Edukacja- Polska kontra reszta świata

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mulligan
Posty: 13
Rejestracja: 2009-09-28, 18:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: mulligan » 2009-10-01, 21:10

agadanuta pisze:Poza ilością uniwersytetów weź tez pod uwagę analfabetów, ktorzy również tam są.


lista szanghajska to lista najlepszych uniwersytetów na świece. jak już wspomniałem największa ich ilość przypada na stany. a ile tych analfabetów jest?

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: agadanuta » 2009-10-01, 21:37

mulligan pisze: a ile tych analfabetów jest?


Hmm. We fragmencie jest to wyraźnie napsiane. Na wszelki wypadek wytłuściłam.

mulligan
Posty: 13
Rejestracja: 2009-09-28, 18:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: mulligan » 2009-10-01, 21:41

agadanuta pisze:
Hmm. We fragmencie jest to wyraźnie napsiane. Na wszelki wypadek wytłuściłam.


szukałem tego raportu, nie znalazłem nawet wzmianki w anglojęzycznej prasie.
co do 'artykułu' w pardon.pl ani jednego faktu, do którego można się odnieść, ani jednego argumentu popierającego tezy, zero, po prostu ssanie z palca.

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: agadanuta » 2009-10-01, 21:55

Skoro tak szybko przeszukałeś zawartość prasy anglojęzycznej, to może szybciutko przeczytasz te książkę, która realnie, zapewniam Cię istnieje: Susan Jacoby, The Age of American Unreason, Pantheon (2008)

mulligan
Posty: 13
Rejestracja: 2009-09-28, 18:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: mulligan » 2009-10-01, 21:57

agadanuta pisze:Skoro tak szybko przeszukałeś zawartość prasy anglojęzycznej, to może szybciutko przeczytasz te książkę, która realnie, zapewniam Cię istnieje: Susan Jacoby, The Age of American Unreason, Pantheon (2008)


liczyłem na obiektywne dane nie dziennikarską beletrystykę

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: agadanuta » 2009-10-01, 21:59

Już przeczytałeś i znasz zawartość?

mulligan
Posty: 13
Rejestracja: 2009-09-28, 18:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: mulligan » 2009-10-01, 22:11

agadanuta pisze:Już przeczytałeś i znasz zawartość?


nie ale książka o tak krzykliwym tytule nie może mieć nic wspólnego z danymi statystycznymi, o które nam tu chodzi. mylę się? jeśli tak proszę nam zacytować jakieś dane z książki, do których możemy się odnieść. i wtedy o nich podyskutujemy. bo na razie jedyne miarodajne dane pochodzą z listy szanghajskiej http://www.arwu.org/rank/2004/top500list.htm

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: agadanuta » 2009-10-02, 13:59

O poziomie edukacji w kraju nie świadczy jedynie ilość uniwersytetów.

Tak jak i o poziomie polonisty nie świadczy - miejmy nadzieję - zaczynanie każdego zdania na forum od małej litery.

O jakości nauczania świadczy ogólny poziom stanu wiedzy i umiejętności całego społeczeństwa.

Ale - cóż- możesz wierzyć w teorię świetnej jakości edukacji w USA, bo każdy może wierzyć w co chce.

Koniec tego wątku, bo nie tego post dotyczył.

A o faktycznym istnieniu tego raportu z 1993 roku niech świadczy ten artykuł - http://www.forumakad.pl/archiwum/98/5/a ... studia.htm

mulligan
Posty: 13
Rejestracja: 2009-09-28, 18:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: mulligan » 2009-10-02, 14:36

agadanuta pisze:O poziomie edukacji w kraju nie świadczy jedynie ilość uniwersytetów.
O jakości nauczania świadczy ogólny poziom stanu wiedzy i umiejętności całego społeczeństwa.
Ale - cóż- możesz wierzyć w teorię świetnej jakości edukacji w USA, bo każdy może wierzyć w co chce.


nic podobnego, szkolnictwo musi być na wysokim poziomie. jeżeli zsumować wszystkie punkty uniwersytetów z listy szanghajskiej i podzielić przez liczbę mieszkańców, to w takiej klasyfikacji usa będzie wysoko. (także uk, kraje skandynawskie i szwajcaria).

mulligan
Posty: 13
Rejestracja: 2009-09-28, 18:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: mulligan » 2009-10-02, 14:41

agadanuta pisze:A o faktycznym istnieniu tego raportu z 1993 roku niech świadczy ten artykuł - http://www.forumakad.pl/archiwum/98/5/a ... studia.htm


autor powołuje się jedynie na artykuł z frondy :(

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: malgala » 2009-10-02, 15:31

agadanuta pisze:Tak jak i o poziomie polonisty nie świadczy - miejmy nadzieję - zaczynanie każdego zdania na forum od małej litery.

