Uprawnienia nauczyciela

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

albatros
Posty: 3
Rejestracja: 2010-09-30, 18:48
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Uprawnienia nauczyciela

Postautor: albatros » 2010-09-30, 19:04

Jak wiemy wszystkie oceny zależą od nauczyciela i jego dobrego humoru.
Pytanie: Czy jest gdzieś dostępny spis uprawnień nauczycieli? Często mam wrażenie, że nauczyciele "za dużo sobie pozwalają".

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: vuem » 2010-09-30, 19:14

Do jakich działań, wg Ciebie, nie mają uprawnień?

W jaki sposób je przekraczają, "za dużo sobie pozwalając"?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: malgala » 2010-09-30, 19:23

albatros, a zaglądałeś do dostępnego tu regulaminu forum?
Jestem pewna, że nie. Inaczej byś w tym dziale nie wypowiadał się.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: malgala » 2010-09-30, 19:23

albatros, a zaglądałeś do dostępnego tu regulaminu forum?
Jestem pewna, że nie. Inaczej byś w tym dziale nie wypowiadał się.

Przenoszę do kącika uczniowskiego.

albatros
Posty: 3
Rejestracja: 2010-09-30, 18:48
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: albatros » 2010-09-30, 19:26

vuem pisze:Do jakich działań, wg Ciebie, nie mają uprawnień?

W jaki sposób je przekraczają, "za dużo sobie pozwalając"?


1. Nie raz spotkałem się z przypadkiem, że nauczyciel "uwziął" się na ucznia i wystawiał tylko negatywne oceny,
2. nieprzyjmowanie usprawiedliwień od rodziców.

miwues pisze:
albatros pisze:Często mam wrażenie

No, "wrażenie" to chyba jednak za mało... ;)


Dlatego proszę o dokument, w którym znajdę odpowiedź na co nauczyciel może sobie pozwolić...

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: vuem » 2010-09-30, 19:58

albatros pisze:1. Nie raz spotkałem się z przypadkiem, że nauczyciel "uwziął" się na ucznia i wystawiał tylko negatywne oceny,


Jesteś pewien, że ten uczeń zasługiwał na dobrą ocenę? Na 80% pytań udzielił właściwej odpowiedzi i otrzymał ndst?

Jeśli tak było, to fakt, nauczyciel nie umiał/nie chciał oceniać obiektywnie. Ilu takich przypadków znasz?

Czy próbowałeś prosić o pomoc wychowawcę?

albatros pisze:2. nieprzyjmowanie usprawiedliwień od rodziców.


Dlaczego tak było? Czy wychowawca ignorował wszystkie usprawiedliwienia od rodziców? Czy tylko niektóre?

nowy_
Posty: 5
Rejestracja: 2010-10-01, 14:45
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: nowy_ » 2010-10-01, 15:05

Podłączę się do tematu.

Klasa jedzie na kilkudniową wycieczkę, kilka osób zostaje i ten czas spędza w domu.
Czy nauczyciel ma prawo nie przyjąć usprawiedliwienia, za te dni, od rodzica?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: malgala » 2010-10-01, 15:43

nowy_ pisze:Klasa jedzie na kilkudniową wycieczkę, kilka osób zostaje i ten czas spędza w domu.

Skoro nie są na wycieczce, to powinni być w szkole.

676
Posty: 420
Rejestracja: 2009-02-06, 03:40
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: 676 » 2010-10-01, 20:23

miwues pisze:Nauczyciel w realizacji programu nauczania ma prawo do swobody stosowania takich metod nauczania i wychowania, jakie uważa za najwłaściwsze spośród uznanych przez współczesne nauki pedagogiczne, oraz do wyboru spośród zatwierdzonych do użytku szkolnego podręczników i innych pomocy naukowych.


Oczywiście pamiętamy, że sformułowanie "swoboda stosowania (...) metod nauczania" nie jest równoznaczne z dowolnością ich stosowania.
Szanuj ucznia swego, możesz nie mieć żadnego...

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: vuem » 2010-10-01, 20:31

676 pisze:Oczywiście pamiętamy, że sformułowanie "swoboda stosowania (...) metod nauczania" nie jest równoznaczne z dowolnością ich stosowania.


676, czytasz ze zrozumieniem?

