12 okienek w ciągu tygodnia

miejsce spotkań i wymiany doświadczeń nauczycieli przedmiotów informatycznych

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

KazioBroniek
Posty: 8
Rejestracja: 2013-12-05, 10:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: lubelskie

12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: KazioBroniek » 2013-12-05, 10:33

Jestem nauczycielem informatyki. Ze względu na podział klas na grupy mój plan zajęć wygląda tak, że mam lekcje na początku dnia i na końcu co daje dziennie po 3-4 godzinne okienka.
Czy jest jakiś przepis regulujący układanie planu lekcji? Wiadomo, że na pierwszym miejscu stawiamy dobro dziecka i przepisy sanepidowskie.
CZy prowadzone fakultety ( w ramach godz karcianych) przez innych nauczycIELI muszą odbywać się po zajęciach, czy mogą być one wplecione w siatkę zajęć w środku dnia?
W ten sposób mógłbym dzielić się klasą z owym nauczycielem, nie musząc czekać kilku godzin na kolejną lekcję.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: edzia » 2013-12-10, 22:43

KazioBroniek pisze:Czy jest jakiś przepis regulujący układanie planu lekcji? Wiadomo, że na pierwszym miejscu stawiamy dobro dziecka i przepisy sanepidowskie.
Nie bardzo, nie ma takiego przepisu. Ale zdrowy rozsądek jest jak najbardziej wskazany zawsze i wszędzie. Dobro dziecka, owszem, ale czy to oznacza, że to jedyny argument na tak nierozsądnie ułożony plan? A jak przepisy sanepidowskie tłumaczą tyle okienek?

KazioBroniek pisze:CZy prowadzone fakultety ( w ramach godz karcianych) przez innych nauczycIELI muszą odbywać się po zajęciach, czy mogą być one wplecione w siatkę zajęć w środku dnia?
W ten sposób mógłbym dzielić się klasą z owym nauczycielem, nie musząc czekać kilku godzin na kolejną lekcję.
Nie można fakultetów wpleść w plan zajęć dla ucznia. W plan nauczyciela oczywiście można.

Natomiast zdecydowanie można łączyć/dzielić informatykę z j. obcym czy wuefem i często jest to wykorzystywane, by racjonalizować plany lekcji. Dlaczego u was nie ma łączenia informatyki z innymi lekcjami dzielonymi na grupy?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: iluka » 2013-12-10, 23:10

W tym roku mam 4 okienka. Bywało i 9 przy 18 godz. etatu :(
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: koma » 2013-12-12, 21:45

Autor takiego planu nie ma zielonego pojęcia, jak go zrobić - stąd taka ilość okienek. ;D

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: malgala » 2013-12-12, 21:51

Ja mam 6, ale sama plan układałam i sama sobie tak zrobiłam, z czego bardzo zadowolona jestem.
Wolę skończyć później, ale w środku złapać oddech. Spokojnie wypić kawę, kupić pieczywo, które 3 razy w tygodniu na miejsce na dostarczają, a samochód z pieczywem w czasie lekcji się zjawia i wtedy kupić nie można, chyba że się kogoś kto ma okienko poprosi.
Nawet na maleńki spacerek wyjść wtedy mogę.

KazioBroniek
Posty: 8
Rejestracja: 2013-12-05, 10:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: lubelskie

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: KazioBroniek » 2013-12-14, 16:47

Dlaczego u was nie ma łączenia informatyki z innymi lekcjami dzielonymi na grupy?

ponieważ w tym roku organ prowadzący zdecydował, że nie w-f i j, angielski nie będzie dzielony na grupy. Dzielona jest tylko informatyka.

