Powrót do Polski - praca nauczyciela

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

pingwinek
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-05, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubelskie

Powrót do Polski - praca nauczyciela

Postautor: pingwinek » 2013-01-05, 12:52

Chciałabym zapytać o pomoc. Powoli przygotowuję się do powrotu do Polski z Anglii, gdzie zrobiłam licencjat. Teraz jestem na tzw. studiach nauczycielskich podyplomowych, które z tego co się zorientowałam są dość podobne do tych w Polsce: mam obserwacje, spotkania z mentorem itp. Studia trwają rok, mają dwie praktyki w dwóch różnych szkołach i kończą się w czerwcu tego roku. Uczę matematyki.

Tutaj na miejscu same studia są wystarczające, aby dostać pracę nauczyciela (muszę jednak przepracować rok jako nauczycielka - w przeciągu 3 lat od ukończenia studiów, aby dostać oficjalne kwalifikacje i papierek).

Czy po powrocie do Polski będę miała szansę na pracę? Czy moje studia zostaną uznane?

Będę wdzięczna za pomoc i opinie.

Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Powrót do Polski - praca nauczyciela

Postautor: iluka » 2013-01-05, 16:08

pingwinek pisze:zrobiłam licencjat.
Z czego??
pingwinek pisze:Czy po powrocie do Polski będę miała szansę na pracę?
Najprędzej po znajomości, bo normalnie pracy nie ma :( Nawet są zwolnienia :oops:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
creative
Posty: 51
Rejestracja: 2012-11-13, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podlaskie

Re: Powrót do Polski - praca nauczyciela

Postautor: creative » 2013-01-08, 22:34

W Polsce z racji, że nauczycieli nie brakuje, natomiast wolnych etatów i owszem, sam licencjat z pewnością nie wystarczy, by znaleźć pracę. Podczas konkurowania o stanowisko z kimś kto ma mgr nie masz żadnych szans. Dyrektor zawsze wybierze osobą lepiej wykształconą...

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Powrót do Polski - praca nauczyciela

Postautor: iluka » 2013-01-08, 23:15

creative pisze:Dyrektor zawsze wybierze osobą lepiej wykształconą...
:wink: Optymistka :shock:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
creative
Posty: 51
Rejestracja: 2012-11-13, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podlaskie

Re: Powrót do Polski - praca nauczyciela

Postautor: creative » 2013-01-09, 19:23

Oczywiście zakładając, że żadne znajomości nie wchodzą tu w grę a jedynie czysta kalkulacja ;)

pingwinek
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-05, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubelskie

Re: Powrót do Polski - praca nauczyciela

Postautor: pingwinek » 2013-01-13, 00:28

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, dały mi sporo do myślenia.
Nie wygląda to zbyt ciekawie z tego co mówicie.
Przedtem zamierzałam zostać jeszcze trochę aby skończyć studia magisterkie (obecnie mam połowę kredytów) ale są to studia z "edukacji" czyli bardziej podchodzące pod pracę badawczą, a w Polsce widzę wymagają magistra z przedmiotu nauczania.

Czy myślicie ze jest sens kończyć mojego magistra czy wrócić i zrobić magistra od nowa w Polsce?

W Anglii w kółko trąbią, że nauczycieli mało, więc szczerze mówiąc miałam nadzieję, że sytuacja podobna zastanie mnie w Polsce.

Powiedzcie mi jeszcze proszę czy dodatkowe szkolenia poprawią moją sytuację? Obecnie rozpoczynam kilkumiesięczny staż w szkole specjalnej (lata 11-16) i pod koniec dostanę także certifikat potwierdzający ukończenie kursów przygotowania do nauczania w takich szkołach (wydawany przez mój uniwersytet).

Z góry dziękuję!

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Powrót do Polski - praca nauczyciela

Postautor: linczerka » 2013-01-13, 10:47

pingwinek pisze:dostanę także certifikat potwierdzający ukończenie kursów przygotowania do nauczania w takich szkołach

Nie wiem, czy kurs wystarczy. Ale owszem, szkolenia będą sporym plusem.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

kirlan
Posty: 90
Rejestracja: 2012-08-04, 19:47
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Powrót do Polski - praca nauczyciela

Postautor: kirlan » 2013-01-14, 20:43

Napisz lepiej ile naprawdę szuka pracy nauczyciel w Anglii?? Ile dostaje - mniej więcej - da sie wyżyć? Jakie warunki trzeba spełnić żeby takowym nauczycielem zostać (mając POLSKĄ mgr + uprawnienia pedagogiczne?

Pytam bo zamierzam się wynieść z naszego ojczystego zastoju do jakiegokolwiek miejsca gdzie jest normalna praca.
"Mądry dowódca bardziej dąży do zwycięstwa niż do bitwy" - sentencja japońska
"Mądry nauczyciel bardziej dba o postępy ucznia niż o postępy planu" - moja jej interpretacja
I love Wuttke ! - a to powinno być motto MEN

Awatar użytkownika
pilot Pirx
Posty: 746
Rejestracja: 2007-08-13, 11:39

Re: Powrót do Polski - praca nauczyciela

Postautor: pilot Pirx » 2013-01-14, 23:05

Mój kolega miał szanse wyjechać do Irlandii jako nauczyciel matematyki. wyjazd łączył się z możliwością zdobycia doktoratu. Nie wyjechał - jest bezrobotny.
A Ty rób jak uważasz.
A ja lecę i lecę .... od lat

pingwinek
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-05, 12:43
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubelskie

Re: Powrót do Polski - praca nauczyciela

Postautor: pingwinek » 2013-01-15, 18:44

kirlan pisze:Napisz lepiej ile naprawdę szuka pracy nauczyciel w Anglii?? Ile dostaje - mniej więcej - da sie wyżyć? Jakie warunki trzeba spełnić żeby takowym nauczycielem zostać (mając POLSKĄ mgr + uprawnienia pedagogiczne?

Pytam bo zamierzam się wynieść z naszego ojczystego zastoju do jakiegokolwiek miejsca gdzie jest normalna praca.


Po pierwsze to "napisz proszę" a nie "lepiej napisz".


Jakiego przedmiotu chcesz uczyć? W jakiej szkole?

Zarobki są na średnim poziomie, szczególnie na początku. Zależą od doświadczenia ale i miejsca gdzie pracujesz (w Londynie więcej). Polecam zajrzeć tutaj - są wszystkie informacje dotyczące płac:

http://www.education.gov.uk/get-into-te ... ary-scales

Same uprawnienia pedagogiczne niewiele się zdadzą jeśli nie masz doświadczenia pracy w szkole. Tradycyjna droga to ukończeniu kursu rocznego który składa się z dwóch stażów, po kilka misięcy w dwóch szkołach. Jeśli masz już doświadczenie w szkole to na pewno byłoby łatwiej, choć wszyscy których znam z Polski zaczynali jako "supply teacher" (przez agencję), czyli nauczyciel na zastępstwo, a dopiero po jakimś czasie udało im się zdobyć pozycję na pełny etat.

Pozdrawiam


Wróć do „Pogaduszki”

cron