Matura ustna-j.polski

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Unti
Posty: 1
Rejestracja: 2012-04-08, 14:13
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Pytania na ustną maturę

Postautor: Unti » 2012-04-08, 14:18

Witam!
Chciałbym zapytać jakie pytania mogłyby się pojawić podczas matury ustnej związane z moim tematem oraz bibliografią :
Albert Lis kl. III c

Na podstawie samodzielnie zgromadzonego materiału językowego, zanalizuj i scharakteryzuj gwarę uczniów.

I. Literatura podmiotu:
*samodzielnie zgromadzone materiały

II. Literatura przedmiotu

1.Nowy słownik gwary uczniowskiej [online] Dostępny w Internecie:
http://www.joemonster.org/art/2690/Nowy ... zniowskiej
3.Skowron A. Slang młodzieżowy to nie same wulgaryzmy, Kraków 2010
4.Słownik Slangu [online] Dostępny w Internecie: http://www.slangu.pl/lista,a,0
5.Słownik współczesnej gwary młodzieżowej [online] Dostępny w Internecie:
http://www.joemonster.org/art/1986/Slow ... zniowskiej
6. Slang i mowa potoczna [online] Dostępny w Internecie:
http://www.eioba.pl/a/1kuc/slang-i-mowa ... cka-z-nami
7. Pączak M, Wyzwania dzisiejszej polszczyzny, Warszawa 2011
8. Zgółkowa H, Nowy słownik gwary uczniowskiej, Wrocław 2004 s.61,202,285,373,403

III. Ramowy plan wypowiedzi:

1. Określenie problemu: Język młodzieżowy jest środowiskową odmianą języka narodowego.

2. Kolejność prezentowanych argumentów:
* Indywidualna składnia
*Neologizmy
*Uproszczenia
*Zapożyczenia z języków obcych
*Powszechne wulgaryzmy

3. Wnioski:
* Język młodzieżowy cechuje ekspresywność czego skutkiem jest duża ilość emocjonalizmów oraz wulgaryzmów mających na celu wzmocnienie wypowiedzi.

* Jest on nastawiony na dynamiczne przekazywanie informacji (ułatwiając np. wysyłanie sms’ów) dlatego też jest on uboższy w stosunku do języka powszechnego.

* Gwara młodzieżowa ukazuje skutki masowego zasięgu Internetu oraz innych środków przekazu, dzięki którym możemy obcować z innymi kulturami co przyczynia się do wielu zapożyczeń kosztem niektórych cech charakterystycznych dla języka polskiego.

IV. Materiały pomocnicze
* Prezentacja multimedialna


Chciałem również zapytać o jakąś książkę ,z której dowiem się więcej na temat języka .

Pizdrawiam i liczę na szybką odpowiedź.

michael93
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-06, 13:57
Kto: uczeń
Lokalizacja: śląskie

Matura ustna z języka polskiego

Postautor: michael93 » 2013-01-06, 14:18

Witam kieruje zapytanie do polonistów, ponieważ chce poznać wasze zdanie. Wybrałem temat na maturę ustna z j. polskiego ''Wpływ dzieciństwa na losy bohatera literackiego. Omów na wybranych przykładach''. Matura się już zbliża a ja ani rusz więc chce już napisać bibliografie, żeby móc rozpocząć pisanie prezentacji maturalnej na maturę ustną. Problem polega w tym, że nie wiem jakie książki wybrać. Myślę o Kordianie, Granicy, Ludzie Bezdomni, Przedwiośnie te książki się nadają podobno. Czy macie jeszcze jakieś pomysły?? chce wybrać maks. 4-5 książki, ale chce mieć większa możliwość wyboru... Jak myślicie 4-5 książki wystarczą, oczywiście nie muszą być lektury... I jeszcze jedno pytanie Literatura przedmiotu wiem, że to są te wszystkie opracowania z których korzystaliśmy, ale co się jeszcze może znaleźć? Jak można ciekawie zrealizować mój temat? czy mam po prostu pisać tylko o bohaterach i ich wpływie dzieciństwa?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: iluka » 2013-01-06, 15:00

