Przeniesienie ucznia do innej klasy.

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

juti960j
Posty: 5
Rejestracja: 2011-04-08, 19:04
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: juti960j » 2011-04-08, 19:25

Witam! :)
Jestem uczennicą gimnazjum. Mam przyjaciela, który ma zostać przeniesiony do innej klasy za złe zachowanie :? . Cała klasa jest przeciwko i nawet powstała już petycja na ten temat. Niestety chyba nie poskutkowało, gdyż dyrektorka powiedziała, że nie mamy ukończonych 18-nastu lat, aby nasza petycja została potraktowana poważnie. Co możemy zrobić dla kolegi, aby go nie przeniesiono? Będzie nam go brakowało, chociaż wiadomo, że będzie nas odwiedzał na przerwach. Proszę o pomoc. Będę bardzo wdzięczna, a co do kolegi to mogę nawet obiecać, że przypilnuję go z zachowaniem.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: koma » 2011-04-08, 20:17

Nic nie możecie zrobić.

Decyzja o przeniesieniu jest na pewno zgodna z postanowieniami statutu szkoły.

Zasłużył, trudno...Niech poniesie konsekwencje swojego zachowania.

W nowej klasie niech pilnuje sie sam - następnym krokiem może być przeniesienie do innej szkoły.

juti960j
Posty: 5
Rejestracja: 2011-04-08, 19:04
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: juti960j » 2011-04-08, 20:24

A jeśli rodzice nie zgodzą się na tego typu rozwiązanie ?

PS. Nasza klasa na pewno na to nie pozwoli. Szukamy tylko skutecznego wyjścia, bo będziemy nachodzić dyrekcję dopóki nam się nie uda.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: koma » 2011-04-08, 20:30

Rodzice nie mają tu nic do decydowania!
Na decydowanie mieli czas wychowując swoje dziecko! Na pewno nie raz słyszeli o niedopuszczalnym zachowaniu swojego synka - mogli reagować wtedy. Statut szkoły jest też zatwierdzony przez przedstawicieli rodziców.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: haLayla » 2011-04-08, 20:46

juti960j pisze:PS. Nasza klasa na pewno na to nie pozwoli. Szukamy tylko skutecznego wyjścia, bo będziemy nachodzić dyrekcję dopóki nam się nie uda.


Nie radziłbym. Dyrekcja może wobec was wyciągnąć konsekwencje, jeżeli będziecie natrętni.
<3

juti960j
Posty: 5
Rejestracja: 2011-04-08, 19:04
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: juti960j » 2011-04-09, 18:42

Tylko nie to.
Na prawdę nie ma żadnego wyjścia?
Postaramy się jeszcze raz poprosić dyrektorkę, może da mu ostatnią szansę.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: haLayla » 2011-04-09, 19:19

juti960j pisze:Postaramy się jeszcze raz poprosić dyrektorkę, może da mu ostatnią szansę.


Możecie poprosić, ale musicie pamiętać, że:
1. dyrekcja nie jest w żaden sposób związana prośbami, postulatami, dezyderatami czy chociażby żądaniami uczniów, w szczególności nieletnich,
2. jeżeli zdarzy się tak, że tę drugą szansę uczeń uzyska i ją zmarnuje, to twarz stracicie także wy, jako cała klasa.
<3

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: vuem » 2011-04-09, 19:30

haLayla pisze:1. dyrekcja nie jest w żaden sposób związana prośbami, postulatami, dezyderatami czy chociażby żądaniami uczniów, w szczególności nieletnich,


Jeśli tym "związaniem" jest branie pod rozwagę zdania swych uczniów w kwestiach ich dotyczących, to ... jest związana.
Czemu sądzisz, że pełnoletność ucznia ma tu znaczenie? Postulaty, czy prośby tych poniżej 18 roku życia powinno się traktować jakoś inaczej? Trywializując je, czy traktując jako mniej istotne?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: haLayla » 2011-04-09, 19:43

vuem pisze:
haLayla pisze:1. dyrekcja nie jest w żaden sposób związana prośbami, postulatami, dezyderatami czy chociażby żądaniami uczniów, w szczególności nieletnich,


Jeśli tym "związaniem" jest branie pod rozwagę zdania swych uczniów w kwestiach ich dotyczących, to ... jest związana.


Ale nie to miałem na myśli.

vuem pisze:Czemu sądzisz, że pełnoletność ucznia ma tu znaczenie? Postulaty, czy prośby tych poniżej 18 roku życia powinno się traktować jakoś inaczej? Trywializując je, czy traktując jako mniej istotne?


Chociażby dlatego, że osoba nieletnia nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.
<3

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: vuem » 2011-04-09, 20:05

haLayla pisze:Ale nie to miałem na myśli.


Domyślam się. Moje zdanie ma charakter warunkowy.

haLayla pisze:Chociażby dlatego, że osoba nieletnia nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.


No, pełnej zdolności nie, ale ograniczoną tak, powyżej 13 roku życia. Chcesz spróbować zanalizować problem "czynności prawnej" polegającej na złożeniu petycji dyrekcji szkoły ze względu na to rozróżnienie? Petycja uczniów 4 klasy mniej ważna niż ta złożona przez 6-klasistów?

Po drugie, czemu w ogóle to ma mieć znaczenie? Jak sobie wyobrażasz prawomocność regulaminu szkolnego nadającego prawa osobom nie posiadającym tej "zdolności prawnej"?

