religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: edzia » 2010-03-28, 23:19

haLayla pisze:za pieniądze pochodzące z podatków, płaconych zarówno przez katolików, jak i prawosławnych, luteranów, żydów, ateistów, buddystów czy wyznawców Jedi.
Ale pieniądze wszystkich podatników są rozdzielane raczej nie po ich myśli, lecz po myśli polityków. Ja też nie jestem zadowolona, że pieniądze z moich podatków idą np. na utrzymanie rozbudowanej administracji.

Awatar użytkownika
Witold Telus
Posty: 616
Rejestracja: 2008-03-07, 17:53

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: Witold Telus » 2010-04-09, 23:42

Kiedyś miałem w LO religioznawstwo. Dowiedziałem się sporo ciekawego o islamie, buddyźmie, taoiźmie etc. Był też dział o religiach chrześcijańskich i o ateistach. Prawie jak etyka...

Religia w szkołach - przeciw. Zniszczyło to cały wymiar duchowy religii.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: haLayla » 2010-04-10, 00:11

edzia pisze:
haLayla pisze:za pieniądze pochodzące z podatków, płaconych zarówno przez katolików, jak i prawosławnych, luteranów, żydów, ateistów, buddystów czy wyznawców Jedi.
Ale pieniądze wszystkich podatników są rozdzielane raczej nie po ich myśli, lecz po myśli polityków. Ja też nie jestem zadowolona, że pieniądze z moich podatków idą np. na utrzymanie rozbudowanej administracji.


Zgadzam się. Ale w założeniu administracja publiczna ma służyć wszystkim. A religia katolicka w szkołach służby tylko katolikom.
<3

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: renati23 » 2010-04-11, 09:48

haLayla pisze:A religia katolicka w szkołach służby tylko katolikom.

ja mam jednak wrażenie, że nie służy

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: vuem » 2010-04-11, 10:19

Nie służy katolikom, czy służy nie tylko katolikom? :wink:

Awatar użytkownika
rencistka
Posty: 4
Rejestracja: 2008-10-05, 10:06
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: rencistka » 2010-06-04, 10:41

vuem pisze:miałem na myśli, że na początku batalii o wprowadzanie religii do szkół miałem nadzieję, że będzie to przedmiot pozwalający poznać inne religie tego świata...naiwne chyba.

Ba, dalej naiwnie mam nadzieję, że kiedyś to nastąpi :wink:

Podobnie jak Ty, chciałbym tego.



Rzeczywiście naiwne. Teraz, gdy religia wraca do szkół, polityki... do władzy, łudzić się że dopuści do nauczania o innych religiach (będzie sobie podcinać skrzydła) jest naiwnością.
Ja mam nadzieję, że ludzie zaczną myśleć samodzielnie, nie jak dotąd zbiorowo, bo tam gdzie tłum, tam rozwija się tępota umysłów.
Szokuje mnie, że dzisiejsze społeczeństwo nie idzie do przodu w rozwoju lecz się cofa. Religia, wróżby, okultyzmy itp. - Zaraz będzie inkwizycja....
Jeżeli chcesz wychowywać musisz kochać

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: vuem » 2010-06-04, 10:51

Rencistko,

Nawet w takiej Holandii kiedys nie brano pod uwagę w najśmielszych wyobrażeniach, że kiedys w kościołach urządzane będą dyskoteki z pannami na rurach tańczącymi.

Dlatego naiwność ta nie jest beznadziejna :wink:


Co do wiary, to nie rozumiem Twojego zacietrzewienia.

Ludzie chcą/lubią w coś wierzyć.

Skoro niczym złym jest wiara w teorię ewolucji, to i nie zabraniajmy wiary w Boga.

Ludzie zawsze myśleli zbiorowo i żyli w tłumie, bo są zwierzętami stadnymi.

Jeśli chcesz totalnej niezależności również w myśleniu i separacji od tej całej tępoty, to zamieszkaj w samotni.


Co do wpływu różnych instytucji (w tym religijnych) na administrację, edukacje i inne elementy życia w społeczeństwie, to wg mnie sprawa dyskusyjna.

Przesadzasz w swej wypowiedzi...sprawiasz wrażenie, i mam nadzieję, że to tylko wrażenie, jakbyś stała na przeciwstawnym biegunie do Radia Maryja...zupełnie innym...ale równie fanatycznym :wink:

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: haLayla » 2010-06-04, 16:25

Zgadzam się z vuem. Nie można zastąpić wojującego katolicyzmu, ateizmem walczącym. Każdy ma prawo do własnych przekonań. W tej materii ważne jest oddzielenie kościoła od państwa - przeniesienie zajęć z religii do salek katechetycznych w kościele. Ale nie można ludzi na siłę modernizować, czy nawracać na ateizm. To, co każdy myśli, jest sprawą tylko i wyłącznie tej osoby.

Podobnie w przypadku krzyży - mnie one nie przeszkadzają, bo nie kojarzą się z katolicyzmem, ale chrześcijaństwem - fundamentem naszej cywilizacji. W oparciu o zasady chrześcijaństwa powstały wszystkie gałęzie naszego życia.

