"Dobra zmiana"

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

"Dobra zmiana"

Postautor: linczerka » 2016-06-27, 14:14

Do końca nie wierzyłam w likwidację gimnazjów.
http://www.rmf24.pl/fakty/news-koniec-g ... Id,2225870
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: qjaf » 2016-06-27, 14:52

Pytanie zasadnicze co z nauczycielami z gimnazjum? :P PiS szedl z haslem likwidacji, wiec likwiduja, ale jak to w praktyce bedzie wygladac...

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: sharkinator » 2016-06-27, 15:57

Super, dopiero co dostałem umowę na czas nieokreślony w gimnazjum. Długo się jednak nie nacieszę.

Zastanawia mnie to siedział na publiczności, że Zalewska dostała owacje na stojąco. Chyba nie byli to nauczyciele, chyba że liceów...

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: sharkinator » 2016-06-27, 16:04

Tak naprawdę to nie wiadomo nic!

Klasa VII ma w roku szkolnym 2017/18 funkcjonować jako część SP czy wygaszanego już gimnazjum? Zalewska przedstawiła, że OP będzie decydował, w którym budynku będzie uczył się ten rocznik.

No i najważniejsza dla mnie rzecz. Jak ma wyglądać siatka godzin w tej szkole powszechnej? Czy nadal będzie przyroda? Czy wracamy do nauczania biologii, geografii etc. W jakim wymiarze? Ma być więcej historii. Kosztem czego?

Jutro mamy radę plenarną w szkole. Będzie gorąco...

Chien
Posty: 60
Rejestracja: 2015-10-28, 00:40
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Chien » 2016-06-27, 16:21

Ja z kolei właśnie dostałem pracę w zespole szkół gim+ liceum, ale to gim jak widać chyba niw na długo.
Klasa VII ma już funkcjonować jako część SP tylko nie wiadomo na jakiej zasadzie, skoro nie ma podstawy programowej ani niczego innego.
Siatka godzin oczywiście jest nieznana i co najmniej do września/października pozostanie nieznana...

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: marek474 » 2016-06-27, 16:42

Tak jak piszecie zero informacji o siatce godzin, itp. Dla mnie w ogóle jest dziwne, że szósta klasa idąca inną podstawą programową nagle pójdzie do klasy siódmej. Według mnie nowa podstawa powinna tylko wchodzić od klasy I SP. A poza tym, czwarta klasa EW, to pomyłka. Pozdrawiam!
Też właśnie zmieniłem szkołę. Nie wiem po co, zero stabilizacji.

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: qjaf » 2016-06-27, 17:31

Historii ma byc wiecej, ale nie powiedziano, ze beda to tradycyjne lekcje. Rownie dobrze moze chodzic o jakies obowiazkowe wycieczki w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. Na szczegoly przyjdzie pora. Na strajk czesci nauczycieli pewnie tez. :oops:

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: marek474 » 2016-06-27, 17:43

W szkolnictwie strajk, nie rozśmieszaj mnie, co najwyżej oflagują szkoły i tyle będzie. Już teraz jak rozmawiam ze znajomymi nauczycielami, to tylko słychać głosy: zobaczymy co będzie, jakoś to będzie, itp. Ostatnimi czasy najbardziej denerwował mnie strajk w Centrum Zdrowia Dziecka, miałem tak osobę z rodziny i nikt raczej z grypą tam nie leży i pielęgniarki odchodzą od łóżek i wywalczają swoje. U nas nigdy prawdziwego strajku nie będzie, to pewnik.

