Wypisanie z religii w II semestrze

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

annakwiat1
Posty: 16
Rejestracja: 2009-09-23, 22:38
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Wypisanie z religii w II semestrze

Postautor: annakwiat1 » 2012-02-10, 21:56

Witam,
Moje dziecko ma problemy z katechetą. Kwestii tej nie da się rozwiązać. Czy w związku z tym można wypisać dziecko z religii przed lub na początku II semestru? Bardzo proszę o informację o ustawie, gdzie można znaleźć informację na ten temat.
Bardzo dziękuję.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Wypisanie z religii w II semestrze

Postautor: linczerka » 2012-02-10, 22:11

Według konstytucji RP
Art. 53.
1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.
6.Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.
7.Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,6198
Zastanawiam się, czy wobec powyższego istnieją jednoznaczne przepisy o wypisaniu z religii.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

annakwiat1
Posty: 16
Rejestracja: 2009-09-23, 22:38
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Wypisanie z religii w II semestrze

Postautor: annakwiat1 » 2012-02-10, 22:18

No właśnie, Konstytucję znam ... tylko tu jest kwestia rezygnacji z przedmiotu w trakcie II semestru ...
Syn ma bardzo dobre i celujące oceny ze wszystkich przedmiotów, poza religią, z której ma dostateczny na semestr. I to nie z powodu braku ambicji, ponieważ walczy o średnią. Nawet jeżeli zostanie zwolniony, to czy tą ocenę przepisuje się na świadectwo czy robi się kreskę? Bardzo proszę o wskazówki, ponieważ taka religia co najwyżej do wiary zniechęca...

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wypisanie z religii w II semestrze

Postautor: malgala » 2012-02-10, 23:12

Rezygnację można złożyć w każdym czasie.
Kwestię tę reguluje dokument "ZASADY OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH Z
RELIGII RZYMSKO-KATOLICKIEJ W SZKOŁACH" http://www.diecezja.szczecin.pl/instytu ... iania_1012
§ 7. 1. Rezygnację z uczestniczenia w nauce religii składają rodzice (prawni opiekunowie) lub
– w przypadku ucznia pełnoletniego – on sam, u dyrektora szkoły. Rezygnacja z
uczestniczenia w zajęciach z religii może nastąpić w każdym czasie i traktowana jest jako
zmiana oświadczenia, o której mowa w § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji
Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki
religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36 poz. 155 ze zm.).
2. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z religii na podstawie zmiany oświadczenia,
o której mowa w ust. 1, uczniowi nie ustala się odpowiednio ocen śródrocznych i rocznych,
a w dokumentacji przebiegu nauczania nie dokonuje się żadnych wpisów.

annakwiat1
Posty: 16
Rejestracja: 2009-09-23, 22:38
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Wypisanie z religii w II semestrze

Postautor: annakwiat1 » 2012-02-12, 00:39

Bardzo dziękuję za pomoc!

Boze
Posty: 24
Rejestracja: 2012-01-13, 09:22
Kto: rodzic
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wypisanie z religii w II semestrze

Postautor: Boze » 2012-02-20, 10:44

Przykra sprawa... Co raz częsciej słyszę dziwne historię o katechetach :(

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Wypisanie z religii w II semestrze

Postautor: dushka » 2012-02-20, 19:11

Można, u nas tak to rozwiązano, iż na koniec roku, jeśli 1 sem. zaliczony - ocenę się przepisuje i tyle.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Wypisanie z religii w II semestrze

Postautor: dushka » 2012-02-21, 21:07

Powiem tak - poprzednia dyrekcja nie wiedziała jak to ugryźć, dostałam polecenie pisemne (!) przepisania i tyle. Nie wiem, na jakiej ;) kobieta wprost powiedziała, że nie wie co zrobić za bardzo :D

As65
Posty: 2
Rejestracja: 2012-06-20, 16:42
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wypisanie z religii w II semestrze

Postautor: As65 » 2012-06-20, 17:02

Witam, odświeżam temat. Zgodnie z wcześniejszymi postami udałem się z rodzicem w celu wypisania się z religii. Ksiądz odrzucił moje podanie mówiąc że na wypisanie się z religii ma się tylko pierwsze 2 tygodnie i że rzekomo jest na to jakaś ustawa prawna (nie podał...). Dodatkowo chodzi mi głównie o zniwelowanie (kreska na świadectwie w miejsce oceny) oceny końcowej za II semestr (wystawiona długopisem w dzienniku), która dosyć dotkliwie psuje mi średnią. Ocena jednak nie jest jeszcze zatwierdzona przez radę (rada odbywa się w poniedziałek). Czy wymienione wyżej prawa do rezygnacji w każdym czasie nie zostały zmienione/uzupełnione przez ostatnie 4 lata? Wszystkie tematy i artykuły jakie znalazłem w sieci były pisane od 2008 roku w dół a ksiądz zapiera się że prawnie jest to już teraz nie możliwe. Mam też rozumieć że w wypadku wypisania się nie będę miał na świadectwie niezatwierdzonej jeszcze przez radę oceny za II semestr ani tej za semestr I? Bo jeżeli takowa na świadectwie zostanie to szkoda mi zachodu o owe wypisywanie się... Prosiłbym o szybkie udzielenie odpowiedzi na pytania, z góry dziękuję i pozdrawiam.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wypisanie z religii w II semestrze

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2012-06-20, 17:56

To na religię chodzi się z przekonania, czy dla średniej? Obraz katolicyzmu polskiego, czyli obraz nędzy i rozpaczy.

As65
Posty: 2
Rejestracja: 2012-06-20, 16:42
Kto: uczeń
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wypisanie z religii w II semestrze

Postautor: As65 » 2012-06-20, 22:57

@matmanamaksa
To na religię chodzi się z przekonania, czy dla średniej? Obraz katolicyzmu polskiego, czyli obraz nędzy i rozpaczy.
W moim przypadku ani z jednego, ani z drugiego. Mnie nikt nie pytał o zdanie, ani tymbardziej o moje jak to powiedziałeś "przekonania". Gdyby to od moich "przekonań" zależało to już na początku szkoły bym sobie darował lekcje religii...


@Basso profondo
To trzeba się było uczyć.
Mam ciekawsze zajęcia niż nauka jakże Mi potrzebnej religii... :wink: Chociażby utrwalanie wiedzy z pozostałych przedmiotów która mi się bądź co bądź w późniejszych latach przyda, w przeciwieństwie do zbędnych Mi teorii których naucza (a raczej stara mi się je wpoić od dziecka) kościół katolicki do którego że tak powiem nie czuje się jakoś szczególnie przywiązany...

Jak powiedziałeś A, musisz powiedzieć B.
Głos nie należał do mnie... Rodzice uznali że będę chodził na religię to nie miałem innego wyjścia jak chodzić. Od początku byłem uważany przez otoczenie za ateistę, nie przystępowałem do bierzmowania a na lekcję uczęszczałem jak już pisałem z przymusu. Dopiero teraz, "na ostatnią chwilę", rodzice zmienili zdanie i w zaistniałej sytuacji zgodzili się na rezygnację z tego przedmiotu. Nie wiem tylko czy takowa jest jeszcze możliwa, 5 dni przed radą zatwierdzającą oceny które są już teoretyczne wystawione ale jak piszę nadal nie zatwierdzone. Czekam więc na odpowiedź rozwiewającą moje wątpliwości.


Wróć do „Rodzice”