Inkwizycji bardziej bałbym się ze strony "religii pokoju", niż ze strony chrześcijaństwa.
<3

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: mateoo » 2010-06-05, 19:29

Poglądy rencistki są dla mnie co najmniej niepokojące, ale każdy ma prawo do swoich. Mam nadzieję tylko, że jako pedagog nie szerzysz swoich idei wśród wychowanków... Co do krzyży - nie rozumiem tego zamieszania, bo skoro Polska jest krajem chrześcijańskim i katolickim od setek lat (966 - chrzest Polski) to należy tak ją postrzegać. Nie myślcie, że chcę narzucić religię czy poglądy, ale dla mnie sprawa jest prosta - żyję w katolckim kraju nawet jeśli mam inne wyznanie. Ponadto nie zapominajmy o tradycji i kulturze.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: vuem » 2010-06-05, 20:22

Tradycja tak.

Ta tradycja nakazuje nam np. wystawić choinki w grudniu, a przed przerwą świąteczną złożyć sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem - taki gest, choć głęboko osadzony w religii nie powinien obrażać i innowierców i ateistów.
"Poprawność polityczna' w niektórych krajach, gdzie takich choinek się nie toleruje, tłumacząc tym, że są manifestacja religii "godzącą w innych" jest ...chora moim zdaniem.

Niestety argument o "katolickiej Polsce" bywa nadużywany, szafowanie statystykami jest narzędziem narzucania "jedynie słusznej postawy", jednocześnie gardząc i szczerze nienawidząc tych, co myślą inaczej...wbrew nawet nauce patriarchów tak ładnie mówiących o miłości bliźniego, szacunku...

Ta religia jest religią miłości, szacunku do drugiego człowieka itd. ...Tylko żeby czasem nikomu do głowy nie przyszło mieć "niewłaściwe" poglądy np. na temat in vitro, czy antykoncepcji...

Co najgorsze im bardziej zagorzałym wyznawcą ktoś jest, to mam wrażenie, że tym zajadlej potrafi epatować tą agresją i pogardą, gdy ktoś otwarcie się z głoszonymi poglądami nie zgadza...

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: malgala » 2010-06-05, 21:13

vuem pisze:Co najgorsze im bardziej zagorzałym wyznawcą ktoś jest, to mam wrażenie, że tym zajadlej potrafi epatować tą agresją i pogardą, gdy ktoś otwarcie się z głoszonymi poglądami nie zgadza...

Moje wieloletnie obserwacje potwierdzają to.
Tylko może nie użyłabym tu określenia zagorzały wyznawca bez cudzysłowu. Są to osoby, które nie tylko zioną jadem, gdy ktoś się z głoszonymi przez nich poglądami nie zgadza, ale same niezgodnie z nimi postępują.
Znam osobę, która przy każdej okazji potępiała dziewczyną za usunięcie ciąży powstałej w wyniku gwałtu, a sama w młodości kilku aborcji dokonała. Teraz ciąża już jej nie grozi więc jest zadeklarowaną przeciwniczką nawet antykoncepcji.

vuem pisze:Niestety argument o "katolickiej Polsce" bywa nadużywany, szafowanie statystykami jest narzędziem narzucania "jedynie słusznej postawy"

A statystyki też nie są prawdziwe.
Mówią, że Polska to kraj chrześcijański. A co innego mogą powiedzieć skoro nikt z nas jako dziecko wpływu na to czy zostanie ochrzczony, czy też nie, nie ma.
Niedzielny udział w mszy świętej - ile osób uczestniczy w niej z potrzeby duchowej, a ile tylko dlatego, że ten zwyczaj wynieśli z rodzinnego domu? A są też i tacy, którzy idą żeby się nie wyróżniać.

Polska to jednak dziwny kraj.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: vuem » 2010-06-05, 21:20

Ale jakże może i również dzięki temu kolorowy...niepowtarzalny i piękny, Malgalo :wink:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: malgala » 2010-06-05, 21:27

Wiem, że piękny, ale czy by nie mógł być jeszcze piękniejszy. Z ludźmi, którzy potrafią się do siebie uśmiechać, którzy innych traktują życzliwie, nawet gdy ci mają odmienne od nich przekonania.
A może to utopia?
Ja jednak marzycielką jestem.

mariod2
Posty: 23
Rejestracja: 2010-06-20, 21:26
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: mariod2 » 2010-06-20, 22:12

Dajcie spokój z tą religią, ja miałem takiego księdza w liceum że cały czas opowiadał np jakieś zboczone teksty do dziewczyn itd. szkoda gadać :?

koralik905
Posty: 1
Rejestracja: 2009-10-08, 12:41
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: opolskie

Re: religia w szkole- drodzy rodzice, jesteścieza czy przeciw??

Postautor: koralik905 » 2010-06-20, 22:53

Jestem przeciw!
U nas w gimnazjum ksiądz prowadzi religię, totalnie nic nie robi, chaos w klasie, wszyscy bałaganią, jedzą, KOSZMAR!

Ksiądz albo jest miły dla dzieci i wpisuje im plusowe punkty za pójście mu po bułeczkę bądź soczek, albo wścieka się na nich, że mu przeszkadzają (np. przy rozmowach przez telefon w "ważnych" sprawach) i wtedy lecą punkty minusowe.

2 godziny religii w klasie to o dwie za dużo!


Wróć do „Rodzice”