Planowanie kariery zawodowej

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Maślorz
Posty: 37
Rejestracja: 2009-09-04, 20:58
Kto: uczeń
Lokalizacja: pomorskie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: Maślorz » 2009-10-12, 19:02

Kierunek na ,który chce zdawać to wychowanie fizyczne by potem uczyć w-fu w szkole ;)

Daddy
Posty: 4
Rejestracja: 2009-10-01, 07:16
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: Daddy » 2009-10-14, 11:06

Na Akademiach Wychowania Fizycznego z tradycjami (Kraków, Katowice, Warszawa) niezbędna jest biologia na poziomie rozszerzonym zdana na w miare wysokim procencie, do tego testy sprawnościowe.
Na pewno pływanie, opanowany w miare dobrze, chociaż jeden styl.
Lekka atletyka, gry zespołowe, gimnastyka. Z tych dyscyplin przeprowadzany jest egzamin wstępny.
Jak się dostaniesz, miną 3 latka i jesteś licencjtem;);)(możesz próbować dostac się do szkoły). Oczywiście jeśli dobrze przyłożysz się tematu.
Na WF nie ma takich przedmiotów jak chemia czy fizyka.

zigzal
Posty: 1
Rejestracja: 2009-04-19, 14:14
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: podlaskie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: zigzal » 2009-10-14, 14:06

Fakt nie ma fizyki, i chemi, ale za to jest biofizyka i biochemia:)))) Statsystyka zamiast matmy, ale generlanie jest super tylko gorzej z pracą po....

Votiq
Posty: 1
Rejestracja: 2009-10-22, 15:45
Kto: uczeń
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: pomorskie

Wymagania płaca itd. - nauczyciel muzyki

Postautor: Votiq » 2009-10-22, 15:54

Witam. Mam na imie Wojtas i mam 15 lat chodze do gimnazjum do 3 klasy . mieszkam w wojewodztwie pomorskim. Jak wiecie jest to juz czas kiedy trzeba wybrac co sie chce w zyciu robic. Ale! teraz powstalo ale. zalezy tez jaka jest placa zaco i co chce robic. wiec chcialbym najbardziej zostac nauczycielem muzyki! z tego co wiem trzeba rowniez byc nauczycielem plastyki odrazu. ok. wiec teraz narasta pytanie - jakie wymagania sa na nauczyciela muzyki/plastyki?? bardzo chcial nim byc. jesli jakis nauczyciel owego przedmiotu tu zajzy to niech poda moze swoje zarobki czy cos :D noi jesli ktos sie orientuje to prosze mi podac odrazu ogolne zarobki nauczyciela. pytanie zwracam nie tylko do nauczycielow muzyki ale rowniez innych przedmiotow :D z gory dzieki za odpowiedzi.

PS. potrafie grac juz na gitarze. w nutach juz sie orientuje - z tego co wiem to trzeba rowniez na pianinie umiec grac ale to pestka :D a pisalem ze wymagania jakie trzeba spelnic - chodzi jaka szkole ukonczyc czy cos. a chcialbym uczyc w gimnazjum/liceum. przepraszam za tak duzy post ale niechce spamic na forum :D

przyszlyhistoryk
Posty: 109
Rejestracja: 2009-10-26, 19:55
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Studia historyczne gdzie ?

Postautor: przyszlyhistoryk » 2009-11-22, 13:23

Witam drodzy nauczyciele historii. Mam dylemat mianowicie pochodzę z okolic Sierpca i właśnie przeglądałem gdzie można studiować Historię. I tu zaczyna się problem bo w Płocku jest wyłącznie historia sztuki. Z tego co się orientuje tylko w Warszawie (najbliżej) są studia historyczne. Ale aż tak daleko na pewno jeździł nie będę (półtorej godziny drogi ! no i oczywiście budżeti). Proszę o pomoc gdzie są studia historyczne. :? Czy kierunek historia jest aż tak mało popularny ? :cry:

Łodzianka84
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-28, 14:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: Łodzianka84 » 2009-11-22, 13:37

Czasu na wybór uczelni masz jeszcze sporo.
Historię możesz studiować np. w Łodzi i Olsztynie, ale wtedy będziesz musiał mieszkać w akademiku lub wynajmować mieszkanie.

Szukając odpowiedniego uniwersytetu radziłabym nie kierować się tylko odległością od domu. Ważne jest, jaka epoka Cię interesuje. Teoretycznie program studiów wszędzie obejmuje czasy od starożytności po współczesność, ale nie na każdej uczelni można zajmować się danym zagadnieniem. Istnieją bowiem takie, a nie inne katedry, które mają swój profil badawczy i student nagle dowiaduje się, że pracę magisterską musi pisać na temat, jaki go zbytnio "nie pociąga".

przyszlyhistoryk
Posty: 109
Rejestracja: 2009-10-26, 19:55
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: przyszlyhistoryk » 2009-11-22, 13:42

To prawda lecz ja właśnie chcę studiować od starożytności po współczesność. Choć nie interesuje się zbytnio okresem wojennym ( I i II wojny światowej) powodem jest zbyt nowoczesna broń i ogólnie taka atmosfera. Olsztyn i Łódź są chyba raczej dalej niż Warszawa czy nie ? bo na geografii zbytnio się nie znam i nie orientuję się.
Ostatnio zmieniony 2009-11-22, 15:25 przez przyszlyhistoryk, łącznie zmieniany 1 raz.

