mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ana221
Posty: 14
Rejestracja: 2012-03-27, 21:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: ana221 » 2014-06-01, 08:34

Witam. Muszę się wyżalić. Temat pewnie stary jak świat.
Większość przedsięwzięć w szkole dyrektor przydziela mnie. W tym roku dostałam jeszcze opiekę SKO razem z calym konkursem Talentowisko, robiłam sama. Imprezy, wycieczki, jestem opiekunem 4 kół. Nie jestem informatykiem a administruję szkolną stronę i bloga.
Jtstem pracowita i przykładam się, wskutek tylu obowiązkow zaniedbalam trochę swój przedmiot.
Teraz dowiedziałam się że dyrekcja planuje jeszcze mi dołożyć jedną rzecz bardzo absorbującą i niepłatną.
Koledzy równi stażem robią 1/5 sic! tego co ja. Wszyscy się oszczędzają i nieprzepracowują.

Czy ja jestem głupia? czy dać się dalej wykorzystywać? bo tak się zaczynam czuć, zaniedbuję własne dzieci.
Czy to standardowe zagranie dyrektorów, że nierownomiernie rozkładają obowiązki? Dla mnie to chore aby prawie wszystko przydzielać jednej osobie.
Jak to rozegrać ? chciałabym aby było sprawiedliwie. Ja się zaharowuję a niektórzy się obijają.
Jestem zła, że oni już wiedzą ile potrafię i na co mnie stać.
Co byście zrobili?
Ana

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: iluka » 2014-06-01, 09:25

ana221 pisze:Większość przedsięwzięć w szkole dyrektor przydziela mnie.
ana221 pisze:Co byście zrobili?
To zależy... czy to się przekłada na zwiększony dodatek motywacyjny, nagrody dyrektora, zastępstwa płatne, nadliczbówki....
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

ana221
Posty: 14
Rejestracja: 2012-03-27, 21:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: ana221 » 2014-06-01, 11:48

dodatek mam zwiększony o kilka zł miesięcznie. Na nagrody dyrektora się to nie przekłada, jednego roku dostają je nauczyciele A i B, następnego C i D itd. jest to niezależne od wykonanej pracy. Nie mam nadliczbówek. Zastępstwa płatne dostajemy po równo, każdy tyle samo godzin. Zastępstw koleżeńskich jest więcej.
Dyrekcji zależy na tym aby było sprawiedliwie.

Może mamy za bardziej zażyłe stosunki w pracy i nie potrafię powiedzieć nie.
Muszę jednak zrezygnować z przynajmniej jednego obowiązku bo nie wyrobię.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: Peonia » 2014-06-01, 12:09

ana221 pisze:Czy ja jestem głupia? czy dać się dalej wykorzystywać? bo tak się zaczynam czuć


Ja mam ten sam problem i podobne pytania sobie zadaję od roku. Z tą różnicą, że mnie obarcza opracowywaniem dokumentów szkolnych i organizacją ważnych dla szkoły imprez. Do "wszystkiego" jestem przewodniczącą, nawet różnych komisji, i to mnie meczy, głównie ta odpowiedzialność, aby wszystko poszło dobrze, a wiadomo inni członkowie zespołów nie specjalnie do pracy się przykładają, gdy wiedzą, że taka osoba jak ja, nadmiernie nadgorliwa i pracowita, czuwa nad wszystkim. W efekcie czasami wszystko robię sama, gdy widzę, że na przydzielony zespół nie mogę liczyć. Postanowiłam, że jak rozpocznie się nowy rok szkolny i znów dyrekcja mnie czymś obarczy, czymś nowym, to zacznę odmawiać. :D

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: iluka » 2014-06-01, 12:12

ana221 pisze:Dyrekcji zależy na tym aby było sprawiedliwie.
Hmmm... ale wychodzi na to, że właśnie tak nie jest sprawiedliwie. :( :(

Ale skoro dyrekcja ma pragnienie sprawiedliwości, a Ty z nią bardzie zażyłe stosunki, to szczerze o tym porozmawiaj. O problemie ogólnym, a nie o rezygnacji z jednego obowiązku.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: iluka » 2014-06-01, 12:21

