Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

kącik dla rodziców

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Andrzej.musial
Posty: 23
Rejestracja: 2016-10-09, 08:21
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: Andrzej.musial » 2016-10-09, 19:40

Ja tego nie czytałem bo jestem za granica. Zjadę do Polski to pójdę do szkoły bo żona urodziła dziecko (wcześniaka) i nie może wychodzić z dzieckiem z domu więc nie pójdzie do szkoły. Dziecko do szkoły chodzi samo bo to już czwartoklasista. Nie wiem dokładnie co było w tym piśmie z poradni bo owszem żona mi je czytała na komunikatorze ale nie sposób zapamiętać wszystkiego co tam było dokładnie zawarte. Byłem z żoną na badaniu dziecka i pamiętam z rozmowy jak pani pedagog tłumaczyła jak ćwiczyć z dzieckiem ale zapytaliśmy kiedy to robić bo przedstawiliśmy jak sytuacja u nas w domu wygląda,że mnie większość czasu nie ma a żona zaraz urodzi dziecko a jak do tej pory to dziecko nie ma czasu na nic tylko jak wraca do domu ma przerwy w nauce wtedy kiedy żona przygotowuje posiłki i je jedzą, a tak cały czas siedzą nad książkami i zeszytami to Pani pedagog powiedziała,że dlatego będzie wydane pismo z poradni (i tu nie pamiętam czy opinia czy orzeczenie) aby dziecko miało również czas na rozrywkę,dodatkową naukę poprzez zabawę, dodatkowe książeczki do ćwiczenia pisma, że od dostarczenia dokumentu będzie miało mniej pracy przed sobą, a co za tym idzie mniej nauki bo nauczyciele będą musieli stosować się wskazówek zawartych w tym dokumencie z poradni.


Na badanie w PPP w pierwszej kolejności skierowała nas nauczycielka klasy "0" gdzie dziecko musiało iść jako pięciolatek. Wtedy już wyszło,że dziecko jest wycofane społecznie, ma problemy z motoryką dużą i małą, wolne tempo pracy, wymaga wsparcia. Na koniec klasy "0" ale kolejnego roku szkolnego bo wspólnie zdecydowaliśmy,że nie posyłamy do klasy I sześciolatka powtórzyliśmy badanie i nadal były te same zalecenia. dodatkowy czas na wykonywanie zadań, zajęcia logopedyczne, wspieranie, indywidualizacja potrzeb ucznia. Całe 3 lata czyli począwszy od klasy I do III było dużo siedzenia nad lekcjami, dużo tłumaczenia, objaśnień itd. Były zajęcia korekcyjno - kompensacyjne. Teraz gdy doszły dodatkowe przedmioty takie jak historia, muzyka, przyroda nie starcza czasu na to aby dziecko nauczyło się na wszystkie zajęcia. Czasem idzie na jakąś lekcje nieprzygotowane i "modlimy się" aby nie było sprawdzianu lub nie zostało wzięte do odpowiedzi. Później nadrabiamy materiał aczkolwiek z mizernym rezultatem bo kiedy wydaje się że już umie to za chwilę okazuje się,że już nie wie o co pytami je. Największy problem z matematyką. Jest tak,że dziecko znało zasady ortografii a w poradni nie wiem czym to było spowodowane ale zasady strasznie "mieszało" tzn kiedy miało powiedzieć kiedy piszemy "ż" powiedziało ,że po spółgłoskach P,B,T,D,K,G,CH, J,W. Natomiast na "u" odpowiedziało gdy "uje" ale nie dodało o co ma konkretnie na myśli, części zdania kompletnie zaczęło mieszać i nie umiało z podanego tekstu wyodrębnić czasownika, rzeczownika czy przymiotnika.


Tak nauczyciel matematyki zna opinię / orzeczenie ponieważ rozmawiałażona z nim na ten temat to mówił,że zapoznał się z tym dokumentem.

Dziecko jak zauważono w poradni potrzebuje dużo więcej czasu niż rówieśnik aby przyswoić wiedzę. Wielokrotnie jest tak,że żona jest zadowolona,że już umie pomnożyć 26*5 a gdy po pół godziny sprawdza dla upewnienia się okazuje się,że już nie wie jak to policzyć. Na sprawdzianie nie miało miejsca na rozpisanie (było tylko miejsce na wpisanie wyniku) i zgadywało (oczywiście błędnie).

