zasady odwołania

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

tucha_poz
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-11, 00:09

Re: zasady odwołania

Postautor: tucha_poz » 2009-06-03, 07:50

miwues pisze: Ocenę powinien ustalać nauczyciel przedmiotu, nie komisja.


Komisja składa się z nauczyciela przedmiotu, który wystawił oceny i drugiego nauczyciela, który mnie nie uczy.

tucha_poz
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-11, 00:09

Re: zasady odwołania

Postautor: tucha_poz » 2009-06-03, 09:42

A czy to nie jest tak, że ten drugi nauczyciel kontroluje prawidłowy przebieg?
Jeśli mam jakieś zatargi z nauczycielem uczącym to dosyć logiczne jest to, że potrzebny jest ktoś, kto będzie czuwał, żeby wszystko było zgodnie z normami.

tucha_poz
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-11, 00:09

Re: zasady odwołania

Postautor: tucha_poz » 2009-06-03, 10:34

Jakiego rodzaju są to zatargi i z czyjej winy?


Nauczycielka już w kweitniu powiedziała mi, że nie postawi mi oceny bardzo dobrej na koniec roku co dowodzi o tym, że była do mnie uprzedzona.
Poza tym miałam z nią problemy także w przypadku drugiego przedmiotu, którego uczy - udowodniła i potwierdziła, że jest uprzedzona i zwyczajnie utrudnia mi otrzymanie zadowalającej mnie oceny - jest to opinia obiektywna (nie tylko ja to zauważyłam).

Mam jeszcze pytanie: czy nauczyciel może nagle, podczas wystawiania ocen powiedzieć osobie, która ma samie oceny bardzo dobre z przedmiotu, żeby przyniosła do szkoły wszystkie sprawdziany napisanę na maksymalną liczbę punktów, ponieważ ma prawo postawić jej za nie oceny celujące (sprawdziany nie wykraczały w żaden sposób poza program).
Dodam, ze zwróciła się do jednej osoby i wcześniej nie było o tym mowy.

/na marginesie - taka szóstka mogłaby komuś uratować ocenę końcową, gdyby było o tym wiadomo przed sprawdzianami/

To nie jest tak, że szukam wymówek i przysłowiowej "dziury w całym" po prostu czuje się niesprawiedliwie oceniona i szukam możliwości udowodnienia, że potrafię na piątkę.

tucha_poz
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-11, 00:09

Re: zasady odwołania

Postautor: tucha_poz » 2009-06-03, 11:13

Nie ma sensu teoretyzować.

Powiedziała, że w pierwszym semetrze miałam czwórkę i teraz też będę miała czwórkę.
Tym samym zniechęciła mnie do dalszej nauki. To przecież niepedagogiczne ;)

Nie zamierzam opowiadać tu całej sytuacji bo to i tak niczego nie zmieni.
Jeśli chodzi o drugi przedmiot - po prostu dała do rozumienia wyraźnie, że jest uprzedzena, i na tym zakończmy. Nie wiem dlaczego miałaby być, nie należe do uczniów, którzy okazują brak szacunku, na zajęcia jestem/byłam przygotowana.

Co do mojego pytania o celujące oceny za max. na sprawdzianie to nie wiem co jeszcze miałabym uściślić - opisałam dość dokładnie sytuację.
Osoba miała mieć bardzo dobry na koniec roku.
Nauczycielka przy klasie zwróciła się do niej: "jeśli napisałaś jakieś sprawdziany na maksimum to przynieś je do szkoły, wpiszę ci za nie szóstki bo teraz weszło takie prawo"

tucha_poz
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-11, 00:09

Re: zasady odwołania

Postautor: tucha_poz » 2009-06-03, 11:26

miwues pisze:Unikasz odpowiedzi na pytania o przyczynę nieporozumień między wami, więc nie jestem w stanie stwierdzić, po czyjej stronie leży wina.


