Planowanie kariery zawodowej

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

przyszlyhistoryk
Posty: 109
Rejestracja: 2009-10-26, 19:55
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: przyszlyhistoryk » 2009-11-22, 17:58

Dlaczegóż informatyka jest niezbędna w edukacji historycznej ?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: malgala » 2009-11-22, 18:09

przyszlyhistoryk pisze:Dlaczegóż informatyka jest niezbędna w edukacji historycznej ?

Z tego samego powodu co w każdej innej.
Poza tym pozwala na poznanie rzeczy, których dotychczas zbadać nie było można.

przyszlyhistoryk
Posty: 109
Rejestracja: 2009-10-26, 19:55
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: przyszlyhistoryk » 2009-11-22, 18:11

W tej chwili myślę, że temat wygasł. Nie mam więcej pytań :)

Dziękuje za odpowiedzi

Łodzianka84
Posty: 35
Rejestracja: 2009-01-28, 14:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: Łodzianka84 » 2009-11-22, 18:12

przyszlyhistoryk pisze:Dlaczegóż informatyka jest niezbędna w edukacji historycznej ?


Nie w edukacji, a w pracy historyka. Choćby po to, by zrobić drzewo genealogiczne, zestawienia tabelaryczne. W końcu po to, by napisać artykuł czy książkę.

MarcinHym
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-28, 12:20
Kto: uczeń
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: mazowieckie

Pytanko

Postautor: MarcinHym » 2009-11-28, 12:58

Czy będąc księdzem można uczyć z licencjatem biologii, magistrem chemii i magistrem religii ? Chodzi mi o gimnazjum i liceum. Jeśli temat poruszany był wcześniej - przepraszam. Forum ogromne, trudno się połapać. Pozdrawiam wszystkich nauczycieli ;)
:)

Anadriel
Posty: 27
Rejestracja: 2009-11-25, 19:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia sztuki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: Anadriel » 2009-11-28, 13:13

Młodzieńcze duuużo przedmiotów wybrałeś. Może zdecyduj się na jeden określony ?

3 lata zajmie ci licencjat z biologii 5 lat zajmie ci licencjat i magister z chemii a seminarium ok. 6 lat to dużo czasu. Poza tym u nas w szkole księża nauczający religii ,,wędrują'' co kilka lat z miasta do miasta i ciągle gdzie indziej nauczają.

MarcinHym
Posty: 6
Rejestracja: 2009-11-28, 12:20
Kto: uczeń
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: MarcinHym » 2009-11-28, 13:53

Mhm... tzn. ja chodze do szkoły, w której między innymi uczą księża i są tam na stałe. Może kiedyś ja też... ? Poza tym pytałem o licencjat z biologii i możliwość nauczania :)

14 lat ? To w sumie nie tak dużo... Zależy jak na to patrzeć i jak się życie potoczy :) Ledwo po trzydziestce mieć magistra chemii, magistra teologii i licencjat biologii to już coś :) W międzyczasie znaleźć jakąś robotę... Ewentualnie ciągnąć dwa kierunki. Problem w tym, że będą wymagały ode mnie sporo pracy bo jestem uzdolniony w każdą stronę, ALE po trochu :) Ani ze mnie wielki humanista, ani wielki matematyk. Myślę jednak, że nie ma czym się martwić. Kwestia wyćwiczenia.

Niestety moja wiedza na temat zawodu nauczyciela jak i księdza jest nikła stąd być może tak banalne pytania.
:)

kawalerzysta
Posty: 5
Rejestracja: 2009-08-21, 15:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: opolskie

liceum Wojskowe (biol-chem) przyszłe studia wojkowo-lekarski

Postautor: kawalerzysta » 2010-01-18, 20:10

Jaki jest poziom polskich liceów wojskowych? Jakie jest najlepsze liceum wojskowe dla przyszłego lekarza? :?:

zibirex
Posty: 1
Rejestracja: 2010-02-03, 11:58
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Specjalizacja ogólnopedagogiczna

Postautor: zibirex » 2010-02-03, 12:05

Witam wszystkich forumowiczów !

Proszę o poradę. Posiadam tytuł licencjata z pedagogiki wczesnoszkolnej z nauczaniem przedszkolny, na studiach II stopnia obrałem specjalizację ogólnopedagogiczną proszę mi powiedzieć czy dokonałem słusznego wyboru.
O jakie kwalifikacje szkolne wzbogaca specjalizacja jaką obrałem?
Czy po ukończeniu studiów II stopnia i posiadania licencjatu i magisterium s kierunków wyżej wymienionych nie będzie problemów natury formalnej do ubiegania się o stanowisko nauczyciela w klasach 1-3 czy też pedagoga szkolnego ?