Łodzianka84
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-28, 14:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: Łodzianka84 » 2009-11-22, 13:49

Po pierwsze, jeśli nie znasz się na geografii, to czym prędzej nadrabiaj zaległości, bo bez znajomości mapy na historii zginiesz.

Po drugie, czym innym jest studiowanie historii, a czym innym pisanie pracy magisterskiej, o czym wcześniej pisałam. Program studiów MUSISZ zrealizować, czyli zdać egzamin z każdej epoki. Później wybierasz sobie jedną epokę, z której piszesz pracę licencjacką, a następnie magisterską.

I powtórzę raz jeszcze: wybierając uczelnię nie kieruj się tylko odległością.

przyszlyhistoryk
Posty: 109
Rejestracja: 2009-10-26, 19:55
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: przyszlyhistoryk » 2009-11-22, 15:28

O wiele aspektów nie znam. Czy mogła by pani wyjaśnić mi na czym polegają takie testy ? czy one są podobne jak np. te w gimnazjum z jakiegoś działu z danego przedmiotu ? czy raczej one sprawdzają umiejętności poznane na wykładach ?

i czy można nauczać w szkole np. podczas 1 roku studiów historii ??

Łodzianka84
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-28, 14:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: Łodzianka84 » 2009-11-22, 16:22

Czy mogła by pani wyjaśnić mi na czym polegają takie testy ? czy one są podobne jak np. te w gimnazjum z jakiegoś działu z danego przedmiotu ? czy raczej one sprawdzają umiejętności poznane na wykładach ?


Nie pisałam o żadnych testach. Zapewne chodzi Ci o egzaminy. Egzamin obejmuje daną epokę np. średniowiecze. Żeby zdać taki egzamin trzeba opanować materiał z wykładów i podręcznik akademicki (czasem jeden nie wystarczy). U mnie na UŁ wymagana jest także znajomość lektur, które wybiera się samodzielnie i daje do zatwierdzenia wykładowcy. U jednych jest to np. 5 książek u innych min. 1000 stron. Egzaminy zwykle są ustne, rzadziej pisemne.

Na historii oczywiście poznawać będziesz nie tylko wydarzenia z różnych epok. Są także takie przedmioty jak warsztat historyka (na niektórych uczelniach nazywany wstępem lub przygotowaniem do studiów historycznych), historiografia, łacina itp. itd.

Żeby uczyć w szkole musisz mieć przynajmniej licencjat, czyli ukończyć 3-letnie studia.

przyszlyhistoryk
Posty: 109
Rejestracja: 2009-10-26, 19:55
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: przyszlyhistoryk » 2009-11-22, 17:14

Czyli na studiach historycznych oprócz historii są przedmioty takie jak warszat historyka itd ?? myślałem, że sama ogólna historia.

A łacina to będziemy całościowo ten język poznawać ? np. zdania po łacińsku słówka itd ? czy tylko jednostki i np. podział roślinny według Karola Linneusza ?

A pełne studia trwają właśnie 3 lat ? czy dłużej ? bo ja to w takim razie zadowolę się wyłącznie licencjatem :roll: chyba jeszcze nie wiem.

Poza tym na czym polega ten ,,warszat'' czy na nim przypominamy sobie materiał z liceum i gimnazjum ? bo sam nie wiem.

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: agadanuta » 2009-11-22, 17:32

przyszlyhistoryk pisze:Czyli na studiach historycznych oprócz historii są przedmioty takie jak warszat historyka itd ?? myślałem, że sama ogólna historia.

A łacina to będziemy całościowo ten język poznawać ? np. zdania po łacińsku słówka itd ? czy tylko jednostki i np. podział roślinny według Karola Linneusza ?

A pełne studia trwają właśnie 3 lat ? czy dłużej ? bo ja to w takim razie zadowolę się wyłącznie licencjatem :roll: chyba jeszcze nie wiem.

Poza tym na czym polega ten ,,warszat'' czy na nim przypominamy sobie materiał z liceum i gimnazjum ? bo sam nie wiem.


Sądząc po podanym wieku, jeszcze dużo masz czasu na wybór studiów. Właściwie nie ma co o tym teraz myśleć.
Żeby być magistrem trzeba studiować co najmniej pięć lat (jeśli dobrze pójdzie). Można iść od razu na studia magisterskie, lub na takie gdzie jest system: licencjat + chyba 2letnie dopełniajace do magisterium. Choć takie są chyba gorsze jakościowo. Nie ma to jak tradycyjny system magisterski.

