Portal Chomik i tego typu portale

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Portal Chomik i tego typu portale

Postautor: Jedliński » 2010-08-31, 02:30

Wątek "sprowokowany" (zainspirowany) przez duskhę z innego wątku o zapłacie za smsa. Tak się składa, że byłem niedawno na portalu chomikuj i też widziałem ofertę, że można zapłacić smsem za większy transfer.

I tak się zastanawiam na "strukturą" funkcjonowania takiego portalu.
Wytłumaczcie mi - z mojego pobieżnego spotkania z tym portalem - tam jest masa nielegalnych (pirackich rzeczy) do ściągnięcia (przynajmniej mi się tak wydaje). Jak to w ogóle funkcjonuje - jakaś policja internetowa to kontroluje? Przecież jak można legalnie umieścić tam materiały do ściągnięcia, które naprawdę trudno uwierzyć, że np. autor czy dystrybutor wyrazili na to zgodę ;). I właściciel takiego portalu jeszcze czerpie z tego zyski (nie wiem jak to jest prawnie czy właściciel portalu bierze jakąś odpowiedzialność za to, że np. film jest nielegalnie; czy może portal jest tak skonsktruowany prawnie, że właściciel umywa ręce i mówi - ścigajcie tego, który ten filmik umieścił). Wątek jest o piractwie w sumie...
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Portal Chomik i tego typu portale

Postautor: vuem » 2010-08-31, 07:31

Właściciel nie czerpie zysków ze sprzedaży tych materiałów, tylko zarabia na "formie dostępu do nich" - większy transfer danych itp.

podobnie jak Rapid Share, gdzie po ściągnięciu 1-2 małych plików musisz sobie zrobić przerwę, bo limit się wyczerpał. Po wykupieniu większego transferu ciągniesz więcej.

Chomikuj, jak i wiele innych portali, pewnie nie odpowiada za treści przechowywane przez użytkowników.

W końcu spróbuj popatrzeć na nich z innego punktu widzenia. Jako partyzantów walczących z wyzyskiem....wyzyskiem wydawnictw, bo żądanie 50, 70, czy nawet 100 za książkę używana w edukacji, to zbrodnia. :wink:

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Portal Chomik i tego typu portale

Postautor: dushka » 2010-08-31, 09:38

Nie tylko nielegalne są. Mnóstwo materiałów ze studiów, do pracy, ćwiczeń, scenariuszy.

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Portal Chomik i tego typu portale

Postautor: Jedliński » 2010-08-31, 10:48

Ja rozumiem, że jest tam masa materiałów legalnych i masa materiałów nielegalnych. Piractwo to jakby nie było piractwo.

1. A orientuje się ktoś czy dużo jest spraw sądowych w Polsce (i na świecie) za tego typu przestępstwa (umieszczenie filmiku na tego typu portalach)?

2. I jak to jest z rozproszeniem odpowiedzialności prawnej w takich przypadkach? Kto ponosi odpowiedzialność: właściciel portalu, ten kto umieścił czy ci co pobrali. Może Ci co pobrali są niewinni bo w sumie skąd oni mają wiedzieć, że ten filmik został umieszczony z pogwałceniem praw autorskich (przynajmniej taką linię obronną można przyjąć).

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Portal Chomik i tego typu portale

Postautor: agadanuta » 2010-09-01, 16:06

Jest mnóstwo nielegalnych materiałów w Chomiku i nie tylko. Np. podkłady muzyczne zakupione (przy zamówieniu podkąłdu najczęściej jest inforamcja, ze nie wolno rozpowszechaniać) i udostępniane potem.
Niedawno była sprawa jakiegoś portalu, który działał podobnie jak chomik. Portal w tej chwili nie istnieje.
Jesli ktoś zauważy coś nielegalnego, może zgłosić do prokuratury. Sciga sie wówczas osobę, która udostepnia - przy nakazie prokuratorskim portal musi przekazać dane, wszelkie IP uzytkownika i tak do niego docierają. Są takie sprawy zakładane przez właścicieli praw do rozpowszechnianych dóbr, ale ile ?Któż to wie?

Jedliński
Posty: 547
Rejestracja: 2008-09-20, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Portal Chomik i tego typu portale

Postautor: Jedliński » 2010-09-13, 14:12

Z tego portalu:

Autor chomika nie ponosi żadnej odpowiedzialności za niezgodne z prawem wykorzystywanie zasobów znajdujących się w tym chomiku.