Ja mam 6, ale sama plan układałam i sama sobie tak zrobiłam, z czego bardzo zadowolona jestem.
no to super :)
ciekawe ile masz godzin w sumie? bo jak dwadzieścia to się nie dziwię, że potrzebujesz oddechu.
Ja w tej szkole pracuję 10 godzin tygodniowo. I mam 12 okienek w sumie.
W drugiej placówce (inna gmina) plan mam ułożony zdecydowanie korzystniej.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: malgala » 2013-12-14, 16:59

KazioBroniek pisze:ciekawe ile masz godzin w sumie?

razem z karciankami 25

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: koma » 2013-12-15, 10:22

malgala, owszem, gdy mieszka się przy szkole, to takie okienka mogą nawet być korzystne.
12 okienek przy 10 godzinach to już problem - chyba że inaczej nie dało się zrobić przy pracy w dwóch szkołach.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: malgala » 2013-12-15, 10:33

Dlatego ja sama je sobie celowo zrobiłam.
Mamy pracujących w kilku szkołach (2, 3 - uzupełniają etat) i okienek im nie robiłam.
Mają tak ułożony plan, że od nas mogą spokojnie do innej szkoły dojechać. Mają godzinę przerwy między zajęciami w jednej i drugiej szkole. W tych drugich też plan dostosowany.
Trochę główkowania to wymagało i dogadania się między szkołami, ale się dało.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: koma » 2013-12-15, 10:43

malgala pisze:Trochę główkowania to wymagało i dogadania się między szkołami, ale się dało.
No i chwała Wam :D
Moja szefowa (z - ca) jest tak doskonała w robieniu planu, że okienka mamy sporadycznie - za które na dodatek przeprasza.
Mnie okienka nie przeszkadzają - i tak wychodzę z pracy długo po lekcjach. Do mojej klasy rzadko kto inny wchodzi, zatem po lekcjach sobie pracuję dalej, a jako polonistka mam co wtedy robić.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: iluka » 2013-12-15, 11:54

KazioBroniek pisze:W drugiej placówce (inna gmina) plan mam ułożony zdecydowanie korzystniej.
Ile masz godzin w tej drugiej szkole?
I która jest Twoją główną?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

bartek56
Posty: 32
Rejestracja: 2013-02-02, 10:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia, Przyroda
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: bartek56 » 2013-12-15, 18:33

Ja mam 1 okienko przy 21 godzinach i wszyscy nauczyciele maja max 1 okienko.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: Peonia » 2013-12-16, 19:18

U mnie trafia się sporadycznie, że ktoś ma okienko, a jest 75 nauczycieli. Dyrekcja za okienka przeprasza i stara się wkładać w okienka zastępstwa.

Osobiście nie lubię okienek i nie umiem sprawdzać prac uczniów w szkole. Preferuję warunki domowe, gdzie panuje spokój. Gdybym miała 10 okienek, to bym zwariowała.

KazioBroniek
Posty: 8
Rejestracja: 2013-12-05, 10:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka
Lokalizacja: lubelskie

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: KazioBroniek » 2013-12-17, 17:28

Ile masz godzin w tej drugiej szkole?
I która jest Twoją główną?

w drugiej mam 8 i jestem tu na zastępstwie. Moją główną jest tam gdzie mam 10 godz i pracuję w trzy dni. Oczywiście jak skończy się zastępstwo będę mógł dojeżdżać do szkoły w 5 dni, tylko czy wtedy opłaca mi się wpadać do pracy na dwie godziny? Jeżdżę PKSem,więc koszt biletów byłby tylko nieco niższy od mojej pensji. Jestem tuż po studiach i to moja pierwsza niedorywcza praca. Nie chcę z niej rezygnować.
A okienka u nas zdarzają się często. Nauczycieli mamy ze 25,może ciut więcej.Każdy ma okienko. Ale nie 12!
Skoro nie ma żadnego przepisu,który mógłby wybawić mnie z tej trudniej sytuacji, to chyba dalsza rozmowa na ten temat nie ma sensu.
Nie wiem co na ten temat mówi kodeks pracy.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: 12 okienek w ciągu tygodnia

Postautor: koma » 2013-12-17, 18:44

KazioBroniek pisze:A okienka u nas zdarzają się często. Nauczycieli mamy ze 25,może ciut więcej.Każdy ma okienko. Ale nie 12!

Przy takie małej szkole to okienka są wynikiem nieudolności w robieniu planu lekcji.
Nie wiem co na ten temat mówi kodeks pracy.
Nic nie mówi, bo mówić nie może.
Masz 10 lekcji, czyli masz równiez proporcjonalna liczbę godzin, które pracujesz poza godzinami lekcyjnymi, czyli następne 10. Nie jest powiedziane, że powinieneś je spędzać w domu - możesz w szkole.


Wróć do „Informatyka”