NORADICA, projekt europejski, którego celem jest zapobieganie radykalizacji religijnej w szkole.

Informacje o ciekawych konkursach i projektach, w których warto wziąć udział

Moderator: służby porządkowe

DPF SAN
Posty: 15
Rejestracja: 2015-07-08, 11:05
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

NORADICA, projekt europejski, którego celem jest zapobieganie radykalizacji religijnej w szkole.

Postautor: DPF SAN » 2019-12-31, 10:21

NORADICA https://www.noradicalism.eu/, projekt europejski, którego celem jest zapobieganie radykalizacji religijnej w szkole.
5 krajów europejskich pracowało nad podniesieniem świadomości na temat roli dialogu między religiami, a także opracowało materiały dla nauczycieli, uczniów i decydentów pomagające walczyć z radykalizacją młodzieży.


W ostatnich latach radykalizacja religijna i rekrutacja obywateli przez organizacje terrorystyczne przyciągnęły międzynarodową uwagę ze względu na niepokojąco duży wymiar tego zjawiska. W 2015 r. Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego opracowała raport na temat radykalizacji postaw w Europie, wskazując na kluczowe znaczenie edukacji w zapobieganiu takiemu zjawisku. Szkoły odgrywają kluczową rolę w ograniczaniu warunków sprzyjających rozwojowi postaw radykalnych, wyposażając m.in. swoich nauczycieli w narzędzia aktywnego przeciwdziałania wszelkim formom dyskryminacji i rasizmu.
W odpowiedzi na potrzebę zmian, dwuletni projekt NORADICA - Przeciw radykalizacji młodzieży - Innowacyjne praktyki edukacyjne wspierające dialog między religiami (realizowany w ramach programu Erasmus+ ) opracował materiały oraz narzędzia zapobiegające radykalizacji religijnej, skierowane do nauczycieli i uczniów (12-16 lat), jak również do decydentów. Europejskie partnerstwo 5. krajów (University of Catania i PMF Research we Włoszech, Społeczna Akademia Nauk w Polsce, RenaSup we Francji, Inforef w Belgii i School Inspectorate of Iasi County w Rumunii), zgromadziło źródła i zasoby oraz opracowało materiały, które nauczyciele mogą wykorzystać podczas lekcji. Wśród rezultatów 2-letniej pracy projektowej można znaleźć zestaw Edukacyjnych Infografik, WebApp z interaktywnymi zasobami na temat różnorodności religijnej, 6 animacji o wielokulturowości i dialogu międzyreligijnym o nazwie „NORADICATOONS” oraz zestaw Rekomendacji zarówno dla szkół jak i społeczności lokalnych.
Wszystkie rezultaty powstału w języku angielskim i zostały przetłumaczone na język włoski, francuski, polski i rumuński i są dostępne bezpłatnie na stronie projektu! https://www.noradicalism.eu/
Rezultaty projektu NORADICA zostały opracowane w oparciu o solidną podstawę naukową, którą jest Analiza Sytuacji Zastanej we wszystkich krajach partnerskich, opisująca różne aspekty terroryzmu, radykalizacji i rozwiązań społecznych będących odpowiedzią na te zjawiska. Ponadto partnerzy przeprowadzili badanie ankietowe wśród nauczycieli pracujących w środowisku międzyreligijnym oraz wywiady z liderami religinymi reprezentantami 11 różnych wyznań, podczas których rozmawiano o ich współpracy ze szkołami, społecznościami lokalnymi, o dialogu między religiami, a także o radykalizacji religijnej młodzieży. Rezultaty projektu NORADICA mają atrakcyjną formę graficzną i są łatwo dostępne. Przeszły pozytywną ewaluację wewnątrz partnerstwa i przez eksperta zewnętrznego, a beneficjenci projektu już z nich korzystają.
Zestaw Edukacyjnych Infografik to sześć plansz, które ilustrują obecność religii w danej społeczności, inicjatywy wspierające dialog międzykulturowy, sytuację wzrastającego radykalizmu w krajach partnerskich projektu NORADICA, a także opinie nauczycieli na temat nastrojów w wieloreligijnych klasach, prezentują przykłady dobrych praktyk, jak radzić sobie z dialogiem między religiami i radykalizacją, które były zawarte w wypowiedziach liderów religijnych.
Kolejnym produktem skierowanym do nauczycieli i dostępnym na stronie internetowej projektu NORADICA jest Web app - interaktywne materiały w formie mobilnej aplikacji, dotyczące wieloreligijności i przeciwdziałania radykalizacji młodzieży.
Do młodzieży adresujemy NORADICATOONS, czyli sześć animacji, w których staraliśmy się podkreślić, jak ważne jest, aby edukacja przeciw radykalizacji rozpoczynała się w szkole, dlatego animacje niezależnie od tematu, nawiązują niezmienne do kontekstu szkolnego. Oprócz uczniów czy przywódców religijnych, którzy są najczęściej pojawiającymi się postaciami, można znaleźć również kosmitów i potwory, które mówią o dialogu międzyreligijnym w niecodzienny i czasem zabawny sposób.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym rezultatem projektu,są “Rekomendacje dla szkół i społeczności lokalnych”, które zawierają przykłady dobrych praktyk w jaki spośób zmniejszać ryzyko radykalizacji i terroryzmu. Przetłumaczono je na 17 języków, w tym m.in. ma język chiński czy arabski.
W ciągu dwóch lat trwania projektu partnerzy projektu zorganizowali wiele wydarzeń promujacych projekt, których celem było podniesienie świadomości o ryzyku radykalizacji młodzieży.
Jednym z takich wydarzeń były flash moby zorganizowane przez partnerów projektu 21. września w Międzynarodowym Dniu Pokoju!, angażujące ponad 1000 osób: nauczycieli, uczniów i ich rodziny w Katanii, Łodzi, Brukseli i Iasi

W projekt zaangażowano środowiska akademickie, co było szczególnie widoczne podczas Finalnej Konferencji “Dialog kontra Radykalizacja: wyzwania”, która miała miejsce 25 października 2019 r. w Katanii na Sycylii, a jej gospodarzem był Wydział Nauk Edukacyjnych Uniwersytetu w Katanii. Na konferencji obecni byli partnerzy projektu, nauczyciele i inny interesariusze projektu, również ze środowisk uniwersytetckich, m.in. prof. Kevin McDonald z Middlesex University London (UK), ekspert w dziedzinie radykalizacji, który podreślił wagę projektów takich, jak NORADICA, który jest poświęcony promocji dialogu między reprezentantami różnych religii i zapobieganiu ryzykownym zachowaniom młodzieży.

Obecnie rezultaty projektu są promowane i rozpowszechniane w europejskich szkołach, aby nauczyciele i uczniowie mogli swobodnie korzystać z zasobów NORADICA, co przyczyni się do zwiększenia świadomości ogromnego znaczenia dialogu między religiami.
Więcej informacji o projekcie NORADICA można znaleźć w mediach społecznościowych Facebook https://www.facebook.com/Noradica-188571081696685/, LinkedIn i YouTube

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
Załączniki
Logo-NORADICA-02-1024x248.jpg

Wróć do „Konkursy, projekty, ...”