Wioska rycerska

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Czy pojechałbys na taką wycieczkę z klasą?

tak
6
100%
może
0
Brak głosów
nie
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 6

Awatar użytkownika
mooran
Posty: 4
Rejestracja: 2008-12-14, 20:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: mazowieckie

Wioska rycerska

Postautor: mooran » 2008-12-18, 22:55

Witam, chciałbym założyć ze znajomymi "wioskę rycerska", ale najpierw muszę się zorientować, czy ludzie są na takie coś chętni. Głównymi gośćmi będą klasy, najlepiej ze szkoły podstawowej.

Będą tam następujące atrakcje:
0,5 lub 1 godzinna lekcja historii (w zależności od życzenia kierownika grupy).
0,5 godzinny pokaz walki rycerskiej..
Krótki kurs:
 a) strzelania z łuku.
 b) walki bronią białą.
Lepienie garnków z gliny.
Omówienie poszczególnych części ubioru, oraz zbroi człowieka średniowiecznego.
Strzelanie z łuku.
Zapoznanie się ze sprzętem rycerskim.
Zapoznanie z wybranymi zawodami ówczesnego mieszczaństwa.
Zabawy plebejskie.
Wybijanie monet.
Pokaz walk rycerskich.
Biesiada, możliwość rozpalenia ogniska i upieczenia kiełbasek.

Czy 25zł. za 4,5 godziny aktywnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu (wraz z transportem) jest dobrą ceną. Na co najbardziej zwracacie uwagę podczas wycieczek? (bezpieczeństwo, cena, wartość edukacyjna, inne). Piszcie wszystkie spostrzeżenia.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Wioska rycerska

Postautor: Jolly Roger » 2008-12-21, 10:45

Czy 25zł. za 4,5 godziny aktywnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu (wraz z transportem) jest dobrą ceną. Na co najbardziej zwracacie uwagę podczas wycieczek? (bezpieczeństwo, cena, wartość edukacyjna, inne). Piszcie wszystkie spostrzeżenia.


Czy wy bedziecie zapewniać transport? Za 25,- pln razem z całodniowa imprezą? Ja juz się zapisuję. Jestem z Podkarpacia.

Wioska rycerska to brzmi dumnie, ale zabawy plebejskie i zawody mieszczańskie we wiosce mi zgrzytają :wink:

Podpowiem:
Osadę należałoby podzielić na kilka części tak aby klient mógł sobie modułowo dobrać atrakcje. Np jednego roku przyjeżdżam na warsztaty garncarskie, taniec i strzelanie z łuku, a następnego roku przyjeżdżam na kowalstwo i hafciarstwo oraz podchodzenie niedźwiedzia.
Startować należy juz z rozbudowana ofertę. Dwie chaty i trzech zapaleńców może przerosnąć możliwości organizacji imprez. Najlepsza reklama jest szeptana, dlatego wazne pierwsze wrażenie. nauczyciele się spotykają i wymieniają informacjami ("do wioski nie ma po co jechać" albo raczej " wioska to kapitalny pomysł)) Potem można także systematycznie rozszerzać ofertę. Na początek rozesłać ofertę do OP oraz samych szkół.
Pomysł ciekawy, ale trzeba brać pod uwagę, że sezonowy. Wartałoby się podpiąć pod jakąś stadninę (szersza oferta i częściowo gotowa baza). Inscenizacje należałoby wzbogacić (walki rycerskie czyli obijanie mieczem tarczy rywala już nie są taką egzotyką) o pasoweanie na rycerza, powitanie posła, przesłuchanie w sali tortur (przy okazji mozna zakuc w dyby lub postawić pod pręgierzem kilku narwańców :twisted: ), swaty, dziady, noc poslubna dla gimnazjalistów w ramach WdŻwR :lol:
We gonna ride the sea,
we pray to the wind and the glory
That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
mooran
Posty: 4
Rejestracja: 2008-12-14, 20:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wioska rycerska

Postautor: mooran » 2008-12-21, 13:55

Super, właśnie odpowiedzi w takim stylu się spodziewałem. Na początku działalności nie będę liczył na wielu chetnych, dlatego przez pierwszy rok, interes będzie otwarty tylko w piątki. Pomysł ze stadniną jest niezły, jednak nie wiem gdzie się będę budował więc może będą może nie. Co do "wioska rycerska" to masz absolutną rację, że nie brzmi to zbyt dobrze, ale innego pomysłu na nazwę jeszcze nie mam :D Myślałem, że 25zł. to trochę za dużo, ale skoro wydaje się satysfakcjonującą ceną to jestem bardzo zadowolony. Odnośnie atrakcji. Chciałem zrobić kilka stanowisk. takich jak strzelanie z łuku, czy lepienie z gliny. Dzieciaki będą same wybierały co będą w danym momencie robić.
Co do lokalizacji, to chciałbym budować się pod warszawą.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Wioska rycerska

Postautor: Jolly Roger » 2008-12-21, 14:07

a co z transportem. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że wieksza część budżetu wycieczki to transport. Np ja za 25 złoty od łebka to nie wiem czy dałbym radę obrócić do W-wy i z powrotem, a te 25 zloty miało być z transportem :lol:

Zbyt wielka dowolność w doborze atrakcji skończy się frywolnością. Nagle 30 osób będzie chciało strzelać z łuku,a sprzętu jest sztuk dwie. Będzie pokaz walki małorycerskiej :mrgreen:
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

Awatar użytkownika
mooran
Posty: 4
Rejestracja: 2008-12-14, 20:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wioska rycerska

