Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: ejwa » 2014-08-26, 21:32

dawid132 pisze:Według kalkulatora płaca wychodzi ponad 900 zł na rękę. Przecież jest to dużo jak na 12 godz. pracy w tygodniu! A studentom to już w ogole ciężko tyle zarobić, a tu można nawet studiowač dziennie bo te 12 godz. zawsze jakoś sie wygospodaruje. A nawet jeśli nauczyciele pracują też w domu, to ja też wolałbym być w pracy tygodniowo 18 godz., a reszte pracy wykonywac w domu w kapciach przy kawie.


Tylko, że pozostałe godziny często nie są w domu, w kapciach, przy kawie tylko w szkole, lub na wycieczkach, konferencjach, konkursach, przedstawieniach itp. Co do wypłaty, to większość ludzi robi podstawowy błąd i dzieli nauczycielską pensję przez 18 godzin, a nie przez 40, a tyle faktycznie pracujemy (jeśli nie więcej- ponad 40 godzin wyszło podczas badań czasu pracy nauczycieli). Spojrzałam na Twoje wyliczenia, że zarabiam ponad 20zł/h i podliczyłam moje zarobki przy etacie bez nadgodzin. Zarabiam 12 zł. W szkole pracuję od 8 lat. Co do urlopu chętnie przyjmę 26 dni, ale wtedy, kiedy ja będę miała na to ochotę np. w maju, albo we wrześniu. Góry jesienią są takie piękne :)

Powiem tak- wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.

Zgadzam się z haLayla, problemem w naszym kraju nie są wysokie zarobki nauczycieli, tylko drastycznie niskie zarobki w niektórych branżach. A to już nie jest nasza wina.

dawid132
Posty: 19
Rejestracja: 2011-09-28, 11:56
Kto: student
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: dawid132 » 2014-08-26, 21:55

Kamila, czyli od września do lipca masz dużo pracy, ale za to w wakacje masz duźo wolnego i jeszcze za to płacą i np. masz ponad tydzien wolnego na swieta, gdy inni pracuja w Wigilie a zaraz po swietach musza isc na rano do pracy. I mówisz, że trzeba pracować jako nauczyciel żeby wiedzieć jaka to praca, a pracowałaś kiedyś fizycznie po 8 godzin dziennie?

Ktoś tu pisał, że nie zarobił nigdy wiecej niz 2200 zł, inni że na 40 godz. tygodniowo stawka wychodzi 12 zł/h. Ja mam jeszcze status ucznia i pracuje dorywczo fizycznie, moze nie specjalnie ciezko ale po 8 godz. za 7 zł/h, a są osoby nie majace statusu ucznia ktore dostaja jeszcze mniej. Wiec o 2000, a nawet 1300 zł/mc moge pomarzyc.

psyikoty
Posty: 106
Rejestracja: 2014-06-07, 15:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: psyikoty » 2014-08-26, 22:07

Jesteś uczniem. Ja mam 40 lat, duży staż pracy, wysoki stopień awansu zawodowego. Jestem dorosłą osobą, która ma trudności z utrzymaniem się z pracy, którą wykonuje zawodowo. To nie ma żadnego porównania z dorabianiem studenta, który jest na początku drogi zawodowej.

dawid132
Posty: 19
Rejestracja: 2011-09-28, 11:56
Kto: student
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: dawid132 » 2014-08-26, 22:11

A z urlopem to nie jest tak, że mówię szefowi: biorę sobie wolne 26 dni we wrześniu. W niektórych firmach ciężko dostać wolne w lipcu i sierpniu. No i nowy pracownik w pierwszym roku na umowie o prace raczej nie ma co liczyć na długi urlop, a nauczyciel od razu ma po 3 miesiącach od rozpoczęcia pierwszej pracy tydzień wolnego na Boże Narodzenie, później ferie, 6 dni na Wielkanoc, weekend majowy, 4 dni na Boże Ciało i 1,5 miesiąca wakacji. A jak chcesz jechać w góry to przecież w maju masz na to co najmniej 3 dni i czasem Boże Ciało wypada w maju

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: koma » 2014-08-26, 22:15

dawid132 pisze:a pracowałaś kiedyś fizycznie po 8 godzin dziennie?

