Matura pisemna -j.polski

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

pitbull11
Posty: 1
Rejestracja: 2007-10-08, 16:22

Błędne umiejscowienie akcji

Postautor: pitbull11 » 2007-10-08, 16:26

Czy błędne umiejscowienie akcji w wypracowaniu maturalnym wiąże się z brakiem punktów za rozwinięcie i w konsekwencji z oceną negatywną. Np. Jeżeli piszemy o Ludziach bezdomnych to czy umiejscowienie akcji wygłaszania referatu Judyma np. u Węglikowskiego jest takim błędem??

Arekk19
Posty: 8
Rejestracja: 2009-02-21, 09:41
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: pomorskie

Matura pisemna -j.polski

Postautor: Arekk19 » 2009-05-04, 13:26

Witajcie.
Mam bardzo ważne pytanie.Na tegorycznej maturze było wypracowanie dotyczące Chłopów Władysława Reymonta.Nie było wymagane umiejscowiac jej w konkretnej epoce nie mniej ja idąc za analogią że powiesc dostała w 1924 roku Nagrodę Nobla umiejscowiłem jej akcję w dwudziestoleciu międzywojennym.Błąd ten powtórzyłem 2 razy - na początku i w zakonczeniu.Czy waszym zdaniem kwalifikuje się to jako błąd kardynalny oznaczający oblanie całego egzaminu?
Ostatnio zmieniony 2010-05-11, 19:20 przez Arekk19, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Matura pisemna -j.polski

Postautor: Jolly Roger » 2009-05-04, 13:51

nie
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

catchmeifyoucan
Posty: 182
Rejestracja: 2007-11-01, 19:25

matura 2009

Postautor: catchmeifyoucan » 2009-05-04, 17:03

witam wszystkich... po hm... dosc dlugiej przerwie. moze tegoroczni maturzysci jaki i rowniez nauczyciele podziela sie swoimi opiniami o maturze 2009? dzis byl jezyk polski... lekturami bylem nieco zaskoczony (spodziewalem czegos z literatury miedzywojennej i wspolczesnej). jednak poziom trudnosci matury z jezyka polskiego chyba do szczegolnie wysokich nie nalezal...
"Forgive your enemies but never forget their names" Kennedy

maturzystaLUBELSKIE
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-04, 16:50
Kto: uczeń
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Matura pisemna -j.polski

Postautor: maturzystaLUBELSKIE » 2009-05-04, 18:13

proszę bardzo o odpowiedz w sprawie matury
chodzi mi o to że wybrałem tamat pana tadeusza i napisałem że zosia ożeniła się z tadeuszem a telimena z rejentem a między nimi doszlo tylko do zaręczyn. Czy przez to zostanie mi anulowana matura lub jakie będą konsekwencję ????????????????

Awatar użytkownika
Ataegina
Posty: 70
Rejestracja: 2008-12-20, 16:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański
Lokalizacja: lubelskie

Re: Matura pisemna -j.polski

Postautor: Ataegina » 2009-05-04, 18:44

Na marginesie - Zosia wyszła za mąż .. albo Tadeusz się ożenił :)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Matura pisemna -j.polski

Postautor: malgala » 2009-05-04, 19:02

Konsekwencje raczej poważne będą. Mam na myśli głównie błędy. Jeżeli w swojej pracy imiona pisałeś małą literą, to moim zdaniem całkowita dyskwalifikacja.
Znajomość lektury też do dokładnych nie należy.

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Matura pisemna -j.polski

Postautor: Andulencja » 2009-05-04, 19:21

Zaskoczył mnie poziom tegorocznej matury. Czy charakterystyka porównawcza bohaterów w oparciu u podane fragmenty utworu nie wydaje się wam żenująco uboga jeśli chodzi o egzamin dojrzałości?

catchmeifyoucan
Posty: 182
Rejestracja: 2007-11-01, 19:25

Re: Matura pisemna -j.polski

Postautor: catchmeifyoucan » 2009-05-05, 06:47

Andulencja, dla mnie z punktu widzenia maturzysty to dobrze... widocznie matura z języka polskiego jest już tworzona w ten sposób żeby każdy ją zdał... matura z polskiego traci w dzisiejszych czasach na znaczeniu...

edit...

jestem juz po maturze rozszerzonej z angielskiego... poziom trudnosci... nie wiem czy nawet mozna powiedziec o "trudnosci"... zenujaco niski...
"Forgive your enemies but never forget their names" Kennedy

dragon20015
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-05, 07:36
Kto: uczeń
Lokalizacja: wielkopolskie

Jak bardzo jest to poważny błąd ??