Co do łaciny - ja jestem równiez po studiach humanistycznych, zatem też coś o tym wiem - otóż, łaciny uczy się, że tak powiem "do cna". Poznaje się słowka, gramatykę , tak, jak w nauce każdego języka; tłumaczy teksty. Zazwyczaj na studia humanistyczne idą osoby, ktore były np. w liceum na profilu humanistycznym - tam również uczy się łaciny (a przynajmniej powinno, jeśli tak nie jest, to liceum pod psem).

Łodzianka84
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-28, 14:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: Łodzianka84 » 2009-11-22, 17:36

Oczywiście, że na historii jest więcej przedmiotów. Oprócz wcześniej wspomnianych są m.in. język nowożytny, informatyka, wf, filozofia, historia sztuki...


Jeśli chodzi o łacinę, to na historii poznaje się zarówno słownictwo, jak i gramatykę. Znajomość tego języka ma Ci pomóc w tłumaczeniu np. średniowiecznych dokumentów czy kronik, a o roślinach raczej informacji tam nie znajdziesz.

Na warsztacie natomiast zdobędziesz wiedzę i umiejętności niezbędne do BYCIA historykiem, a nie tylko osobą czytającą książki o tematyce historycznej. W ramach tego przedmiotu poznajesz zagadnienia z różnych dziedzin, m.in. sfragistyki (nauki o pieczęciach), paleografii (jak odczytywać dawne pisma), genealogii, sposobie tworzenia przypisów i... można tak długo jeszcze.

Studia pierwszego stopnia to 3 lata (licencjat), a potem 2-letnie magisterskie. Jeśli chcesz być nauczycielem, to będziesz musiał wybrać specjalizację nauczycielską. W jej ramach dojdą Ci kolejne przedmioty: dydaktyka, pedagogika, psychologia, emisja głosu.

przyszlyhistoryk
Posty: 109
Rejestracja: 2009-10-26, 19:55
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: przyszlyhistoryk » 2009-11-22, 17:40

czyli specjalizacja nauczycielska to nie np. historia ? czyli jeżeli będe 3 lata uczył się historii to potem muszę wybrać specjalizację np. pedagogikę ? bo raczej pedagogikę zaliczę do potrzebnej.

Nie chcę kwestionować rodzajów przedmiotów ale dlaczego w-f ( wychowanie fizyczne) jest na studiach historycznych ? :shock: filozofia bardzo ciekawy i mądry przedmiot tak samo historia sztuki. Informatykę traktuje standardowo. Przyda się w przyszłości ( zwłaszcza w dobie technologii i przyszłości kiedy to rozmaite wizje na pewno się zrealizują) ale raczej do historii się nie zalicza. Może to wyłącznie na pani dawnym uniwersytecie a w innych nie ?

Łacina jest już od 19 wieku nie używanym językiem. Tak przez wiele kraje w epoce średniowiecza była językiem uniwersalnym i używanym na co dzień lecz już w epoce odrodzenie wiele krajów miało swój ojczysty język przykład Polska za sprawą Jana kochanowskiego i Reja ,,polacy nie gęsi iż swój język mają'' Co prawda jest aktualnie stosowana przez botaników oraz pomaga przy nazewnictwie odpowiednich istot i stworzeń lecz do codziennych komunikacji między ludzkich już nie służy.

A czy np. są jeszcze jakieś inne przedmioty oprócz tych, które pani wymieniła ?

Dygresja: Wiem, że jeśli ma się tytuł magistra jest przed imieniem i nazwiskiem tytuł mgr. natomiast jak się ma licencjat to jaki jest tytuł ?

Łodzianka84
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-28, 14:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: Łodzianka84 » 2009-11-22, 17:49

Studiując historię możesz, ale nie musisz wybrać specjalizację. Specjalizacji jest kilka: archiwistyczna, edytorska i nauczycielska (ich liczba zalezy od uczelni). Jeśli myślisz o zostaniu nauczycielem, to wybierasz specjalizację nauczycielską i w jej ramach masz odpowiednie przedmioty.

Na UŁ wf jest wspisany w program studiów i nic na to nie poradzisz. Oczywiście nie jest to taki wf jak w szkole, wybierasz sobie bowiem jedną dziedzinę sportu. Zajęcia oczywiście są na ocenę.

Wymienianie wszystkich przedmiotów nie ma większego sensu z dwóch powodów:
1. ich liczba jest uzależniona od uczelni
2. zanim zostaniesz studentem program studiów na poszczególnych uniwersytetach może się zmienić jeszcze kilka razy.

Edit:

Informatyka jest niezbędna w pracy historyka.

Nie wiem, po co zamieściłeś ten pseudowykład na temat łaciny. Każdy doskonale wie, kiedy i jaką rolę odgrywał ten język. I właśnie ze względu na swoje dawne znaczenie historyk musi go poznać. Inaczej nie zrozumie źródeł historycznych wytworzonych w starożytności, średniowieczu, a często i w epoce nowożytnej.


Wróć do „Kącik uczniowski”