Klasa maturalna, jak najlepiej zabrać się za powtarzanie?

tu możesz porozmawiać z kolegami, zadać pytanie nauczycielom

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

diabelek33
Posty: 14
Rejestracja: 2011-08-17, 15:29
Kto: uczeń
Przedmiot: Łacina
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Klasa maturalna, jak najlepiej zabrać się za powtarzanie?

Postautor: diabelek33 » 2011-09-13, 19:51

Witam,
zalezy mi aby zdać WOS oraz Historie na maturze, niestety nie byłem orłem z tych przedmiotów ale zależy mi i mam motywację.
Chodzi mi o to abyście mi poradzili sprawdzone Vademecum.

Moraw
Posty: 101
Rejestracja: 2011-04-12, 17:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Klasa maturalna, jak najlepiej zabrać się za powtarzanie?

Postautor: Moraw » 2011-09-13, 21:20

Jeśli chodzi o wos, to polecam vademecum Operonu, to dość dobre kompendium, w którym można szybko znaleźć każdą potrzebną informację. Jednak podręcznik z liceum stoi nadal na pierwszym miejscu:) Sam korzystam czasem z Kompendium wiedzy o społeczeństwie, państwie i prawie PWNu, też polecam.
Jeśli chodzi o historię, to odradzam korzystanie z takiego kompendium. Historia nie jest przedmiotem gdzie można się wyuczyć regułek, pojęć i zasad- jak w przypadku wosu, a kompendia tylko takie rzeczy zawierają. Podręczniki to podstawa, polecam Historię dla maturzysty PWNu. Dwa dni przed maturą z historii, można sobie podstawowe rzeczy ewentualnie przypomnieć z jakiegoś vademecum.
Warto też pobrać ze stron CKE arkusze, które pojawiły się do tej pory i ćwiczyć.

diabelek33
Posty: 14
Rejestracja: 2011-08-17, 15:29
Kto: uczeń
Przedmiot: Łacina
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Klasa maturalna, jak najlepiej zabrać się za powtarzanie?

Postautor: diabelek33 » 2011-09-14, 08:12

dziękuję pięknie :-)

Bernadeta_eu
Posty: 59
Rejestracja: 2011-03-23, 13:35
Lokalizacja: śląskie

Re: Klasa maturalna, jak najlepiej zabrać się za powtarzanie?

Postautor: Bernadeta_eu » 2011-10-26, 10:34

To Vademecum z Operonu polecane jest przez wielu nauczycieli z którymi rozmawiam,więc możesz się spokojnie przygotować właśnie z niego. Zarówno jeżeli chodzi o WOS jak i Historię.

diabelek33
Posty: 14
Rejestracja: 2011-08-17, 15:29
Kto: uczeń
Przedmiot: Łacina
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

qwe

Postautor: diabelek33 » 2011-10-26, 16:48

:-) Robie tak że czytam podręcznik 4 razy ( 2 razy jeden, 2 razy drugi) ponieważ posiadam "Historia dla Maturzysty" oraz Historię podróże w czasię, po przeczytaniu uczę się z vademecum.

Martwie się wypracowaniem, ponieważ nigdy nie pisałem wypracowań z Historii ani WoSu, jakieś porady mogliby Państwo mi dać?

Moraw
Posty: 101
Rejestracja: 2011-04-12, 17:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Klasa maturalna, jak najlepiej zabrać się za powtarzanie?

Postautor: Moraw » 2011-10-26, 18:05

W moim liceum wypracowania pisze się na zajęciach fakultatywnych, nie macie tego typu zajęć?
Przy pisaniu wypracowania z wosu warto "wyciągnąć" jak najwięcej ze źródeł zawartych w arkuszu, w brudnopisie nie tylko można, ale trzeba notować sobie wszystkie warte uwagi spostrzeżenia, argumenty etc., najlepiej punktowo i potem przenieść wszystko do pracy. Najważniejsza jest oczywiście konstrukcja, ale chyba nie trzeba przypominać o wstępie, rozwinięciu i zakończeniu :wink:

Jeśli chodzi o historię, to także trzeba pamiętać o konstrukcji. Ważna jest systematyka tekstu. W zależności od tematu można omawiać go chronologicznie, problemowo, czy pojęciowo - i trzeba się tego trzymać w całej pracy. Najczytelniejsze wydaje się problemowe podejście do tematu i można je zastosować w większości prac. Wtedy osobno omawiamy kwestie polityczne, społeczno- ekonomiczne i kulturowe. Problemem jest pomijanie zagadnień kulturowych, ale też gospodarczych i pisanie tylko o kwestiach politycznych (wiem, że to jest najciekawsze, osobiście nie lubię historii gospodarczej :D ), trzeba skupić się jednak na tych wszystkich aspektach, chyba, że mamy węższy temat. Jeśli nie jesteśmy pewni daty dziennej, lepiej jej wcale nie pisać. Jeśli będzie starożytność (chociaż to wątpliwe), pamiętać trzeba o dopiskach p.n.e. i n.e. -chodzi tu głównie o starożytny Rzym (np. panowanie Oktawiana Augusta i pryncypat),uczniowie często popełniają tego typu błędy.
Może warto poprosić nauczyciela o omówienie kwestii związanych z wypracowaniami? Ogólną wiedzę na ten temat powinieneś też mieć z języka polskiego.

diabelek33
Posty: 14
Rejestracja: 2011-08-17, 15:29
Kto: uczeń
Przedmiot: Łacina
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Klasa maturalna, jak najlepiej zabrać się za powtarzanie?

Postautor: diabelek33 » 2011-10-26, 19:24

Moraw pisze:Ogólną wiedzę na ten temat powinieneś też mieć z języka polskiego.


Tylko że za bardzo nie wiem co mam napisać we wstępie, rozwinięciu, zakończeniu jak ma wyglądać uformowanie tego, jak podawać daty.
Najlepiej gdybym widział jakąś gotową pracę i się na niej wzorował, ale w internecie nie mogłem znaleźć są jedynie wymagania ile pkt dostaje się za omówienie danego zagadnienia.

Moraw
Posty: 101
Rejestracja: 2011-04-12, 17:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Klasa maturalna, jak najlepiej zabrać się za powtarzanie?

Postautor: Moraw » 2011-10-28, 20:23

Do tego powinny służyć zajęcia fakultatywne, a jeśli takowych nie ma, to chyba można poprosić nauczyciela o pomoc?
[center]Historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae- Marcus Tullius Cicero [/center]


Wróć do „Kącik uczniowski”