Jeden komputer - jeden uczeń

miejsce spotkań i wymiany doświadczeń nauczycieli przedmiotów informatycznych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Rysiu
Posty: 66
Rejestracja: 2012-09-04, 15:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: Rysiu » 2012-09-25, 15:13

Czekam na to jak na zbawienie :). 20 uczniów w ciasnej salce, stłoczonych po dwóch (bywało w przeszłości, że i trzech) przy jednym komputerze - to nie nauka.

Nie dość, że poprawi się komfort pracy (max. 11 uczniów w grupie w moim wypadku), to jeszcze przybędzie kilka (jakże cennych!) godzin. O ile oczywiście nie przełożą tego znów.

A jak u was wygląda? Jakie macie duże sale informatyczne i jakie duże grupy? Być może już teraz dla komfortu wszystkich dyrektor wam wprowadził zasadę jeden uczeń-jeden komputer?

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: ann » 2012-09-25, 16:48

Rysiu pisze:Jakie macie duże sale informatyczne i jakie duże grupy?

12 komputerów, grupy max. 11 osób (nie liczę klas 1-3, bo tam całe klasy wchodzą).
Rysiu pisze:Być może już teraz dla komfortu wszystkich dyrektor wam wprowadził zasadę jeden uczeń-jeden komputer?

Dyrektor sobie może - bez zgody OP nic nie zrobi. U mnie - w klasach 4-6 na szczęście już tak jest :) Mam nawet grupy w klasie 16-osobowej. Za to obecna 3. ma 14 osób - ciekawe, jak to wyjdzie za rok :)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: linczerka » 2012-09-25, 17:23

U nas różnie. Większe (liczebnościowo) klasy są dzielone, reszta w jednej grupie. Sala komputerowa baaardzo duża, 28 +1 stanowisk pracy. Już za kilkanaście dni będą same laptopy w ilości 30 sztuk, a komputery z pracowni powędrują dla potrzebujących (klas, pracowni, nauczycieli). Pod tym względem nie mamy co narzekać.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: Peonia » 2012-09-25, 18:32

U mnie 3 sale, każda po 15 stanowisk. Mamy podział na grupy w klasach 0-6.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: Basiek70 » 2012-09-26, 19:35

Peonia pisze:U mnie 3 sale, każda po 15 stanowisk. Mamy podział na grupy w klasach 0-6.


pomarzyć mogę...
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

EDUTORIA
Posty: 3
Rejestracja: 2012-09-19, 19:40
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: EDUTORIA » 2012-10-25, 12:02

Jeśli ktoś zastanawia się nad zwiększeniem liczby komputerów proponuję zastanowić się nad terminalami + Windows MultiPoint Server.

Komu się chce się chodzić od komputera do komputera, instalować, deinstalować, naprawiać, czyścić stacje, radzić sobie z problemami. Po pewnym czasie dokupujemy kilka nowych komputerów z nowym systemem operacyjnym i zaczynamy mieć wszystko z innej parafii....

A w sali terminalowej mamy tylko 1-3 komputerów gdzie wykonuje się aktualizacje instalacje itd. Terminale nie wymagają obsługi a wszystko jest tak proste, że każdy nauczyciel nie-informatyk może prowadzić lekcje i mieć PEŁNĄ KONTROLĘ nad uczniami (wgląd w pulpity, wysyłanie komunikatów, blokowanie stron WWW, Blokowanie stacji, wylogowywanie itd.)

A na stacjach uczniowskich (terminalach) mamy system operacyjny zbieżny z Windows 7 (niedługo już Windows 8)

Do tego dochodzą rachunki za prąd 70-80% niższe.
Niższy koszt aktualizacji oprogramowania o 50%
System się nie nagrzewa jak tradycyjna sala i jest to rozwiązanie niesłychanie ciche.

