Studia podyplomowe

tu rozmawiamy o wszystkim czasami poważnie, czasami z przymrużeniem oka

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

antares140
Posty: 96
Rejestracja: 2009-11-11, 00:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Studia podyplomowe

Postautor: antares140 » 2016-08-09, 13:55

Drogie koleżanki i koledzy ;) pewnie każdy z nas ma pokończonych bo kilka studiów podyplomowych byleby mieć etat. Pochwalcie się jakie to studia macie pokończone. Praca w szkole to teraz dla mnie tylko dodatek i od zawsze w szkole uczę języka niemieckiego.
Ja jestem magistrem filologii niemieckiej. Mam ukończone studia podyplomowe z zakresu WOS-u, terapie pedagogiczną, edukacja uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, doradztwo zawodowe i zarządzenie oświatą. Mam również skończone studia podyplomowe z zakresu public relations, a te studia przydają mi się teraz gdy rozwijam własną firmę.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Studia podyplomowe

Postautor: sharkinator » 2016-08-09, 15:13

Ja mam dorobioną przyrodę i przymierzam się do podyplomowki z matematyki o ile dostanę jakieś dofinansowanie od dyrekcji.

kuba_30
Posty: 10
Rejestracja: 2016-08-06, 22:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język francuski, WOS, ...
Lokalizacja: łódzkie

Re: Studia podyplomowe

Postautor: kuba_30 » 2016-08-09, 15:57

Ja skończyłem romanistykę czyli taką filologie francuską. A podyplomówek troszkę mam :D Pedagogika ogólna - kwalifikacje do zawodu nauczyciela, historia, wos i edukacja dla bezpieczeństwa. Myśle jeszcze o studiach podyplomowych z zakresu pedagogiki wychowawczej bo może mógłbym zostać pedagogiem szkolnym.

lenaskaw
Posty: 121
Rejestracja: 2007-12-25, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Studia podyplomowe

Postautor: lenaskaw » 2016-08-09, 21:10

Ja mam filologię polską i oligofrenopedagogikę. Teraz robię jeszcze wczesnoszkolną i wychowanie przedszkolne.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Studia podyplomowe

Postautor: Łosoś » 2016-08-10, 09:45

Nauczyciel muzyki, studia podyplomowe z języka polskiego, nauczanie wczesnoszkolne, sztuka, przymierzam się do studiowania języka angielskiego. Wszystko powyżej po to, aby ratować etat.

Chien
Posty: 60
Rejestracja: 2015-10-28, 00:40
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Studia podyplomowe

Postautor: Chien » 2016-08-10, 18:49

Łosoś pisze:Nauczyciel muzyki, studia podyplomowe z języka polskiego, nauczanie wczesnoszkolne, sztuka, przymierzam się do studiowania języka angielskiego. Wszystko powyżej po to, aby ratować etat.


Co do podyplomówki z polskiego czy jest jakaś, która daje uprawnienia do nauczania na wszystkich etapach edukacyjnych? Bo póki co ja widziałem jedynie takie do SP i gimnazjum.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Studia podyplomowe

Postautor: Łosoś » 2016-08-10, 20:20

Na dyplomie mam napisane, że mogę uczyć na wszystkich etapach (od sp po szkołę średnią). W praktyce jednak dyrektorzy szkół średnich nie zatrudniają po podyplomówkach. Dlatego zmuszona jestem podjąć studia z języka angielskiego. Dla mnie po "reformie" pracy nie będzie :( A muzyki to w zasadzie nigdzie już nie ma. Jedna godzinka w tygodniu...Nawet w dużej szkole ciężko z tego "uskrobać" etat. I pomyśleć, że kiedy zaczynałam studia marzyła mi się praca w szkole średniej, chciałam prowadzić chór, orkiestrę, mogłam nawet podjąć pracę w szkole muzycznej I stopnia...Wszystko to zostało mi odebrane :|

oramge
Posty: 425
Rejestracja: 2013-11-22, 19:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski

Re: Studia podyplomowe

Postautor: oramge » 2016-08-10, 21:53

"zmuszona jestem", "wszystko zostało mi odebrane"
Ktoś Cię zmusza do podjęcia studiów na filologii angielskiej? Czy sama się decydujesz? Pamiętaj, że podyplomówka może okazać niewystarczająca
Jak mógł Ci ktoś coś zabrać jeśli tego nie miałaś? " marzyła mi się praca w szkole średniej, chciałam prowadzić chór, orkiestrę, mogłam nawet podjąć pracę w szkole muzycznej"
Nie wiem czy jesteś tego świadoma ale przedstawiasz siebie jako ofiarę.

