Doktor nauk ekonomicznych

zrezygnujmy choć odrobinkę z "internetowej anonimowości", powiedzmy coś o sobie

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Mura
Posty: 3
Rejestracja: 2019-09-17, 16:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: śląskie

Doktor nauk ekonomicznych

Postautor: Mura » 2019-09-18, 17:50

Dzień dobry,
nazywam się Ewa i w tym roku dołączyłam do szacownego grona nauczycieli. Jestem nauczycielem przedmiotów zawodowych. Spotkała mnie jednak na początku niemiła niespodzianka. Podczas wakacji, zarówno dyrekcja, jak i Wydział Edukacji zapewniali mnie, że w racji tytułu doktora nauk ekonomicznych i 8 lat pracy naukowo - dydaktycznej na Uniwersytecie będę od razu nauczycielem mianowanym (w myśl art. 9a ust. 5 Karty Nauczyciela). Miałam w pierwszych dniach podpisania umowy ( jako stażysta) złożyć w Wydziale Edukacji odpowiednie dokumenty (świadectwa pracy, umowę o pracę w Szkole i ksero dyplomu doktora). Odmówiono mi jednak mianowania z uwagi na fakt, że jeszcze nie mam przygotowania pedagogicznego ( na Uczelni wyższej nie jest to w ogóle wymagane) i dopiero 2 tygodnie temu zapisałam się na te studia. Wg mnie i prawnika, którego pytałam -we wspomnianym artykule 9a ust. 5 Karty Nauczyciela nie ma mowy o konieczności posiadania przygotowania pedagogicznego. Wydział Edukacji z pewnością posługuje się art. 9 b .1, który wg mnie w ogóle mnie nie dotyczy, ponieważ mowa w nim o KOLEJNYM stopniu awansu i jest tam spójnik "oraz" z którego wynikałoby, że tak, czy siak muszę dodatkowo zdać egzamin przed komisją egzaminacyjną (a tu nikt nie ma wątpliwości, że takowego zdawać go nie muszę). Dodatkowo odmówiono mi współfinansowania podyplomowych studiów przygotowania pedagogicznego, gdyż nie prowadzą do mojego doskonalenia i nie wynika to z potrzeb szkoły ( a z uwagi na potrzeby Szkoły przyjęto mnie na etat bez przygotowania pedagogicznego).
Będę wdzięczna za Wasze sugestie i rady, co z tym począć.
Ewa

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Doktor nauk ekonomicznych

Postautor: Michalll_95 » 2019-09-18, 19:43

Karta nauczyciela faktycznie umożliwia nauczycielom akademickim zdobycie wyższego stopnia awansu zawodowego, ale wymagane jest posiadanie przygotowania pedagogicznego.

Art. 9. 1. Stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która:

1) posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym
lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku,
do którego są to wystarczające kwalifikacje;
2) przestrzega podstawowych zasad moralnych;
3) spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania zawodu


Bez przygotowania pedagogicznego, ale z wykształceniem przedmiotowym można podjąć pracę w szkole - za zgodą kuratorium - jednak przez czas nabywania przygotowania pedagogicznego otrzymuje się pensję ze stawek przewidzianych dla nauczyciela stażysty.

Mura
Posty: 3
Rejestracja: 2019-09-17, 16:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: śląskie

Re: Doktor nauk ekonomicznych

Postautor: Mura » 2019-09-18, 20:53

a jaka jest podstawa prawna? bo nigdzie w paragrafach tego nie ma. Przecież nauczycielem już jestem ( stażysta też nauczyciel) - tak mam w umowie o pracę.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Doktor nauk ekonomicznych

Postautor: Michalll_95 » 2019-09-20, 22:21

Art. 9b. 1. Warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu
zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa
w art. 9 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 i 3[...]


Zaczynając pracę w szkole każdy początkowo jest nauczycielem stażystą. U Pani możliwe jest zdobycie stopnia nauczyciela mianowanego, ponieważ spełnione zostało kryterium Art. 9a. 5. Problem polega na nieposiadaniu przygotowania pedagogicznego, które wymagane jest do zdobycia kolejnych stopni awansu.

Art. 10 10. Do nauczycieli zatrudnionych na podstawie ust. 9 nie stosuje się przepisów
rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele
stażyści.


Jeżeli została Pani zatrudniona w szkole na stanowisku nauczyciela nie posiadając przygotowania pedagogicznego to dyrektor musiał wykazać w kuratorium, że nie mógł znaleźć nauczyciela, który posiadałby pełne kwalifikacje (studia kierunkowe i przygotowanie pedagogiczne). Uzyskując zgodę kuratorium dyrektor zatrudnił Panią, ale do czasu ukończenia przygotowania pedagogicznego nie może Pani otrzymać wyższego stopnia awansu, ponieważ w Pani przypadku nie obowiązują przepisy rozdziału 3a - awans zawodowy nauczycieli - a w nim Art.9a. 5. umożliwiający zdobycie stopnia nauczyciela mianowanego nauczycielom akademickim.

Mura
Posty: 3
Rejestracja: 2019-09-17, 16:26
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: śląskie

Re: Doktor nauk ekonomicznych

Postautor: Mura » 2019-10-16, 09:02

Miło mi ogłosić, że po konsultacji z prawnikami Wydział Edukacji przyznał mi stopień nauczyciela mianowanego.
Dziękuję.

damier
Posty: 2
Rejestracja: 2019-11-14, 13:22
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Doktor nauk ekonomicznych

Postautor: damier » 2019-11-14, 13:24

siemka :) super temat

Jern2020
Posty: 1
Rejestracja: 2020-12-08, 10:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: Doktor nauk ekonomicznych

Postautor: Jern2020 » 2020-12-08, 11:05

Czyli przygotowanie pedagogiczne w tej sytuacji nie było potrzebne?


Wróć do „Poznajmy się”