powieść Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”
dramat Sławomira Mrożka „Tango”
powieści Stefana Żeromskiego "Ludzie bezdomni", „Przedwiośnie”
Eliza Orzeszkowa w "Nad Niemnem."
Gabriela Zapolska "Moralność pani Dulskiej"
Zofia Nałkowska "Granica"
Wojciech Kuczok - ,,Gnój" /Za tę niewielką książeczkę Wojciech Kuczok otrzymał Nike, a Magdalena Piekorz także na jej podstawie zrealizowała film pt. "Pręgi"/
"Opowiedz mi swoje sny" Sheldon Sidney
"Lekcja tańca'' Katarzyny Krenz
"Układ" E. Kazana

Kochasz ty dom, rodzinny dom,
Co w letnią noc, skroś srebrnej mgły,
Szumem swych lip wtórzy twym snom,
A ciszą swą koi twe łzy?

Konopnicka Maria - Pieśń o domu
Pozdrawiam :idea:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: koma » 2013-01-06, 17:38

A tak na marginesie zapytam:

czy znajdzie się wreszcie ktoś na tyle odpowiedzialny i sensowny wśród naszych decydentów, kto te wszystkie "prezentacje" wywali w kosmos??
Obśmiano to już, skrytykowano...i nic. :rotfl:

Popsuto maturę i brak naprawiaczy. ;D

michael93
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-06, 13:57
Kto: uczeń
Lokalizacja: śląskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: michael93 » 2013-01-06, 22:46

Jeśli mogę zapytać, pewnie zapomniałem... ale gdzie jest wpływ dzieciństwa na losy Józia w Ferdydurke? chodzi o upupianie?? albo zle mysle hmm...

Ma ktoś ciekawy pomysl na ten temat? czy po prostu wybrać sobie 4 książki napisac o wpływie dzieciństwa na losy bohatera literackiego, przedstawić inne przykłady i tyle??

Czy to prawda ze poloniści nie lubia internetu? i nie warto w bilbiografii podawac np.: jakies strony www. z której się korzystalo lub np.: link do jakiegoś opracowania w internecie?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: iluka » 2013-01-07, 00:03

Pod adresem nauczycieli padają oskarżenia. Są to ludzie pozbawieni kreatywności i twórczego myślenia, którzy nie są w stanie wymyślić niczego nowego. Wpływa to niekorzystnie na edukacje młodzieży, która identyfikuje się z dorosłymi. Józio także ulega schematom, którym podlega szkoła, będąc w tym miejscu jest zobowiązany do określonego postępowania. To nauczyciele decydują o wyznawanych poglądach i sposobach myślenia na dany temat, postawa ucznia sprowadza się do osoby, która ma się podporządkować wszystkim nakazom, nie ma tu miejsca na jakikolwiek sprzeciw.
http://www.bryk.pl/teksty/liceum/j%C4%9 ... wicza.html
michael93 pisze:Czy to prawda ze poloniści nie lubia internetu? i nie warto w bilbiografii podawac np.: jakies strony www. z której się korzystalo lub np.: link do jakiegoś opracowania w internecie?
Raczej prawda :ble:
michael93 pisze:pomysl na ten temat
Wpływ korzystny i niekorzystny...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

michael93
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-06, 13:57
Kto: uczeń
Lokalizacja: śląskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: michael93 » 2013-01-07, 18:03

Dziękuję bardzo... ciekawy pomysł.. z wpływem korzystnym i niekorzystnym.. tylko teraz mam dylemat jakie książki pod to wybrać?? korzystny wpływ na pewno Tomasz Judym.. nie korzystna może być np.: Zenon Ziembiewicz. A jakie są Twoje typy Iluka? Co Pani by wybrała?