No i co z tego, że nie pracowała?
Po co takie porównania?
ONA ma studia, przygotowanie do pracy umysłowej, możę także studia podyplomowe - ma przygotowanie do pracy innej, niż pchanie taczek (sorry) - po co takie porównywanie??

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: Melizabeth » 2014-08-26, 22:17

dawid132 pisze: I mówisz, że trzeba pracować jako nauczyciel żeby wiedzieć jaka to praca, a pracowałaś kiedyś fizycznie po 8 godzin dziennie?


Ja pracowałam, i to po 11 godzin. W wakacje, żeby sobie dorobić. I powiem tak: fizycznie jest ciężej w trakcie pracy, ale jak wychodziłam z niej, to wychodziłam. Koniec. Żadnych dodatkowych prac, żadnego obciążenia psychicznego.
Jak byłam uczennicą, i początkującym nauczycielem, uważałam, że wakacje są za długie (dalej tak uważam, ale z innych przyczyn). W tej chwili widzę, że lipiec jest mi niezbędny do tego, żeby wreszcie w głowie skończyć pracę. Może i po pierwszym tygodniu lipca już nie idę do pracy, ale w głowie cały czas analizuję. 2 ostatnie tygodnie sierpnia - czas pisania sprawozdań, poprawek i przygotowania się do nowego roku szkolnego. W głowie, odpoczywam 3-4 tygodnie - tak jak inni. To, że nie chodzę do pracy, nie oznacza, że nie pracuję w ogóle. A śmiem twierdzić, że ważniejszy jest odpoczynek psychiczny, nie fizyczny.

I też czasem zazdroszczę ludziom, którzy mogą sobie wziąć urlop w innym terminie - temperatury normalniejsze, mniejszy tłok, ceny wycieczek i pobytów niższe. Każda praca ma wady i zalety. Coś za coś.

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: ejwa » 2014-08-26, 22:19

Piątek po Bożym Ciele jest pracujący, 2 maja jest dniem pracującym. Dziękuję Ci bardzo za wyjazd w tłum ludzi, raz tylko popełniłam ten błąd i podczas studiów pojechałam na długi weekend do Zakopanego. Takim wyjazdom stanowcze nie.

Nie dogadamy się, ty masz swoje argumenty, my swoje. Powiem jedno zapraszamy do zawodu. Wtedy porozmawiamy.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: Basiek70 » 2014-08-26, 22:20

dawid132 pisze:A z urlopem to nie jest tak, że mówię szefowi: biorę sobie wolne 26 dni we wrześniu. W niektórych firmach ciężko dostać wolne w lipcu i sierpniu. No i nowy pracownik w pierwszym roku na umowie o prace raczej nie ma co liczyć na długi urlop, a nauczyciel od razu ma po 3 miesiącach od rozpoczęcia pierwszej pracy tydzień wolnego na Boże Narodzenie, później ferie, 6 dni na Wielkanoc, weekend majowy, 4 dni na Boże Ciało i 1,5 miesiąca wakacji. A jak chcesz jechać w góry to przecież w maju masz na to co najmniej 3 dni i czasem Boże Ciało wypada w maju


ale kto Ci broni kształcić się i zostać nauczycielem? taka dobra, lekka, nieźle płatna praca, bierz się więc do roboty
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

psyikoty
Posty: 106
Rejestracja: 2014-06-07, 15:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: psyikoty » 2014-08-26, 22:21

Ja nie rozumiem tych porównań w sumie. Bo ktoś sobie jako uczeń zarabia mało. To pogadamy chłopie jak za pensję 2000, którą uznajesz za dużą, będziesz musiał utrzymać siebie, opłacić mieszkanie, kredyt i dziecko/zwierzaka.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: haLayla » 2014-08-26, 22:40

dawid132 pisze:I mówisz, że trzeba pracować jako nauczyciel żeby wiedzieć jaka to praca, a pracowałaś kiedyś fizycznie po 8 godzin dziennie? Ktoś tu pisał, że nie zarobił nigdy wiecej niz 2200 zł, inni że na 40 godz. tygodniowo stawka wychodzi 12 zł/h.