Postautor: mooran » 2008-12-21, 14:30

Masz rację, dlatego najlepiej byłoby brać 2 klasy na raz. Nim zacznę coś robić to zadzwonię do jakiejś firmy przewozowej i popytam się o koszta w moim konkretnym przypadku. Co do atrakcji to spodziewam się, że strzelanie z łuku będzie najbardziej obleganą atrakcją. Sam gdybym pojechał na takie coś poszedł bym strzelać :D Kupie 8 łuków, 4 miękkie i 4 twardsze i zrobię 4 stanowiska do strzelania. Może 5, ale jeszcze pomyślę. Oczywiście strzelanie będzie zorganizowane, w końcu nie mogę dać dzieciakom łuków strzał i zostawić ich wolno więc o walki mało rycerskie bym się zbytnio nie martwił. Oczywiście wszystko będzie w miarę historyczne, tak samo ubrania personelu.

Zapraszam do komentowania. Potrzebuje opinii większej ilości osób.

Awatar użytkownika
Jolly Roger
Posty: 1650
Rejestracja: 2007-12-15, 18:34

Re: Wioska rycerska

Postautor: Jolly Roger » 2008-12-21, 14:41

koszt transportu to ok. 2,-pln za kilometr. Jest taniej i drożej zależy od pojazdu (wielkość i jakość) Autobus z jednym kierowca może jechać 11 godzin (oczywiście z przerwą) ja np do Krakowa (ok 200 km) muszę brać dwóch kierowców, bo nie obrócę w 11 godzin na naszych superświetnych drogach, to są dodatkowe koszty.

Musisz policzyć ile czasu zajmie dana trakcja. Ile osób może bezpiecznie zajmowac się nią w danym momencie.
np do strezlania z łuku przy jednym stanowisku może być dwóch lub trzech uczniów, po pół godzinie idą lepić garnki czy wybijac monety a ci od garnków czy tańca przyjdą strzelać.
We gonna ride the sea,

we pray to the wind and the glory

That's why we are raging wild and free

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wioska rycerska

Postautor: edzia » 2008-12-21, 15:11

mooran pisze:Czy 25zł. za 4,5 godziny aktywnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu (wraz z transportem) jest dobrą ceną.
Też jestem zdumiona, że zamierzacie pokrywać koszty transportu. Chyba, że tylko wycieczkom z bliska. Moim zdaniem lepiej ustalić cenę za "wstęp", dojazd liczyć oddzielnie. Jeżeli 25 zł będzie za wstęp do "wioski", to wydaje mi się, że to może być za drogo dla dzieciaków.

Pomysł fajny. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad lokalizacją, sugeruję, byś wziął pod uwagę bliskość jakiegoś zamku (mogą być ruiny), czy jakiejś innej atrakcji turystycznej tak, by po spędzeniu w "wiosce" 4,5 godziny było czym wypełnić resztę dnia wycieczkowego.

A, i nie lubię, gdy trzeba dodatkowo płacić za parking.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wioska rycerska

Postautor: malgala » 2008-12-21, 15:22

Dobra organizacja na miejscu to gwarancja sukcesu.
Byłam z klasą w wiosce indiańskiej w Sarnowej Górze. Dzieciaki zachwycone, masa atrakcji i organizatorzy doskonale przygotowani do pracy z dziećmi. Potrafili nie tylko zapewnić im bezpieczne warunki zabawy, ale również sprawić, że dzieciarnia bez szmerania słuchała poleceń szeryfa i wodza indiańskiej wioski. Opiekunowie wycieczki spokojnie mogli razem z uczniami brać udział w zabawie.
Koszt transportu i 4-godzinny pobyt to ok. 40 pln (w tym słodki poczęstunek na powitanie i na zakończenie pieczone kiełbaski), a od nas to tylko około 100 km w jedną stronę.
Oczywiście czym większy autokar, tym koszt przewozu mniejszy.

Pomysł masz dobry. Jego realizacja wymaga jednak sporo pracy.
Mam nadzieję, że się uda. Chętnie z klasą przyjadę.

Awatar użytkownika
mooran
Posty: 4
Rejestracja: 2008-12-14, 20:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wioska rycerska

Postautor: mooran » 2008-12-21, 15:26

Z transportem mogą być problemy, jednak wstępnie myślałem nad zatrudnieniem jakiejś jednoosobowej firmy transportowej. Można by się jakoś dogadać, a później wywalczyć nawet jakieś zniżki.
Wstępnie chciałem obsługiwać szkoły oddalone nie dalej niż godzinę drogi od ośrodka. Wydaje mi się, że dłuższa podróż nie ma sensu i znacznie wzrósłby koszt transportu.
Jakby dobrze wszystko zorganizować, możliwe byłoby 25 zł od osoby. Jednak tylko dla szkół w obrębie. Na szczęści w warszawie mamy dużo szkół. :)

marakuja
Posty: 199
Rejestracja: 2009-01-18, 02:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wioska rycerska

Postautor: marakuja » 2009-02-20, 21:52

Bardzo fajny pomysł! Ja bym się na taką imprezę pisała. Jednak na pewno rodzice będą się pytali o bezpieczeństwo i na to proponowałabym zwrócić dużą uwagę. Zawsze podczas wycieczek szkolnych dzieci są dodatkowo ubezpieczane, jeżeli bylibyście organizatorami tej wycieczki od A do Z , to takie dodatkowe ubezpieczenie byłoby w ramach tego wyjazdu? Gdyby były problemy z transportem , to ewentualnie mogę go załatwić we własnym zakresie.


Wróć do „Ankiety”