Guniaa6
Posty: 2
Rejestracja: 2013-03-21, 09:48
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Guniaa6 » 2013-03-21, 10:14

Mam ogromną prośbę do polonistek. Temat mojej prezentacji maturalnej to:,,Rożne ujęcia motywu pieniądza w literaturze XIX i XX wieku. Przedstaw na wybranych przykładach."

Wybrałam więc:
1. Kochanowski - ,,Pieśń o spustoszeniu Podola"
2. Mrożek - ,,Emigranci"
3. Nałkowska - ,,Granica"
4. Prus - ,,Lalka"
4. Słowacki - ,,Kordian"
5. Zapolska - ,,Moralność Pani Dulskiej"

Pytanie wiec jest takie- jakie ewentualnie pytania mogłaby zadać komisja do każdego z tych utworów?
Prosiłabym o kilka możliwych propozycji, pomóżcie mi nauczyciele..bardzo Was o to proszę.. Zależy mi na tym, aby być dobrze przygotowaną. Proszę również o przesyłanie propozycji pytań na mój adres e-mail : igaukleja@interia.pl
Z góry dziękuję za okazaną pomoc.

Guniaa6
Posty: 2
Rejestracja: 2013-03-21, 09:48
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Guniaa6 » 2013-04-06, 19:09

Mam ogromną prośbę do polonistek i osób, które coś wiedzą na ten temat. Temat mojej prezentacji maturalnej to: ,, Rożne ujęcia motywu pieniądza w literaturze XIX i XX wieku. Przedstaw na wybranych przykładach."
Wybrałam więc:
1. Kochanowski - ,,Pieśń o spustoszeniu Podola"
2. Mrożek - ,,Emigranci"
3. Nałkowska - ,,Granica"
4. Prus - ,,Lalka"
4. Słowacki - ,,Kordian"
5. Zapolska - ,,Moralność Pani Dulskiej"
Jakie pytania może mi zadać komisja?? Zależy mi na tym, aby być dobrze przygotowaną.
Z góry dziękuję za okazaną pomoc.

Awatar użytkownika
monique_87
Posty: 56
Rejestracja: 2012-08-24, 14:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: monique_87 » 2013-04-07, 13:51

Guniaa6 pisze:literaturze XIX i XX wieku


Pierwsze (i zapewne jedyne) pytanie, które bym Ci zadała, brzmiałoby: jakim cudem do prezentacji dotyczącej XIX i XX wieku wybrałaś utwór Jana Kochanowskiego (poety renesansowego!)?

Swoją drogą, kto zatwierdził Twoją bibliografię?
Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze.

Kankuro
Posty: 1
Rejestracja: 2015-01-23, 15:41
Kto: uczeń
Lokalizacja: śląskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: Kankuro » 2015-01-23, 15:43

Witam, to mój pierwszy post.
Poleciłby ktoś jakąś literaturę/film lub cokolwiek przydatne w maturze ustnej do tematu "Gwara uczniowska. Przedstaw jej przykłady i omów funkcjonalność w środowisku
szkolnym." Ogólnie cokolwiek gdzie jest widoczna ta gwara albo opisana. Nie ma to być słownik. Jakaś literatura piękna lub jakaś popularnonaukowa.
Nie potrafię nic przydatnego znaleźć, a byłbym wdzięczny.

Z góry dziękuję :)

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: haLayla » 2015-01-23, 17:54

Kankuro, u Edmunda Niziurskiego jest tego całkiem sporo, jakkolwiek już dla mnie (a urodziłem się jeszcze w latach 80 :o ) było to już trochę archaiczne.
<3

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Matura ustna-j.polski

Postautor: haLayla » 2015-01-23, 17:54

Kankuro, u Edmunda Niziurskiego jest tego całkiem sporo, jakkolwiek już dla mnie (a urodziłem się jeszcze w latach 80 :o ) było to już trochę archaiczne.
<3


Wróć do „Kącik uczniowski”

cron