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: linczerka » 2016-10-09, 20:05

Na razie proponuję poczekać i zdobyć opinię/orzeczenie. Dopiero z tym (jak już będzie wiadomo, jakie to pismo) udać się do dyrekcji, a ewentualnie później interweniować wyżej.
To, co napisałeś wygląda mi na opinię, jedynie ten program opracowany na potrzeby dziecka nie daje mi spokoju. Ale gdyby to był IPET musiałeś go widzieć i podpisać, bo takie są procedury.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: koma » 2016-10-09, 20:38

linczerka pisze: gdyby to był IPET musiałeś go widzieć i podpisać, bo takie są procedury.

Może jeszcze nie opracowali...
Szkoła ma zdaje się 30 dni na to, a nie wiemy, kiedy dostarczono dokument z poradni.

Andrzej.musial
Posty: 23
Rejestracja: 2016-10-09, 08:21
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: Andrzej.musial » 2016-10-09, 20:56

Dokument był dostarczony zaraz po otrzymaniu tj 24 września tego roku. Na początku września żona dostarczyła "stary" dokument z poradni który był w szkole od 3 lat. Nauczyciel matematyki wtedy stwierdził w rozmowie indywidualnej,że jedyne co może zaproponować to zajęcia wyrównawcze (które będą od tego tygodnia) bo ma troje uczniów z opiniami a na zajęcia zapisał 3/4 (8osób) klasy gdzie chyba na takich zajęciach może być maksymalnie 5 osób (tak żonie powiedziano w sekretariacie).

Andrzej.musial
Posty: 23
Rejestracja: 2016-10-09, 08:21
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: Andrzej.musial » 2016-10-10, 08:57

Już wiemy co to jest za dokument i jest to OPINIA z PPP. Zona uzyskała tylko takie informacje przez telefon. W związku z tym,że już wiemy,że to opinia jak można pomóc dziecku? Co zrobić gdy nauczyciel się nie stosuje do zaleceń zawartych w tej opinii?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: linczerka » 2016-10-10, 18:37

Po pierwsze: na zajęcia wyrównawcze może uczestniczyć nie więcej niż 8 osób - tak mówi rozporządzenie.
Po drugie: proponuje udać się na rozmowę do dyrekcji. Jeśli to nie pomoże, to wtedy kuratorium.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Andrzej.musial
Posty: 23
Rejestracja: 2016-10-09, 08:21
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: Andrzej.musial » 2016-10-10, 19:02

Dziś żona zadzwoniła do dyrekcji przedstawiła sytuację dlaczego ie może osobiście iść do szkoły na rozmowę. Dyrektor niestety rozkłada ręce z uwagi na to,że opinia dla nich to mało, użył coś słów typy "wie Pani gdyby było orzeczenie to wtedy świadczyło by o problemach dziecka, opinia nie jest wiążąca". Wobec tego należy sobie zadać pytanie, po co są stworzone takie instytucje jak PPP, po co są wydawane opinie? Bo w związku z tym to są zbędnie wydane pieniądze podatników na pracę tych ludzi w PPP i marnowanie czasu na wydanie opinii i pracę z dzieckiem!!!! Na koniec żona usłyszała,że nie każdy jest orłem i jak będzie trzeba to powtarzało będzie dziecko klasę i w przyszłym roku już powinno dawać sobie radę A problem w tym,że co z tego ,że ono dziś umie a jutro już nie i trwa to nie od dziś!!!!

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: linczerka » 2016-10-10, 19:54

Zostaje Ci kuratorium.
To mi się nie mieści w głowie.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Andrzej.musial
Posty: 23
Rejestracja: 2016-10-09, 08:21
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: Andrzej.musial » 2016-10-10, 23:19

Kuratorium najmniej byśmy chcieli ponieważ mamy jeszcze inne dzieci w wieku szkolnym, które nie ma problemów i obawiamy się, że za chwilę i kolejne dziecko może mieć gorsze wyniki w nauce. Tak, tak piszę o tym,że nauczyciele potrafią się mścić. Poza tym nie jesteśmy ludźmi nie ugodowymi więc woleli byśmy rozwiązać problem "pokojowo" tylko już nie mamy pomysłów jakich argumentów użyć. Przecież to,że dziecko nie osiąga dobrych wyników w nauce nie oznacza,że się nie uczy tylko,że ma problemy w zrozumieniu tak obszernego dla dziecka materiału to raz a dwa to również wynika to z tego,że nauczyciel nie potrafi przekazać wystarczająco zrozumiale tego niezbędnego minimum programowego. Nie widać żadnych efektów. Z lekcji na lekcje przychodzi do domu bez wiedzy.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: linczerka » 2016-10-11, 12:34

