Jak rozpoznać transmisyjną szkołę?

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

CiekawaSzkoła
Posty: 7
Rejestracja: 2014-12-09, 13:15
Lokalizacja: lubelskie

Jak rozpoznać transmisyjną szkołę?

Postautor: CiekawaSzkoła » 2015-02-07, 14:54

Wszystkich rodziców zapraszam do zapoznania się z tekstem:
Jak rozpoznać transmisyjną szkołę?

lewkonia
Posty: 42
Rejestracja: 2014-09-11, 16:19
Kto: rodzic
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak rozpoznać transmisyjną szkołę?

Postautor: lewkonia » 2015-02-13, 18:02

Szkoła mojego syna jest ewidentnie "transmisyjna" (swoją drogą to coś jest nie tak z tą nazwą... nie widzę, aby słownik języka polskiego przewidywał dla słowa transmisja jakieś inne znaczenie niż ogólnie znane - czyżby kalka z angielskiego?). Zatem jest transmisyjna, czy może lepiej - tradycyjna. I CO TERAZ? Zmienić szkołę? Jaką mam pewność, że trafię lepiej? Strona internetowa może być wymuskana, a rzeczywistość zupełnie inna. A może próbować wyrzucić zasiedziałą dyrektorkę..?

CiekawaSzkoła
Posty: 7
Rejestracja: 2014-12-09, 13:15
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak rozpoznać transmisyjną szkołę?

Postautor: CiekawaSzkoła » 2015-02-13, 22:12

Każdy rodzic decyduje o rozwoju i przyszłości dziecka; to trudny wybór, ale nie ma jak doradzić, trzeba samemu podejmować decyzje... Łatwo rozpoznać szkołę o transmisyjnym modelu nauczania, trudniej znaleźć szkołę twórczą i rozwijającą (chociaż jest ich coraz więcej). Transmisyjny model komunikacji (transmisja, przekazywanie informacji, wiedzy, idei, itp. - upraszczając - takie 'przesyłanie informacji w jedną stronę') w nauce, szczególnie filozofii funkcjonuje od lat, odniesienie go do szkoły jest stosunkowo młode i tak jak np. pojęcia neurodydaktyki nie sposób go znaleźć w słownikach. Szkoła tradycyjna ma semantyczne konotacje pozytywne (tradycja) i w tym przypadku to ryzykowny zamiennik. Życzę powodzenia w wyborze.

lewkonia
Posty: 42
Rejestracja: 2014-09-11, 16:19
Kto: rodzic
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak rozpoznać transmisyjną szkołę?

Postautor: lewkonia » 2015-02-14, 23:54

Liczyłam raczej na rady, co może zrobić rodzic, aby ukrócić tę szkolną "transmisję"... Jeżeli ktoś dopiero stoi przed wyborem szkoły dla dziecka, to może próbować szukać tej mniej transmisyjnej. Ale rodzice dzieci, które już są w tym "układzie", zamiast brać nogi za pas, wyrwać dziecko ze środowiska kolegów i wozić przez pół miasta do innej szkoły, powinni - według mnie - próbować coś zmienić "na miejscu". Tylko jak?


Wróć do „Rodzice”