"Dobra zmiana"

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: marek474 » 2016-11-08, 21:45

W zeszłym tygodniu słyszałem wypowiedź posłanki PIS, by nauczyciele się nie martwili, że jeszcze nie ma gotowych podstaw programowych, przecież oni uczą z podręczników, a nie z podstaw. Mniej więcej taka była wypowiedź pani poseł. Taki komentarz świadczy sam za siebie o tych co tworzą reformę i o jej skutkach. Dzisiaj nie widzę szans, by się dało to jeszcze zatrzymać. Po prostu nic się nie chce.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: linczerka » 2016-11-08, 22:00

Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: oramge » 2016-11-09, 14:39

Łosoś pisze:[Uważam, że po pierwsze należałoby podnieść poprzeczkę na studia pedagogiczne (teraz- sorry- każdy matoł może studiować kierunek nauczycielski i tłumy na te kierunki walą, bo jest łatwo), po drugie sprawdzać kandydatów jakimiś testami psychologicznymi (albo w jakiś inny mądrzejszy sposób), bo zaiste nie każdy się do tak ciężkiej pracy nadaje!
.

Łosoś, czy Ty przeszłaś testy psychologiczne???

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: oramge » 2016-11-09, 14:41

marek474 pisze:W zeszłym tygodniu słyszałem wypowiedź posłanki PIS, by nauczyciele się nie martwili, że jeszcze nie ma gotowych podstaw programowych, przecież oni uczą z podręczników, a nie z podstaw. Mniej więcej taka była wypowiedź pani poseł. Taki komentarz świadczy sam za siebie o tych co tworzą reformę i o jej skutkach. Dzisiaj nie widzę szans, by się dało to jeszcze zatrzymać. Po prostu nic się nie chce.


Rozumiem marek 474 że Ty masz przed sobą na biurku podstawy programowe, a nie podręcznik. I jak Ci idzie nauczanie matematyki???

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: marek474 » 2016-11-09, 15:05

Ty serio tak? Czy udajesz? Nie widzisz patologii w tej sytuacji? Wyjaśnię Ci, najpierw podstawa, potem program i podręcznik. Bez tego jak ma być lepiej? Zmienimy nazwę szkoły i poziom nauczania wzrośnie? Możesz startować na eksperta MEN, nadał byś się. Pozdrawiam!

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: koma » 2016-11-09, 15:28

Oramge, chyba przesadziłaś... ;)

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: oramge » 2016-11-09, 15:59

koma pisze:Oramge, chyba przesadziłaś... ;)

W którym momencie? Oświeć mnie proszę.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Łosoś » 2016-11-09, 19:50

Łosoś, czy Ty przeszłaś testy psychologiczne???

Nie, przecież takowych nie ma. Chciałam jedynie zauważyć, że do naszego zawodu trafia mnóstwo niekompetentnych osób, takich, które nigdy nie powinny znaleźć się w szkole! Nie wiem, czy akurat testy to dobry pomysł, jednak jakaś weryfikacja by się przydała.
Czy ja bym przeszła takie testy? Nie wiem. Może nie? A może na dobre by mi to wyszło i robiłabym w życiu coś innego, coś, co dawałoby mi większą satysfakcję? Kto wie.
Ostatnio zmieniony 2017-11-18, 13:40 przez Łosoś, łącznie zmieniany 1 raz.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: fragola » 2016-11-11, 10:33

oramge pisze:
marek474 pisze:W zeszłym tygodniu słyszałem wypowiedź posłanki PIS, by nauczyciele się nie martwili, że jeszcze nie ma gotowych podstaw programowych, przecież oni uczą z podręczników, a nie z podstaw. Mniej więcej taka była wypowiedź pani poseł. Taki komentarz świadczy sam za siebie o tych co tworzą reformę i o jej skutkach. Dzisiaj nie widzę szans, by się dało to jeszcze zatrzymać. Po prostu nic się nie chce.


Rozumiem marek 474 że Ty masz przed sobą na biurku podstawy programowe, a nie podręcznik. I jak Ci idzie nauczanie matematyki???