;)
W Chinach nauczycieli nazywa się budowniczymi narodu; czas, byśmy naszych nauczycieli nazywali tak samo. Barack Obama

Awatar użytkownika
Impuls
Posty: 22
Rejestracja: 2011-01-25, 12:36
Lokalizacja: małopolskie

Re: Portal Chomik i tego typu portale

Postautor: Impuls » 2011-01-25, 13:14

Chomikuj.pl to portal który naraża wydawców i twórców na straty rzędu milionów złotych rocznie. Nie przesadzam.

Regulamin serwisu skonstruowano w ten sposób, że administrator jest w zasadzie nietykalny, winę za umieszczanie treści naruszających prawo autorskie zrzuca się na użytkownika zamieszczającego te treści. Jeśli się napiszę do administracji z podaniem konkretnego linku z nielegalnym plikiem, on oczywiście taki plik usunie, ale nie sposób skontrolować całego serwisu, bo plików tam umieszczonych jest po prostu masa.

Jeden przykład. Przeczesałem serwis pod kontem jednego konkretnego tytułu dotyczącego metodyki pracy dla logopedów. Znalazłem ponad stu użytkowników udostępniających skan tych materiałów. Licznik pobrań sugerował że pliki zostały ściągnięte kilka tysięcy razy, może kilkanaście. Łatwo policzyć jaka to jest strata dla wydawcy, w stosunku do tylko jednego tytułu. Świadomość Internautów co do tego czym jest zwykła kradzież i naruszenie prawa, w tym przypadku autora do pobierania korzyści ze swojej pracy jest na naprawdę na bardzo marnym poziomie. Taka kradzież niewiele się różni od takiej zwykłej, wyniesionej książki z księgarni. Głęboko wierzę że większość osób robi tak nieświadomie, nie z premedytacji.

I na dokładkę. Ostatni rok to okres gorących dyskusji w środowisku wydawniczym na temat Chomika, gotowanie się do napisania pozwu sądowego. Generalnie rozmowy, rozmowy i rozmowy, konsultacje z prawnikami i aktywizacja całej branży. I co? I klops.
Mądry chomik przeniósł siedzibę na Cypr i teraz dostarczenie zwykłej poczty może okazać się niemal niewykonalne. Hulaj dusza, piekła nie ma.
Przykre to wszystko.
Oficyna Wydawnicza Impuls
ul. Fatimska 53 b, 31-831 Kraków
tel./fax. (12) 422-59-47, 422-41-80
www.impulsoficyna.com.pl

trzela
Posty: 1
Rejestracja: 2011-02-07, 11:07
Kto: rodzic
Lokalizacja: łódzkie

Re: Portal Chomik i tego typu portale

Postautor: trzela » 2011-02-07, 13:16

Polecam naprawdę dobre filmy przyrodnicze http://www.sklep.bedon.lasy.gov.pl/pl/P ... daktyczne/
Prezentowałam ostatnio uczniom "Moczary i uroczyska" - siedzieli z zapartym tchem, miło było patrzeć:) Rewelacja na lekcje przyrody!
W chomikowie nie szukałam, jednak wolę zapłacić i mieć czyste sumienie...
:) pozdrawiam wszystkich zawodowych pasjonatów!

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Portal Chomik i tego typu portale

Postautor: haLayla » 2011-02-07, 13:24

Za spam powinno się wieszać na fortepianowej strunie.
<3

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Portal Chomik i tego typu portale

Postautor: jarko » 2011-05-06, 18:22

Nie jestem za złodziejstwem ale rozumiem tych, którzy poszukują materiałów i w inny sposób nie dotarliby do tego co znależli. Primo to fakt, że wydawnictwa nie udostępniają książek w postaci cyfrowej, secundo to na prowincji księgarnie są ubogie. Zamówienie książki w internecie to ileś tam dni czekania. Dostęp do chomika błyskawiczny, a jak książka się spodoba i jest potrzebna wtedy zainteresowany kupi i poczeka, tak, że nie do końca ściągnięty plik powoduje straty, czasami wprost przzeciwnie, przynosi dochody kiedy generuje zakup pozycji papierowej
Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

otaka
Posty: 149
Rejestracja: 2008-01-23, 12:32

Re: Portal Chomik i tego typu portale

Postautor: otaka » 2011-05-06, 21:22

Znalazłam na "Chomiku" swój artykuł, oczywiście pozbawiony już mojego nazwiska. Właściciel nie zareagował na moją interwencję. Uważam, że zostałam okradziona.
otaka

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Portal Chomik i tego typu portale

Postautor: ann » 2011-05-06, 22:57

otaka pisze:Znalazłam na "Chomiku" swój artykuł, oczywiście pozbawiony już mojego nazwiska. Właściciel nie zareagował na moją interwencję. Uważam, że zostałam okradziona.

Prawdę mówiąc, nie znam regulaminu chomika, ale możesz spróbować napisać do administracji.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy


Wróć do „Ciekawe strony”