Bo nie widzę potrzeby określania po czyjej stronie leży wina.

tucha_poz
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-11, 00:09

Re: zasady odwołania

Postautor: tucha_poz » 2009-06-03, 15:30

Niepotrzebne to zabarwienie moralizatorskie ;) ja mam tego świadomość. Zresztą cała dyskusja już nie ma sensu. Problem rozwiązany. Pozdrawiam.

tucha_poz
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-11, 00:09

Re: zasady odwołania

Postautor: tucha_poz » 2009-06-03, 22:18

Zaczynam się irytować.
Upraszczam bo chyba się nie rozumiemy. Mam świadomośc tego, że jeśli zrobi się coś nieodpowiedniego to trzeba ponieść konsekwencje. Nic złego nie zrobiłam, zatem z jakiej racji mam ponosić konsekwencje? Nie zmierzam. (choć w zasadzie stres zafundowany mi przez nauczycielkę już zalicza się do konsekwencji - jestem na nie odgórnie skazana)

Poza tym przy tak niedokładnej znajomości sytuacji wydaje mi się nie na miejscu orzekanie co jest honorowe a co nie.

tucha_poz
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-11, 00:09

Re: zasady odwołania

Postautor: tucha_poz » 2009-06-03, 22:27

Nieznajomość sytuacji (bez względu na powody) nie upoważnia do orzekania, że moje zachowanie czy zamiary są niehonorowe.

W poście nie chodziło mi o osądzanie postępowania mojego czy nauczycielki bo pytaniem były prawa ucznia przy odwoływaniu się od oceny.
Zaznaczyłam, że jest to opinia obiektywna (nie tylko moja) - nauczycielka "uprzedziła się".
Nie uważam za potrzebne komukolwiek wywlekanie tego teamtu na forum, gdyż sprawa została załatwiona, poza tym to długi temat a jak widzę obowiązuje to zamiłowanie do "łapania za słówka" - tym bardziej sobie odpuszczę.

tucha_poz
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-11, 00:09

Re: zasady odwołania

Postautor: tucha_poz » 2009-06-03, 22:38

ok ;-)

msecrets
Posty: 18
Rejestracja: 2009-05-30, 22:55
Kto: uczeń
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zasady odwołania

Postautor: msecrets » 2009-06-07, 20:40

Nauczyciele nie umieją rozróżnić, kiedy stawiać oceny z zachowania, a kiedy z przedmiotu. Ocena z przedmiotu, to pomiar umiejętności merytorycznych ucznia z danego zakresu materiału. Natomiast ocena z zachowania, to jak sama nazwa wskazuje, ocena zachowania ucznia. Sam miałem taką sytuację, gdy zanegowałem prawidłowość działań nauczyciela. Zostałem za to oceniony z przedmiotu, a nie z zachowania. Drodzy nauczyciele: nie stosujcie takich metod podczas pracy z uczniami.
Stopień bardzo dobry otrzymuje uczeń, który:
- opanował pełen zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania przedmiotu w danej klasie oraz
- sprawnie posługuje się zdobytymi umiejętnościami, rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne i praktyczne ujęte programem nauczania, potrafi zastosować zdobytą wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach.
Czy jest tu mowa o zachowaniu ucznia? Nie ma.
Łączenie zachowania ucznia z oceną z przedmiotu jest wielce nieprofesjonalne.

msecrets
Posty: 18
Rejestracja: 2009-05-30, 22:55
Kto: uczeń
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zasady odwołania

Postautor: msecrets » 2009-06-08, 22:50

To nie jest istotne. Każdy nauczyciel jest inny. Dla jednego będzie obrazą jeśli powiesz, że źle sprawdził sprawdzian, a dla innego że nie zgadasz się z oceną. Niestety, w szkołach panuje opinia, że "z nauczycielem się nie wygra". Otóż nie zawsze. A jak to zrobić? Musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć, musisz być pewna siebie, nie możesz dać się podejść - i co najważniejsze - nie możesz mieć sobie nic do zarzucenia. Jeśli faktycznie sumiennie pracowałaś cały rok, do oceny b. dobrej brakowało Ci <1 pkt. to napisanie egzaminu komisyjnego w trybie odwołania się od oceny końcoworocznej nie powinno być dla Ciebie problemem. Udowodnisz sobie i nauczycielce, że niesprawiedliwie Cię oceniła.

tucha_poz
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-11, 00:09

Re: zasady odwołania

Postautor: tucha_poz » 2015-06-17, 13:54

odwiedziłam to forum po latach i zajrzałam sobie na stare wątki - z perspektywy czasu ta cała sytuacja bardzo odległa ale stwierdziłam, że napisze, że uzyskałam wtedy (bez najmniejszych problemów) na teście maksymalną liczbę punktów i otrzymałam bdb. sytuacja była wtedy bardzo złożona i liczyła się każda ocena ;)


Wróć do „Kącik uczniowski”