Chybiony argument i tyle. Wiek nie ma tu nic do rzeczy.
Uczeń ma swoje prawa i może, a nawet powinien z nich korzystać. Z pedagogicznego punktu widzenia odmawianie im prawa do wpływania na życie szkolnej społeczności, czy trywializowanie ich aktywności jest delikatnie mówiąc złym pomysłem.
Należy ich do tego zachęcać i jednocześnie uczyć odpowiedniego sposobu przejawiania tej aktywności, czy stosunku do podejmowanych decyzji.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: haLayla » 2011-04-09, 20:50

vuem pisze:
haLayla pisze:Ale nie to miałem na myśli.


Domyślam się. Moje zdanie ma charakter warunkowy.


Właśnie widzę, że się nie domyślasz. Za wszelką cenę chcesz rozszerzyć moją wypowiedź i dopatrzyć się w niej czegoś więcej, niż zostało to przeze mnie napisane.

vuem pisze:
haLayla pisze:Chociażby dlatego, że osoba nieletnia nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.


No, pełnej zdolności nie, ale ograniczoną tak, powyżej 13 roku życia. Chcesz spróbować zanalizować problem "czynności prawnej" polegającej na złożeniu petycji dyrekcji szkoły ze względu na to rozróżnienie? Petycja uczniów 4 klasy mniej ważna niż ta złożona przez 6-klasistów?


Na to wygląda. Zresztą, jak pisałem wyżej - ta petycja nie wiąże dyrekcji. Debatowanie nad wagą petycji w sytuacji, gdy ona nie ma formalnie żadnej mocy nie ma sensu.

vuem pisze:Po drugie, czemu w ogóle to ma mieć znaczenie? Jak sobie wyobrażasz prawomocność regulaminu szkolnego nadającego prawa osobom nie posiadającym tej "zdolności prawnej"?


A jaki to ma związek? Dziecko pięcioletnie nie ma w ogóle zdolności do czynności prawnych, ale sprzedawca nie odmówi sprzedania mu batonika, jeśli ma czym zapłacić.

vuem pisze:Chybiony argument i tyle. Wiek nie ma tu nic do rzeczy.


Jaki argument?

vuem pisze:Uczeń ma swoje prawa i może, a nawet powinien z nich korzystać. Z pedagogicznego punktu widzenia odmawianie im prawa do wpływania na życie szkolnej społeczności, czy trywializowanie ich aktywności jest delikatnie mówiąc złym pomysłem.


A w następnym odcinku: Sam wymyśl sobie karę. I sam ją zastosuj.
<3

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: vuem » 2011-04-09, 23:12

haLayla pisze:Jaki argument?


Patrz post nr 10. Nie mam ochoty na kolejne elaboraty na 100 tys tematów pobocznych.. Dyrekcja/nauczyciele powinni brać pod uwagę zdanie swych uczniów, BEZ WZGLĘDU NA WIEK.
Osiągnięcie pełnoletniości przez ucznia nie zmienia absolutnie podejścia nauczycieli, czy dyrekcji do jego opinii na tematy dotyczące jego szkoły. Bo jest takim samym członkiem społeczności szkolnej z takimi samymi prawami jak jego 16-letni kolega.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: haLayla » 2011-04-10, 00:09

Aha. I co w związku z tym? Jaki to ma związek z tym co napisałem? Odnoszę wrażenie, że zaprzeczasz czemuś, o czym nie napisałem, ale o czym jesteś przekonany, że napisałem, lub miałem na myśli pisząc.
<3

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: koma » 2011-04-10, 09:53

Vuem, ależ przecie bierze się pod uwagę!!
Ustalanie systemy kar i nagród jest konsultowane z uczniami.
Wiem, seryjny uczeń ma to w nosie, ale gdy pojawia sie problem, budzi sie nagle...i ma zamiar pisać petycje.

Uczeń ten został ukarany na pewno po wcześniejszych ostrzeżeniach i łagodniejszych karach. Wiedział - a i cała klasa wiedziała - co może się stać, jeżeli nie zmieni swojego zachowania.

W wychowaniu ważna jest konsekwencja - zwłaszcza w przypadku - nie bójmy sie tego słowa, bo ono obrazuje prawdę - chamstwa uczniów.

A swoja drogą jestem ciekawa, co nabroił ten chłopak?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Przeniesienie ucznia do innej klasy.

Postautor: vuem » 2011-04-10, 10:15

haLayla pisze:Aha. I co w związku z tym? Jaki to ma związek z tym co napisałem? Odnoszę wrażenie, że zaprzeczasz czemuś, o czym nie napisałem, ale o czym jesteś przekonany, że napisałem, lub miałem na myśli pisząc.


Podkreśliłem (potwierdziłem) stwierdzenie, że dyrekcja ich zdanie bierze pod uwagę, a zaprzeczyłem stwierdzeniu, że opinie nieletnich uczniów są traktowane w inny sposób lub mają mniejsze znaczenie. Przecież wyraźnie napisałem.

miwues pisze:Zawsze?


Nie wiem jaki to przypadek szczególny Ci do głowy wpadł, ale powiem tak, zawsze należy wysłuchać i rozważyć zdanie uczniów.


Wróć do „Kącik uczniowski”