Obsługuje zdecydowaną większość oprogramowania i można wpiąć system do domeny.
Zachęcam do poczytania:

http://www.45minut.pl/forum/topics57/pr ... t11188.htm

EDUTORIA
Posty: 3
Rejestracja: 2012-09-19, 19:40
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: EDUTORIA » 2012-10-25, 12:02


mikolajdrew
Posty: 2
Rejestracja: 2012-10-09, 19:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: mikolajdrew » 2012-11-06, 12:12

U nas też jest podział. Dwie sale w każdym po 17 stanowisk plus jedno nauczycielskie. ja osobiście uczę historii, ale niestety nie mamy klasy historycznej i z jedną klasą muszę się uczyć w tej pracowni. dla mnie to bezsens, ale niestety nic nie wskórałem w rozmowach z dyrektorem :(
pozdrawiam

Rysiu
Posty: 66
Rejestracja: 2012-09-04, 15:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: Rysiu » 2013-05-21, 17:54

Bardzo zaniepokoiła mnie szczegółowa lektura rozporządzenia (pełne rozporządzenie tutaj ).

Par. 7

1. W klasach IV-VI szkoły podstawowej, w gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole policealnej podział na grupy jest obowiązkowy:
1) Na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych: komputerowych, informatyki i technologii informacyjnej w oddziałach liczących więcej niż 24 uczniów; zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej lub międzyoddziałowej liczącej nie więcej niż 24 uczniów; liczba uczniów w grupie nie może przekraczać liczby stanowisk komputerowych w pracowni komputerowej


Czy wynika z tego, że grupy powyżej 24 uczniów są dzielone (i to tak, aby było jeden uczeń - jeden komputer), a mniejsze - nie?

Jeżeli moja sala ma 11 komputerów i mam 24 osoby, to mam podział na trzy grupy (np. 8+8+8), a jeżeli mam 23 osoby - WSZYSTKO DZIEJE SIĘ W JEDNEJ GRUPIE? Toż to paranoja!

Nie wierzę, aby ustawodawca był tak głupi (chociaż mnie już nic w tym kraju nie zdziwi...), ale jednak - taki zapis daje furtkę dyrektorom, którzy klasę 20-osobową raczej nie podzielą.

A miało być tak pięknie...

AntSober
Posty: 2
Rejestracja: 2013-05-23, 16:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: AntSober » 2013-05-23, 16:19

Kiedy siedzą po kilka osób przy jednym komputerze nie mogą utrzymać koncentracji. Zupełnie niczego się nie uczą... Zupełna strata czasu.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2013-05-23, 18:12

Rysiu pisze:Jeżeli moja sala ma 11 komputerów i mam 24 osoby, to mam podział na trzy grupy (np. 8+8+8), a jeżeli mam 23 osoby - WSZYSTKO DZIEJE SIĘ W JEDNEJ GRUPIE? Toż to paranoja!
24 uczniów nie dzieli się. Zacytowany paragraf wyraźnie stwierdza >24. A że masz tylko 11 stanowisk? Praca w grupach to nowy trend edukacji.
To rozporządzenie wydało ministerstwo finansów nakładem ministerstwa edukacji narodowej.
A jak se nauczycielu nie radzisz, to sie nie nadajesz!

Awatar użytkownika
kitek2013
Posty: 116
Rejestracja: 2013-08-17, 21:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: kitek2013 » 2013-08-17, 22:59

Od klasy IV ma byc jeden komputer na jedno dziecko, czyli jak masz 11 komputerów to masz miec grupy trzy, albo dwie, z tym, ze uczen siedzi jeden przy Twoim (jezeli to 12). Nie chodzi o liczbe uczniów tylko o to ile masz komputerów.
Miau

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: Andulencja » 2013-08-18, 11:45

A ja w związku z tym aż się boję układać plan lekcji. Jeden informatyk, klasy dzielone na 3 grupy, a na języki i wf na 2 grupy.

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: kirlan » 2013-08-29, 22:01

Choćby na sali było 20 terminali sterowanych centralnie z nauczycielskiego kompa to lekcja informatyki z więcej niż 10 uczniami to po prostu ściema , fikcja, malowana trawa. 10 uczestników to i tak sporo żeby do każdego podejść, wyjaśnić.
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska
"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja
I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN

Awatar użytkownika
kitek2013
Posty: 116
Rejestracja: 2013-08-17, 21:55
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jeden komputer - jeden uczeń

Postautor: kitek2013 » 2013-08-30, 19:07

Kirlan nie przesadzaj, był czas że ja uczyłam grupy 30 osobowe po 3 osoby przy jednym komputerze. I można było i dojść i sprawdzić :)
Miau


Wróć do „Informatyka”