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Studia podyplomowe

Postautor: Łosoś » 2016-08-10, 22:34

Jestem ofiarą reform. Kiedy zaczynałam studia, magister wychowania muzycznego mógł uczyć w szkole średniej. Wybrałam studia świadomie. Chciałam być nauczycielką w szkole średniej. I kochałam muzykę.
Kiedy kończyłam 3 rok studiów (trochę późno, żeby zacząć coś innego), wywalono muzykę ze szkół średnich. Potem zakazano uczyć nam w szkole muz. Na koniec wprowadzono...sztukę. Już pracowałam, miałam małe dzieci, MUSIAŁAM Z CZEGOŚ ŻYĆ, więc jak pod groźbą utraty pracy kazano mi kończyć sztukę- skończyłam ją. Potem tak samo było z kolejną podyplomówką. Z WŁASNEJ WOLI BYM TEGO NIE ZROBIŁA. No ale co, miałam iść na żebry, czy jak...? Na tej mojej prowincji to innej pracy bym nie dostała.
Znając angielski mogę choćby zatrudnić się w szkole językowej czy dawać korki- zawsze parę groszy. Kolejna 'reforma' za trzy lata może mnie pozbawić pracy. Mam prawie 50 lat. Czy w tym wieku z własnej woli decydowałabym się na takie studia (wkuwanie po nocach, egzaminy, stres...?) gdybym nie bała się o pracę?! Sytuacja mnie do tego zmusza.
Tak, jestem ofiarą tych ciągłych zmian. Ale walczyłam i walczę. O przetrwanie.
Miałam koleżanki, które nie skończyły żadnych podyplomówek, wierzyły, że "jakoś będzie" (no i w końcu nikt ich nie zmuszał, no nie?). Dzisiaj od wielu lat są na bezrobociu...M u s i a ł a m, nie chciałam, kończyć te wszystkie dodatkowe studia. Jeśli chciałam pracować. Albo iść na bezrobocie.

Nie wstyd być ofiarą - to ci, którzy zmieniają reguły gry w trakcie jej trwania powinni się wstydzić. Czuję się oszukana.

wiolamar
Posty: 20
Rejestracja: 2016-07-15, 01:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Religia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Studia podyplomowe

Postautor: wiolamar » 2016-08-11, 17:45

Bo to tak właśnie jest w tym resorcie. Nauczyciel zaczyna być traktowany jako sęp, który żeruje na budżecie państwa. Ale nie ważne, że do swojej pracy dokłada, szkoli się itd. Ja nie mam tyle studiów podyplomowych co wy. Na dzień dzisiejszy zrobiłam podyplomówkę z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Miałam zamiar się dokształcać dalej, bo nie robię tego z musu, ale chęci zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji. Tylko problem w tym, że z funduszami krucho.Dyrekcja szkoła nie chciała dofinansować moich studiów, była wręcz wściekła, że wybieram się na studia. Nie wyłożyła ani grosza. Musiałam opłacić wszystko ze swojej kieszeni. Wpisowe, czesne, dojazdy. Przez 3 semestry trochę się tego nazbierało. I co? chciałabym zrobić sobie jeszcze sztukę, ewentualnie bibliotekoznawstwo... i coś jeszcze może mi się nawinie. Tylko wszystko płać ze swojej kieszeni? Nie dość, że człowiek dokłada do pracy to jeszcze podnosić kwalifikacje musi za własne pieniądze. tak samo jest jesli chodzi o szkolenia. Najlepiej żeby wybierać te bezpłatne. Nie ważne czy są na wysokim poziomie, czy na niskim. Czy przydadzą się w pracy, czy też nie. Ważne że darmo. Jak ktoś chce na płatne to musi sponsorować z własnej kieszeni. I weź tu się rozwijaj. Ręce normalnie opadają.

mm2014
Posty: 14
Rejestracja: 2014-10-15, 19:32
Kto: rodzic
Lokalizacja: łódzkie

Re: Studia podyplomowe

Postautor: mm2014 » 2016-08-19, 22:03

u mnie w pracy są modne studia podyplomowe reklama na kierunku Pedagogika.
Ostatnio koleżanka, która uczy w przedszkolu zapisała się na Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z elementami integracji sensorycznej. Celem studiów jest wyposażenie słuchacza w wiedzę i kompetencje z zakresu psychologii rozwojowej, psychologii klinicznej, neurologii i psychiatrii dziecięcej, fizjoterapii oraz teorii integracji sensorycznej. Studia mają przygotować do nauczyciela do pracy w Zespole Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka z zastosowaniem różnorodnych metod wspierania rozwoju dziecka do 6 r. ż w tym diagnozy i terapii zaburzeń integracji sensorycznej.
Brzmi ciekawie

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Studia podyplomowe

Postautor: Łosoś » 2016-08-21, 21:49

A czy te studia dają jakieś kwalifikacje? Można dostać jakieś płatne godziny dzięki tym studiom? Bo jeśli nie, to mam to w nosie.

sylv
Posty: 27
Rejestracja: 2016-08-25, 13:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Studia podyplomowe

Postautor: sylv » 2016-08-25, 20:58

Ktoś tu wspomniał o dofinansowaniach do studiów od dyrekcji, ciężko jest coś takiego dostać? I w jakiej wysokości one przeważnie są?

Łosoś
Posty: 613
Rejestracja: 2013-10-05, 10:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Studia podyplomowe

Postautor: Łosoś » 2016-08-25, 21:57

W zasadzie wysokość dofinansowania zależy nie od dyrekcji, a od organu prowadzącego. Bywa różnie. W bogatszych rejonach nauczyciele dostają duże dofinansowanie, nawet rzędu 50% lub więcej. W biednych regionach (prowincje, wsie) dofinansowanie jest groszowe (np. koszt studiów wynosi ok.5000, a ty dostaniesz dofinansowanie 500 zł....).
Od dyrekcji zależy, czy w ogóle możesz się ubiegać o to dofinansowanie (czy twoje studia są zgodne z zapotrzebowaniami danej szkoły, o czym decyduje właśnie dyrektor szkoły).

sylv
Posty: 27
Rejestracja: 2016-08-25, 13:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: Studia podyplomowe

Postautor: sylv » 2016-08-25, 22:02

Dziękuję za wyjaśnienie :) Co prawda dopiero co skończyłam studia magisterskie, więc o podyplomowych jeszcze nie myślę, ale dobrze wiedzieć :)


Wróć do „Pogaduszki”