Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: malgala » 2007-10-06, 17:44

Jacol pisze:Ale nagrody dyrektora za pomaganie nie dostaniesz.

I tu się mylisz. Jeżeli jesteś na przykład opiekunem nauczyciela stażysty, opiekunem praktyk studenckich, liderem WDN czy zespołu przedmiotowego, organizujesz i prowadzisz szkolenia RP, to pomaganie widać.
Jacol pisze:To jest niesprawiedliwość! Jak dyrektor wybiera tych 3 z 10?

A no chyba nie ma innej rady tylko 3 dostanie w tym roku, a kolejnych 3 w następnym (chociaż czasami się zdarzy, że ktoś z tej pierwszej trójki się powtórzy, bo ma na przykład olimpijczyków. Na szczęście są jeszcze nagrody OP, kuratora, ministra, więc wcale to nie oznacza, że spośród 10 osób zasługujących na nagrodę dostanie ją tylko 3. Tylko, że te kolejne to już faktycznie zarezerwowane są dla najlepszych z najlepszych. Chyba że i do nich masz jakieś zastrzeżenia?

Awatar użytkownika
Jacol
Posty: 71
Rejestracja: 2007-10-05, 19:25

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: Jacol » 2007-10-06, 17:45

dushka pisze:A ty nie tup tak nogą, bo to nic nie da.


Rozmawiamy o wizji lepszej szkoły. Co niby mi osobiście miałaby ta rozmowa dać?
Pozdrawiam
Jacol

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: dushka » 2007-10-06, 17:46

Choćby odpowiedź na twoje pytanie - jak są przyznawane premie. Ale ja mam wrażenie że nie szukasz odpowiedzi, tylko chcesz się wypłakać.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: Jethro Tull » 2007-10-06, 17:46

Jacol pisze:ja się zastanawiam czy belfrowie w ogóle potrafią sobie wyobrazić świat bez porównywania ludzi ze sobą... :(


no widzisz.. sam piszesz o mentalności w tym przypadku nauczycieli... U Ciebie też sa gorsi i lepsi i sami się porównują nawet jak masz swoje premie i wiedzą za co

Awatar użytkownika
Jacol
Posty: 71
Rejestracja: 2007-10-05, 19:25

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: Jacol » 2007-10-06, 17:48

Na szczęście są jeszcze nagrody OP, kuratora, ministra

Czy uważacie, że te nagrody sprawiają, że szkoła pracuje lepiej? Bez nich pracowała by gorzej? Nauczyciel bez marchewki w postaci stawiania go nad innymi nauczycielami nie będzie pracował dobrze?
Pozdrawiam

Jacol

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: malgala » 2007-10-06, 17:50

Jethro Tull pisze:no to u mnie byś dostała 1444 zł brutto bo po tyle przyznaję

No u nas też są trochę wyższe niż to 500, choć nie tak wysokie jak u Ciebie, ale chciałam Jacolowi na konkretnym przykładzie wytłumaczyć niczym uczniom na lekcji gdy pojąć nie mogą.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: Jethro Tull » 2007-10-06, 17:50

Jacol pisze: Czy uważacie, że te nagrody sprawiają, że szkoła pracuje lepiej? Bez nich pracowała by gorzej?

Uważasz, że Twoja pracuje lepiej i bez Twojego premiowania pracowała by gorzej? Twoje premie sa taką sama marchewką jak nagrody

Awatar użytkownika
Jacol
Posty: 71
Rejestracja: 2007-10-05, 19:25

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: Jacol » 2007-10-06, 17:53

Jethro Tull pisze: U Ciebie też sa gorsi i lepsi i sami się porównują nawet jak masz swoje premie i wiedzą za co


Ale ja nie jestem tą osobą, która uważa, że ma kompetencję, aby decydować kto z moich pracowników jest lepszym a kto gorszym - każdy jest dobry inaczej i nie trzeba tego porównywać. dzięki temu nikt nie musi wobec mnie prezentować jaki jest super. Nic mu to nie da. ja wierzę, że sama praca potrafi ludzi zmotywować. Wyróżnianiem kogokolwiek tylko zniszcyłbym pracę zespołu.
(U mnie premie nie dotyczą samej pracy a jedynie kwestii formalnych.)
Pozdrawiam