Co prawda pytanie nie do mnie, ale jestem zatrwożona mentalnością i poziomem osoby wpisującej. Przez kilka lat uczyłam jednego przedmiotu bez podręcznika, bazując tylko na podstawie programowej. Teraz w klasie maturalnej uczę przedmiotu uzupełniającego również bez podręcznika. U nas większość nauczycieli przedmiotów zawodowych korzysta tylko z materiałów własnych, a nie z podręczników.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: fragola » 2016-11-11, 10:38

oramge pisze:
Łosoś pisze:[Uważam, że po pierwsze należałoby podnieść poprzeczkę na studia pedagogiczne (teraz- sorry- każdy matoł może studiować kierunek nauczycielski i tłumy na te kierunki walą, bo jest łatwo), po drugie sprawdzać kandydatów jakimiś testami psychologicznymi (albo w jakiś inny mądrzejszy sposób), bo zaiste nie każdy się do tak ciężkiej pracy nadaje!
.

Łosoś, czy Ty przeszłaś testy psychologiczne???


Pytanie nie do mnie, ale to, co pisze Łosoś to prawda. Nadal w polskim szkolnictwie jest selekcja negatywna.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: oramge » 2016-11-11, 17:09

Dzięki temu, że mam za sobą prawie trzydzieści lat pracy, takie wpisy j/w tj. trwożenie się moją mentalnością i poziomem nie robią na mnie żadnego wrażenia. Z politowaniem kiwam głową jak niektórzy/niektóre z Was czują się predestynowani do przeprowadzenia selekcji, choć sami tej selekcji nie przechodzili - znaczy się, że są namaszczeni!

Dzięki za przypomnienie mi czym jest podstawa programowa, czym program, plan i podręcznik, ale to nie było konieczne. "Wartościowy" nauczyciel, który nie ma przed sobą ucznia - gotów jest przeszkolić innego nauczyciela, choćby na forum.

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: fragola » 2016-11-11, 18:31

oramge pisze:Dzięki temu, że mam za sobą prawie trzydzieści lat pracy, takie wpisy j/w tj. trwożenie się moją mentalnością i poziomem nie robią na mnie żadnego wrażenia. Z politowaniem kiwam głową jak niektórzy/niektóre z Was czują się predestynowani do przeprowadzenia selekcji, choć sami tej selekcji nie przechodzili - znaczy się, że są namaszczeni!

Dzięki za przypomnienie mi czym jest podstawa programowa, czym program, plan i podręcznik, ale to nie było konieczne. "Wartościowy" nauczyciel, który nie ma przed sobą ucznia - gotów jest przeszkolić innego nauczyciela, choćby na forum.


Nie będę się licytować na lata pracy, ale współczuję rutyny i konformizmu. To wydaje mi się największą bolączką polskich nauczycieli.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: oramge » 2016-11-11, 19:03

A ja nie będę sprawdzać czy rozumiesz stosowane przez siebie słownictwo, i na podstawie jakich przesłanek wywodzisz tezę o rutynie i konformizmie? Ucznia też tak szybko oceniasz, bez zastanowienia? Aha, spojrzysz i wiesz co on/ona myśli, i z pewnością jako ten lepszy, wartościowszy nauczyciel, nigdy się nie mylisz. Gratuluję.

Nb. komu współczujesz?

fragola
Posty: 396
Rejestracja: 2013-08-31, 13:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: fragola » 2016-11-11, 19:07

oramge pisze:A ja nie będę sprawdzać czy rozumiesz stosowane przez siebie słownictwo, i na podstawie jakich przesłanek wywodzisz tezę o rutynie i konformizmie? Ucznia też tak szybko oceniasz, bez zastanowienia? Aha, spojrzysz i wiesz co on/ona myśli, i z pewnością jako ten lepszy, wartościowszy nauczyciel, nigdy się nie mylisz. Gratuluję.

Nb. komu współczujesz?


Tobie oczywiście wolno oceniać innych, ale Ciebie już nie. Rutyny i konformizmu współczuję np. nauczycielom- niewolnikom podręczników, bez których nie poradzą sobie na lekcjach.

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: oramge » 2016-11-11, 19:32

Aby nasza rozmowa nie była zwykłą przepychanką wskaż proszę, w którym miejscu Cię oceniłam, i w którym miejscu napisałam, że bez podręcznika nie da się uczyć?


Wróć do „Pogaduszki”