Dzień dobry - tu NIE_nauczyciel

zrezygnujmy choć odrobinkę z "internetowej anonimowości", powiedzmy coś o sobie

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

captain_octopus
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-21, 14:27
Lokalizacja: mazowieckie

Dzień dobry - tu NIE_nauczyciel

Postautor: captain_octopus » 2017-08-21, 15:10

Dzień dobry wszystkim Forumowiczom.
Jak sam tytuł postu mówi, nie jestem nauczycielem ale proszę o pomoc. Jestem zainteresowany przekwalifikowaniem się na nauczyciela informatyki. Obecnie pracuję w MON jako informatyk. Studia magisterskie (zarządzanie - 2005 rok) ukończyłem w Akademii Obrony Narodowej, studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku (sieci komputerowe i bazy danych - 2009 rok). Poza tym kilkanaście kursów Microsoft, poczta Exchange, Linux, IBM Domino, znajomość podstaw programowania w C#. Wiem, że czekałoby mnie przygotowanie pedagogiczne oraz praktyki (o ile dobrze pamiętam 140 godz.) Dzwoniłem do Kuratorium Oświaty i powiedziano mi, że nie mam szans z tym wykształceniem i musiałbym dodatkowo skończyć studia podyplomowe z programem takim samym jak nauczany przedmiot. Ogólnie chodzi o to żeby w tytule była informatyka, a nie jakieś tam sieci i bazy (co w rzeczywistości informatyką jest). Porównałem sobie zakres programowy swojej podyplomówki z programem nauczania informatyki w podstawówce i nie do końca się pokrywa (ale w większości tak). I tu moje pytanie o konieczność dodatkowych studiów (tych informatycznych), czy macie doświadczenia w waszym środowisku z zatrudnieniem osób, którym wykształcenie nie do końca się pokrywało z ukończonymi studiami? Czy w Waszej opinii z Kuratorium nie ma co dyskutować i robić znów podyplomówkę? Czy lepiej zrobić najpierw przygotowanie pedagogiczne a potem podyplomówkę czy odwrotnie? Pytam bo większość uczelni oferuje studia podyplomowe przygotowujące do nauki informatyki ale dla aktywnych nauczycieli (osób mających uprawnienia do nauczania - ja takich nie mam). Pozdrawiam serdecznie.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Dzień dobry - tu NIE_nauczyciel

Postautor: belfegorr » 2017-08-26, 19:57

Dzień dobry,
w Pana przypadku sprawa jest dość trudna.
Najprościej będzie skończyć 5-letnie studia magisterskie na kierunku informatyka, gdzie jest realizowany jednocześnie blok pedagogiczny.

Można też pokombinować ze studiami podyplomowymi, ale tutaj będzie więcej zachodu, chociaż może być szybciej.
Nie ma Pan przygotowania pedagogicznego, więc nie może być Pan przyjęty na studia podyplomowe z zakresu informatyki. W pierwszej kolejności należy uzyskać kwalifikacje pedagogiczne i nie można obu typów kwalifikacji (merytoryczne i pedagogiczne) zdobywać równolegle w trybie podyplomowym.
Studia podyplomowe w zakresie sieci komputerowych i baz danych nie mają żadnej wartości w kontekście kwalifikacji do nauczania w szkole.
W tej drugiej ścieżce konieczne by było najpierw uzyskanie kwalifikacji pedagogicznych (3 semestry studiów), a następnie uzyskanie kwalifikacji merytorycznych poprzez studia podyplomowe (3 semestry). Łącznie studia te trwałyby 3 lata, czy nawet 3,5, gdyż w przypadku rozpoczęcia studiów podyplomowych z kwalifikacji pedagogicznych skończą się one w lutym i do października trzeba będzie czekać na rozpoczęcie kolejnych studiów. Studia magisterskie z zarządzania mogą dawać kwalifikacje merytoryczne do nauczania przedmiotu podstawy przedsiębiorczości oraz do nauczania przedmiotów zawodowych ekonomicznych. Trzeba by przeanalizować, czy program ukończonych przedmiotów na studiach zawiera w całości podstawę programową z tych przedmiotów szkolnych. Jeśli tak, to może Pan rozpocząć studia podyplomowe z kwalifikacji pedagogicznych. W dalszej kolejności trzeba będzie ukończyć te studia podyplomowe z informatyki. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dyrektorzy niechętnie przyjmują nauczycieli po studiach podyplomowych, a szczególnie jeśli chodzi o nauczania przedmiotów zawodowych informatycznych w technikum. Tutaj jednak dużym atutem mogą być ukończone przez Pana kursy oraz doświadczenie zawodowe na stanowisku informatyka.

captain_octopus
Posty: 4
Rejestracja: 2017-08-21, 14:27
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dzień dobry - tu NIE_nauczyciel

Postautor: captain_octopus » 2017-08-29, 07:39

Dziękuję za podpowiedź. Czyli potwierdza się to co powiedział pracownik kuratorium. Z resztą trochę mnie to nie dziwi bo na jakiej zasadzie dyrektor zatrudniając osobę z podyplomówką miałby zweryfikować wiedzę. Kwestia do przemyślenia z dodatkowymi studiami ale raczej szkoda czasu.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Dzień dobry - tu NIE_nauczyciel

Postautor: haLayla » 2017-09-08, 13:57

Za to już spamer.
<3


Wróć do „Poznajmy się”