Wyrobiłem się szybciej z materiałem

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

rafal2206
Posty: 5
Rejestracja: 2014-02-07, 19:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: rafal2206 » 2014-02-07, 19:43

Hej,
Dostaliśmy od Pani Dyrektor przykaz żeby przed testem 6-klasisty wyrobić się z materiałem. Udało mi się bo zostało mi dosłownie kilka tematów. Mam jednak problem co robić z nimi potem na dobrą sprawę będzie jeszcze 1,5 miesiąca. Błagam niech mi ktoś pomoże, jakieś wskazówki, cokolwiek

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: iluka » 2014-02-07, 20:06

Jakim cudem? Chyba łącząc po 2-3 tematy w jeden?

Myślę, że koniecznie trzeba powtórzyć i utrwalić tak ,,przegalopowany,, materiał.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

rafal2206
Posty: 5
Rejestracja: 2014-02-07, 19:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: rafal2206 » 2014-02-07, 20:20

Właśnie nie, mało godzin mi umykało, niektóre tematy może przerobiłem mało dokładnie ale jakoś specjalnie nie przegalopowałem po materiale. W tym momencie mam jeszcze dwa krótkie działy do zrobienia i do 1 kwietnia będzie gotowe. I nie wiem czy powtarzanie tego co już mówiliśmy będzie miało sens...

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: malgala » 2014-02-07, 21:12

rafal2206 pisze:I nie wiem czy powtarzanie tego co już mówiliśmy będzie miało sens...

Powtarzanie zawsze ma sens, ale nie rób tego wracając do tych samych tematów i wałkując je jeszcze raz.
Uczysz przyrody. masz więc doskonałą okazję na ugruntowanie zdobytej wiedzy w terenie, na realizację projektów edukacyjnych, na eksperymenty uczniowskie, na pokazanie uczniom praw przyrody rządzących otaczającym je światem.
Niech wykorzystują zdobytą wiedzą do rozwiązywania problemów praktycznych.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: iluka » 2014-02-07, 21:16

rafal2206 pisze:ostało mi dosłownie kilka tematów
rafal2206 pisze:jeszcze 1,5 miesiąca
Czyli 18 godzin. No to akurat te kilka tematów plus powtórka i utrwalenie.
Możesz też powybierać ze sprawdzianów szóstoklasisty same zadania z przyrody i omówić z dziećmi. W końcu się sprawdzi, co mówią media, że uczymy pod sprawdziany:)

A po sprawdzianie hulaj dusza - wycieczki, eksperymenty, obserwacje, zielniki, hodowle, badania...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: Peonia » 2014-02-07, 21:54

Nie wiem, jakim cudem to ci się udało, pewnie bardzo po łebkach, bo o ile dobrze pamiętam (uczyłam przyrody 5 lat temu), to w klasie 6 jest geografia świata i wyrobić się z materiałem nie można. Nie wiem, wg jakiego podręcznika lecisz. Jeśli masz tę geografię w drugim semestrze, to możesz każdy temat rozszerzać. Np. sawanna - jedną lekcję na opis krajobrazu, druga na zwierzęta, trzecią na roślinność, kolejną klimat, potem prezentacje multimedialne przygotowane przez dzieci na temat sawanny, ludność i jej warunki życia itd., itp. Wtedy dzieciom wszystko ładnie układa się w głowach. A tak przerobiły materiał :( a w głowach pewnie mało mają.