A ja, wraz z dobrym znajomym, czy może raczej teraz powinienem powiedzieć, wspólnikiem, prowadzimy przedsiębiorstwo. Od niedawna. Pracuję tak naprawdę 24h na dzień 7 dni w tygodniu, bo nawet teraz, mimo że wyjechałem na krótkie wakacje, to muszę się zajmować różnymi sprawami, które nie mogą tak po prostu poczekać. A ponieważ to dopiero początek naszej działalności, to stawka godzinowa wychodzi mi jeszcze niższa niż tobie :mrgreen:

Naprawdę, problemem nie jest to, że nauczyciele dostają za dużo, bo nie dostają. Wszyscy zarabiają w tym kraju mało. Stanowczo za mało. Nie rozumiem zatem dlaczego nie wykorzystasz swojego słusznego oburzenia w słusznym celu - by wszyscy zarabiali godnie, a nie by wszyscy zarabiali mało!

psyikoty pisze:Ja nie rozumiem tych porównań w sumie. Bo ktoś sobie jako uczeń zarabia mało. To pogadamy chłopie jak za pensję 2000, którą uznajesz za dużą, będziesz musiał utrzymać siebie, opłacić mieszkanie, kredyt i dziecko/zwierzaka.


Daj spokój. Dopóki nie zacznie się chociażby dokładać do rachunków w domu, to nie zrozumie jaką wartość ma pieniądz. Ja ostatnio przejrzałem wszystkie rachunki i zaczęło mnie to przerażać.
<3

Kamila86
Posty: 179
Rejestracja: 2014-04-14, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: Kamila86 » 2014-08-26, 22:43

dawid132 pisze:Kamila, czyli od września do lipca masz dużo pracy, ale za to w wakacje masz duźo wolnego i jeszcze za to płacą i np. masz ponad tydzien wolnego na swieta, gdy inni pracuja w Wigilie a zaraz po swietach musza isc na rano do pracy. I mówisz, że trzeba pracować jako nauczyciel żeby wiedzieć jaka to praca, a pracowałaś kiedyś fizycznie po 8 godzin dziennie?.
,

Widać, że jesteś uczniem, bo nie wiesz co piszesz.
Po pierwsze nie jeden pracownik fizyczny zarabia grubo więcej niż nauczyciele, ale jakoś na forum nie wytykam, że jak to możliwe, dlaczego, to niesprawiedliwe.
A ci co mało zarabiają, no cóż, my nic na to nie poradzimy - czasem świadczy o tym brak dokształcenia, czasem pracodawca, czasem państwo.
Po drugie dlaczego uważasz, że nauczyciele dużo zarabiają?? Masz o tym słabe pojęcie. Opierasz się na swoich zarobkach? na zarobkach kolegów pracujących dorywczo? Zarobki nauczycieli wcale nie są wysokie jak na wysiłek, który wkładają w swoją pracę. Ludzie w Polsce zarabiają dużo dużo więcej niż nauczyciele, ale jakoś się o tym nie mówi, ciągle tylko nagonka na nauczycieli. Bo co? bo mają więcej wolnego? Co my na to poradzimy, że dzieci w wakacje nie chodzą do szkoły? Po za tym nie wiem czy wiesz, ale część nauczycieli kończy pracę w połowie lipca i zaczyna w połowie sierpnia.
Co więcej nauczyciel to nie jest ktoś po podstawówce czy nawet maturze. Musi to być osoba odpowiednio wykształcona i która się musi ciągle i ciągle dokształcać. Nauka kosztuje.

Suma sumarum, zrób sobie porównanie nie tylko do pracownika fizycznego zarabiającego 1000zł ale też do bankowca czy informatyka w dużej firmie, który zarabia 5-10tys.

