Pierwsza praca jako nauczyciel a podpisanie umowy

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

pankracy1991
Posty: 9
Rejestracja: 2014-08-31, 10:46
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Pierwsza praca jako nauczyciel a podpisanie umowy

Postautor: pankracy1991 » 2014-08-31, 10:54

Witam

Jestem studentem wfu na poziomie magistra , wcześniej ukończyłem licencjat - specjalność nauczycielska. Ostatnio złożono mi propozycje pracy w szkole niepublicznej jako nauczyciel wfu ale jest to tylko kilka godzin w tygodniu (póki co mi pasuje, gdyż studiuję dziennie).

Dyrektor szkoły jeszcze nie wie jaką mi umowe zaproponować, przez telefon nie był zdecydowany czy bedzie to umowa zlecenie czy umowa o dzieło.Wyczytałem tylko że jako student do 26 lat w umowie zlecenie pracodawca nie odprowadza za mnie składek do ZUSu.

I tutaj rodzi się pytanie: która z tych umów będzie dla mnie korzystniejsza? I czy przy tak małej licznie godzin mozliwe jest żeby mi się ta praca liczyła do stażu czy nie? jak to jest?

Praca to zajęcia z pływania klas 0-3 szkoły podstawowej. Doświadczenia miałem tyle co na studiach, kilka zajec prowadzonych z dziećmi i ukończony kurs instruktora pływania. Początkow przerażała mnie myśl uczenia pływania "zerówkę" ae mialem juz zajecia z 1 klasą. Możecie podać mi jakieś wskazówki itp żebym się nie spalił już na pierwszych zajęciach?

Proszę o pomoc i pozdrawam

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pierwsza praca jako nauczyciel a podpisanie umowy

Postautor: vuem » 2014-08-31, 13:02

Tak na mój gust, to z powodów formalnych istnieje tylko jedna możliwość, mianowicie umowa zlecenia. Poczytaj o obu umowach.

pankracy1991
Posty: 9
Rejestracja: 2014-08-31, 10:46
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pierwsza praca jako nauczyciel a podpisanie umowy

Postautor: pankracy1991 » 2014-08-31, 13:09

Czytąłem bardzo dużo o umowie zlecenie i umowie o dzieło. Ze względu że jestem studentem obie umowy praktycznie są takie same w kwestii ZUS (zlecenie obowiazkowe ale jako student nie oplacaja, umowa o dzielo zwolniona z ZUS)...reszta to juz typowo techniczne sprawy że o dzieło to wytwory końcowe itp...Tylko tak mi dyrektor zaproponował ( nie był pewien co wybrać) i teraz musimy dojść do jakiegoś porozumienia. Jestem studentem i póki co liczy się to abym na rękę miał więcej piniędzy dlatego chce wiedziec która jest bardziej korzystna... a co ze stażem? wliczałoby się te kilka godzin w tygodniu czy nie? staż nauczyciela to 9 miesięcy o ile dobrze pamiętam czy coś sie zmienilo ?

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsza praca jako nauczyciel a podpisanie umowy

Postautor: sharkinator » 2014-08-31, 13:40

Żeby rozpocząć staż musisz mieć przynajmniej 9 godzin w tygodniu.

pankracy1991
Posty: 9
Rejestracja: 2014-08-31, 10:46
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pierwsza praca jako nauczyciel a podpisanie umowy

Postautor: pankracy1991 » 2014-08-31, 14:08

Czyli pół etatu więc mi brakuje bo mam 6 godzin. Umowa zlecenie ale orientujecie się na jakiej zasadzie jest to płacone? stawki za godzine lekcyjną jak nauczycielowi czy instruktorowi bo nie wiem czego się spodziewać ?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pierwsza praca jako nauczyciel a podpisanie umowy

Postautor: vuem » 2014-09-01, 07:32

pankracy1991 pisze:reszta to juz typowo techniczne sprawy że o dzieło to wytwory końcowe itp...


