Odwołanie się od oceny z języka

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

nowik_pl
Posty: 2
Rejestracja: 2009-05-25, 18:10
Kto: uczeń
Lokalizacja: wielkopolskie

Odwołanie się od oceny z języka

Postautor: nowik_pl » 2009-05-25, 18:21

Witam wszystkich,
Pytanie jest skierowane przede wszystkim do nauczycieli, choć może uczniowie też będą w stanie mi pomóc.
Sprawa wygląda następująco:
Dzisiaj nauczyciel wystawił nam 'propozycje' ocen końcowych z j. francuskiego.
Moje oceny cząstkowe to : 5,5 (spr) 5,5,5,5,5,4+(kartkówki,odpowiedzi) oraz 5,1 (zadanie domowe)... propozycja oceny końcowej to ... 4
WIEM (!), że ocena końcowa NIE JEST średnią arytmetyczną, ale z pewnością jest to jakiś wyznacznik. W tym przypadku średnia to 4,55. Najważniejszą formą sprawdzania wiedzy są sprawdziany, z których mam 5 ... Na półrocze miałem 5, przy czym sprawdziany 5,5,6...
Jego ultimatum : poprawa całego II semestru.
Oto moje pytania:
- czy postąpił słusznie ?
- jakie są moje prawa / czy mogę nie zgodzić się z oceną?

emmq
Posty: 1
Rejestracja: 2009-05-27, 15:44
Kto: uczeń
Przedmiot: Technika
Lokalizacja: śląskie

Re: Odwołanie się od oceny z języka

Postautor: emmq » 2009-05-27, 15:58

Witam,
mam pytanie. Czy nauczyciel może odczucic odwołanie sie ucznia o podwyższenie oceny z danego przedmiotu ?
Jesli tak to dlaczego ?? :(

ewagca
Posty: 85
Rejestracja: 2008-09-11, 20:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Odwołanie się od oceny z języka

Postautor: ewagca » 2009-05-27, 16:41

Uważam, że najpierw powinieneś poprosić nauczyciela o uzasadnienie oceny. Masz do tego prawo. "2. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę w sposób określony w statucie szkoły."

Uczeń ma prawo do uzyskania oceny wyższej niż przewidywana zgodnie z WSO

"3. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:...........................
ustalanie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;"

"4. Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia."

"2. Śródroczna i roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z danego modułu uwzględnia oceny uzyskane przez ucznia ze wszystkich w pełni zrealizowanych w danym semestrze jednostek modułowych przynależnych do tego modułu. Oceny z poszczególnych jednostek modułowych ustala się według skali, o której mowa w § 13 ust. 2.

3. Szczegółowe warunki i sposób ustalenia śródrocznej i rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z danego modułu określa statut szkoły.
§ 18. 1. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna, z zastrzeżeniem § 19. § 19. 1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. "

Pozwoliłam sobie zacytować fragmenty rozporządzenia ale najlepiej jak porozmawiasz z nauczycielem i poprosisz o wyjaśnienie oceny. Radzę też przestudiować statut szkoły i WSO, oraz rozporządzenie dot. warunków klasyfikowania i oceniania (strona MEN)

Awatar użytkownika
Naauczycielkaa
Posty: 115
Rejestracja: 2008-10-23, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Odwołanie się od oceny z języka

Postautor: Naauczycielkaa » 2009-06-06, 16:30

Masz jedną ocenę niedostateczną. Może ona zadecydowała o ostatecznej ocenie? Uczniowi na piątkę nie wypada mieć 1. Była możliwość poprawienia jej?

nowik_pl
Posty: 2
Rejestracja: 2009-05-25, 18:10
Kto: uczeń
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Odwołanie się od oceny z języka

Postautor: nowik_pl » 2009-06-06, 19:13

Naauczycielkaa pisze:Masz jedną ocenę niedostateczną. Może ona zadecydowała o ostatecznej ocenie? Uczniowi na piątkę nie wypada mieć 1. Była możliwość poprawienia jej?

W mojej szkole nie poprawia się ocen z zadań domowych...

paweł_polonista
Posty: 56
Rejestracja: 2008-08-05, 09:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Odwołanie się od oceny z języka

Postautor: paweł_polonista » 2009-06-24, 10:26

Rozumiem Cię, nowik_pl, że masz żal do nauczyciela, ponieważ z takich ocen cząstkowych wystawił Ci dobrą ocenę na koniec roku. I powiem szczerze, że sam jestem zszokowany takim obrotem sprawy. Przez głupią jedynkę za zadanie domowe (przypuszczam, że jego brak) uczeń mający napisane wszystkie sprawdziany na 5 i resztę ocen również bdb ma mieć czwórkę. Uważam, że jest to mocno krzywdzące! Ale nie martw się, liczy się wiedza a nie ocena!

Zuzaa
Posty: 21
Rejestracja: 2009-06-21, 11:21
Kto: uczeń
Lokalizacja: łódzkie

Re: Odwołanie się od oceny z języka

Postautor: Zuzaa » 2009-06-24, 14:25

Mi pani profesor od angielskiego też powiedziała, że jeśli wśród moich piątek :wink: znajdzie się jedynka, to postawi mi 4, na szczęście jedynka nie wpadła :wink:

areq~~
Posty: 4
Rejestracja: 2009-06-24, 13:23
Kto: uczeń
Lokalizacja: łódzkie

Re: Odwołanie się od oceny z języka

Postautor: areq~~ » 2009-06-24, 16:09

Mam nadzieję,że rozwiązałeś swoją sprawę pomyślnie.

Ja też tak miałem z elektrotechniki - 3,3, 2, 1,3,3 i facet mi wystawił "dopuszczający" z wielką łaską. A ta jedynka to akurat była z jakiejś bzdury bo ze sprawdzianów miałem trójki

Aha, oceny nie zmienił powiedział mi,żebym pisał komisyjny egzamin jeśli mi ocena nie pasuje no to dałem spokój bo pewie i tak by wyszło na jego

dop3
Posty: 34
Rejestracja: 2009-08-09, 21:19
Kto: student
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Odwołanie się od oceny z języka

Postautor: dop3 » 2009-08-16, 23:50

Jak dla mnie to są oceny na dopuszczający / dostateczny. Może oceniał też Twoje zaangażowanie na lekcji, aktywność, sumienność itd. A może nie chodziłeś na jego lekcje i frekwencja była bardzo niska? Wyznaczników oceny końcowej jest wiele, oceny cząstkowe to tylko część tego, co jest brane pod uwagę. Moja polonistka zawsze powtarzała, że jak mamy np. co najmniej 50% ocen cząstkowych dostatecznych, to możemy się starać o podwyższenie oceny z dop. na dst. (różnymi sposobami, chociażby poprzez egzamin komisyjny). Spełniasz ten warunek. Mogłeś pisać ten egzamin, skoro uważasz, że masz wiedzę na 3. Gdy jesteś przygotowany trudno, by "wyszło na jego" [nauczyciela].


Wróć do „Kącik uczniowski”