spokojnie, choć miałem wrażenie jakbym był kosmitą chwilami ;), natomiast druga komisja trochę jeździła po ludziach, komentowała itp :).

PS: Gdzie najlepiej opublikować swoją pracę, żeby mogła posłużyć jako pomoc dla innych ?

Neptune
Posty: 1
Rejestracja: 2012-01-26, 13:04
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Praca maturalna - problem z bibliografią

Postautor: Neptune » 2012-01-26, 13:17

Witam!
Jako, że matura już za kilka miesięcy, stwierdziłem, że najwyższy czas zabrać się za pisanie pracy. I natrafiłem na pewien problem. Mój temat to porównanie obrazu jakiegoś wydarzenia historycznego z XIX lub XX wieku, przedstawionego w powieściach historycznych z wiedzą historyków. Pierwsze co mi przyszło do głowy to powstanie Warszawskie. Kiedy na konsultacji pokazałem tytuły książek opatrzonych na wikipedii podpisem "powieść historyczna", dostałem odpowiedź, że te książki wcale takimi powieściami nie są. Moje pytanie brzmi, czym się powieść historyczna charakteryzuje i jakie książki mogłyby się mieścić w moich wymaganiach? A jeśli powstanie nie ma tak wielu pozycji które by mnie interesowały, to może macie jakiś pomysł, czy jest jakieś inne wydarzenie, którego bibliografia byłaby bogatsza.
Pozdrawiam.

Moraw
Posty: 101
Rejestracja: 2011-04-12, 17:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Moraw » 2012-01-26, 21:30

W powieści historycznej mamy do czynienia z występowaniem obok siebie: fikcji i faktów historycznych, postaci fikcyjnych i historycznych, przy czym to autor decyduje w jakim stopniu każdy z tych elementów zostanie przedstawiony- tak bym mniej więcej to określił.
O jakich książkach myślałeś? Jeśli mówimy o powstaniu warszawskim, to mi do głowy przychodzą np.: Kolumbowie. Rocznik 20 Bratnego; Zdobycie władzy Miłosza, ale nie wiem, czy mieszczą się w definicji takich powieści, prezentowanej przez polonistę/kę. Nie mogłeś zapytać o przykładowe pozycje, skoro wybrane prze ciebie zostały odrzucone?
[center]Historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae- Marcus Tullius Cicero [/center]

Awatar użytkownika
Vasir
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-16, 18:51
Kto: uczeń
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Vasir » 2012-01-30, 21:30

Szczerze mówiąc odradzam branie się za Powstanie Warszawskie... jak już pisałem w innym temacie, ciężko o literaturę - trzeba naprawdę szukać po bibliotekach bo w szkolnej na pewno nie znajdziesz.

Mało ciekawy temat tak btw... pomyśle i jakiś pomysł jutro zapodam.


Wróć do „Kącik uczniowski”

cron