Nie wiem też jak pracujesz? Bo ja zawsze robiłam z dziećmi różne doświadczenia, prace badawcze, mikroskopowałam i zawsze miałam pełne ręce roboty. Ale dzieci dzięki temu uwielbiały przyrodę.

aldonka32W
Posty: 19
Rejestracja: 2014-02-01, 15:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: aldonka32W » 2014-02-09, 16:42

co oznacza pojęcie:

wyrobić się z materiałem?


od dawna już należy zrealizować podstawę programową


a to da się zrobić, jeżeli umiejętnie zaplanuj się godziny przypadające na cykl nauczania, ewentualnie nie utrwali się zagadnień, ale.... to już inna para kaloszy :D

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: iluka » 2014-02-09, 17:11

Wg mnie skończył materiał - zgoda.
Czy zrealizował podstawę programową, czyli wyuczył dzieciaki tego, co było do wyuczenie... nie wiadomo. Dopóki nie sprawdzi :mrgreen:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

aldonka32W
Posty: 19
Rejestracja: 2014-02-01, 15:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: aldonka32W » 2014-02-09, 18:16

ja niestety nie rozumiem, co oznacza pojęcie

skończyć materiał?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: iluka » 2014-02-09, 18:38

Trudno :!: Jakoś to przeżyję :wink:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

aldonka32W
Posty: 19
Rejestracja: 2014-02-01, 15:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: aldonka32W » 2014-02-09, 18:47

ale iluko, co masz przeżywać czy nie przeżywać?


trzeba upowszechniać poprawną terminologię :D

rafal2206
Posty: 5
Rejestracja: 2014-02-07, 19:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: rafal2206 » 2014-02-10, 22:18

Materiał w tym przypadku oznacza wszystkie treści nauczania jakie obejmuje podstawa programowa. To nie jest trudne do zrozumienia...
Wyrobić się z materiałem oznacza, że zrealizowałem wszystkie treści objęte podstawą programową i to najlepiej jak potrafiłem to zrobić w tak krótkim czasie.
Jeżeli czytałybyście Panie ze zrozumieniem to nie ja sobie to wymyśliłem, żeby skończyć wcześniej.
Jedynie poprosiłem o pomoc, nie potrzebuję żeby ktoś krążył nade mną jak sęp nad padliną i mnie oceniał...

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: malgala » 2014-02-10, 22:23

rafal2206, myślę że pewne sugestie co dalej również dostałeś. Przeczytaj uważnie wszystkie odpowiedzi.
Nie reaguj tak emocjonalnie na wypowiedzi koleżanek, bo chyba nie krytyka była ich zamysłem, co raczej zdziwienie.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: iluka » 2014-02-10, 22:46

malgala pisze:Powtarzanie zawsze ma sens, ale nie rób tego wracając do tych samych tematów i wałkując je jeszcze raz.
Uczysz przyrody. masz więc doskonałą okazję na ugruntowanie zdobytej wiedzy w terenie, na realizację projektów edukacyjnych, na eksperymenty uczniowskie, na pokazanie uczniom praw przyrody rządzących otaczającym je światem.
Niech wykorzystują zdobytą wiedzą do rozwiązywania problemów praktycznych.

I ja: Post nr 5, Wysłany: 2014-02-07, 21:16
Czyli 18 godzin. No to akurat te kilka tematów plus powtórka i utrwalenie.
Możesz też powybierać ze sprawdzianów szóstoklasisty same zadania z przyrody i omówić z dziećmi. W końcu się sprawdzi, co mówią media, że uczymy pod sprawdziany:)
A po sprawdzianie hulaj dusza - wycieczki, eksperymenty, obserwacje, zielniki, hodowle, badania...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wyrobiłem się szybciej z materiałem

Postautor: Peonia » 2014-02-11, 17:30

Sprawdzian jest 1 kwietnia. Tak "pi razy oko" obliczyłam, ze od sprawdzianu do końca roku zostanie ci 56 dni. Sporo, jest wiec nad czym myśleć, bo wypełnić ten czas, to nie lada sztuka.

Napisz nam, jakie działy ci jeszcze zostały. Może wtedy podsuniemy pomysły.

Tak na marginesie, to decyzja/zarządzenie dyrekcji była nie na miejscu i nie powinniście byli jej ulegać, tylko temat przedyskutować.


Wróć do „Pogaduszki”

cron