Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

annakwiat1
Posty: 16
Rejestracja: 2009-09-23, 22:38
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: annakwiat1 » 2013-07-05, 14:59

Witam,
Mam pytanie odnośnie sytuacji mojego dziecka. W drugiej klasie gimnazjum zostało laureatem wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z fizyki - nauczyciel nie był skłonny go przygotowywać, ja to robiłam. Ale szóstkę po wielu bojach mu wystawił W tym roku z powodu choroby syn nie mógł wystartować. Okazało się, że na świadectwie ukończenia gimnazjum ma ocenę dostateczną, ponieważ z powodu wyjazdu do szkół ponadgimnazjalnych nie napisał sprawdzianu, potem lekcje poodpadały i mu to umknęło. Rozumiem sytuację, że zawalił. Nie był co prawda w tym roku laureatem, ale był rok wcześniej - konkurs obejmował cały zakres gimnazjum i ma poziom wiedzy szerszy od niejednego maturzysty. Na szczęście tytuł laureata działa i dostał się do dowolnego liceum, jednakże niesmak pozostaje. Niczego już nie zmienimy, ale chciałabym wiedzieć, czy taka sytuacja jest zgodna z prawem? Najsmutniejsze jest to, że wiedzę, którą posiadł okupił wieloma godzinami bardzo ciężkiej pracy, a nauczyciel przedmiotu nie był zainteresowany pomocą, choć potem szkoła się chwaliła ...

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: iluka » 2013-07-05, 15:15

annakwiat1 pisze:zy taka sytuacja jest zgodna z prawem?
Jest.
annakwiat1 pisze:Rozumiem sytuację, że zawalił.
To dobrze.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

annakwiat1
Posty: 16
Rejestracja: 2009-09-23, 22:38
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: annakwiat1 » 2013-07-05, 16:19

Tylko, że ocena końcowa powinna również odzwierciedlać wiedzę ucznia, a tu bez wątpienia była ona ponadprzeciętna. Nie chcę tu bronić syna, natomiast biorąc pod uwagę fakt, że nauczyciel go "olał" podczas przygotowania do konkursu jest to niesprawiedliwe. Może wynika to z tego, że to ja dostałam list gratulacyjny z kuratorium, a nie on ...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: edzia » 2013-07-05, 18:19

"§ 20.

7. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim w szkole podstawowej i gimnazjum oraz laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych w gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych i dotychczasowych szkołach ponadpodstawowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną. Uczeń, który tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim bądź laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej uzyskał po ustaleniu albo uzyskaniu rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych celującą końcową ocenę klasyfikacyjną. "



Tak więc opisana sytuacja moim zdaniem nie jest zgodna z prawem.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: iluka » 2013-07-05, 19:30

annakwiat1 pisze:bez wątpienia była ona ponadprzeciętna
Czemu tawiedza przełożyła się tylko na dostateczny kiońcoworoczny?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

annakwiat1
Posty: 16
Rejestracja: 2009-09-23, 22:38
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: annakwiat1 » 2013-07-06, 19:39

Ja bym nie podważała wiedzy ucznia, który jest olimpijczykiem ... laureatem konkursu o zasięgu wojewódzkim, prace były sprawdzane przez niezależnych ekspertów i pracowników kuratorium, a zadania były na poziomie zbliżonym do maturalnych. Ocena końcoworoczna wynika z tego, że syn nie napisał z powodu nieobecności jednego sprawdzianu, potem fizyka odpadła, bo pana nie było, potem mu to umknęło, a na końcu nauczyciel nie pozwolił napisać sprawdzianu, ponieważ ocenę końcoworoczną wpisał długopisem i podobno zmieniać nie wolno. A ponieważ w efekcie były tylko dwie oceny: 5 i 1, więc dał mu dostateczny. Tak więc, ocena ta nie ma niczego wspólnego z wiedzą...

annakwiat1
Posty: 16
Rejestracja: 2009-09-23, 22:38
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: annakwiat1 » 2013-07-06, 20:07

edzia pisze:otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych celującą końcową ocenę klasyfikacyjną.