Ale kluczowe. Nie będziesz "tworzył dzieła", a wykonywał określoną pracę, wg gotowego programu, na ustalonych przez zleceniodawcę zasadach, w określonym miejscu i czasie itd.

pankracy1991 pisze:Umowa zlecenie ale orientujecie się na jakiej zasadzie jest to płacone?


(Stawka brutto - 20% kosztów uzyskania przychodu) - 18% podatku = kwota "na rękę".
Wypłacane zgodnie z umową do określonego dnia następnego miesiąca.

Co do wysokości stawki, to nie ma rozróżnienia, czy jesteś zwany nauczycielem, czy instruktorem, to kwestia umowy między Tobą a dyrektorem.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwsza praca jako nauczyciel a podpisanie umowy

Postautor: haLayla » 2014-09-01, 12:27

vuem pisze:
pankracy1991 pisze:reszta to juz typowo techniczne sprawy że o dzieło to wytwory końcowe itp...


Ale kluczowe. Nie będziesz "tworzył dzieła", a wykonywał określoną pracę, wg gotowego programu, na ustalonych przez zleceniodawcę zasadach, w określonym miejscu i czasie itd.


To już jest umowa o pracę. Chociaż ja się spotkałem z taką umową o dzieło, że szpital zamówił dzieło polegające na... skoszeniu trawnika. Późniejsze koszenia z kolei to były... poprawki dzieła :mrgreen:
<3

pankracy1991
Posty: 9
Rejestracja: 2014-08-31, 10:46
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pierwsza praca jako nauczyciel a podpisanie umowy

Postautor: pankracy1991 » 2014-09-23, 13:31

Hej. Pospisałem umowe zlecenie i tam widnieje kwota 33 zł brutto za godzinę lekcyjna. czyli netto powinna być mniejsza ale jak to się ma (umowa zlecenie) do tego ze jestem studentem a wyczytałem że skoro jestem studentem zatrudnionym na umowe zlecenie to pracodawca nie musi za mnie odprowadzac skladek do zus. Więc moje pytanie brzmi - czy skoro zus ma nie byc oplacacy z tego co wyczytalem w neci to 33 dostane tez na reke czy jak? jak to moge sprawdzic obliczyć?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pierwsza praca jako nauczyciel a podpisanie umowy

Postautor: Yoka » 2014-09-23, 14:07

nie, od 33zł brutto odejmą Ci podatek

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwsza praca jako nauczyciel a podpisanie umowy

Postautor: haLayla » 2014-09-23, 16:03

Dostaniesz na rękę 27,98 za godzinę.
<3

pankracy1991
Posty: 9
Rejestracja: 2014-08-31, 10:46
Kto: student
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pierwsza praca jako nauczyciel a podpisanie umowy

Postautor: pankracy1991 » 2014-09-23, 17:44

Tak podejrzewałem że gdzieś koło 28 zł, na necie są różne przeliczniki ale to róznie wychodzi. Ktoś może podać wzór jak się oblicza tą kwotę? oraz co konkretnie jest pobierane z tych 33 zł?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwsza praca jako nauczyciel a podpisanie umowy

Postautor: haLayla » 2014-09-23, 19:16

Musisz odliczyć 18% podatku od podstawy, którą stanowi 80% wynagrodzenia. Ten drugi odsetek wynika z tego, że przy umowie zlecenia przysługuje ci 20% kosztów własnych. Więc, aby obliczyć stawkę netto, musisz przemnożyć brutto przez 0,856.

Przy czym poprzednim razem źle ci wyliczyłem stawkę, bo przyjąłem podatek liniowy (19%) zamiast PIT, więc powinno być 28,25 zł, a nie 27,98 zł.

Wynika to z wzoru netto = brutto x (1-(0,18*0,8)) = brutto x 0,856
<3


Wróć do „Pogaduszki”

cron