Kamila86
Posty: 179
Rejestracja: 2014-04-14, 20:12
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: Kamila86 » 2014-08-26, 22:48

A z urlopem to nie jest tak, że mówię szefowi: biorę sobie wolne 26 dni we wrześniu. W niektórych firmach ciężko dostać wolne w lipcu i sierpniu. No i nowy pracownik w pierwszym roku na umowie o prace raczej nie ma co liczyć na długi urlop, a nauczyciel od razu ma po 3 miesiącach od rozpoczęcia pierwszej pracy tydzień wolnego na Boże Narodzenie, później ferie, 6 dni na Wielkanoc, weekend majowy, 4 dni na Boże Ciało i 1,5 miesiąca wakacji. A jak chcesz jechać w góry to przecież w maju masz na to co najmniej 3 dni i czasem Boże Ciało wypada w maju

Wiesz co, mój mąż pracuje w firmie i w okresie świąt zawsze bierze sobie tyle dni urlopu, żeby mieć pod rząd tydzień lub dwa wolnego, zawsze urlop na weekendy majowe, czerwcowe czy inne, w wakacje 2-3 tygodnie urlopu. Mój brat, bratowa podobnie.

Nie wiń nas za to, że Tobie tak źle.

agridulce
Posty: 23
Rejestracja: 2013-08-20, 19:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: agridulce » 2014-08-26, 23:02

dawid132 pisze:A z urlopem to nie jest tak, że mówię szefowi: biorę sobie wolne 26 dni we wrześniu. W niektórych firmach ciężko dostać wolne w lipcu i sierpniu. No i nowy pracownik w pierwszym roku na umowie o prace raczej nie ma co liczyć na długi urlop, a nauczyciel od razu ma po 3 miesiącach od rozpoczęcia pierwszej pracy tydzień wolnego na Boże Narodzenie, później ferie, 6 dni na Wielkanoc, weekend majowy, 4 dni na Boże Ciało i 1,5 miesiąca wakacji. A jak chcesz jechać w góry to przecież w maju masz na to co najmniej 3 dni i czasem Boże Ciało wypada w maju


Idź i pokosztuj tego miodu, jakim jest praca w szkole. Ja byłam, wytrzymałam cały rok, mimo że już od lutego wiedziałam, że powinnam uciekać. Twoje posty są żenujące i nie wiem, co chcesz udowodnić. Człowieku, jaka kasa? Jakie przeliczanie?

Kiedy patrzę na moje koleżanki z byłej pracy, 45-letnie kobiety, które po tylu latach w zawodzie mają okrajane etaty i muszą dorabiać, bo nie są w stanie się utrzymać, to wyć mi się chce, jakie to niesprawiedliwe. Moja matka z ponad 30-letnim stażem pracy i dyplomowaniem zarabia MNIEJ niż ja dostałam ostatnio na starcie w korporacji. Wielki szacunek dla osób, które zostały w tym zawodzie i mają jeszcze siłę. Ja nie miałam. Ciągle jeszcze nie mogę uwierzyć, że po pracy nie muszę uzupełniać librusa, odpowiadać na maile rodziców, tworzyć akademii szkolnych, drukować materiałów na zajęcia i konkursy itp.

Awatar użytkownika
Higgs
Posty: 82
Rejestracja: 2013-07-16, 12:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka, Fizyka
Lokalizacja: Berlin

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: Higgs » 2014-08-27, 06:30

Biadolicie i biadolicie, poniekąd słusznie. Okrajane etaty, za małe wynagrodzenie. To pomyślcie, czy nie byłoby lepiej zwinąć manatki i wybrać się za granicę. Tutaj, w Niemczech, w niektórych landach jest ogromny popyt na nauczycieli niektórych przedmiotów (j. polski raczej odpada...). W innych krajach sytuacja może być podobna, trzeba by się samemu dowiedzieć.Oczywiście, warunek podstawowy, to język.
Gwizdanie czajnika powoduje wrzenie wody.

psyikoty
Posty: 106
Rejestracja: 2014-06-07, 15:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ile TAK NAPRAWDĘ zarabia nauczyciel?

Postautor: psyikoty » 2014-08-27, 06:40

To nie chodzi o biadolenie, nie o tym wątek. Wątek jest o zarobkach, więc piszemy, że są takie a nie inne.


Wróć do „Pogaduszki”