Tylko nauczyciel zapewne stwierdził, że konkurs był w klasie drugiej ... i choć dotyczył on w całości zakresu gimnazjum, to ocenę dostateczną wystawił w klasie trzeciej (choć tytuł laureata z klasy drugiej obowiązuje przy rekrutacji do LO) ... z drugiej strony to jest ocena na zakończenie gimnazjum - powinna być chyba oceną podsumowującą pracę przez trzy lata - nie wiem, nie znam się ... stąd moje pytanie i rozgoryczenie, gdyż nauczyciel nie chciał pomóc w przygotowaniach i nawet nie wie, ile uczeń włożył wysiłku ... a kwestia nie napisania jednego sprawdzianu na gruncie ogólnych osiągnięć i danie za to dostateczny na końcowe świadectwo to chyba zbyt duża kara ...

annakwiat1
Posty: 16
Rejestracja: 2009-09-23, 22:38
Kto: rodzic
Lokalizacja: śląskie

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: annakwiat1 » 2013-07-06, 20:12

edzia pisze:Uczeń, który tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim bądź laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej uzyskał po ustaleniu albo uzyskaniu rocznej (semestralnej)


Edzia, czy to nie dotyczy sytuacji tych, którzy np. skończyli przedmiot w klasie drugiej, uzyskali tytuł laureata w klasie trzeciej i w związku z tym ocena im się zmienia na świadectwie końcoworocznym na maksymalną (jeśli wcześniej była niższa)? Czy jest może jakieś inne rozporządzenie?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: iluka » 2013-07-06, 20:38

annakwiat1 pisze:Ja bym nie podważała wiedzy ucznia, który jest olimpijczykiem ... laureatem konkursu o zasięgu wojewódzkim,
Ależ oczywiście. Czym czujesz się podważona?
annakwiat1 pisze:nauczyciel nie pozwolił napisać sprawdzianu, ponieważ ocenę końcoworoczną wpisał długopisem i podobno zmieniać nie wolno.

Czyli było po terminie klasyfikacji jak rozumiem. To nie wolno.
annakwiat1 pisze:zóstkę po wielu bojach mu wystawi
Na jakim tle te boje były?
annakwiat1 pisze:nauczyciel nie był skłonny go przygotowywać,
Wielka szkoda, nie rozumiem, bo ja sama chodzę za dziećmi i namawiam na udział...........
annakwiat1 pisze:w efekcie były tylko dwie oceny: 5 i 1,
Tylko tyle? Aż się prosi o trzecią rozstrzygającą... No, ale jak się panowie mijali, to cóż... Ważnych rzeczy nie należy odkładać na ostatnią chwilę, bo może być za późno.
Ja na Twoim miejscu byłabym u nauczyciela natychmiast po propozycji ołówkowej miesiąc przed konferencją. Może nawet wtedy wywiadówka była jak w większości szkół?

A tak na marginesie waszej sprawy:
"§ 20.
7. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim w szkole podstawowej i gimnazjum oraz laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych w gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych i dotychczasowych szkołach ponadpodstawowych otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną.

Hipotetycznie uczeń w klasie pierwszej uzyskuje tytuł laureata i jedzie na tym przez 3 lata. Bezradny nauczyciel musi mu przez 3 lata dawać na koniec roku szkolnego ocenę celującą pomimo np wcześniejszego wystawienia zagrożenia, bo z ocen wychodzi jedynka, albo nieklasyfikowany z powodu opuszczenia ponad 50% lekcji danego przedmiotu :roll: Parad :idea: x :?: nieprzewidziany przez ustawodawcę :?:
Jak dobrze, że moi olimpijczycy nie przysparzali mi takich dylematów, gdyż na co dzień uczyli się na piątkę :jupi:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2013-07-06, 21:09

W całej tej sprawie widać, że rodzic nie darzył nauczyciela szacunkiem, a nauczyciel poczuł się urażony i odpłacił się nieładnie. Może bycie geniuszem fizycznym nie zwalnia od obowiązku nauki - się zastanawiam.
Udowadnianie komuś, że nie nadaje się do tego co robi, jest nieco poniżej klasy.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: edzia » 2013-07-07, 00:43

Edzia, czy to nie dotyczy sytuacji tych, którzy np. skończyli przedmiot w klasie drugiej, uzyskali tytuł laureata w klasie trzeciej i w związku z tym ocena im się zmienia na świadectwie końcoworocznym na maksymalną (jeśli wcześniej była niższa)? Czy jest może jakieś inne rozporządzenie?
Tak, właśnie takich sytuacji dotyczy. I nie ma innego przepisu prawnego na ten temat. Moim zdaniem jednak można ów zacytowany przepis zastosować przez analogię do twojej sytuacji.

