"Dobra zmiana"

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: malgala » 2017-01-10, 23:31

Jestem w tej dobrej sytuacji, że jak zabraknie dla mnie godzin, to mogę odejść na emeryturę.
Jesteśmy zespołem szkół.
Uczę i w szkole podstawowej i w gimnazjum i w tworzeniu tego naszego gimnazjum uczestniczyłam od samego początku. Nie byłam zachwycona, gdy je powołano, ale tamta reforma była przygotowywana przez kilka lat. Szkoły otrzymały wcześniej książeczki z nową podstawą programową. Było dużo czasu na zapoznanie się z nią, na przeanalizowanie, na przygotowanie się do zmiany, a i tak wydawnictwa nie zdążyły z wydrukowaniem podręczników.
Wiele wysiłku kosztowało nas wdrożenie tej reformy. Wiele pracy włożyliśmy. Przeżyliśmy zmianę sposobu myślenia uczniów i ich stosunku do nauki.
Dotychczas problemy z uczniami, wynikające z wkraczania przez nich w trudny okres rozwojowy, zaczynały się pod koniec klasy szóstej i kończyły pod koniec siódmej za sprawą konieczności przedstawienia świadectwa z klasy siódmej w wybranej przez nich szkole. W klasie ósmej bardziej przykładali się do nauki, bo i oceny z półrocza, i świadectwo końcowe się liczyło, i potem konieczność zdawania egzaminu wstępnego w nowej szkole.
Po wprowadzeniu gimnazjów liczyły się już tylko wyniki egzaminu gimnazjalnego i oceny na świadectwie ukończenia szkoły. Szkoły ponadgimnazjalne obniżyły poprzeczkę i uczniowie szybko się zorientowali, że bez większego wysiłku do szkoły się dostaną. Motywowanie uczniów do nauki w takich warunkach nie było sprawą prostą, a i okres młodzieńczego buntu i uporu też automatycznie się u ich wydłużył.
Potrzeba było kilku lat wysiłku ze strony nauczycieli gimnazjalnych, aby szkoły te stały się miejscem wspierania ucznia w jego rozwoju, rozbudzania różnorodnych zainteresowań, właściwego wykorzystania młodzieńczej energii.
Dziś jest mi zwyczajnie przykro, że wysiłek nauczycieli, uczniów i rodziców jest niezauważony i niedoceniony. Nawet więcej, traktowany jest jako zło i przyjmuje się, że wszystkie te działania niczego dobrego nie wniosły.
Jedyny cel, jaki przyświeca tej reformie, to cel polityczny.
Skutki odbiją się negatywnie na wielu rocznikach uczniów.
Myślę, że każdy, któremu nie jest obojętny stan polskiej edukacji, nie powinien pozostać obojętny.
Zdawałam sobie sprawę, że moich uwag na temat nowej podstawy programowej nikt nie przeczyta, a i tak wysłałam je do MEN.
Zdawałam sobie sprawę, że narażam się zwolennikom dobrej zmiany, ale i tak swojego zdania na temat planowanej reformy nigdy nie ukrywałam.
I teraz też, jeżeli dojdzie do strajku, również wezmę w nim udział.
Nie potrafię pozostać bierna, skoro się z czymś nie zgadzam.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: koma » 2017-01-10, 23:38

gjaf...
Związek walczył od początku!
Skoro nie wiesz, to jak możesz krytykować innych?
Właczyłes się?
Byłeś w Warszawie na pikiecie? na manifestacji?
Byłeś z innymi nauczycielami w sejmie i podjąłes próbę konsultacji?
Tak łatwo powiedzieć - "nic nie robili"...

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: qjaf » 2017-01-10, 23:44

To dlaczego wczesniej nie ogloszono strajku generalnego? Czy ktos naiwnie wierzyl, ze Zalewska sie z tego wycofa? Chodzi o kwestie proceduralne? Organizacyjne? Czy po prostu zlym zwyczajem byloby strajkowanie przed stosownymi decyzjami rzadzacych?

Mam prawo pytac niezaleznie od stanowiska wobec reformy i pogladow politycznych. Czy obecnosc na danej manifestacji tylko uprawnia mnie do oceny czyichs dzialan? Przeciez to kompletny absurd. Jak skrytykuje pilota samolotu, ze nie odlecial na czas to tez mi ktos powie "nie odzywaj sie, bo latac nie umiesz"? :oops:
Ostatnio zmieniony 2017-01-10, 23:56 przez qjaf, łącznie zmieniany 2 razy.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: koma » 2017-01-10, 23:53

Brawo, malgala, moje odczucia są takie same.