Peonia pisze:Postanowiłam, że jak rozpocznie się nowy rok szkolny i znów dyrekcja mnie czymś obarczy, czymś nowym, to zacznę odmawiać. :D
Życzę powodzenia i silnej woli, jakich mnie brakuje.
Zauważyłyście może coś takiego?
A. - N., którzy nie podejmują żadnych inicjatyw, i którym się nie przydziela dodatkowych obowiązków
B. - N., którzy nie podejmują żadnych inicjatyw, i których odmowę przydziału dodatkowych zadań przyjmuje się ze zrozumieniem
C. - N., którzy podejmują sami inicjatywy, ale robią to, co sami chcą i więcej się im nie dokłada
D. - N., którzy nie dość, że podejmują sami inicjatywy, to jeszcze się im dowala wszystko, czego inni nie chcą i ich odmowa budzi zdziwienie połączone z oburzeniem, albo przynajmniej zdegustowaniem.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

ana221
Posty: 14
Rejestracja: 2012-03-27, 21:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: ana221 » 2014-06-01, 13:00

:lol2:
:rotfl: u nas każdy mówi, chętnie by się podjął ale niestety nie ma czasu. Muszę się wybrać na jakiś kurs z asertywności.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: iluka » 2014-06-01, 13:05

:roll:
Asertywność w dziesięciu krokach
http://biznestrend.pl/artykuly/560/Aser ... iu-krokach
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: iluka » 2014-06-01, 13:06

7) „Ja” w kontakcie z przełożonym

Nie tłum swoich emocji. Jeżeli jesteś niezadowolony, że twój przełożony po raz kolejny zleca ci dodatkową pracę, to zareaguj. Nie czekaj, aż skumulowane emocje będą na tyle silne, że nastąpi wybuch złości. Przygotuj się do rozmowy, zastanów się, co chcesz mu powiedzieć i w jakiej formie. Pamiętaj też, że w kontakcie z przełożonym komunikaty „Ja” przynoszą lepsze rezultaty niż komunikaty „Ty”
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

ana221
Posty: 14
Rejestracja: 2012-03-27, 21:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: ana221 » 2014-06-01, 14:31

muszę się przygotować na rozmowę, dobrze że mam sporo czasu na to. Niby znam zasady asertywności ale z wykonaniem jest gorzej.
Cieszę się, że dostałam tyle odpowiedzi. :)

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: iluka » 2014-06-01, 16:07

Zaglądaj i pisz. Nie Ty jedyna cierpisz z powodu P-N-A :D
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: koma » 2014-06-01, 16:20

Zawsze daje sie robotę temu, o kim wiadomo, że zrobi dobrze. i szybko.

U nas tez tak jest, niestety...

Należę do 4 zespołów, w 2 jestem koordynatorem.
Ostatnio potrzeba było wzmocnić jeden z zespołów zadaniowych - więc ja.
Gdy zaprotestowałam i wskazałam inną osobę, która nie ma nic do roboty, usłyszałam: Tylko sobie nie żartuj. ;D

A więc:
ja robię - ona znów nie, bo "nie umi".

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: malgala » 2014-06-01, 23:39

koma, a nie masz wrażenia, że ta, co "nie umi" jeszcze myśli, że przecież nic takiego nie robisz i uważa, że wszyscy jednakowo pracują?

ana221
Posty: 14
Rejestracja: 2012-03-27, 21:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: ana221 » 2014-06-02, 08:59

że ta, co "nie umi" jeszcze myśli, że przecież nic takiego nie robisz i uważa, że wszyscy jednakowo pracują?

dokladnie tak jest :lol2: , oj czuję że będę tu często zaglądać i oczywiście napiszę jak poszla rozmowa :)

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: mam za dużo obowiązków a inni mało co robią...

Postautor: iluka » 2014-06-21, 07:45

ana221, napisz, co u Ciebie...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Pogaduszki”

cron