Nauczyciel w realizacji programu nauczania ma prawo do swobody stosowania takich metod nauczania i wychowania, jakie uważa za najwłaściwsze spośród uznanych przez współczesne nauki pedagogiczne, oraz do wyboru spośród zatwierdzonych do użytku szkolnego podręczników i innych pomocy naukowych.


Co znowu wymyśliłeś z tą dowolnością?

nowy_ pisze:Klasa jedzie na kilkudniową wycieczkę, kilka osób zostaje i ten czas spędza w domu.
Czy nauczyciel ma prawo nie przyjąć usprawiedliwienia, za te dni, od rodzica?


Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.

Ile osób pojechało, jaki sposób usprawiedliwiania w tej szkole przyjęto, z jakiego powodu ci uczniowie pozostają w domu, jak szkoła zaplanowała czas wycieczki dla pozostających na miejscu...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: edzia » 2010-10-01, 20:31

676 pisze:Oczywiście pamiętamy, że sformułowanie "swoboda stosowania (...) metod nauczania" nie jest równoznaczne z dowolnością ich stosowania.
Ja nie pamiętam. Wyjaśnij różnicę.

676
Posty: 420
Rejestracja: 2009-02-06, 03:40
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: 676 » 2010-10-01, 21:51

Zgodnie z tym, co na temat słowa dowolny mówi literatura - w takim przypadku mielibyśmy nieskrępowanie żadnymi zasadami ani moralnymi, ani prawnymi i zależność JEDYNIE od woli wybierającego. Mówiąc bardzo prostymi słowami: "dowolność" oznacza, że wszystko zależy od czyjegoś "widzimisię".

Natomiast "swoboda", jaka by nie była, podlega zwykle pewnym ograniczeniom. Wybiera się swobodnie spośród czegoś. :wink:

Wszystko jasne?

Czy nauczyciel ma prawo nie przyjąć usprawiedliwienia, za te dni, od rodzica?


Jeżeli zasadność powodu nieobecności, albo autentyczność tego powodu, są do podważenia - to owszem, ma prawo nie przyjąć. Raczej nie sądzę, by powód "nie było go na lekcjach, bo był w domu" przeszedł przez to kryterium. :wink: Trzeba mieć powód, którego zasadność trudno podważyć przedstawiony w sposób, którego autentyczność nie ma prawa budzić żadnych wątpliwości.

Czy jest gdzieś dostępny spis uprawnień nauczycieli?


W praktyce - nie ma. Za dużo dokumentów reguluje tę kwestię. Większość nauczycieli sama ma mgliste pojęcie, co im wolno, a czego definitywnie nie.

Często mam wrażenie, że nauczyciele "za dużo sobie pozwalają"

Niestety, to typowa przypadłość ludzi obdarzonych mniej, lub bardziej złudnym poczuciem władzy. Tu trzeba zmian nie tyle w prawie, co w mentalności. Przeglądnij sobie moje posty i reakcje na nie - zrozumiesz, jaka ciężka droga przed nami. ;) Ale nie wolno się poddawać!
Szanuj ucznia swego, możesz nie mieć żadnego...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: edzia » 2010-10-01, 22:00

vuem pisze:Nauczyciel w realizacji programu nauczania ma prawo do swobody stosowania takich metod nauczania i wychowania, jakie uważa za najwłaściwsze spośród uznanych przez współczesne nauki pedagogiczne
Chodzi o swobodę (w moim mniemaniu nadal dowolność) spośród metod uznanych przez współczesne nauki pedagogiczne. Masz ze zrozumieniem tego problemy?

676
Posty: 420
Rejestracja: 2009-02-06, 03:40
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: 676 » 2010-10-01, 22:10

Chodzi o swobodę (w moim mniemaniu nadal dowolność) spośród metod uznanych przez współczesne nauki pedagogiczne. Masz ze zrozumieniem tego problemy?


Jeżeli założyć, że wszystkie współczesne nauki pedagogiczne spełniają pewne określone minima i nie wychodzą poza ramy pewnych zasad - to w istocie, można powiedzieć, że masz rację. :)

Nie wiem tylko, czemu tak upierasz się przy słowie "dowolność", skoro stwierdzone jest wyraźnie i czarno na białym: "swoboda". :wink:
Szanuj ucznia swego, możesz nie mieć żadnego...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Uprawnienia nauczyciela

Postautor: edzia » 2010-10-01, 22:12

Dla mnie to (przynajmniej w tej sytuacji) synonimy. To ty się upierasz, że jest różnica między nimi.


Wróć do „Kącik uczniowski”