Format daty urodzenia

uwagi, propozycje, pytania dotyczące programu Druk Świadectw
tomtrak
Posty: 3
Rejestracja: 2009-06-03, 13:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Format daty urodzenia

Postautor: tomtrak » 2010-06-16, 08:18

Problem dotyczy formatowania dnia daty urodzenia. W szkole, w której pracuję i w innych szkołach w mojej okolicy (sądzę, że w całej Polsce), dzień daty urodzenia powinien być w formacie dwucyfrowym, czyli np: 05 maja 2000. Jednak nie znalazłem takiej możliwości w tym programie. Program pozwala tylko wybrać dzień z listy rozwijalnej i nie można nic więcej zrobić.
W ogóle proponowałbym wykorzystać kalendarzyk zamiast trzech pól do wpisywania daty. Proponuję też zastosowanie możliwości indywidualnego ustawiania formatu, np: w opcjach dd MMMM, co daje dokładnie to o czym piszę. Program jest napisany pod .NET 3.5, zatem nie powinno być problemów.

igor
Administrator
Posty: 197
Rejestracja: 2007-03-20, 10:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Format daty urodzenia

Postautor: igor » 2010-06-16, 15:45

Program wstawia na druk świadectwa datę urodzenia dokładnie w tym formacie np.: „05 maja 2001”
Jeśli ma Pan ochotę podać datę w innym formacie może ją Pan wyedytować i zmienić format.
Jeśli chodzi o wprowadzanie daty urodzenia z kalendarzyka – absolutnie nie wprowadzimy tego rozwiązania ponieważ jest ono niewygodne dla użytkownika.

tomtrak
Posty: 3
Rejestracja: 2009-06-03, 13:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Format daty urodzenia

Postautor: tomtrak » 2010-06-16, 23:26

Niestety pozostaję przy swoim - domyślnie program wstawia datę w formacie 5 maja 2001. Gdyby było inaczej nie poruszałbym tego tematu. Sprawdziłem to kilka razy, ściągnąłem najnowszą wersję 1.1.1 (poprzednio miałem 1.1.0) i jest to samo. Na szczęście, tak jak Pan mówi, można wyedytować to pole bezpośrednio na świadectwie. Niestety po dokonaniu edycji danych ucznia poprzez formularz i zatwierdzeniu zmian, format dnia ponownie zostanie ustawiony na jednocyfrowy.
Co do kalendarzyka, to jest to kwestia gustu i nie będę się przy tym upierał, chociaż mam inne zdanie. Wg mnie wprowadzanie osobno dnia, miesiąca i roku jest mało wygodne, a w dodatku w tym programie w zasadnie trzeba to robić myszą, co spowalnia pracę.
Ale ogólnie program jest w porządku, sądzę że w kolejnych wersjach różne drobne błędy będą usuwane i program będzie dużą konkurencją dla wersji komercyjnych.

igor
Administrator
Posty: 197
Rejestracja: 2007-03-20, 10:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Format daty urodzenia

Postautor: igor » 2010-06-16, 23:43

tomtrak pisze:Niestety pozostaję przy swoim - domyślnie program wstawia datę w formacie 5 maja 2001. Gdyby było inaczej nie poruszałbym tego tematu. Sprawdziłem to kilka razy, ściągnąłem najnowszą wersję 1.1.1 (poprzednio miałem 1.1.0) i jest to samo.


Ma Pan racje chociaż jak sprawdzałem po Pana pierwszym poście to format dnia byl dwu cyfrowy :). Można to oczywiście poprawić. Ale może jeszcze ktoś się wypowie czy lepiej "05 maja 2001" czy "5 maja 2001"? Wolał bym nie dodawać funkcji zmiany formatu i proponuję ustalenie jednego słusznego formatu dla wszystkich.

tomtrak pisze:Na szczęście, tak jak Pan mówi, można wyedytować to pole bezpośrednio na świadectwie. Niestety po dokonaniu edycji danych ucznia poprzez formularz i zatwierdzeniu zmian, format dnia ponownie zostanie ustawiony na jednocyfrowy.
Co do kalendarzyka, to jest to kwestia gustu i nie będę się przy tym upierał, chociaż mam inne zdanie. Wg mnie wprowadzanie osobno dnia, miesiąca i roku jest mało wygodne, a w dodatku w tym programie w zasadnie trzeba to robić myszą, co spowalnia pracę.
Ale ogólnie program jest w porządku, sądzę że w kolejnych wersjach różne drobne błędy będą usuwane i program będzie dużą konkurencją dla wersji komercyjnych.

Jest także możliwość przechodzenia między polami tego formularza za pomoca tabulatora.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Format daty urodzenia

Postautor: malgala » 2010-06-17, 14:28

igor pisze:Ale może jeszcze ktoś się wypowie czy lepiej "05 maja 2001" czy "5 maja 2001"?

Zdecydowanie 5 maja 2001.
05 byłoby prawidłowe w zapisie 05.05.2001. tylko w takim zapisie używamy dwucyfrowego zapisu dnia. Pisząc miesiąc słownie dzień jest konkretnym dniem danego miesiąca, czyli jest to liczebnik porządkowy. Liczebniki porządkowe odpowiadają kolejnym liczbom naturalnym, a nie istnieje liczba 05 tylko liczba 5.

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Format daty urodzenia

Postautor: agadanuta » 2010-06-17, 18:15

Cytat z poradnika językowego:

"W polskiej tradycji piśmienniczej, w tym także w korespondencji, ustaliła się następująca kolejność zapisywania składników daty kalendarzowej: dzień – miesiąc – rok. Poszczególne składniki daty można zapisywać słownie, słownie i cyfrowo lub wyłącznie cyfrowo, np. pierwszy marca dwa tysiące dziewiątego roku (zapis mało funkcjonalny, spotykany właściwie tylko w dialogach powieściowych ze względu na prymat wartości brzmieniowej języka w literaturze pięknej), 1 marca 2009 r., 1.03.2009 r., 1 III 2009 r. W zapisie cyfrowym zasadniczo pomija się zero wiodące przed pojedynczą liczbą oznaczającą dzień, np. 1.12.2008, 1 XII 2008 (nie: 01.12.2008, 01 XII 2008). Zapis z zerem na początku jest możliwy w sformalizowanych dokumentach (w celu uniknięcia fałszerstwa przez wstawienie na początku dodatkowej cyfry), przy czym miesiąc musi być wówczas oznaczony cyframi arabskimi, np. 01.12.2008. W zapisie składającym się wyłącznie z cyfr arabskich należy zawsze umieszczać zero wiodące przed liczbami oznaczającymi pierwsze dziewięć miesięcy roku, np. 1.03.2009 (nie: 1.3.2009). Tak oto przedstawiają się wszelkie warianty poprawne i utrwalone w tradycji piśmienniczej. "

igor
Administrator
Posty: 197
Rejestracja: 2007-03-20, 10:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Format daty urodzenia

Postautor: igor » 2010-06-17, 21:25

Czyli zostawiamy tak jak jest. Temat zamknięty.


Wróć do „Program Druk Świadectw”

cron