histeria

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: histeria

Postautor: haLayla » 2015-10-31, 22:46

ann pisze:
haLayla pisze:Tutaj przewagą szkoły podstawowej w starym systemie jest większa integracja uczni oraz lepsza ich znajomość przez nauczycieli, bo w końcu mieli 8 lat, żeby ich poznać.

W dużej, miejskiej szkole? Przy pięciu-sześciu (a czasami i więcej) klasach w roczniku? Gdzie tam...


Ja chodziłem do małej podstawówki. Na sześć roczników nie uzbierało się nawet 200 uczni :D Potem trafiłem do gimnazjum, w którym na trzy roczniki było ze dwa razy tyle uczni. Przeżyłem wtedy lekki szok.

ann pisze:
haLayla pisze: Z drugiej średnio widzi mi się sześciolatek i piętnastolatek w jednej szkole, a tak by pewnie wyglądał powrót do starego systemu.

Siedmiolatek ;)


A to ja już nie nadążam. Ostatnio coś było o sześciolatkach. Ale ok, przyjmuję wersję z siedmiolatkiem. To i tak dość duży rozziew.

ann pisze:
haLayla pisze:Mam wrażenie, że ta reforma, jak i poprzednia (wprowadzająca gimnazja), nie zostały specjalnie przemyślane i przedyskutowane. Taka zmiana dla zmiany.

W czasie wprowadzania gimnazjów byłam gdzieś na przełomie podstawówki i liceum, ale mam wrażenie, że tamta reforma nie była taka na hura. Samo to, że doskonale wiedzieliśmy, które klasy idą systemem 8-klasowym, a które będą już uczęszczać do gimnazjum. Ale tu akurat pamięć ówczesnej uczennicy wychodzi, więc mogę się mylić :D


To chyba dlatego. Ja z tego pokolenia, które zaczynało ośmiolatkę i skończyło sześciolatkę. Pamiętam dość wyraźnie te kombinacje pod tytułem wycofanie chemii i fizyki ze szkoły oraz połączenie biologii z geografią w przyrodę. Co zresztą było o tyle zabawne, że i tak nauczycielki od geografii i biologii podzieliły się materiałem i realizowały podręcznik do przyrody na oddzielnych lekcjach jednego i drugiego, czasami marudząc, że ta druga czegoś nie zrobiła.

Było z tym bardzo dużo zamieszania zwłaszcza, że nagle ci, którzy mieli iść do 1szej klasy liceum poszli do 3ciej gimnazjum itd. W dodatku w mojej okolicy był problem z utworzeniem gimnazjum i w konsekwencji czego ci, którzy mieli iść do gimnazjum mającego powstać zamiast jednej ze szkół podstawowych poszli do gimnazjum w innym miejscu, a zaczęto wygaszać szkołę podstawową. Ostatecznie stanęło na tym, że uruchomiono pierwszą klasę gimnazjum wtedy, gdy w mojej szkole podstawowej zaczęły się przymiarki by stworzyć zespół szkół. W tym czasie zdążyli wygasić połowę podstawówki w tej drugiej szkole :D Przykład co prawda jednostkowy, ale ukazuje, że bałagan organizacyjny jednak był.
<3

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: histeria

Postautor: sharkinator » 2015-10-31, 23:26

Fizyka i chemia nie zostały wcale wycofane z podstawówek, bo są w ramach przyrody. Kiedyś biologia i geografia były od 4 klasy, fizyka od 6, a chemia od 7 i te ilościowe proporcje są zachowane w przyrodzie, stąd najwięcej jest geografii i biologii.

Nie wiem czego uczniowie, którzy w SP realizują przyrodę mieliby się uczyć w klasach 7-8. Nadal przyrody czy już biologii, chemii, fizyki i geografii? A może już nie będzie przyrody? Jakoś nie trzyma się to kupy, samo napisanie podstawy programowej dla wszystkich 12 roczników to kilka(naście) miesięcy pracy. Co z siatką godzin? Co z podręcznikami? Wszystkie będą do wyrzucenia przecież, te darmowe również, czyli kolejne miliony złotych w błoto. Tak być nie może. A w to, że etatów przybędzie to nie wierzę. Zyskaliby wczesnoszkolni bo będzie 4 klasy no i szkoły średnie. Natomiast nauczyciele klas 5-8 stracą, bo o pracę rywalizować będą obecni nauczyciele 4-6 i gimnazjum.