Proszę powiedzieć, jak wygląda uznawanie kwalifikacji ze specjalizacji ogólnopedagogicznej w szkolnej rzeczywistości.
Wybór jest słuszny, czy też należało kontynuować wczesnoszkolną z przedszkolną ?

Soku
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-09, 15:43
Kto: uczeń
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Pedagogika i przyszłość?

Postautor: Soku » 2010-02-25, 12:34

Witam!

Jestem uczniem liceum o profilu mat-inf. Matury jakie zamierzam zdawać:

Polski - Rozszerzenie
Matematyka - Podstawa (?)
Angielski - Podstawa

Przyglądam się TEMU KIERUNKOWI więc chciałbym zdawać również:

Geografia - Podstawa
Biologia - Podstawa

Czy pedagogika w dzisiejszych czasach jest w minimalny sposób przyjemna? Czy da się w tym zawodzie znaleźć pracę? Zdania na różnych forach są podzielone, więc pytam tu, wśród nauczycieli.

Z moimi zainteresowaniami łatwo będzie mi się przekwalifikować. Choć przyznam, że bardziej w głowie mi Pedagogika niż matematyka.

PS. W jakich przedziałach mieszczą się zarobki pedagoga? (Na starcie jak i po XX latach pracy). Czy prawdą jest, iż pedagogowi w mniejszych miasteczkach łatwiej o pracę? Ogólne rady dla mnie? Może inny kierunek pedagogiki? Może resocjalizacja? Proszę o pomoc :)

Pytań wiele, ponieważ jak na razie nie mogę skontaktować się z doradcą zawodowym.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: Jolly Roger » 2010-02-25, 16:28

a skąd mam co ci w duszy gra.
Rób to na co masz ochotę. Wybierz taki zawód, który będzie ci sprawiał przyjemność, który wyzwoli energie do porannego wstawania.
Jeśłi do pracy masz chodzić ze skręconym brzuchem i męczyć się przez kolejne godziny to nic z tego nie będzie. Będziesz marnym pracownikiem, a w zawodach pedagogicznych jeszcze szkodnikiem trującym sobie i innym życie.

Najpierw sobie sam odpowiedz co chciałbyś w życiu robić, a potem dobieraj do tego studia.

Pedagogika to troche jak ogólniak. Niby szkołę zrobisz, ale zawód niekonkretny. Lepiej wybrac sprofilowane studia pedagogiczne, jeśli myślisz o pracy w szkole.
Nauczyciel zarabia w porywach do 3 tysięcy (na rękę) po kilkunastu latach. (szkoły publiczne) z reguły raczej bliżej dwóch czyli tyle ile urzędas początkujący :? lub 1/3 tego co rzemieślnik wykwalifikowany
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Soku
Posty: 4
Rejestracja: 2009-11-09, 15:43
Kto: uczeń
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: Soku » 2010-02-25, 16:37

Kierunek wybrałem o >>TEN<<. Pod jego kątem zadaje pytania. Lecz zastanawiam się czy może jest to kompletnie nie opłacalne, ponieważ co mi po szkole jeśli nie będę miał w tym zawodzie pracy?

antie
Posty: 353
Rejestracja: 2009-08-24, 21:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Planowanie kariery zawodowej

Postautor: antie » 2010-02-25, 17:39

Radziłabym poważnie zastanowić się nad wyborem tego kierunku, zwłaszcza w kontekście znalezienia pracy po nim.
Sądzę, że znalezienie pracy w zwodzie pedagoga jest obecnie bardzo trudne ( jak zresztą i po innych kierunkach nauczycielskich).
Same studia są ciekawe, ale jak zauważył Jolly bardzo mało konkretne. Po pedagogice, w zależności od specjalności możesz pracować - jako pedagog w szkole, w placówkach opiekuńczych jako wychowawca, po ped. specjalnej (oligofrenoped.) w szkołach specjalnych dla upośledzonych umysłowo ( choć tych coraz mniej, bo obecnie raczej stawia się na klasy i szkoły integracyjne, a tam zatrudnieni są "normalni" przedmiotowcy ), po surdopedagogice lub ped. leczniczej w ośrodkach i szkołach dla głuchych, po tyflopedagogice w szkołach i ośrodkach dla niewidomych, po pedagogice resocjalizacyjnej w ośrodkach resocjalizacyjnych.
Z doświadczenia wiem - sama jestem absolwentką oligofrenopedagogiki, że moje studia, choć bardzo ciekawe, to jednak prawie w ogóle nie przygotowują pod względem metodycznym do pracy w szkole. Wszystkie moje koleżanki i koledzy, którzy zostali w zawodzie i chcieli uczyć w szkole specjalnej musieli kończyć dodatkowe studia, dające uprawnienia do nauczania konkretnego przedmiotu.

