Gender

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gender

Postautor: tecumseh » 2014-01-24, 20:13

Dyskusja burzliwa już dawno wygasła, ale jako że z opóźnieniem ją przeczytałem, to z opóźnieniem dołożę swoje 3 grosze.
Całego zgiełku i przerażenia wobec gender nie rozumiem.
Gender bowiem , najkrócej mówiąc, jest perspektywą badawczą w nauce, która zajmuje się płcią i rolami płci.
Np. w ostatniej "Polityce" jest artykuł o kobietach w Powstaniu Styczniowym.
To właśnie przykład tego strasznego gender, którego tak się tu niektórzy boją.
Gender studies tym się właśnie zajmują.
Gender (a właściwie już feminizm) to jeszcze walka o równouprawnienie, co w tym złego, też nie czaję w ogóle.
Gender to też spojrzenie na świat ze świadomością, że do płci są przypisane określone wzorce kulturowe, które zmieniają się w czasie i w przestrzeni, i tak owi chłopcy w sukienkach mało przerażają, jak się słyszało kiltach albo jak się popatrzy jak wyglądali mężczyźni arystokraci np. w XVII lub XVIII wieku (peruki itd)
W nowej Polityce jest rysunek Mleczki, gdzie widać kobietę z nieogolonymi nogami i jej męża mówiącego do księdza, to nie gender, żona zapomniała ogolić nogi.

Gender jako ten szatan zwyczajnie śmieszy i nasuwa podejrzenia, że Kościół a właściwie hierarchia kościelna chce odwrócić uwagę od afer pedofilskich.
Dla mnie nagonka prymitywna na gender, bez najmniejsze próby zrozumienia czym to gender jest, jest dowodem ciemnoty i zamknięcia.
A nauczyciele raczej powinni być otwarci.
Tyle.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Gender

Postautor: iluka » 2014-01-24, 20:21

Hawk, wodzu.
tecumseh pisze:A nauczyciele raczej powinni być otwarci.
I są.
Przynajmniej niektórzy.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Gender

Postautor: malgala » 2014-01-24, 20:24

iluka pisze:I są.
Przynajmniej niektórzy.


W przeciwieństwie do niektórych parlamentarzystów i księży.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Gender

Postautor: haLayla » 2014-01-24, 21:03

Ponoć posłanka Kempa pojechała do Malezji na szkolenie z gender. Niestety, ale było po angielsku, a biedaczka angielskim nie włada :(
<3

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Gender

Postautor: iluka » 2014-01-24, 21:07

Ale się przejechała za darmo. Czyli za nasze:(
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Gender

Postautor: malgala » 2014-01-24, 21:15

I bez znajomości angielskiego wiedziała o czym mówią.
Nawet przed szkoleniem wiedziała.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Gender

Postautor: edzia » 2014-01-24, 22:37

tecumseh pisze:Całego zgiełku i przerażenia wobec gender nie rozumiem.
Ja też nie. Po co się z tym pchać do szkół i przedszkoli, skoro tego nie chcą?

tecumseh pisze:Gender (a właściwie już feminizm) to jeszcze walka o równouprawnienie, co w tym złego, też nie czaję w ogóle.
Ja też nie czaję. Niech się chłop i baba, czy tam nawet i dwóch chłopów, równo uprawniają u siebie. Co mnie do tego? Co w tym złego?

tecumseh pisze:Gender studies tym się właśnie zajmują.
To niech się zajmują. Nie widzę w tym niczego złego.

tecumseh pisze:Gender to też spojrzenie na świat ze świadomością, że do płci są przypisane określone wzorce kulturowe, które zmieniają się w czasie i w przestrzeni, i tak owi chłopcy w sukienkach mało przerażają, jak się słyszało kiltach albo jak się popatrzy jak wyglądali mężczyźni arystokraci np. w XVII lub XVIII wieku (peruki itd)
A, i to jest takim arcyciekawym odkryciem i koniecznie wszyscy od małego muszą się o tym uczyć?

tecumseh pisze:Gender jako ten szatan zwyczajnie śmieszy
Mnie też.

tecumseh pisze:Dla mnie nagonka prymitywna na gender, bez najmniejsze próby zrozumienia czym to gender jest, jest dowodem ciemnoty i zamknięcia.
A nagonka na gender, połączona z dogłębną próbą zrozumienia, czym to gender jest, nie jest już dowodem ciemnoty i zamknięcia?

tecumseh pisze:A nauczyciele raczej powinni być otwarci.
Na gender? Dlaczego?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Gender

Postautor: iluka » 2014-01-24, 22:53

malgala pisze:I bez znajomości angielskiego wiedziała o czym mówią.
Nawet przed szkoleniem wiedziała.
:mrgreen: Fakt. Ona już tak ma. :mrgreen:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Gender

Postautor: haLayla » 2014-01-25, 11:48

edzia pisze:
tecumseh pisze:Całego zgiełku i przerażenia wobec gender nie rozumiem.
Ja też nie. Po co się z tym pchać do szkół i przedszkoli, skoro tego nie chcą?


