LIDO – umiejętności przywódcze nauczycieli

Informacje o ciekawych konkursach i projektach, w których warto wziąć udział

Moderator: służby porządkowe

DPF SAN
Posty: 15
Rejestracja: 2015-07-08, 11:05
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

LIDO – umiejętności przywódcze nauczycieli

Postautor: DPF SAN » 2018-08-30, 10:49

LIDO – umiejętności przywódcze nauczycieli – to projekt skierowany do nauczycieli oraz środowisk wspierających działalność szkół, a poświęcony jest kształceniu umiejętności przywódczych, które są niezbędne w pracy osób związanych z edukacją.
Polskim partnerem projektu jest Społeczna Akademia Nauk w Łodzi oraz Liceum Akademickie ACE SAN.
Umiejętności przywódcze są nauczycielom niezbędne, aby (indywidualnie lub razem) wywierali wpływ na swoich współpracowników, władze szkół czy inne osoby tworzące społeczność szkolną. Dzięki postawie lidera będą mogli angażować wspólnotę w pracę na rzecz poprawy jakości nauczania i uczenia się, co przyczyni się do polepszenia wyników uczniów nie tylko w nauce.
Główne zadania nauczycieli-liderów to prowadzenie zajęć w klasie, pomoc uczniom w nauce, kontakty z kierownictwem szkoły i całą radą pedagogiczną, a także współpraca z rodzicami i lokalną społecznością. Działania te sprzyjają wykreowaniu wokół szkoły przyjaznego środowiska, wspierającego działania edukacyjne.
Integracja i zachęcanie do działania są podstawowymi zadaniami przywódcy. Niektóre osoby bywają naturalnymi liderami, ale nie zapominajmy, że cechy przywódcze można kształcić, podobnie jak wszystkie umiejętności miękkie.

Projekt LIDO opracuje metodologię, które pomoże nauczycielom szkół średnich (uczniowie w wieku 14-18) doskonalić swoje kompetencje przywódcze. Podstawą teoretyczną dla opracowania metodologii są prace Thomasa Gordona (skuteczna komunikacja w środowisku szkolnym), Paula Herseya i Kena Blancharda (przywództwo sytuacyjne) i Petera Gronna (przywództwo rozproszone w środowisku szkolnym).
Metodologia projektu pozwoli nauczycielom zbadać poziom ich umiejętności przywódczych, jak również zaoferuje specjalne szkolenie, aby te umiejętności rozwijać.
Już jesienią projekt zaprasza na warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób mogą stać się liderami i doskonalić umiejętności przywódcze.
Konsorcjum projektu składa się z 4. organizacji aktywnych na polach badań i szkoleń skierowanych do nauczycieli oraz pięciu szkół ponadpodstawowych z Włoch, Rumunii, Polski, Grecji i Bułgarii.
Więcej informacji o projekcie, planowanych działaniach i szkoleniach można znaleźć na stronie projektu
http://www.lidoproject.eu oraz na stronie http://www.dpm.san.edu.pl




Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Wróć do „Konkursy, projekty, ...”