Oraz pisanie nazw państw małą literą.
Chociaż nie, chyba jednak świadczy.
To są chyba skutki "niemania" zeszytu przedmiotowego. Gdyby był, to bez udziału świadomości pisownia byłaby inna.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: malgala » 2009-10-02, 16:18

miwues pisze:Jak to jest nauczyciel, w dodatku polonista, to ja jestem żywopłot.

Ładnie przycięty, czy może swobodnie rosnący?
Próbują to sobie wyobrazić - miwues w postaci żywopłotu.
Jakoś nie mogę, podobnie jak i polonisty z takim podejściem do poprawnej pisowni i nie tylko.

coola
Posty: 1
Rejestracja: 2009-10-22, 12:31
Kto: student
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: coola » 2009-10-22, 12:35

Jest okazja przyjrzeć się, jak to robią w Ameryce, na przykładzie programu edukacyjnego wychowującego młodzież do abstynencji. Niedługo (koniec listopada 2009) odbędzie się w Łodzi konferencja na ten temat. Link do szczegółów : www.gaudefamilia.pl
Ciekawe czy to się w ogóle sprawdziłoby w Polsce i na czym polega różnica kulturowa powodująca problemy wdrożeń tego typu działań?

pawzak
Posty: 3
Rejestracja: 2009-11-06, 19:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: pawzak » 2009-11-06, 20:29

Przypadkowo natknęłem się na to forum i na ten temat.
Przeczytałem całą dyskusję odnośnie systemu edukacji w USA i w Polsce i muszę stwierdzić, że Polska szkoła nigdy nie będzie dorastać do pięt tej amerykańskiej.
Dlaczego? Ano dlatego, że żadna polska szkoła nie jest w stanie wychować ludzi wrażliwych, myślących i szanujących innych tak jak szkoła w USA. Polska szkoła dzięki swojemu rygorowi wychowuje chamów, prostaków, bezduszne "szczury" uczestniczące w wyścigu. Polska szkoła to jeden wielki twór propagandy państwowej (może to zabrzmiało jak słowa jakiegoś polityka, ale inaczej tego ująć nie mogę).
Polska szkoła napędza frustracje. Ludzie swoje popędy wyładowują poza szkoła i dotyczy to zarówno rozwydrzałych gimnazjalistów i prymusów najlepszych polskich liceów czy nawet studentów.
Nauczyciele nie uczą a starają się udowodnić, że uczeń nic nie potrafi i jedyną ich metodą motywacji jest wstawianie kolejnych "pał" do dziennika.
Byłem nauczycielem i już nie jestem. Znalazłem nową pracę, trochę po znajomości i mimo, iż nie jest to moja ulubiona branża chętnie do niej chodzę. Nie muszę patrzyć na innych belfrów, którzy z mądrych, wrażliwych i inteligentnych ludzi robią *** i uważają ich za niemyślące jednostki (uczyłem w liceum i byłem zaskoczony jak można do 18 letniego człowieka mówić jak do 5-letniego dziecka, który nie chce oddać zabawki). Poprostu zadziwiło mnie jak można dorosłych lub w śiwtle prawa prawie dorosłych ludzi traktować tak przedmiotowo.

Polska szkoła trzyma rygor, uniemożliwia jakiekolwiek twórcze działanie przy takim dużym natłoku zajęć i przepełnionych róznymi "pierdółkami" programach przedmiotowych. Polska szkoła nie uczy myslenia nawet na matematyce, bo czy myśleniem można nazwać schematyczne rozwiązywanie zadań na pamięć.
Polscy nauczyciele to w większości niedowartościowani specjaliści w wielu dziedziach, wyrzucający swoje frustracje pod pretekstem edukacji.

Ja szczerze mówiąć wolę mieć kontakt z tym uczniem ze stanów co nie wie gdzie Polska leży niż z polskim uczniem, mądrym chamem obgadującym mnie za plecami a szczerzącym się szeroko ustami w każdej sytuacji kiedy moja decyzja jest dla jego losów ważna.

Do "miwues" - Jesteś idealnym materiałem na strażnika więziennego, marnujesz się w zawodzie, zmień go...Nie pozwalasz palić uczniom, którzy mają do tego ustawawe prawo jakbyli więzniami szkoły w której pracujesz

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Edukacja- Polska kontra reszta świata

Postautor: edzia » 2009-11-06, 21:12

pawzak pisze:Przypadkowo natknęłem się na to forum i na ten temat.
Myślę, że nie całkiem chyba przypadkowo. Twój wpis to raczej prowokacja, umyślna zaczepka, a nie kolejny zwykły głos w dyskusji. Sposób, w jakim wyrażasz swoje zdanie nie świadczy o dojrzałym podejściu do tematu, lecz o patrzeniu na problem jednostronnie, z jakimiś klapkami na oczach w celu wywołania niepotrzebnej kłótni na forum.

Zupełnie nie warto z kimś takim dyskutować.


Wróć do „Pogaduszki”