Chien
Posty: 60
Rejestracja: 2015-10-28, 00:40
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Chien » 2016-06-27, 19:03

Tylko, że to co zostało zaprezentowane oprócz steku sloganów i uogólnień nie pokazuje żadnych mechanizmów jak ma wyglądać szkolna rzeczywistość od września 2017 Wygląda to na operację na żywym organizmie.
Co do protestów. To musiałoby mieć charakter masowy a nie jakaś mini-pikieta jak dzisiaj w Toruniu. Tylko czy jest na to szansa?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: dushka » 2016-06-27, 20:42

O, tutaj też tylko narzekanie :D

Dochodzę do wniosku, że w tym - w narzekaniu - potrafimy zjednoczyć się jak żadna inna grupa zawodowa. Szkoda, że tylko w tym.

Naprawdę nie widzicie żadnych dobrych stron podanych propozycji?

Awatar użytkownika
dushka
Posty: 3902
Rejestracja: 2006-08-03, 19:39

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: dushka » 2016-06-27, 20:47

qjaf pisze:Historii ma byc wiecej, ale nie powiedziano, ze beda to tradycyjne lekcje. Rownie dobrze moze chodzic o jakies obowiazkowe wycieczki w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. Na szczegoly przyjdzie pora. Na strajk czesci nauczycieli pewnie tez. :oops:


A wystarczy poczytać ;)

https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2 ... acja-1.pdf


strona 5

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: qjaf » 2016-06-27, 22:03

dushka pisze:
qjaf pisze:Historii ma byc wiecej, ale nie powiedziano, ze beda to tradycyjne lekcje. Rownie dobrze moze chodzic o jakies obowiazkowe wycieczki w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. Na szczegoly przyjdzie pora. Na strajk czesci nauczycieli pewnie tez. :oops:


A wystarczy poczytać ;)

https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2 ... acja-1.pdf


strona 5


Dzieki. Jesj jak podejrzewalem, czyli jakies wycieczki plus wiecej historii. Generalnie mnie to cieszy, ale czekam na wiecej konkretow.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Łosoś » 2016-06-27, 23:08

Nie rozumiem...To znaczy, że obecna klasa VI już od września ma stać się klasą VII????
No i co z nauczycielami angielskiego? Licencjat daje kwalifikacje do uczenia w szkole podstawowej. A teraz szkoła podstawowa będzie od klasy 1-4, dalej to już "gimnazjum". Zabiorą nauczycielom po licencjatach uprawnienia do nauczania angielskiego w klasach V-VI?

Ja ma wyglądać nauczanie w klasie IV? Co to znaczy "wstęp do przedmiotów"? Ile godzin będą tam mieć przedmiotowcy?

Jejku, mam mętlik w głowie...Boję się...

jakubbi
Posty: 2
Rejestracja: 2012-10-11, 15:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: jakubbi » 2016-06-28, 10:44

Cóż, wydaje mi się, że #dobra zmiana, wymiecie z zawodu kilka tysięcy dobrych pedagogów. Zwłaszcza wśród nauczycieli gimnazjów...
Smutne to trochę, że mówi się o nas, bez nas.

Chien
Posty: 60
Rejestracja: 2015-10-28, 00:40
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: "Dobra zmiana"

Postautor: Chien » 2016-06-28, 14:43

dushka pisze:O, tutaj też tylko narzekanie :D

Dochodzę do wniosku, że w tym - w narzekaniu - potrafimy zjednoczyć się jak żadna inna grupa zawodowa. Szkoda, że tylko w tym.

Naprawdę nie widzicie żadnych dobrych stron podanych propozycji?


Jeśli chodzi o sprawy zasadnicze, czyli plany nowej struktury systemu edukacji i sposób jego wprowadzenia to trudno znaleźć jakikolwiek pozytyw.
Co do uprawnień pedagogicznych to problem nie dotyczy tylko językowców. Moim zdaniem nie wchodzi w grę uznanie uprawnień dla samej klasy VII-VIII, skoro będzie to ten sam etap co klasy V-VI. Czyli albo tacy nauczyciele dostaną uprawnienia do całego nowego etapu gimnazjalnego, albo co bardziej prawdopodobne będą mieli tylko uprawnienia do liceum.


Wróć do „Pogaduszki”

cron