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: histeria

Postautor: Melizabeth » 2015-11-01, 02:42

sharkinator pisze: Zyskaliby wczesnoszkolni bo będzie 4 klasy no i szkoły średnie. Natomiast nauczyciele klas 5-8 stracą, bo o pracę rywalizować będą obecni nauczyciele 4-6 i gimnazjum.


Ale dlaczego? W starym systemie było 3+5, nie wierzę, żeby teraz chcieli się bawić w nauczanie wczesnoszkolne przez 4 lata.

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: histeria

Postautor: dushka » 2015-11-01, 09:03

Ale taki mają plan i uważam, że całkiem dobry to plan.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: histeria

Postautor: haLayla » 2015-11-01, 09:43

sharkinator pisze:Fizyka i chemia nie zostały wcale wycofane z podstawówek, bo są w ramach przyrody. Kiedyś biologia i geografia były od 4 klasy, fizyka od 6, a chemia od 7 i te ilościowe proporcje są zachowane w przyrodzie, stąd najwięcej jest geografii i biologii.


No to chemii nie ma już w szkole podstawowej. Notabene ja uważam, że źle się stało, że tworząc potworka "przyroda" przy okazji ograniczono liczbę godzin geografii, biologii i fizyki. Ale najwidoczniej naukowy opis powstawania świata jest mniej istotny niż ten biblijny ;)
<3

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: histeria

Postautor: ann » 2015-11-01, 10:12

haLayla pisze:Ja chodziłem do małej podstawówki. Na sześć roczników nie uzbierało się nawet 200 uczni :D

Uczni?
Tu, gdzie pracuję, na sześć roczników jest obecnie ok. 100 dzieciaków.
haLayla pisze:
ann pisze:Siedmiolatek ;)
A to ja już nie nadążam. Ostatnio coś było o sześciolatkach. Ale ok, przyjmuję wersję z siedmiolatkiem. To i tak dość duży rozziew.

W czasie kampanii obiecywali cofnąć tę reformę i przywrócić obowiązek szkolny od 7. roku życia.
Ale, jeśli chodzi o rozpiętość wiekową, kiedyś tak było przecież - i wtedy nikt nie wymyślał nawet osobnych korytarzy dla I-III :D
haLayla pisze:To chyba dlatego. Ja z tego pokolenia, które zaczynało ośmiolatkę i skończyło sześciolatkę.

A nie było tak (serio, nie pamiętam), że idąc do IV klasy wiedzieliście już, że podstawówka ma jednak VI klas? :)
haLayla pisze:No to chemii nie ma już w szkole podstawowej.

Jak to nie? Może niewiele jest jej na przyrodzie, ale coś jednak zostało.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: histeria

Postautor: sharkinator » 2015-11-01, 11:27

HaLayla przejrzyj podstawę programową przyrody. Bazuj więcej na faktach, a nie na swoich przekonaniach, które zresztą lubisz tu narzucać. :twisted:

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: histeria

Postautor: haLayla » 2015-11-01, 17:21

ann pisze:
haLayla pisze:Ja chodziłem do małej podstawówki. Na sześć roczników nie uzbierało się nawet 200 uczni :D

Uczni?
Tu, gdzie pracuję, na sześć roczników jest obecnie ok. 100 dzieciaków.


Czyli całkiem podobnie :D

ann pisze:
haLayla pisze:
ann pisze:Siedmiolatek ;)
A to ja już nie nadążam. Ostatnio coś było o sześciolatkach. Ale ok, przyjmuję wersję z siedmiolatkiem. To i tak dość duży rozziew.

W czasie kampanii obiecywali cofnąć tę reformę i przywrócić obowiązek szkolny od 7. roku życia.


Ale jeszcze nie cofnęli. Tylko powiedz mi teraz, czy oni już wersję z sześciolatkami przyjęli? Bo pamiętam, że miało być tak, że część sześciolatków poszła z siedmiolatkami, a potem część siedmiolatków (czyli sześciolatki z zeszłego roku) miała iść z sześciolatkami. Tylko nie wiem, czy oni to już zrobili, czy jeszcze są w trakcie.

ann pisze:Ale, jeśli chodzi o rozpiętość wiekową, kiedyś tak było przecież - i wtedy nikt nie wymyślał nawet osobnych korytarzy dla I-III :D


Jak byłem w piątej (albo szóstej?) klasie szkoły podstawowej to klasy 1-3 przeniesiono na drugie piętro, a my wszystkie lekcje mieliśmy na pierwszym.

ann pisze:
haLayla pisze:To chyba dlatego. Ja z tego pokolenia, które zaczynało ośmiolatkę i skończyło sześciolatkę.