W tej sytuacji nie umiem nic doradzić
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Andrzej.musial
Posty: 23
Rejestracja: 2016-10-09, 08:21
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: Andrzej.musial » 2016-10-11, 13:11

Ale proszę powiedzieć wobec tego co nam pomoże jeśli zgłosimy swoje uwagi, niezadowolenie, spostrzeżenia do Kuratorium Oświaty? Skontrolują i co dalej.... i na tym znowu się zakończy?! A dziecko jak ma tak będzie miało problemy niezależne od siebie. dziecko też się denerwuje,że nie może pojąć czegoś, że znowu nie wie jak to obliczyć,że to jest trudne! Jak pomóc!???

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: linczerka » 2016-10-11, 15:53

Dlatego uważam, że skoro szkoła nie reaguje i nie pomaga, to zostało Ci kuratorium.
Pomoże.
Dlaczego Ty masz się bać, skoro jesteś w porządku?
To "szkoła" ma się bać, że nie realizuje zaleceń opinii.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Andrzej.musial
Posty: 23
Rejestracja: 2016-10-09, 08:21
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: Andrzej.musial » 2016-10-11, 20:27

Dziękuję bardzo za wszystkie rady i podpowiedzi., Nie jest tak,że boję się tylko tak że Kuratorium wolałbym w to nie mieszać i używając konkretnych argumentów załatwić tę sprawę pokojowo. Na tę chwilę jednak na odległość nic nie jestem w stanie zrobić. Nie mniej jednak martwi mnie,że w klasie 14 osobowej 4 osoby otrzymują ocenę dopuszczającą z klasówki a cała reszta niedostateczną (piszę tu o matematyce). Już nie wiem czy to moje dziecko ma problemy z koncentracją, specyficzne problemy w uczeniu się czy też nauczyciel nie umie nauczyć? To jakie moje dziecko ma problemy mierzę miarą nie tylko ocen ale również tego jak widzę,że ma problemy. Nauczymy dziecko a za chwilę znowu nie umie.

Poza kontrolą co Kuratorium Oświaty i w jaki sposób może pomóc?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: koma » 2016-10-11, 21:03

Kuratorium zwróci się do dyrekcji z zaleceniem zbadania i rozpatrzenia sprawy oraz poinformowania na piśmie, w jaki sposób rozwiązali problem.
To zmusi dyrekcję do rozmowy z wychowawcą klasy, poznania zaleceń wynikających z opinii poradni, sprawdzenia, jak te zalecenia realizują nauczyciele, ze szczególnym naciskiem na matematyka. Może także zażądać od matematyka przedstawienia sposobu dostosowania metod pracy do dysfunkcji dziecka, może przyjść na obserwację zajęć matematyki...

Andrzej.musial
Posty: 23
Rejestracja: 2016-10-09, 08:21
Kto: rodzic
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Proszę o pomoc - opinia PPP a dostosowanie wymagań

Postautor: Andrzej.musial » 2016-10-11, 21:49

No to już coś innego, jakieś światełko w tunelu. Byle po kontroli nie było na chwilę. Po powrocie załatwię sprawę odzyskania oryginału opinii oraz jeszcze raz porozmawiam z wychowawcą i dyrektorem. Rozmowa osobista to nie to samo jak zdawkowe rozmowy telefoniczne. No ale żona chwilowo nie miała innej możliwości. Z uwagi na sytuację biorę bezpłatny urlop by pozałatwiać sprawy dziecka. Jeśli to nie pomoże to faktycznie zwrócimy się do Kuratorium o pomoc a przede wszystkim kontrolę. Niestety z bólem ale jeśli nie będzie innego rozwiązania to co zrobić?! Dlaczego z bólem?! Dlatego,że wychowawca miły, sympatyczny, to samo dyrektor tylko niestety nikt nie zwraca uwagi na problemy ucznia a gdyby ich nie było nie fatygowałbym pracowników PPP i nie diagnozował dziecka.

Czy po dostarczeniu opinii do szkoły nie powinna być sporządzona "Karta indywidualnych potrzeb ucznia"?


Wróć do „Rodzice”