Awatar użytkownika
JHN
Posty: 177
Rejestracja: 2010-06-05, 19:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: JHN » 2013-07-07, 13:37

annakwiat1 pisze:...ocena końcowa powinna również odzwierciedlać wiedzę ucznia,...

Zgoda. Ale przede wszystkim - wywiązywanie się z obowiązków!
Zawsze wyżej ocenię pracowitego, choć wolniej osiągającego wiedzę, niż lotnego, ale obiboka.

Jak mawiała znajoma anglistka: "To, że zdał egzamin państwowy nie oznacza szóstki. Musi jeszcze prace domowe odrabiać!"

Pozdrawiam

PS. Nie doczytaliście się przypadkiem, że rodzic się istotnie przysłużył w kształtowaniu postawy ucznia?
Szacunek? Dam Ci go tyle, ile dostałem od Ciebie!
Broń inteligentnego człowieka walczącego z otaczającą go głupotą: sarkazm.

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: tecumseh » 2013-07-07, 18:47

annakwiat1 pisze: Ocena końcoworoczna wynika z tego, że syn nie napisał z powodu nieobecności jednego sprawdzianu, potem fizyka odpadła, bo pana nie było, potem mu to umknęło, a na końcu nauczyciel nie pozwolił napisać sprawdzianu, ponieważ ocenę końcoworoczną wpisał długopisem i podobno zmieniać nie wolno. A ponieważ w efekcie były tylko dwie oceny: 5 i 1, więc dał mu dostateczny. Tak więc, ocena ta nie ma niczego wspólnego z wiedzą...


Oceny trzeba wystawić do terminu pewnego (u mnie w szkole np. był to piątek 21 czerwca godzina 14.00), albo nawet do czasu konferencji klasyfikacyjnej. Na pewno fakt wpisania oceny długopisem nic nie znaczy, przecież zwyczajnie nauczyciel może sie pomylić lub jednak zmienić zdanie i dać uczniowi szanse na poprawę na lepszą ocenę. Przekreśla więc ocena, wpisuje czerwonym długopisem i się podpisuje przy tej kratce i ocena jest zmieniona.
Z powodu pomyłek zdarzało mi się tak, zdarzyło i z powodu sytuacji podobnej jak u ciebie, uczniowi wychodziło 3 z ocen, wpisałem mu 3, ale widziałem, że do końca sie stara, jest aktywny i mu zależy, więc poprawiłem na cztery.
Nauczyciel więc nie miał racji tłumacząc sie wpisaniem oceny, widocznie nie chcial zmienić.
Jesli sytuacja i oceny sa takie, jak przedstawiasz, to moim zdaniem postąpił niewłaściwie, no ale teraz juz po ptakach, niestety.

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: tecumseh » 2013-07-07, 18:56

JHN,

nie zgodzę się do końca, jeżeli uczeń wygrywa olimpiady, robi więc cos ponad program, robi więcej niż większość uczniów, znaczy chce mu się.
Nawet, jak się zaniedbał w 3 klasie, to trzeba by go zmotywować, zachęcić, dawać trudniejsze zadania.
Moim zdaniem uczeń, który w II gimnazjum wygrał olimpiadę na poziomie wojewódzkim, a rok póxniej ma 3 z tego przedmiotu, to taki fakt jest klęską nie tylko ucznia, ale i nauczyciela przede wszystkim.

P.S. W tej sprawie interesuje mnie, annokwiat1, jaka ocenę twój syn miał na półrocze? Bo jeśli 5, to tym bardziej, tej trójki nie rozumiem, ale jak np. 3 lub 4, to już bardziej.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Końcowa ocena klasyfikacyjna a laureat konkursu

Postautor: edzia » 2013-07-07, 22:02

Moim zdaniem można tutaj zastosować § 19 rozp. o ocenianiu. Aczkolwiek termin 7 dni od zakończenia zajęć na zgłoszenie zastrzeżeń już minął.


Wróć do „Rodzice”