Z tego samego powodu, dla którego do szkół i przedszkoli pchają się księża. Chociaż jest pewna różnica. Gender ma jednak pewne podstawy naukowe.
<3

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Gender

Postautor: iluka » 2014-01-25, 13:23

Dyskusja o gender nie słabnie. Sprawę komentują także internauci.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/dyskusja ... auci/ysp3w
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Gender

Postautor: koma » 2014-01-25, 15:19

haLayla pisze:Ponoć posłanka Kempa pojechała do Malezji na szkolenie z gender. Niestety, ale było po angielsku, a biedaczka angielskim nie włada :(

Może dlatego mówiła, że to nie było o "gender?? :rotfl:

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gender

Postautor: vuem » 2014-01-25, 16:20

edzia pisze:Na gender? Dlaczego?


Nie tylko nauczyciele, wszyscy powinni być świadomi istnienia odrębnych płci, różnic takich, czy innych, jak i - pomimo tych różnic - unikać stereotypowego, często niesprawiedliwego traktowania. I tyle.
Prozaiczna sprawa, którą każdy z nas (przynajmniej do mojego pokolenia włącznie:) wynosił po prostu z wychowania.

Ale dziś ludzi trzeba uczyć wszystkiego, uświadamiać w nawet najdrobniejszych sprawach.

Skoro w telewizji mamy 50 programów uczących gotowania zupy. 100 ekspertów uczy jak wybierać skarpety i dżinsy, a instrukcje obsługi mówią wprost, by pracującej suszarki do włosów nie używać w wannie, to może oznacza to, że ludzie idiocieją i jak krowie na rowie trzeba im oczywistości wykładać.

Poza tym, 90% polityków, tzw. dziennikarzy, że o gwiazdach nie wspomnę nie zaistniałaby poza kręgiem przyjacół ze swojego grajdołka, gdyby sensacją nie bombardowali.

Wg tej samej reguły, myślę, dziś byle gówno jest zjawiskowe, hypnotajzing itd.

No i niestety, ale gdyby nie było jakiegoś zagrożenia - jak nie duchowego w postaci Pokemonów i jakichś laleczek, czy teraz gender, to czym by instytucje kościelne przyciągały ludzi ... mielibyśmy Czechy, a to byłaby tragedia. Jeszcze tyle inwestycji do wykonania, trzeba przecież się na "czeską ewentualność" zabezpieczyć, no bo "jak tu żyć" jak kasy nie ma. ;)

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gender

Postautor: tecumseh » 2014-01-25, 21:36

Edziu,

"Ja też nie. Po co się z tym pchać do szkół i przedszkoli, skoro tego nie chcą?"

Nie wiem, czy nie chcą czy chcą, ja uważam, że w szkole jest miejsce i dla gender i dla feminizmu, ale i dla konserwatyzmu, oczywiście nie twierdzę, że przedszkolakami trzeba uczone dysputy o gender toczyć, ale z licealistami już czemu nie?
A i przedszkolakom trzeba wyjaśniać i odpowiadać, jak same pytają.




"A nagonka na gender, połączona z dogłębną próbą zrozumienia, czym to gender jest, nie jest już dowodem ciemnoty i zamknięcia?"

Uważam, jeżeli ktoś stara się zrozumieć, to nagonki nie będzie urządzał, tylko najwyżej skrytykuje rzeczowo i kulturalnie.
Ja np. nie zgadzam się z wieloma światopoglądami/osobami/organizacjami, nie krzyczę jednak głupawo, że to zło, zagrożenie, koniec świata itd, a to robią księża oraz prawica obecnie.


"Na gender? Dlaczego?"

A dlaczego nie?
Każdy człowiek, który chce uchodzić za wykształconego itd, powinien starać się poznać i zrozumieć różne punkty widzenia, także te , które wydaja mu się dziwne, obce, gorsze itd
Ja np. regularnie czytam prasę typu "Do Rzeczy" i "W sieci", choć momentami jest to przeżycie dla mnie wręcz okropne, ale chcę poznać światopogląd i przekonania znacznej części społeczeństwa.


P.S. A propos gender między innymi polecam świetny wywiad (niestety nie cały w necie) w dzisiejszych "Wysokich Obcasach" z siostrą zakonną, bendektynką z Hiszpanii:


http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obc ... cades.html

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Gender

Postautor: haLayla » 2014-01-25, 23:21

vuem pisze:Skoro w telewizji mamy 50 programów uczących gotowania zupy. 100 ekspertów uczy jak wybierać skarpety i dżinsy, a instrukcje obsługi mówią wprost, by pracującej suszarki do włosów nie używać w wannie, to może oznacza to, że ludzie idiocieją i jak krowie na rowie trzeba im oczywistości wykładać.


Albo, że chcą takie programy oglądać, a wokanda jest zapchana sprawami z rodzaju "proszę nie wkładać palców do gniazdka".

tecumseh pisze:Ja np. regularnie czytam prasę typu "Do Rzeczy" i "W sieci", choć momentami jest to przeżycie dla mnie wręcz okropne, ale chcę poznać światopogląd i przekonania znacznej części społeczeństwa.


Serio? Przecież tym nawet okien nie umyjesz, ani kosza na śmieci nie wyłożysz. Śliskie to takie. Nawet kot nie chce się załatwiać do kuwety z tego typu "prasą".
<3

tecumseh
Posty: 171
Rejestracja: 2011-03-13, 21:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Gender

Postautor: tecumseh » 2014-01-26, 12:57

@all

dla wszystkich zainteresowanych tematem głębiej niż wykłada to ks. Oko czy pani Kempa polecam tę dyskusję w Trójce:

http://www.polskieradio.pl/9/396/Artyku ... dka-gender


Wróć do „Pogaduszki”