6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

zmartwienie
Posty: 1
Rejestracja: 2010-02-01, 17:34
Kto: rodzic
Lokalizacja: mazowieckie

6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: zmartwienie » 2010-02-01, 20:05

witam,
trafilam na te forum szukajac wszedzie gdzie sie da informacji na temat posylania dzieci do 1 klasy w wieku 6 lat.

czy wiecie gdzie (a moze na tym forum) ktos moze mi przedstawic realna sytuacje dzieci 6 letnich w lawkach szkolnych.
Bo ludzie wiele mowia. jedni ze teraz w pierwszej klasie nudy, nic sie nie robi, inny ze strasznie duzo pracy.
A ja za moment musze podjac decyzje co zrobic z moja coreczka

Psycholog niby powiedziala ze jest super madra, itd, itd
ale i tak nie czuje przekonania do poslania jej do 1 klasy.
ciezko mi wyobrazic ja za kilka miesiecy w lawce gdzie ma sie skupic, uczyc i po powrocie do domu odrobic lekcje. a jeszcze zanim wroci do domu odsiedziec w swietlicy zanim ja skoncze prace.

Bardzo prosze o opinie, jak naprawde wygladaja teraz lekcji w pierwszej klasie (czy jest roznica w klasie 6 i 7 latkow)

Bede wdzieczna za kazda opinie

mama 6latki

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: niebo77 » 2010-02-02, 10:57

Mam w klasie dwoje 6-latków. Nie "odstają" od 7-latków, czasem nawet bywają lepsze.
Co do siedzenia w ławkach to wszystko zależy od nauczyciela i podręcznika, który wybrał. Ja uczę z takiego, gdzie nie ma wiele do robienia, natomiast jest czas na rozmowy, kolorowanki, zabawy. Wiem, że są i takie książki, gdzie materiału jest sporo.
Najłatwiej byłoby zorientować się jak wygląda praca w obecnych I klasach ( w szkole, do której mała pójdzie). Popytać rodziców już uczących się dzieci, dowiedzieć się czegoś o nauczycielach. Każdy uczący ma swoją specyfikę pracy i trudno tutaj uogólniać.

matmeg3
Posty: 154
Rejestracja: 2008-09-06, 17:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: podkarpackie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: matmeg3 » 2010-02-02, 19:24

Jestem mamą sześciolatka, który jest właśnie w pierwszej klasie. Długo byłam przeciwna wcześniejszemu zapisaniu go do szkoły, ale on bardzo chciał. Jako pięciolatek chodził do zerówki - umiał pisać, czytać i miał "pęd" do wiedzy. Decyzję podjęłam w marcu 2009 r. w oparciu o opinię pracownika z Poradni Psych.-Ped. oraz nauczyciela z zerówki.
Z perspektywy minionego semestru - w wielu względach podzielam zdanie niebo77 - wszystko zależy od warunków i nauczyciela uczącego w konkretnej szkole.
W szkole, w klasie mojego syna - na początku - trochę byłam zaskoczona "reżimem" wychowawczym, jaki akurat jego pani narzuciła. Pani (uchodząca za "ostrą") działała wg praktykowanych wcześniej zasad. Ja jestem zwolenniczką wpajania określonych zasad wychowawczych, ale musiałam odbyć z panią rozmowę, w której wyjaśniłyśmy sobie pewne kwestie. Pani też (wydaje mi się) refleksyjnie podeszła do swojej nowej sytuacji zawodowej. Na szczęście moje dziecko dobrze sobie radzi, chętnie odrabia zadania domowe, nadal widzę u niego ten zapał. Zadania są rzeczywiście w formie kolorowanek, wycinanek, pisania po śladzie i nie ma tego zbyt dużo. Pani uczy dzieciaków obowiązkowości, terminowości i ja jestem z tego zadowolona: "Czym skorupka za młodu nasiąknie...".
Pozdrawiam i życzę trafnej decyzji :)

frezetka
Posty: 2
Rejestracja: 2011-11-12, 11:15
Kto: rodzic
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: frezetka » 2011-11-12, 11:32

jeżeli odda się dziecko do pierwszej klasy w wieku 6 lat komunia w wieku 7 lat ? a co z maturą? egzamin dojrzałości w wieku 17 lat :roll:

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: ann » 2011-11-12, 12:26

frezetka pisze:jeżeli odda się dziecko do pierwszej klasy w wieku 6 lat komunia w wieku 7 lat ?