O ile jeszcze dwadzieścia lat temu problemów ze znalezieniem pracy po moim kierunku i innych kierunkach pedagogicznych nie było żadnych, o tyle teraz jest naprawdę bardzo trudno, bo też i absolwentów pedagogiki jest teraz kilkukrotnie więcej niż kiedyś, a pracy mniej ( wiele szkół specjalnych, domów dziecka, zakładów opiekuńczych, czy leczniczych po prostu zlikwidowano).
Zaryzykuję tezę, że liczba absolwentów pedagogiki jest obecnie zupełnie nieadekwatna do liczby oferowanych miejsc pracy.
W małych miastach chyba jeszcze trudniej o pracę w zawodzie pedagoga niż w dużych, bo i etatów pedagoga w szkole mniej ( mniej szkół), a i placówek specjalnych raczej nie ma.

Sama mieszkam w małym mieście i musiałam skończyć drugi kierunek studiów i przekwalifikować się, aby znaleźć pracę w szkole.
I to było jakieś 10 lat temu - teraz jako germanista z pełnymi kwalifikacjami (5 letnie studia magisterskie) nie miałabym w moim mieście i w okolicy żadnych szans na znalezienie pracy w szkole ( no może gdzieś na zastępstwo, na czas określony).
A znalezienie pracy w zawodzie pedagoga graniczyłoby z cudem.

Jeśli myślisz o pracy w szkole, to z tego co obserwuję największe szanse na zatrudnienie mają obecnie nauczyciele fizyki, matematyki, chemii, u nas również angliści - zwłaszcza z uprawnieniami do nauczania w klasach 1-3 i przede wszystkim nauczyciele informatyki.
Więc może warto nastawić się na jeden z tych przedmiotów? Zwłaszcza, że jesteś uczniem klasy o profilu mat. - inf. , więc matematyka, fizyka czy informatyka niestraszne chyba dla Ciebie są? :wink:

Co do zarobków - to zarobki w granicach 3 tysiące netto możliwe są chyba dla nauczycieli dyplomowanych, którzy mają co najmniej z 10 nadgodzin, co w dzisiejszych warunkach
( nadmiar nauczycieli) raczej rzadkością jest.
W przypadku pedagogów o nadgodziny raczej bardzo trudno chyba, więc i zarobki w granicach 3000 to raczej bajka w tym przypadku. Chyba, że znajdzie się pracę, w jakiejś placówce, w której wypłacany jest dodatek za "trudną pracę".
Na początku, zaraz po studiach, to w naszym zawodzie chyba niewiele ponad 1000 się dostaje? Więc na jakieś niebotyczne zarobki nie ma co liczyć.
Ale to pytanie raczej do początkujących nauczycieli - pedagogów.

W każdym bądź razie radzę jeszcze raz dobrze przemyśleć swój wybór :wink:

Powodzenia!

abe
Posty: 53
Rejestracja: 2009-03-21, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

w tym zawodzie trzeba się ciągle uczyć

Postautor: abe » 2010-02-28, 17:45

kiepsko się zarabia, dodają tylko godziny za które nie płacą, a przy awansie trzeba kończyć kursy, szkolenia, cuda... żeby dostać 200 zł więcej... żenada.... ministerstwo, które zna szkołę zza biurka wie najlepiej co dla niej dobre :/

Maślorz
Posty: 37
Rejestracja: 2009-09-04, 20:58
Kto: uczeń
Lokalizacja: pomorskie

AWF- LICEUM CZY TECHNIKUM ?

Postautor: Maślorz » 2010-04-20, 17:10

W przyszłości chciałabym studiować na AWF-ie. Z tego co wiem jest tam bardzo trudno, to prawda ? Moimi wyjściami są :
- iśc do liceum (klasa sportowa): boję się ,że będzie trudno i nie wiem czy pogodzę taki natłok nauki i 10h sportu w tygodniu + rozszerzona chemia i biologia.
- iść do liceum na profil ratowniczy (w sumie nie wiem co to ma wspólnego, ale gdyby plany nie wyszły ;) )
-iśc do liceum (obojętnie jaki profil) i mocno wziąśc się za naukę.
-iśc do technikum tylko kompletnie nie wiem jakiego :( po co mi technik ochrony środowiska, albo mechanik na AWF ?

Ludzie podzielcie się doświadczeniem i doradźcie mi coś ;)
Co jest ważniejsze na awfie sprawność fizyczna, czy wiedza ? Jaki jest poziom ? Czy żeby uczyć w szkole konieczny jest AWF ? Nie mogą to być jakieś studia trenerskie ? Szkoła policealna ? Z góry dziękuję za każdą odpowiedż.


Wróć do „Kącik uczniowski”

cron