A nie było tak (serio, nie pamiętam), że idąc do IV klasy wiedzieliście już, że podstawówka ma jednak VI klas? :)


Możliwe. Ale idąc do klasy pierwszej nie wiedzieliśmy jeszcze, że skończymy szkołę sześcioletnią.

A spojrzałem teraz do źródeł, i nowy system wprowadzono z 1 września 1999 roku. A zatem w mocy pozostaje to co napisałem. Poszedłem 1 września 1997 roku do ośmiolatki, a skończyłem 27 czerwca 2003 sześciolatkę :mrgreen:

sharkinator pisze:HaLayla przejrzyj podstawę programową przyrody. Bazuj więcej na faktach, a nie na swoich przekonaniach, które zresztą lubisz tu narzucać. :twisted:


Oparłem się na tym, co napisałeś. Więc, jeżeli wprowadziłeś mnie w błąd, to nie możesz mieć do mnie pretensji :ble:
<3

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: histeria

Postautor: ann » 2015-11-01, 18:14

haLayla pisze:
ann pisze:
haLayla pisze:A to ja już nie nadążam. Ostatnio coś było o sześciolatkach. Ale ok, przyjmuję wersję z siedmiolatkiem. To i tak dość duży rozziew.
W czasie kampanii obiecywali cofnąć tę reformę i przywrócić obowiązek szkolny od 7. roku życia.
Ale jeszcze nie cofnęli. Tylko powiedz mi teraz, czy oni już wersję z sześciolatkami przyjęli? Bo pamiętam, że miało być tak, że część sześciolatków poszła z siedmiolatkami, a potem część siedmiolatków (czyli sześciolatki z zeszłego roku) miała iść z sześciolatkami. Tylko nie wiem, czy oni to już zrobili, czy jeszcze są w trakcie.

W tej chwili w II klasie jest rocznik 2007 i połowa rocznika 2008, w I - druga połowa 2008 i 2009 (czyli część siedmiolatków i sześciolatki); jeśli dobrze zrozumiałam pytanie
Czyli we wrześniu 2016r. powinny iść już same 6-latki (rocznik 2010), tyle tylko, że to ma zostać cofnięte - czyli do I klasy trafiłyby teraz tylko "odroczone" 7-latki i garstka 6-latków, których rodzice wyraziliby taką chęć.
haLayla pisze:Możliwe. Ale idąc do klasy pierwszej nie wiedzieliśmy jeszcze, że skończymy szkołę sześcioletnią

A spojrzałem teraz do źródeł, i nowy system wprowadzono z 1 września 1999 roku. A zatem w mocy pozostaje to co napisałem. Poszedłem 1 września 1997 roku do ośmiolatki, a skończyłem 27 czerwca 2003 sześciolatkę :mrgreen:

Do I tak, ale II etap zaczynałeś jednak już jako uczeń sześciolatki (a więc i z dostosowaną podstawą programową :P ), czego nie można powiedzieć o obenych IV- i V-klasistach ;)
U mnie V-klasiści już są rozczarowani, bo bardzo chcieli iść do gimnazjum (nie, żeby nie lubili podstawówki :D )
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: histeria

Postautor: Melizabeth » 2015-11-01, 19:52

Rzeczywiście, w Wiadomościach podali, że będzie system 4x4. Nie rozumiem, po co. Czemu nie wrócić do sprawdzonego systemu? Dla mnie oznacza to skrócenie normalnej podstawy programowej o rok.

Co do histerii, to 3 gimnazjum się poskarżyła, że 2 gimnazjum skończy razem z nimi i pójdzie do liceum, więc oni będą poszkodowani :)

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: histeria

Postautor: oramge » 2015-11-26, 19:38

Gdy wprowadzono godziny karciane, jak Polska długa i szeroka, rozbrzmiewał płacz pokrzywdzonych nauczycieli, że muszą pracować za darmo. Wcześniej za wszelkie kółka i zdw płacił OP. Na tym forum można znaleźć potwierdzające wypowiedzi w w/w temacie.
Ze zdziwienia przecierałam oczy i uszy gdy usłyszałam lament tych samych nauczycieli na wiadomość o tym, że nowa minister zapowiedziała likwidację karcianych.

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/edukac ... 6-r/6ketez

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: histeria

Postautor: qjaf » 2015-11-26, 22:40

Czyzby Zalewska jako jedna z nielicznych stala po stronie nauczycieli? Co sie dzieje? :devil:


Wróć do „Pogaduszki”