Brak motywacji uczniów do udziału w konkursach.

Informacje o ciekawych konkursach i projektach, w których warto wziąć udział

Moderator: służby porządkowe

amanda83834
Posty: 1
Rejestracja: 2018-04-12, 19:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: podkarpackie

Brak motywacji uczniów do udziału w konkursach.

Postautor: amanda83834 » 2018-07-26, 20:46

Witam Od 6 lat pracuje w Szkole Podstawowej. U nas uczniowie mają niska motywacje do udziału w różnorodnych konkursach zarówno artystycznych jak i przedmiotowych. Jakie działania może podjąć szkoła aby uczniowie chętnie brali udział w konkursach? Proszę o pomoc. Za każdą odpowiedź z góry dziękuję

Awatar użytkownika
Ritter von Rodewald
Posty: 380
Rejestracja: 2017-06-17, 15:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Brak motywacji uczniów do udziału w konkursach.

Postautor: Ritter von Rodewald » 2018-07-26, 20:52

Niewątpliwie sporą motywacją są atrakcyjne nagrody oraz nakreślenie klarownych zasad rywalizacji.

Jeżeli dochodzi do tego wyjazd do innej miejscowości to i oczywiście możliwość wycieczki.

No i naturalnie motywacją będzie premia w postaci oceny celującej z tytułu aktywności.
Na powodzenie w osiągnięciu zakładanego celu wpływa wiele czynników, takich jak: osobowość odbiorców, ich wiedza o świecie, kontekst sytuacyjny bądź przyjęte normy postępowania.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Brak motywacji uczniów do udziału w konkursach.

Postautor: Michalll_95 » 2018-07-27, 09:35

Też pracuję w Szkole Podstawowej (niepublicznej). U nas konkursy odbywają się właściwie w każdym możliwym momencie, a najczęściej wraz z większymi projektami / wydarzeniami. Sposobem na to, aby wszyscy chętnie brali w nich udział jest poświęcanie wybranych lekcji na przygotowywanie prac na konkurs. Jest spora grupa dzieci, które chętnie biorą w tym udział, ale też spory odsetek dzieci, które zbyt dużą ilością konkursów są zmęczone i żadne nagrody tego nie zmienią.

Trzeba zadać sobie jeszcze pytanie czemu konkursy mają służyć? Są takie przedmioty jak np. wf, gdzie branie udziału w konkursach np. lekkoatletycznych jest miarą naszych osiągnięć zdobywanych podczas ćwiczeń na lekcjach, zajęciach pozalekcyjnych, czy czasie wolnym. Sam jako uczeń zawsze czekałem na różne zawody, bo w mojej konkurencji w szkole już nie miałem z kim konkurować :D

Z innymi przedmiotami jest już inaczej. Weźmy za przykład plastykę. Podczas lekcji kiedy wykonujemy rożne zadania jako nauczyciel jestem w stanie odróżnić lepsze pracę od gorszych. Często jest też tak, że jest kilka prac w mojej opinii świetnych. Gdyby to był konkurs miałbym problem komu dać pierwsze miejsce, a komu pozostałe. W przykładzie z zawodami sportowymi określenie kto jest pierwszy nie jest problemem, w przypadku plastyki już jest.

Konkursy są też nie da się ukryć oceną. Dzieci w szkole są już i tak oceniane z przedmiotów, czy z zachowania. Niektórzy lubią zdobywać oceny, ale nie dla ocen przecież się uczymy.

Osobiście nie jestem zwolennikiem szkolnych konkursów. Inna sprawa jest z konkursami zewnętrznymi, które są organizowane przez różne ważne instytucje oraz jury konkursu składa się z profesjonalistów. Jeżeli uczeń w danej dziedzinie chce się rozwijać to chętnie weźmie udział w takim konkursie. Dodatkową motywacją w takim przypadku mogą być spotkania, czy warsztaty z inspirującymi ludźmi w danej dziedzinie.

W konkursach warto brać udział, ale na pewno nie można do tego nikogo przymuszać, ani zachęcać na siłę. Kto będzie chciał to weźmie udział, a kto nie to nie ;)


Wróć do „Konkursy, projekty, ...”