Postautor: dragon20015 » 2009-05-05, 07:38

Witam :) :)
Wczoraj pisałem maturę z Polskiego jak i 440tys. innych maturzystów :D :D noo i mam problem ponieważ wybrałem 1 temat o "Chłopach" i tam ta druga siostra miała na imię Weronka a ja chyba napisałem Weronika ;(;(;( i mam pytanie jak poważny to jest błąd czy zostanie zaliczony jako rzeczowy a jeśli tak to jak one są liczone czy za każde miejsce gdzie się pomyliłem to jest 1 błąd czy ogólnie to jest traktowane jako 1 błąd w całej pracy czy kompletnie wyklucza prace czy zależy jak egzaminator do tego podejdzie. Bo ja już sam nie wiem bo jak sprawdzałem pytania do tekstu źródłowego to nie jest tak źle no ale ta praca to mnie przybija do podłogi ;(;(;(
Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi

LisElla
Posty: 5
Rejestracja: 2009-05-04, 14:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Matura pisemna -j.polski

Postautor: LisElla » 2009-05-06, 13:43

Arekk, jeśli podałeś to tylko jako informację encyklopedyczną i nie rozwijałeś zagadnienia przy interpretacji to błąd ten nie dyskwalifikuje pracy :) Możliwe, że stracisz punkty, jeśli w tym samym zdaniu lub akapicie podałeś ważne punktowane informacje.....

MaturzystaLubelskie, możesz stracić jakieś punkty lub nie uzyskać 1-2, ale taki błąd raczej nie dyskwalifikuje pracy. Jeśli chodzi o zapis (ortografia, interpunkcja, poziom graficzny pisma), to strata 3 punktów murowana :?

Andulencjo, owszem, można napisać żenująco ubogą pracę będącą charakterystyką porównawczą i pewnie sporo takich będzie :roll: Znajdą się jednak również prace "wyczerpujące" temat i napisane wcale nie żenującym ale przyzwoitym lub nawet pięknym stylem :)

dragonie, jak dla mnie nie jest to błąd poważny. Liczyłabym najwyżej jako jeden rzeczowy, ponieważ nie wpływa w żaden sposób na interpretację, nie jest też dowodem na nieznajomość lektury 8) Poza tym, wiesz, co innego Jagnę na Hankę przechrzcić...... :P

catchmeifyoucan, trafiłam na ten wątek :wink: Tak, tak matura dla każdego, pytanie tylko jakie wyniki, prawda? Egzamin maturalny rzeczywiście łatwo jest zdać, ale jakoś trudniej o wysokie wyniki........

voytek
Posty: 5
Rejestracja: 2009-10-10, 23:11
Kto: uczeń
Lokalizacja: śląskie

"Świętoszek" - to w końcu barok, czy oświecenie? :

Postautor: voytek » 2010-05-04, 16:36

Witam!

Pisałem dzis maturkę :)

Wybrałem temat o Świętoszku. Napisałem we wstępie, że komedia pochodzi z okresu oświecenia. Myślałem o tym później, czy to w końcu barok czy nie.

Pytałem polonistki - powiedziała, że to przełom baroku i oświecenia, ale bardziej oświecenie.

Ktoś inny mi powiedział, ze to jednak barok.

Jak to w końcu jest? :)

I czy punkty można też odjąć za to, że zapomniałem całkiem, że Elmira nie wierzyła Świętoszkowi? - napisałem, że też uległa jego fałszywemu działaniu...

I jakie konsekwencje mogą mnie czekać za pomylenie epok w pracy?

Pozdrawiam!

PS. Przepraszam, ze to tu umiesciłem, ale nie wiem gdzie indziej by to pasowało a przypuszczam, że tu zagląda najwięcej polonistów, a zależy mi na odpowiedzi ;)
Ostatnio zmieniony 2010-05-04, 17:04 przez voytek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Matura pisemna -j.polski

Postautor: agadanuta » 2010-05-04, 17:03

Nie martw się. Pomylenie epok, to co prawda błąd rzeczowy, ale jesli nie ma to wpływu na treść pracy, to żadnych konsekwencji nie poniesiesz.

paweł_polonista
Posty: 56
Rejestracja: 2008-08-05, 09:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Matura pisemna -j.polski

Postautor: paweł_polonista » 2010-05-05, 11:10

Tak jak agadanuta wspomniała, będzie to jedynie błąd rzeczowy.
Ja stwierdzam, że "Świętoszek" jest jednak dziełem barokowym, a nie oświeceniowym. Oczywiście, napisany został już u schyłku baroku, ale do oświecenia jeszcze kilka lat zabrakło.
Dziwi mnie jednak fakt, że nauczycielka stwierdziła
że to przełom baroku i oświecenia, ale bardziej oświecenie.

Albo trzymamy się wersji, że przełom, czyli nie bardziej barok, ani nie bardziej oświecenie, albo obstawiamy, że jedna z tych epok, ale konkretnie - ta lub ta.
Pozdrawiam świeżego maturzystę. Powodzenia na dalszych częściach egzaminu maturalnego.

paweł_polonista
Posty: 56
Rejestracja: 2008-08-05, 09:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Matura pisemna -j.polski

Postautor: paweł_polonista » 2010-05-05, 12:49

miwuesie, te czasy już nie wrócą. Teraz matura o czymkolwiek też znaczy, tylko ciężko to cokolwiek nazwać jakkolwiek. Przepraszam za te moje zawiłości w wypowiedzi, ale czasem tak sobie lubię powydziwiać. :)
I nasunął mi się tekst piosenki : nie wrócą te lata...


Wróć do „Kącik uczniowski”