Jacol

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: renati23 » 2007-10-06, 18:19

Marzena82 pisze:A powiedźcie,czy potem u Was w szkołach nagrodzone osoby są wyczytywane, czy dowiadują się wtedy, gdy na ich koncie znajduje się dodatkowe pieniążki :?: Pytam,bo spotkałam się z opowieściami,że są placówki w których nagrody dyrektora pozostają tajemnicą.

Na koniec wrześnie mieliśmy radę szkoleniową i na koniec Dyrektorka wyczytała osoby, którym przyznała nagrody.
Następnie zapytała nas czy mamy jakeś zastrzeżenia. Potem głosowaliśmy.

Awatar użytkownika
Jacol
Posty: 71
Rejestracja: 2007-10-05, 19:25

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: Jacol » 2007-10-06, 18:20

Na moje pytanie co niby osobiście miałaby mi dać ta rozmowa otrzymałem odpowiedź:

dushka pisze:Choćby odpowiedź na twoje pytanie - jak są przyznawane premie. Ale ja mam wrażenie że nie szukasz odpowiedzi, tylko chcesz się wypłakać.


Według Ciebie, z jakiego powodu chciałbym się tu wypłakać? Ja takiego nie mogę sobie wyobrazić.

[ Dodano: 6 Październik 2007, 17:22 ]
renati23 tu uczysz przedsiębiorczości! Jakie według ciebie ma konsekwencje wyróżnianie przez szefa pracowników dla efektywności pracy zespołu? Będą pracowali lepiej jako całość czy gorzej?
Pozdrawiam

Jacol

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: dushka » 2007-10-06, 18:27

Jeśli dla kogoś pieniądze są motywacją - będą pracowali lepiej, by je otrzymać, to proste. Przy czym lepiej nie musi znaczyć "podkładając komuś świnię" czy "kopiąc pod kimś dołki".

Awatar użytkownika
Jacol
Posty: 71
Rejestracja: 2007-10-05, 19:25

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: Jacol » 2007-10-06, 18:33

Warto też zauważyć, że różnica pomiędzy karą i nagrodą jest czysto umowna, bowiem wstrzymanie nagrody jest zawsze odczuwane jako kara, a uniknięcie kary jest rodzajem nagrody.

Z punktu widzenia zarządzania, wychowywania i kształtowania stosunków międzyludzkich kary i nagrody nie mają żadnych zalet, mają natomiast wiele wad:


podkreślają niepartnerski stosunek między stronami,
wyrabiają posłuszeństwo i lizusostwo w miejsce samodzielności,
eliminują potrzebę racjonalnego działania ze strony silnego,
zniechęcają słabszego do podejmowania wysiłku i ryzyka,
ograniczają działanie wyłącznie do tego, co może mieć wpływ na nagrodę,
sugerują, że zadanie nie jest warte wykonania z własnej woli.

Nie jest prawdą, że nagrody i kary stosowane z umiarem, w pewnych okolicznościach, w stosunku do pewnych osób itp. mogą spełniać pożyteczną rolę. Nie jest prawdą, że jeżeli nie pomogą, to na pewno nie zaszkodzą. Nie jest wreszcie prawdą, że stosowanie wyłącznie nagród, bez kar, może być skuteczne.

Nagrody i kary mają zawsze i w każdych okolicznościach destruktywny wpływ na człowieka, odbierają mu bowiem jego naturalną motywację pozytywnego działania.


Skoro nagrody i kary są tak destruktywne, to dlaczego są stosowane tak często? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: Stosowanie nagród i kar jest łatwe, nie wymaga żadnej wiedzy ani wysiłku oraz uwalnia od konieczności analizowania przyczyn. Pozwala też na szybkie osiąganie prostych jednorazowych celów. Jeżeli "bramkarz" nie chce nas wpuścić do dyskoteki, to najlepiej jest "dać mu w łapę". Czy jednak szef tego portiera powinien dawać mu nagrodę za każdego obsłużonego klienta?




