Wybór dodatkowych przedmiotów w liceum. Pomocy!!!

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

skamid
Posty: 4
Rejestracja: 2013-12-11, 00:04
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Wybór dodatkowych przedmiotów w liceum. Pomocy!!!

Postautor: skamid » 2013-12-11, 00:26

Mam pytanie do szanownych Państwa Nauczycieli pracujących w liceach oraz Rodziców licealistów.
Jestem ojcem uczennicy 1 klasy liceum. Po kilku miesiącach nauki okazało się że w szkole córki żaden uczeń nie będzie miał możliwości wyboru żadnego dodatkowego przedmiotu w drugiej i trzeciej klasie. Wszystkie przedmioty zostały "narzucone" przez dyrekcję.
Czy taka sytuacja jest normalna? Jak to wygląda w szkołach gdzie Państwo pracujecie/gdzie uczą się Wasze Dzieci?
Będę wdzięczny za wszystkie informacje. Mam poważny problem, bo nikt nas o tym wcześniej nie informował.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wybór dodatkowych przedmiotów w liceum. Pomocy!!!

Postautor: edzia » 2013-12-12, 01:27

skamid pisze:w szkole córki żaden uczeń nie będzie miał możliwości wyboru żadnego dodatkowego przedmiotu w drugiej i trzeciej klasie.
Czy chodzi o przedmioty w zakresie rozszerzonym, uzupełniające, czy dodatkowe?

Co było w ofercie szkoły podczas rekrutacji?

Czy uczniowie deklarowali wybór przedmiotów (rozszerzonych/uzupełniających), czy od razu dyrektor powiedział im, że żadnego wyboru nie będzie?

skamid
Posty: 4
Rejestracja: 2013-12-11, 00:04
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wybór dodatkowych przedmiotów w liceum. Pomocy!!!

Postautor: skamid » 2013-12-12, 12:55

Chodzi o przedmioty w zakresie rozszerzonym. Córka chce zdawać na maturze biologię, która jak się teraz okazało będzie tylko w pierwszej klasie.

Na ulotce rekrutacyjnej jest info: "każdy uczeń bedzie mogl realizowac od 2 do 4 przedmiotów rozszerzonychspośród: geografii, historii, wos-u, biologii oraz w zalezności od wyboru w/w przedmiotów bloków uzupełniającychedukację: historię i spoleczenstwo lub przyrode.

Uczniowie niczego nie deklarowali, nikt nikogo o nic nie pytał w sprawie wyboru przedmiotow. Dyrekcja ustalila ze po I klasie kończy się nauka następujących przedmiotów: wiedza o kulturze, historia, podstawy przedsiębiorczości, biologia, chemia, fizyka, informatyka, edukacja dla bezpieczeństwa. Od drugiej klasy wchodzą rozszerzenia z: angielskiego (5 godz. tyg. w kl. II i III), wos (3 godz. tyg. w kl. II i III), geografii (4 godz. tyg. w kl. II i III). Jako przedmioty uzupełniające realizowane będą: historia i społeczeństwo (3 godz. tyg. w kl. II i III) oraz ekonomia w praktyce (2 godz. w kl. II).

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wybór dodatkowych przedmiotów w liceum. Pomocy!!!

Postautor: edzia » 2013-12-22, 23:26

To macie kiepsko. Szkoła nie wywiązuje się ze złożonej oferty. Niech zgadnę: jest tylko jedna-dwie klasy pierwsze w tej szkole?

Jeśli jest więcej równoległych klas pierwszych, to warto przyjrzeć się, jakie rozszerzenia są proponowane w innych klasach.

Ile osób było chętnych na rozszerzenie z biologii?

Moim zdaniem niewiele da się zrobić, poza awanturą rodziców u dyrektora. Można tez przenieść córkę do innej szkoły, bo ta jest widać kiepskich lotów.

Przepraszam, długo mnie nie było na forum. Jeśli jesteś zainteresowany nadal tematem, to wróćmy do dyskusji.

skamid
Posty: 4
Rejestracja: 2013-12-11, 00:04
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wybór dodatkowych przedmiotów w liceum. Pomocy!!!

