Wielkie wynalazki - zapomniani geniusze

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

karnofka
Posty: 4
Rejestracja: 2023-05-28, 18:34
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Wielkie wynalazki - zapomniani geniusze

Postautor: karnofka » 2023-08-06, 10:19

David Unaipon (* 28 września 1872 r. w Raukkan na Point Mcleay w pobliżu rzeki Murray; † 7 lutego 1967 r. w Tailem Bend) był Aborygenem z plemienia Ngarrindjeri, wynalazcą, pisarzem, działaczem politycznym i mówcą na rzecz praw Aborygenów. Był pierwszym Aborygenem, który napisał i opublikował książkę. Jego portret znajduje się na banknocie 50-dolarowym Australii od 1995 roku.
Unaipon badał i dążył do poprawy aborygeńskiej opieki zdrowotnej oraz wskazywał rządowi Australii jego odpowiedzialność za życie Aborygenów. Był żonaty z Katherine Carter, kobietą z plemienia Tangani. Powrócił do miejsca urodzenia w podeszłym wieku i zmarł w szpitalu Tailem Bend 7 lutego 1967 r. i został pochowany na cmentarzu Raukkan Mission. Nagroda FAW Patricia Weickhardt nosi jego imię od 1985 roku. Od 1988 r. University of Queensland przyznaje David Unaipon Award, również nagrodę dla wybitnych pisarzy aborygeńskich.
Jego najbardziej znane opublikowane książki to Aboriginal Legends z 1927 r., Native Legends z 1929 r. oraz Myths and Legends of the Australian Aboriginals z 1930 r., która nie została opublikowana pod jego nazwiskiem i bez jego zgody. Napisał liczne artykuły w czasopismach i magazynach, takich jak Sydney Daily Telegraph, na temat tradycji i praw Aborygenów. Więcej jego pism nie zostało jeszcze opublikowanych. Niektóre z nich znajdują się w Mitchell Library (bibliotece stanowej) Nowej Południowej Walii.

Posiadał kilka patentów, z których jeden dotyczył elektrycznych nożyc do strzyżenia owiec z 1909 r. Nie był w stanie wykorzystać swoich patentów komercyjnie z powodu trudności finansowych i był nazywany Leonardem Australii, ponieważ eksperymentował z bumerangiem i chciał opracować latający helikopter wykorzystujący tę zasadę wirowania, jak Leonardo da Vinci.

Wróć do „Ciekawe strony”

cron