Firma X ma sieć punktów sprzedaży w całym kraju. Dyrektor handlowy tej firmy, którego wynagrodzenie zależy oczywiście od poziomu sprzedaży w całej sieci, postanowił zmobilizować swoich sprzedawców do lepszego działania. Ogłosił zatem konkurs "kto sprzeda więcej". Dla zwycięzców przewidziano dużą pulę nagród.


Pierwszy efektem konkursu było pogorszenie współpracy pomiędzy sprzedawcami. Nikt nie będzie pomagał konkurentowi. Gdy do mnie przyjdzie klient po towar, którego akurat nie mam w magazynie, nie wyślę go do kolegi, bo to obniżyłoby moje szanse na zwycięstwo. Nie podzielę się też z kolegą spostrzeżeniami, co do oczekiwań klientów, nie przekażę wiedzy młodszym sprzedawcom.

Drugim efektem była dominacja celu "sprzedać jak najwięcej przed zakończeniem konkursu". Ten cel przesłonił sprzedawcom podstawowe zadanie każdej firmy, jakim jest budowanie zaufania i lojalności klienta. Klient był więc agresywnie namawiany na jak największy zakup, a kto nie robił wrażenia, że stać go na to, był lekceważony. Szkoda na takiego czasu.



Współczesna wiedza o zarządzaniu bardzo silnie eksponuje tezę, że podstawą sukcesu każdego zespołu, a w tym i każdej jednostki w tym zespole, jest współpraca. Wiadomo też, że współzawodnictwo nie stymuluje współpracy, ale ją niszczy. Niestety z wielkim trudem przychodzi wdrażać ideę współpracy we współzawodniczącej społeczności. Jest to bez wątpienia najtrudniejsze z wyzwań każdego menedżera. Wymaga przezwyciężenia wielu psychicznych barier, własnych i swoich podopiecznych.


ze strony:

http://www.umbrella.org.pl/backup/biblioteka/doktryna_jakosci_blikle.asp
Ostatnio zmieniony 2007-10-06, 18:35 przez Jacol, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam

Jacol

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: Marzena82 » 2007-10-06, 18:34

Hehe :D :D :D Widzę,że temat o nagrodach dyrektora okazał się dziś najpopularniejszym wątkiem... :)
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: renati23 » 2007-10-06, 18:35

U nas w szkole nie ma jakiś zgrzytów z nagrodami.
Na koniec semestru i roku szkolnego oceniamy siebie wg wypracowanego wzoru ( oceniamy swoją pracę w różnych sferach - od dyżurowania na korytarzu, przez udział w różnych akcjach do prowadzenia niepłatnych kółek zainteresowań)
wybiera Dyrektor przy pomocy 2 wicedyrektorów i muszę powiedzieć że jego wybór spotyka się z reguły aprobatą innych nauczycieli :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jacol pisze:jakie według ciebie ma konsekwencje wyróżnianie przez szefa pracowników dla efektywności pracy zespołu?

bardzo dobre :twisted: :twisted: :twisted:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Co myślicie o nagrodach dyrektora dla najlepszych?

Postautor: malgala » 2007-10-06, 18:38

Jacol pisze:Cytat:
Pierwszy efektem konkursu było pogorszenie współpracy pomiędzy sprzedawcami. Nikt nie będzie pomagał konkurentowi. Gdy do mnie przyjdzie klient po towar, którego akurat nie mam w magazynie, nie wyślę go do kolegi, bo to obniżyłoby moje szanse na zwycięstwo. Nie podzielę się też z kolegą spostrzeżeniami, co do oczekiwań klientów, nie przekażę wiedzy młodszym sprzedawcom.

A czy w szkole mamy doczynienia ze sprzedażą na przykład jajek, czy może z kształtowaniem młodego człowieka? Ja widzę różnicę.


Wróć do „Pogaduszki”