Postautor: skamid » 2013-12-26, 09:51

Tak! W szkole jedna "podwójna" klasa! Obie klasy mają ten sam program.
Problem w tym że nikt nikogo nie pytał o chęć rozszerzenia jakiegokolwiek przedmiotu.
Awantura u Dyrektorki oczywiście się odbyła. Proponowałem jej kontakt z wizytatorką kuratorium która zna sprawę. KATEGORYCZNIE odmówiła.
Córka zmieniła szkołę, a ja rozpoczynam (formalnie) korespondencję z KO I Wydziałem edukacji Urzędu Gminy.
Sprawa jest podwójnie przykra, bo córka będzie wspominać swoje pierwsze liceum bardzo dobrze! Świetni nauczyciele i koledzy. Niezłe stopnie.
I Dyrektorka...

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wybór dodatkowych przedmiotów w liceum. Pomocy!!!

Postautor: iluka » 2013-12-26, 23:39

Daj znać, jak się sprawa potoczy.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wybór dodatkowych przedmiotów w liceum. Pomocy!!!

Postautor: edzia » 2013-12-28, 23:50

skamid, niestety w małych szkołach tak bywa, że nie ma organizacyjnej możliwości, by zaspokoić potrzeby rozszerzeniowe wszystkich uczniów. Czasem jest tak, że dyrektor daje takie rozszerzenia, jakie wybiera po prostu większość uczniów (inni muszą się dostosować) albo takie, jakie ma możliwości kadrowe niestety. Jeśli więc córce bardzo zależało na rozszerzeniu z biologii, to dobrze, że zmieniła szkołę.

Natomiast jakiejś złośliwej korespondencji z kimś poza dyrektorem szkoły nie popieram, bo... niczego raczej nie wskórasz, a wyjdziesz na pieniacza. Od wszelkich spraw organizacyjnych jest tylko dyrektor szkoły.

skamid
Posty: 4
Rejestracja: 2013-12-11, 00:04
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wybór dodatkowych przedmiotów w liceum. Pomocy!!!

Postautor: skamid » 2013-12-29, 12:34

edzia, to że dyrektorka ma mało pieniędzy, braki kadrowe jestem w stanie zrozumieć. Problem tkwi w tym że nikt głośno i wyraźnie nie powiedział w okresie rekrutacji, że nie będzie żadnego wyboru. Córka nie wybrałaby tej szkoły.
Co do korespondencji z urzędami: konsultowałem sprawę z Kuratorium i z Wydziałem Edukacji w Gminie. Obie te instytucje twierdzą że dyrektorka nie ma racji. Sądzę że moim obywatelskim i rodzicielskim obowiązkiem jest zgłosić tą sprawę. Może to zaoszczędzić stresu innym uczniom i ich rodzicom. Co do złośliwości: one z mojej strony nie są potrzebne. Wystarczy zacytować dyrektorkę stwierdzającą że Ramowy Plan Nauczania jest nieznanym jej dokumentem.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wybór dodatkowych przedmiotów w liceum. Pomocy!!!

Postautor: iluka » 2013-12-29, 12:56

skamid pisze:Córka nie wybrałaby tej szkoły.
Pewnie nie tylko ona.
skamid pisze:Problem tkwi w tym że nikt głośno i wyraźnie nie powiedział w okresie rekrutacji, że nie będzie żadnego wyboru.
Zaniedbanie lub nieuczciwość.
skamid pisze:Obie te instytucje twierdzą że dyrektorka nie ma racji.
Ważne czy masz to na piśmie i czy dyrektorka ma to na piśmie.
skamid pisze:Ramowy Plan Nauczania jest nieznanym jej dokumentem.
Sic!
Daj znać, jaki dalszy ciąg.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Wybór dodatkowych przedmiotów w liceum. Pomocy!!!

Postautor: edzia » 2013-12-29, 18:31

skamid pisze:o do korespondencji z urzędami: konsultowałem sprawę z Kuratorium i z Wydziałem Edukacji w Gminie. Obie te instytucje twierdzą że dyrektorka nie ma racji.
Ale w czym nie ma racji?

skamid pisze:Wystarczy zacytować dyrektorkę stwierdzającą że Ramowy Plan Nauczania jest nieznanym jej dokumentem.
Ale ramowy plan nauczania nie nakazuje dawać wszystkie możliwe rozszerzenia wedle życzeń uczniów.


Wróć do „Rodzice”