Ośmiu jeśli już.
Z tego, co słyszałam, komunia ma zostać przesunięta do III klasy, czyli zostaje dla 9-latków...
frezetka pisze:a co z maturą? egzamin dojrzałości w wieku 17 lat

Jakich 17?
Obecnie maturę piszą rocznikowi 19-latkowie, czyli po reformie abiturienci będą mieć rocznikowo 18.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: malgala » 2011-11-12, 13:40

frezetka pisze:a co z maturą? egzamin dojrzałości w wieku 17 lat :roll:

Ja maturę zdawałam mając lat 17 i na dodatek 43 lata temu.

katty
Posty: 431
Rejestracja: 2008-05-14, 12:53
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: katty » 2011-11-14, 00:03

"Rocznikowe" podejście do liczenia wieku jest zgubne. Matura jest w maju, nie w listopadzie, nawet jeszcze połowa roku nie przejdzie. To trochę jakbym w grudniu dała Ci kredyt na rok a w maju przyszła po jego odbiór, bo przecież rocznikowo to już czas ;) Przy czym przy okazji matury to myślę, że aż tak wielkiego znaczenia nie ma, natomiast w przypadku wspomnianych sześciolatków, mam w tym roku do czynienia z dwoma takimi klasami i pracuje się dość ciężko, bo sześciolatek ze stycznia a "sześciolatek" z grudnia, który de facto ma lat pięć, to naprawdę przepaść w tym wieku.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: ann » 2011-11-14, 18:44

katty pisze:Przy czym przy okazji matury to myślę

Ja wiem, że w przypadku maluchów to jest spora różnica (pracuję obecnie na wsi - tu w ogóle będzie masakra, bo może się zdarzyć, że w jednej klasie będą styczniowe 7-latki i grudniowe 6-latki, czy właściwie 5-latki), ale przy okazji matury jednak mówienie, że będzie zdawana w wieku 17 lat jest też przesadą ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Boze
Posty: 24
Rejestracja: 2012-01-13, 09:22
Kto: rodzic
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: Boze » 2012-01-13, 09:33

Zdecydowanie się zgadzam z ann. Dla nastolatków to już nie ma różnicy kilka miesięcy i nie widzę nic złego w tym, ze szybciej napiszą maturę, nie będą przez to mieli mniejszych szans.

bossik
Posty: 82
Rejestracja: 2012-05-14, 19:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: bossik » 2012-06-05, 13:46

Moja córka pójdzie w wieku sześciu lat. Również decyzję podjęłam po rozmowie z wychowawczynią i diagnozie w poradni. Patrząc na to co potrafi nie widzę nic złego w tym, żeby poszła do szkoły. Świat idzie do przodu. Takie są, niestety, realia.

Jak ma siedzieć rok w przedszkolu i się nudzić bo program zerówki robili już w ubiegłym roku, teraz kontynuowali, w myśl zasady, że wszystkie sześciolatki pójdą do szkoły, to lepiej niech pójdzie. Nowa pani, nowe dzieci to i nowa ochota na poznawanie, uczenie się, ale i zabawę.

I zgadzam się z tą opinią powyżej- i tak wszystko zależy od nauczyciela. Przecież dobry nauczyciel wczesnoszkolny również nie pozwoli na to by dzieci siedziały nieruchomo przez wszystkie zajęcia.

Awatar użytkownika
mleczarz
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-04, 09:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Przyroda, WOS
Lokalizacja: pomorskie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: mleczarz » 2012-09-04, 15:54

Mój syn poszedł do szkoły w wieku 6 lat i radzi sobie doskonale, ale to pewnie dlatego, że jest bardzo inteligentny (to u nas rodzinne). W zerówce by tylko tracił czas.
"Z nauką jest jak z wiosłowa­niem pod prąd. Sko­ro tyl­ko zap­rzes­ta­niesz pra­cy, za­raz spycha cię do tyłu."
Ben­ja­min Brit­ten

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: iluka » 2012-09-04, 19:22

malgala pisze:Ja maturę zdawałam mając lat 17
i tak powinno być :!:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
monique_87
Posty: 56
Rejestracja: 2012-08-24, 14:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: monique_87 » 2012-09-04, 20:21

mleczarz pisze:ale to pewnie dlatego, że jest bardzo inteligentny (to u nas rodzinne)


"Samochwała w kącie stała i wciąż tak opowiadała..." ;)
Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze.

Awatar użytkownika
metyl
Posty: 9
Rejestracja: 2012-08-29, 18:50
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: metyl » 2012-09-04, 20:40

monique_87 pisze:
mleczarz pisze:ale to pewnie dlatego, że jest bardzo inteligentny (to u nas rodzinne)

"Samochwała w kącie stała i wciąż tak opowiadała..." ;)


Po prostu jest dumny ze swojego dziecka. Dlaczego jesteś niemiła młoda damo?

Awatar użytkownika
mleczarz
Posty: 16
Rejestracja: 2012-09-04, 09:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Przyroda, WOS
Lokalizacja: pomorskie

Re: 6-latki do pierwszek klasy czy do zerowki ?????

Postautor: mleczarz » 2012-09-04, 20:41

monique_87 pisze:"Samochwała w kącie stała i wciąż tak opowiadała..." ;)

Odróżnij może "samochwalstwo" od braku fałszywej skromności. Po prostu mówię, jak jest.
"Z nauką jest jak z wiosłowa­niem pod prąd. Sko­ro tyl­ko zap­rzes­ta­niesz pra­cy, za­raz spycha cię do tyłu."

Ben­ja­min Brit­ten


Wróć do „Rodzice”