Dodatkowy (nieobowiązkowy) język obcy

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

evee1
Posty: 38
Rejestracja: 2009-08-26, 22:52
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Dodatkowy (nieobowiązkowy) język obcy

Postautor: evee1 » 2012-11-06, 18:12

Witam :) W klasie mojego dziecka (5 kl. SP) prowadzone są dodatkowe (podobno nieobowiązkowe) lekcje języka niemieckiego, w wymiarze 1 h tygodniowo. Językiem "podstawowym" jest angielski. Z pewnych względów chciałabym wypisać swoje dziecko z tych dodatkowych zajęć. Pytałam o to wychowawczynię; po konsultacji z dyrektorką stwierdziła, że nie ma takiej możliwości, ewentualnie dopiero od następnego roku szkolnego. Rzeczywiście podpisywałam zgodę na uczestnictwo dziecka w tych zajęciach, ale czy to oznacza, że faktycznie nie można zrezygnować? Skoro zajęcia są nieobowiązkowe? Jakie będą konsekwencję, jeżeli dziecko po prostu przestanie na nie chodzić? Czy ktoś coś wie na ten temat?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dodatkowy (nieobowiązkowy) język obcy

Postautor: iluka » 2012-11-07, 16:07

Zgoda rodz. obowiązuje na cały rok szk.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

evee1
Posty: 38
Rejestracja: 2009-08-26, 22:52
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dodatkowy (nieobowiązkowy) język obcy

Postautor: evee1 » 2012-11-07, 19:37

Na pewno? Skoro wypisać dziecko z religii można w każdym czasie. Wydaje mi się to jakimś niepotrzebnym utrudnianiem życia ludziom. No nic, może jutro zadzwonię do kuratorium i zapytam.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dodatkowy (nieobowiązkowy) język obcy

Postautor: vuem » 2012-11-07, 19:41

I co się stanie Iluko, jeśli nasz rodzic się uprze i nie będzie na te zajęcia dziecka posyłał?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dodatkowy (nieobowiązkowy) język obcy

Postautor: iluka » 2012-11-07, 21:31

evee1 pisze:wypisać dziecko z religii można w każdym czasie
U nas nie.
Vuemciu>
Ano, jak jeden, to niewiele, a jak reszta klasy, to znika przedmiot i godziny nauczyciela, może mu brakuje do etatu.... itp. Zmiany organizacyjne w ciągu roku szkolnego to kłopot. Miało dziecko jakieś oceny, a potem na półrocze co? Nieklasyfikowany? Zresztą ja nie najlepszym rozmówcą tu jestem, bo nie mam problemów z podejmowaniem decyzji, z których się wycofywać by się ... Uczymy się ponoszenia konsekwencji dokonywanych wyborów?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

evee1
Posty: 38
Rejestracja: 2009-08-26, 22:52
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dodatkowy (nieobowiązkowy) język obcy

Postautor: evee1 » 2012-11-07, 21:36

No właśnie, nie chcę, żeby dziecko miało potem na świadectwie np. niedostateczny (bez konsekwencji postaci nieuzyskania promocji oczywiście) albo nieklasyfikowanie :x . Bez sensu.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dodatkowy (nieobowiązkowy) język obcy

Postautor: iluka » 2012-11-08, 00:20

§ 3 nowej ramówki (2012) W przypadku wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych udział uczniów w tych zajęciach jest obowiązkowy.
§ 12. 2. Śródroczne i roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne. Roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) ani na ukończenie szkoły.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dodatkowy (nieobowiązkowy) język obcy

Postautor: iluka » 2012-11-08, 20:31

Basso profondo pisze:U was jest inna Polska :)
Ano, MAŁOpolska :wink:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Dodatkowy (nieobowiązkowy) język obcy

Postautor: vuem » 2012-11-09, 06:52

iluka pisze:Vuemciu>


Iluciu;)

To co piszesz to prawda, ale pytano o chyba raczej formalną stronę takiej decyzji o wycofaniu zgody.

Zwrócę również uwagę na fakt, że wycofanie się z takiej, czy innej decyzji absolutnie nie musi wskazywać na nieodpowiedzialność. ;)

gosiamal17
Posty: 4
Rejestracja: 2013-07-08, 12:25
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Dodatkowy (nieobowiązkowy) język obcy

Postautor: gosiamal17 » 2013-08-01, 10:56

1h tygodniowo języka obcego, przecież to bardzo mało, więc w jakim celu z niego dziecko wypisywać? Nawet jak się nie będzie przykładał, to może coś mu zostanie w głowie:)

kzielin
Posty: 9
Rejestracja: 2015-01-25, 17:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dodatkowy (nieobowiązkowy) język obcy

Postautor: kzielin » 2015-02-22, 17:23

Drodzy rodzice!
Nie rezygnujcie tak szybko z udziału Waszych dzieci w zajęciach z j. obcego. Dzisiaj warto inwestować w naukę j. obcych bardziej niż innych przedmiotów. To właśnie małe dzieci mają lepszą pamięć i potrafią szybciej nauczyć się nowych słówek i gramatyki. Umiejętność mówienia w j. obcym to naprawdę cenny dar. Wiedzę z historii czy geografii możemy szybko zapomnieć, ale j. obcy na pewno nam się kiedyś w życiu przyda. Spróbujmy nie myśleć tak krótkowzrocznie i tylko dniem dzisiejszym. Nasze dzieci kiedyś pójdą w świat i będą musiały sobie jakoś w nim poradzić, a znajomość 2 lub 3 języków obcych na pewno im pomoże w znalezieniu dobrej pracy.
Rodzice nie patrzcie też tylko na oceny, bo to nie one decydują tak naprawdę o wiedzy i umiejętnościach Waszych dzieci. Oceny to jedna z najbardziej niesprawiedliwych rzeczy w szkole. Ten sam uczeń, który u jednego nauczyciela ma 5, u innego nauczyciela z tego przedmiotu może mieć ocenę 3, a wszystko zależy od postawionych wymagań.
Bądźcie więc rozsądni i dojrzali w podejmowaniu tak ważnych decyzji. Nie kierujcie się opinią swoich dzieci, które najchętniej nic by nie robiły, a już na pewno nie dodatkowe rzeczy.


Wróć do „Rodzice”