Dziwi mnie jeszcze jedno: w kontekście reformy mówi sie tylko o gimnazjalistach.
Nikt nie zwrócił uwagi, że teraz w jednym budynku, na tych samych korytarzach i w tych samych łazienkach będą przebywać dzieciaki klas młodszych z młodzieżą dorastającą. Jakoś pozamykali usta ci święci "ratownicy maluchów", którzy jeszcze niedawno wojowali z sześciolatkami w szkole. Teraz tacy Elbanowscy pochowali się gdzieś i już ich "ratowanie" nie obchodzi.
Dostali swoje 8 mln i "badają rynek" w temacie reformy.
Czytaliście gdzieś, jakie z tego "badania" wyciągnęli wnioski??
;)
Kiedy na stronie związanej z "Ratujmy maluchy" w sposób merytoryczny wyjasniłam swoje zdanie na temat reformy, zostałam obrażona i zbanowana.
Tak działają konsultanci ministerstwa... ;)

Ja już, na szczęście, nie pracuję i ta cała "dobra zmiana" w edukacji nie powinna mnie zajmować. Jednak, podobnie jak malgala, przezywam to i odczuwam rozżalenie, że jakaś klika z powodów politycznych niszczy to, nad czym pracowaliśmy.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: koma » 2017-01-11, 00:01

gjaf...
Wielu wierzyło, że Duda reformy nie podpisze! Jest to działanie tak głupie, tak niepotrzebne, że po prostu trudno było uwierzyć.

Jeszcze niedawno w jakiejś dyskusji wypowiedziała się nauczycielka, która uważa reformę za świetny pomysł, bo przecież...zlikwidowali karcianki i wszelkie papiery.
Inna osoba chwali reformę za 5 tys. nowych miejsc pracy.
Jeszcze ktoś chwali lektury w podstawie, bo przeciez ona, gdy chodziła (ze 40 lat temu!!) do podstawówki, to bardzo polubiła Janka Muzykanta i Katarynkę.
To sa fakty!
Taką mamy świadomość i chęć do poznania tego, co wokół się dzieje.

Z kim ten strajk ZNP miał zorganizować?
Gdzie była nauczycielska Solidarność???
Ludzie nie ufali jednemu związkowi, podczas gdy drugi popiera PiS i nie krytykuje reformy.

Dopiero teraz się budzą...

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Łosoś » 2017-01-11, 07:28

Próbowałam. Rozmawiałam, zadawałam pytania. Nauczyciele z mojego środowiska pukali się w czoło, mówili "niemożliwe", "daj spokój". Śmiali się ze mnie. "Uspokój się, świata nie naprawisz, co niby chcesz zrobić?". "Jakoś to będzie"- mówili. I żyli sobie spokojnie dalej.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: linczerka » 2017-01-12, 19:29

Ciekawa postać nowej dyrektorki ORE.
http://www.glos.pl/node/17830
Będzie nowe spojrzenie na rozwój edukacji.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

marcin_open
Posty: 11
Rejestracja: 2011-12-12, 10:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: marcin_open » 2017-01-13, 12:23

Zmiany w oświacie są ciągle i ciągle zminiają się na gorsze. Jestem nauczycielem niemieckiego w gimnazjum gdzie uczą się 3 klasy po 3 roczniki a wg dobrej zmiany od 2017 niemiecki 2 godziny w 7 i 8 klasie czyli gdzie te naciski na języki bo nie widzę?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: haLayla » 2017-01-13, 12:27

Barbara Rudzińska-Mękal została rzucona na odcinek edukacji z wodociągów i kanalizacji.


Prawdziwa kobieta renesansu.
<3

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: malgala » 2017-01-13, 15:35

Edukacja w kanał wpuszczona.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Łosoś » 2017-01-13, 19:33

Edukacja w kanał wpuszczona.

:jupi: :rotfl:

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: linczerka » 2017-01-25, 16:41

Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: oramge » 2017-01-25, 18:06

Z komentarzy z powyższego linku wynika, że część honorowych i nieprzekupnych nauczycieli podwyżki nie przyjmie. :*

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Łosoś » 2017-01-25, 20:02

No jeśli to ma być podwyżka rzędu 30 zł netto dla dyplomowanych, 20 dla mianowanych i 10 dla kontraktowych... :roll:

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: oramge » 2017-01-25, 20:18

Wiesz czy prorokujesz? Wcześniej tak właśnie było, a jak będzie???
Gdybyś jednak zrezygnowała z tej podwyżki to wskażę Ci numer konta.


Wróć do „Pogaduszki”